Norveç Orman Kedisi (Norwegian Forest)

Türkiye’de de popüler kedi cinsleri arasında yer alan Norveç Orman Kedisi’ni yakından tanımak istemez misiniz? O halde buyurun içeriğimize geçelim.

Norveç Orman Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı70
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık35
Taranma İhtiyacı80
Haraketlilik60
Kıl Dökülmesi60
Sahibine Şevkat75
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü80
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk70
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk60
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler
  • Kökeni: Norveç
  • İsimleri: Skogkatt, Norsk Skogkatt, Wegie, Norsk skaukatt
  • Yaşam Süresi: 14-16 Yıl
  • Kilosu: 6-10 Kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
  • Mizaç: Hareketli, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yaşlı Dostu
  • Benzer Cinsler: Maine Coon, Sibirya Kedisi, Ragamuffin, Ragdoll Kedisi, Pixie Bob

Bugün insan elinin genlerini bozamadığı, doğal kedi cinslerinden Norveç Orman Kedisi’nin keyifli hikayesini anlatacağız. Bu kedi mimarisiyle, karakteri ve tarihçesiyle sizi şaşırtacak. Norveç Orman Kedisi’nin kişiliği sadakat, sevgi, sessizlik, bağımsızlık, zeka, avcılık gibi dikkat çekici kavramlarla özetlenebilir. Vahşi yaşamdan kendisine bırakılan miraslar ona çok güzel bir takma isim kazandırmış; Doğal Sporcu. Çevreyle ve insanla etkileşimi güçlü olsa da bağımsız ruhu ona tanımadığı insanlara karşı mesafeli olmasını söylüyor. Mizacının sert iklim koşullarında ve zorlu hayatta kalma serüvenleriyle ortaya çıktığını sevimli yüzünden ve heybetli görünüşünden anlayabiliyoruz. Norveç Orman Kedisi şımarmayı da sevmiyor. Lakaytlıktan haz etmiyor. Aslında her şeyi ölçüsüyle yaşamaktan yana. En önemlisi de eğer isterse hızlı öğrenebiliyor.

Norveç Orman Kedisi’nin tarihçesi ne yazık ki bizi kökenlerine tam olarak götürmüyor. Sadece güçlü tahminlerden, kişiliği ve fiziksel görünümü üzerinden çıkarımlar elde edebiliyoruz. Her zaman olduğu gibi Avrupalı bir kedi cinsini incelerken Romalılardan bahsetmeden geçemiyoruz. Tabi istilacı Vikingleri de unutmadan. Başka cinslerle de münasebeti olduğunu da aklımızın ucundan geçirerek Maine Coon ve Sibirya Kedisi’ne mesaj gönderiyoruz. Bir ara, II. Dünya Savaşı zamanında serüveninin bittiğini düşündürse de küllerinden yeniden doğmayı başarıyor. 40 yıl adı pek duyulmasa da 1970’lerden sonra boyut değiştiriyor.

Norveç Orman Kedisi’nin sağlığı da mühim bir başlık. Kalıtsal bazı rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini ve neler olduğunu inceleyeceğiz. Yüzlerce belki de binlerce yıldır doğada hayatta kalmayı başarmış olması ne denli dayanıklı ve güçlü olduğuna işaret ediyor. En dikkat etmeniz gereken başlıklardan bir diğeri ise bakım konusu. Bakım maliyeti, beslenme, temizlik konularını detaylı şekilde irdeledik. Maliyet unsurunu farklı bakış açılarıyla anlattık. Herkesin merak ettiği konu olan eğitilebilirlik hususuna da Norveç Orman Kedisi eğitilebilir mi? başlığı altında değindik. Hem dışarıda hem de evlerimizde yaşamaya uygun olan Norveç Orman Kedisi sahibi olmadan önce makalemizi mutlaka okumalısınız.

Norveç Orman Kedisi’nin Kişiliği

Cinsin yüksek uyarlanabilirlik seviyesi vardır. Aile üyeleriyle vakit geçirmekten hoşlanır. Sadık ve sevgi doludur. Elbette gösterdiği hoşgörüye ve sevgiye karşılık ilgi ister. Fakat ilgi arzusu beklenin aksine fazla değildir. Hatta bazı kedi cinsleri gibi ilgi arsızı ve yapışkan değildir. Norveç Orman Kedisi sürekli kucağa alınmak da istemez. Peşinizde dolaşmaktan hoşnut olacaktır. Başını okşamak, boynun alt kısmından sevmek onun için yeterli olur. Buna karşılık poposunu size sürterek teşekkür eder. Aslında iletişim becerisi güçlüdür. Sayılı doğal kedi ırklarından bir tanesi olarak ender mizaca sahip. Doğada hayatta kalmak için edindiği yetenekleri günümüze taşımayı başarmış. Yüksek uyarlanabilirlik seviyesi de tabiatta yaşarken doğayla uyumlu kalma mecburiyetinin sonucudur.

Genlerinden kendisine kalan müthiş avcı yetenekleri sayesinde çok iyi bir tırmanıcı olduğunu biliyoruz. Muhtemelen tırmanma yeteneklerini göstermek için can atacaktır. Yüksek yerlere ulaşmanın onun için sorun olmadığı da bilinmelidir. Yaşam alanında mutlaka tırmanma direği olmalıdır. Atletik ve kaslı vücudu da işin içine katınca Norveç Orman Kedisi için doğal sporcu tabirini kullanmak yanlış olmayacak. Eğlenceyi seven, neşe dolu ruhunu ömrünün sonlarına kadar gösterdikleri biliniyor. Norveç’in sert iklimi mizacını da daha oturaklı yapmış olacak ki şımarık değil. Oyuncaklarını pusuya düşürdüğü zamanlara şahit olursanız şaşırmayın. Halen daha bir şeyler avlama peşinde. Norveç Orman Kedisi sert iklimle harmanlanan yapısına rağmen istekleri için gürültücü davranmıyor. Genellikle sessizdirler. Ancak cins içerisinde vokalitesi yüksek kedilerin de varlığı biliniyor.

Norveç Orman Kedisi’nin kürkü de zaman içinde doğaya sağladığı uyumla su geçirmez hale gelmiştir. Avcı kimliğini de bu vasfa katarsak ortaya balık avcısı çıkar. Özellikle evde akvaryumuzun varsa dikkatli olmalısınız. Onlardan bazılarını avlamaya çalışabilir. Norveç Orman Kedisi açık alanları sever. Dışarıdan da ağzında bir avla döndüğünü görmek sizi şaşırtmasın. Doğada özgürce dolaştığı günleri ona hatırlatan hafızası halen daha aktiftir. Dış mekanda çok rahat yaşayabildikleri için kaçma eğiliminde olabilirler. Yine bu kedi kendi kararlarını kendisi almak istiyor. Norveç’in zorlu şartları onu bu hale getirmiştir. Bağımsızlık duygusunun gücü yabancılara karşı da mesafesini korumaktan yana tavır aldırıyor. Her ne kadar yalnız bırakılmayı sevmese de tek başına da kendini eğlendirecektir.

Norveç Orman Kedisi’nin oyunculuğu daha çok tırmanma üzerine kuruludur. Oyuncakları ve çılgın hareketleri onun sakin doğasını gölgelemez. Hem heybetli duruşu hem de çevikliği her yeri her an yıkıp dökecekmişçesine görülse de sakin tarafı da güçlüdür. Şüphesiz insan eliyle genlerinde oynama yapılmamış ve saf haliyle günümüze ulaşan Norveç oldukça zeki ve akıllıdır. Vahşi doğada hayatta kalmak için akıllı olmak şarttır. Tabiatta çoğu şeyi izleyerek hızlıca öğreniriz. Bu Kedi Cinsi çoğu şeyi kolaylıkla öğrenecek üstün bir zekaya sahip. Norveç Orman Kedisi’nin görünüşü sizi açgözlülük konusunda yanıltmasın. Kedi ihtiyacı kadar yemek yemekten yana. Fazlasında gözü yok. Ama tabi bu disiplini bozan kediler mutlaka olacaktır. Çevresinde dikkatini çekecek yeterli şeyler yoksa ve onu mamadan uzaklaştıracak zenginleşmiş bir ortamda değilse obur olabilir.

Norveç Kedisi
Norveç Kedisi

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Kedi dostu köpekler ve diğer kediler eğlenceli ve rahat dünyasında ayak uydurabilecek nitelikte. Dışarıda dolaşmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi sevdiği açık. Bu özellik diğer evcil hayvanlarla daha rahat anlaşmasını sağlıyor. Diğer canlıların doğasına saygı duymaları birbirleriyle daha güçlü iletişim kurmalarına yardımcı olur. Çocuklar için fiziken çok büyük olsa da Norveç Orman Kedisi’nin kişiliği onu çocuklu aileler için iyi bir tercih haline getiriyor. Yaşlı insanlarla da anlaşabilen Norveç Orman Kedisi’nin, mutlu ve huzurlu olabilmesi adına tırmanma direklerine  ve yüksek noktalara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Norveç Orman Kedisi’nin Tarihçesi

Norveç Orman Kedisi’nin tarihçesi incelendiğinde insan elinin müdahalesine rastlanmaz. Doğal bir cinstir. Ancak herhangi vahşi bir ırkın soyundan gelmez, melezi de değildir. Norveç Orman Kedisi’nin Vikinglerin Orta Doğu seyahatlerinin sonucu geldiği de düşünülüyor. Ayrıca kedilerin Romalıların tarafından Kuzey Avrupa’ya getirilmiş olan cinslerden olduğu düşüncesi de var. Bazı yazılarımızda Avrupa’ya getirilen uzun tüylü cinslerden bahsetmiştik. Bu kediler içinden zorlu ve sert iklim şartlarına adapte olup, izolasyonunu tamamlayanlar hayatta kaldı. Sonrasında cins içinde çiftleşmeler meydana geldi ve bugünkü özellikleriyle Norveç Orman Kedisi’nin ayırt edici özellikleri ortaya çıkmış oldu.

Cinsin kökenlerinin nereye kadar gittiğini tam olarak anlamaya çalışmak için diğer anlatıları da gözden geçirmeliyiz. İskandinav mitolojisine bakıldığında kökenleri ile ilgili çok somut deliller olmasa da Norveç Orman Kedisi’ne dair hikayeler ve betimlemelerle karşılaşırız. Buradaki hikayelere göre kedinin yüzlerce belki de binlerce yıl öncesine kökenleri uzanır. Onu tam olarak Norveçli olarak görenlerin gözünde kedi peri masallarında ve efsanelerde geniş yer tutmuştur. İskandinav Tanrıçası Freya’nın arabasının altı dev Norveç Orman Kedisi tarafından çekildiğine dair anlatı bunlardan birisidir. Önceki paragraftaki anlatıya binaen cinsin ganimet olarak Norveç’e gelmesi ihtimalinin yanı sıra doğal seçilim olarak da ürediği varsayılır. Ayrıca Orta Doğulu kedilerden olma ihtimalinden başka Sibirya Kedisi ile de akraba olabileceği ayrı bir görüştür.

Görüldüğü üzere Norveç Orman Kedisi’nin tam ve kesin olarak kökenlerine ulaşmak zor görünüyor. Elde olan anlatılar, mitler, masallar doğrultusunda sonuca ulaşamıyoruz. Norveç’in zorlu macerası II. Dünya Savaşı yıllarında başladı. 1938 yılında cins ilk kez Oslo’da gösterildi. Çoğu cinsi yok olma eşeğine getiren savaş Norveç Orman Kedisi’nin de safkan cins olarak geliştirilmesi çabalarını engelledi. Kediler üzerinde 1970’li yıllara kadar çok az çalışma yapıldı. Her ne kadar Norveç bu yıllara kadar farklı programlarla kurtarma ve geliştirme çalışması yapsa da yeterli olmadı. 70’lerden sonra dünyaya açılan kedinin bahtı da açılmaya başladı. Kurtarma programları işe yaradı ve daha hızlı tanınmaya başladı.

FIFe(Europe’s Federation Internationale Feline) 1977 yılında Norveç Orman Kedisi’ni safkan cins olarak tanıdı. Maceranın devamında cins 1980’de Amerika’ya ilk kez ihraç edildi. TICA 1984 yılına gelindiğinde cinse şampiyonluk statüsü verdi. Ardından 1993’te CFA cinse aynı statüyü vermiştir. Norveç Orman Kedisi Kral Olaf tarafından 1950 yılında ülkenin resmi kedi cinsi olarak kabul edilmiştir. Wegie ve Skogkatt olarak da isimlendirilir. Norveç halkı ona daha çok Skogkatt demeyi tercih eder. Wegie ismin daha sevimli hale getirilmiş şeklidir. 1980’lerden günümüze Avrupa ve Amerika’da popüler bir tür olarak da hayatını sürdürüyor. ACFA da cinsi resmi olarak tanıyan kuruluşlardandır.

Norveç Orman Kedisi Cinsi
Norveç Orman Kedisi Cinsi

Norveç Orman Kedisi’nin Özellikleri

Kedinin morfolojisinde Norveç’in falezlerini, engebeli ve sarp yüksek dağlarını andıran fiziksel görünüm hakimdir. Kediler hakkında sığ bilgileri olan insanlar ona bakınca rastgele yetiştirilmiş yarı uzun tüylü cinslere benzetebilirler. Özellikle Maine Coon en çok benzetilen cinstir. Norveç Orman Kedisi’nin fiziksel görünümü onun ayırt edici özelliklerindendir. Eğik sırtı, eşkenar üçgeni andıran kafa yapısı, iri ve badem şeklindeki gözler çarpıcı ve eşsiz görünümünü sergiler. Norveç Orman kedileri çok yavaş olgunlaşırlar. 5 yaşına geldiklerinde tam anlamıyla yetişkinliğe ulaşmış olurlar. Orta ile büyük arası boyutlardaki Norveç Orman Kedisi aynı zamanda uzun kabul edilebilecek bir türdür. Boyu da yine ortalama kedilerden daha büyüktür. 4 ayak üzerinde tam duruş sergilediğinde vaşağı da andırdığı görülür.

Norveç Orman Kedisi’nin Ayırt Edici Özellikleri

Cinsin aynı kökten geldiği düşünülen ya da ataları kabul edilebileceği söylenen bazı türlerden bariz şekilde ayrışan morfolojik bir yapısı vardır. En çok karıştırılan ırklardan olan Maine Coon cinsinin ağzı çok daha kare bir şekle sahiptir. Sibirya Kedisi’nin ağzı ise daha yuvarlaktır. Bunların aksine Norveç Orman Kedisi’nin kafa yapısı eşkenar üçgendir. Diğer bir fark ise göz şekilleriyle ilgilidir. Norveç Orman Kedisi’nin gözleri hafiften aşağı eğimli ve bademe benzerken, Sibirya’nın gözleri neredeyse tam yuvarlıktır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Norveç Orman Kedisi’ni farklı kılan çok belirgin özelliklerini detaylı şekilde işleyeceğiz. İlki şüphesiz kulak uçlarından çene bitimine doğru uzanan çizgilerle elde edilmiş eşkenar üçgen biçimli kafa yapısıdır. Kısa boynu yoğun şekilde kaslıdır. Kaş çıkıntısından burun ucuna kadar kırılma olmadan düz bir hat buruna şekil verir. Profilden bakılmaya devam edildiğinde düz alnı hafifçe kavislenmiş kafatasıyla boyna doğru uzanır. Sağlam çenesi burun ucuyla aynı hizada kalmalıdır. Ancak alt kısımda masumca yuvarlatılmıştır. Belirgin bıyık pedleri olmasa da uzun ve yoğun bıyıklarıyla birleşen küçük ağza sahiptir.

Norveç Orman Kedisi’nin kulakları da kendine has hatlarla ortaya çıkar. Orta ile büyük arası boyutlarda, geniş taban oturan, başın hem üst hem de yan kısmına yerleşmiş şekildedirler. Ayrıca kulak kaseleri bir nebze yana doğru açılmıştır. Kulak içleri yoğun şekilde tüylüdür. Bir vaşağın kulaklarını andırır. Kulakların en dış hatlarından başlayan düz çizgi çenenin altına kadar ulaşır. Badem şeklinden, aralarında büyük açıklık olan gözleri kürk rengine göre değişik renklerde olabilir. Bademin kulaklara bakan kısmı burun kısmına göre daha yüksektedir. Üçgen yüzüne göre gözler iri ve etkileyicidir. Beyaz kedilerin gözleri genellikle mavidir. Bazı beyaz kedilerin gözlerinden birisi mavi diğeri ise farklı bir renkte olabilir. Genel olarak göz renkleri, yeşil, altın, altın-yeşil, bakır ya da bunların tonlarıdır.

Norwegian Forest
Norwegian Forest

Vücut Yapısı

Orta boyutlu kedilerden daha büyüktür. Ama tam anlamıyla devasa boyutlarda değildir. Sağlam ve kaslı vücut, güçlü kemiklerle desteklenir. Şişman bir görünüm sergilemeyen geniş göğsü vardır. Gövde kesinlikle yuvarlak değildir. Vücut genellikle orta uzunluktadır. Ortadan biraz daha fazla demek daha doğru olacaktır. Norveç Orman Kedisi’nin erkekleri daha heybetli ve görkemli görüntü sunarken dişileri daha küçük ve kibar boyutlar sergiler.

Arka bacaklar ön bacaklardan daha uzun ve kalça kısmı fazlaca kaslıdır. Sağrı omuzlardan daha yukarıdadır. Diz kapağı kıvrımından ayağa uzanan alt bacaklar oldukça güçlüdür. Bacakların altındaki astar tıpkı kulaklardakiler gibi ekstradan soğuğa karşı direnç sağlar. Ayak parmakları arasında yoğun tüy tutamları vardır. Pençeler büyük ve yuvarlak, oldukça sağlamdır. Pençeler ön taraftan bakılınca dışarı çıkık gibi görünürler. Uzun ve gür tüylerle kaplanmış kuyruğu tabanda daha geniştir. Norveç Orman Kedisi için tercih edilen kuyruk uzunluğu, kuyruk tabanından boynun başladığı tabana olan uzaklık kadar olmalıdır. Kuyruğu koruyacak yoğun tüyler kabul edilir.

Tüy Çeşitleri

Norveç Orman Kedisi’nin belirgin özelliklerinden bir başkası eşsiz kürküdür. Kürkün genel uzunluğu orta dereceli olsa da vücudun farklı bölgelerinde uzunluk değişiklik gösterir. Kürkü çift katlı, yoğun ve yünlü, kalın bir astarla kaplı ve pürüzsüzdür. Kürk coğrafi şartlara doğru şekilde adapte olmuştur. Su geçirmez özelliği sayesinde kedinin dayanımını artırır. Norveç Orman Kedisi’nin tüyleri boyun kısmında bir aslanın yelesini andıracak şekilde yoğunlaşmıştır. Yine gövdenin sağ ve sol kısımlarında aşağı doğru daha uzun tüyler aşağı sarkar. Ayrıca kuyruk ve üst bacaklar da daha fazla tüyle kaplıdır. Kürk yaz aylarında kısalarak ve çok daha az yoğunlaşarak daha ılıman sıcaklıklara uyum sağlar. Kış aylarında kürk soğuğa karşı dayanımı artırmak için daha kalın ve yoğun şekilde kaplanır.

İki renkli, tek ya da düz renkli ve gölgeli desenlere sahip kediler daha yumuşak tüylü olmalıdır. Norveç Orman Kedisi bütün renk ve desenlerde olabilir. Yani kürkün tipi ve kalitesi asıl önemli olan konudur. Renk ve desen ikincil plandadır. Çikolata, leylak, lavanta, samur, tarçın, açık kahverengi, Himalaya tipi işaretlemeler ve bunlarla birlikte oluşturulan beyaz desenler cins için kabul edilmez. Bunlar hibridizasyon(melezleme) gösteren desen ve renkler olduğu için kabul edilmezler. Çünkü Norveç Orman Kedisi’nin sadece kendi cinsiyle üremesine izin verilir. Cinsin burun ucu ve patilerinin rengi ise özel olarak belirtilmemiştir. Herhangi bir renk veya renk kombinasyonundan oluşabilirler.

Ağırlığı ve Boyutları

Norveç Orman Kedisi ağır kabul edebileceğimiz bir cins. Kucağa alındığında zaten ne kadar ağır olduğu hissedilecektir. Kediler erişkin boyutlarına ancak 5 yaşlarına doğru ulaşabilirler. Yavaş yetişkinlik sürecini izleyen cins 6 ile 10 kilogram arası ağırlıkta olabilir. bu iki aralık genel olarak maksimum sınırlar kabul edilebilir. Dişilerinin daha hafif olduğu bilinse de ortalama 6 kilogramlık bir ağırlık kediler için çok da hafif kabul edilemez. Obur kediler olmasalar da dikkat edilmezse çok daha şişman ve ağır hale gelebilirler.

Norveç Orman Kedisi’nin Bakımı

Norveç Orman Kedisi tüylü cinslerdendir. Vücudun bazı bölümlerinde tüylerin daha da uzun olduğu görülür. Kalın astarlı, yoğun tüylerle kaplı kürkün bakımı da sık yapılmalıdır. Aksi halde tüyleri birbirine karışır ve dolaşır. Haftada iki kez kedinin canını yakmayacak, uygun telli bir fırçayla taranması gerekir. Bunun haricinde diş, kulak, göz ve burun gibi hassas organların da düzenli bakımı yapılmalıdır. Norveç Orman Kedisi’nin uzun bir süre yavru olarak kalacağı ve gereksinimlerinin de yavru kedilerinkiyle aynı olacağını sahiplenmeden önce iyi anlamalıyız. Bu faktör beslenme, temizlik, sağlık, ilgi başlıklarıyla çok daha fazla uğraşacağınız anlamına geliyor.

Bakım Maliyeti

Çoğu bölgede oldukça yaygın ve popüler olması maliyetlerin görece düşük olmasına yardımcıdır. Fakat erişkinlik evresine geçiş süreleri çok daha uzun olan Norveç Orman Kedisi ortalamadan daha fazla ilgi gerektirir. Yavruluk dönemlerinde alması gereken aşılar, takviyeler, düzenli veteriner kontrolleri, mama masrafları ciddi maliyet oluşturabilir. Bazı cinsler çok daha erken olgunlaştığından bu tip ekstra masraflar oluşturmayabilirler. Uzun tüylü ve su geçirmez kürkünü temizliği içinde özel şampuanlar, araç gereçler gereklidir.

Beslenme

Bu kediler oldukça geç olgunlaştıkları için hemen hemen 5 yaşına kadar yavru kedi mamasıyla beslenmeleri gerekir. Erkeklerin dişilere oranla daha büyüktür. Yani erkekler daha fazla besin tüketirler. Kilo başına ortalama ya da yaklaşık 80 kilokalori besin tüketir. Yaşına uygun, yüksek kaliteli, protein değeri yüksek ıslak ve kuru mamalardan oluşan karışım hazırlanmalıdır. Muhtemel mide rahatsızlıklarının önüne geçmek için diyeti hızlı şekilde bozulmamalı, aşamalı olarak değişmelidir.

Temizlik

Sık banyo ihtiyacı olmayan Norveç Orman Kedisi’nin tüyleri zaten su geçirmezdir. Bundan dolayı banyoda derisine su ulaştırmak güç olacaktır. Ölü derinin atılması zor bir işlem olduğu için temiz kalması adına sürekli kontrol altında tutmak gerekebilir. Dışarıya çıktığında daha fazla kirleneceğini unutmamalısınız. Her ne kadar soğuk ortamlarda ve dışarıda yaşamaya uyum sağlasa da yukarıdaki başlıklarda bahsettiğimiz hususlar da göz önüne alınarak sağlıklı kalması için evde tutmak en doğrusu olabilir.

Norveç Orman Kedisi’nin Sağlık Durumu

Doğal kalmayı başarmış olduğu için cins sağlıklı ve güçlü kabul edilir. Kas yapısı, kürkünün vücuda sağladığı uyum dirençli olduğunu gösteriyor. Norveç’in sert iklim koşullarına adaptasyonunu tam olarak sağladığı için günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Soğuğa karşı dayanmasını sağlayan ve su geçirmeyen tüylü kürkü daha da güçlü hale getirir. Çıt kırıldım kedi cinslerinden değil. Norveç Orman Kedisi sadece kendi cinsiyle çiftleşebilir. Sağlık sorunları ortaya çıkarabileceği için farklı cinslerle melezlenmelerine izin verilmez.

Sağlık Sorunları

Soyağacı ve sağlam genlere sahip olduğu belgelenmiş kediler daha sağlıklıdır. Norveç Orman Kedisi sahibi olmadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Norveç Orman Kedisi’ne özgü kalıtsal bir rahatsızlıktan bahsedilir. Glikoz Depolama Bozukluğu Tip IV, “branching enzim” aktivitesinin yetersizliği ile ortaya çıkan nadir görülen otozomal resesif kalıtımlı bir hastalıktır. Hastalık değiştirilmiş glikojenin sinir sisteminde ve kaslarda birikmesine sebep olur. Hastalık ne yazık ki ölümcüldür. Hastalığı taşıyan yavrular ya ölü doğar ya da çok kısa süre içinde ölür. Sevindirici olan ise hastalığın tespiti için DNA testinin mevcut oluşudur. Hastalığın günümüzde tek çaresi üreme stoklarını tarayıp hastalık taşıyan nesillerin üreme programlarına alınmamasıdır.

Ayrıca Hipertrofik Kardiyomiyapati de bu kedi cinslerinde en sık görülen kalp rahatsızlıklarındandır. Kalp kasının kalınlaşarak kalp yetmezliği sonucu ölüme neden olur. Kalp ultrasonu olarak biline ekokardiyografi ile hastalığa ait bir tarama testi mevcuttur. Bunun haricinde Kalça Displazisi de cinste görülen kusurlardandır. Kalça ekleminin kalıtsal kusuru olan rahatsızlık, şiddetli, hafif ağrılara neden olabileceği gibi ağrısız da olabilir. Topallıkla da sonuçlanabilir. Hastalığı gösteren Norveç Orman Kedisi yavaş hareket etmeye başlayabilir, zıplamaktan kaçınabilir, kilo kaybına uğrayabilir. 2 yaşına ulaştıklarında kalçaları röntgenle filmlenmelidir. Bu sayede yeterince düzgün ve sağlıklı kalçalara sahip olup olmadıkları anlaşılabilir.

Yaşam Süresi

Kedilerde uzun yaşam süresi tesadüfi değildir. Genlerle alakalı olarak değişiklik gösterir. Eğer cinsin üst soyu sağlıklıysa yavrunun uzun ömürlü olması doğaldır. Ne kadar iyi bakıldıkları ve ruhsal durumları da uzun ömrü destekler. Norveç Orman Kedisi dayanıklı bir doğal kedi cinsi olarak 14 ile 16 yıl arası ömür sürebiliyor.

Norveç Orman Kedi Cinsi
Norveç Orman Kedi Cinsi

Norveç Orman Kedisi Eğitilebilir mi?

Otoriter cinslerinden birisi olan Norveç Orman Kedisi kendi kurallarını koymak istiyor. Alışılageldiği üzere bağımsız olma eğilimindeki kedileri eğitmek daha güç olabilir. Bu kedi ayrıca kendi kendini de eğlendirebilen türlerden. Ama zekası ve eğlenceli doğası onun kolay öğrenebildiğini de gösteriyor. Özetle öğrenmek istediği bir şey olursa hemen öğrenecektir.


Norveç Orman Kedisi hakkında daha fazla bilgiye sahipseniz ya da farklı deneyimleriniz olduysa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca büyük kedisever ekosistemimize yeni dostlar ilave etmek istiyoruz. Siz de bizlere bu kazanıma katkı sunabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?