Sfenks Kedisi (Sphynx Kedi)

Sfenks Kedisi tüysüz ve kıvrımlı vücuduyla, ilginç kafatasıyla, sıcakkanlılığı ve eşsiz dostluğuyla harika bir dost, oyun arkadaşı ve yardımcı.

Sfenks Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk85
Bakım İhtiyacı70
Sıcakkanlılık95
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık35
Taranma İhtiyacı10
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi10
Sahibine Şevkat95
Sağlık ve Dayanıklılık70
Özgürlük Düşkünlüğü30
Hayvanlarla Dostluk90
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk90
Sosyal ihtiyaçlar90
Bilgiler
  • Kökeni: Kanada, ABD
  • İsimleri: Mexican Hairless, Canadian Hairless
  • Yaşam Süresi: 8-15 Yıl
  • Kilosu: 3,5-7 Kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Tüysüz, Kısa Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Tüy Dökmeyen
  • Mizaç: Enerjik, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
  • Benzer Cinsler: Oriental Shorthair, York Chocolate, European Burmese, Korat, Peterbald, Toyger, Siyam Kedisi

İsmine aldanıp onu antik çağlardan günümüze kalan mistik bir miras sanabilirsiniz. Ama öyle değil. Sfenks Kedisi henüz 60 yıl önce keşfedilmiş. Elbette çok daha eski olduğuna dair rivayetler ve bazı deliller de mevcut. Ama yine bunun için Mısır’a değil günümüz kökenlerine daha yakın yere Amerika’ya gitmek gerekiyor. Sfenks Kedisi’ni ilk kez görenler muhtemelen uzaylı görmüş gibi tepki verirler. Sfenks nasıl bir kedidir? sorusuna cevabımız şudur; Tanısan seversin. Kedinin kişiliği gerçekten mükemmel. İnsan dostları hatta hayvan dostları onun için vazgeçilmez. Yapışkan, sıcak kanlı, sevgi dolu, sıcacık bir kedi.

Sfenks Kedisi’nin görünümü sizi tedirgin ediyorsa kişiliği hakkında daha fazla bilgi edindikçe önyargılarınızı yıkmaya başlayacaksınız. Çocuklarla ve evcil hayvanlarla etkileşiminin ne denli güçlü olduğunu, kapıda misafir karşıladığını öğrenince şaşırabilirsiniz. Sfenks Kedisi’nin tarihçesi biraz karmaşık ve dolambaçlı. Fiziksel özelliklerini okumaya başladığınızda da zihninizde çıplak bir kedi görüntüsünden çok daha fazla şey oluşacaktır. Onunla yaşayabilmenin ve ona bakabilmenin ne gibi zorlukları olduğunu da yazımız bütün incelikleriyle açıklıyor. Sfenks Kedisi’nin bakımı ve muhtemel sağlık sorunları bununla ilgili yeterince bilgiyle dolu.

Sfenks Kedisi hakkında belki de en çok merak edilen şeylerden birisi eğitilip eğitilemediğidir. Diğer merak konusu ise hipoalerjenik olup olmadığıdır. Merak etmeyin Sfenks Kedisi eğitilebilir. Hipoalerjenik değildir. Neden ve niçin böyle olduğunu da yazımızı okudukça daha net şekilde anlayacaksınız.

Sfenks Kedisi’nin Kişiliği

“Bana bak!” bu kedinin mottosu niteliğinde. Çünkü Sfenks aşırı ilgi istiyor. Dikkat çekmeyi seviyor. Şımarık bir maymun gibi. Birçok insan ona görünüşü sebebiyle ya itici buluyor ya da çok seviyor. Sfenks oyun oynamaya, eğlenmeye bayılıyor. Günün büyük kısmını şakalarla geçirebilir. Oldukça aktif, hareketli, atik ve pratik. Morfolojisi onun iyi bir atletizm sporcusu olmasını sağlamış. İnsana sadakati ve sevgisiyle ünlenmiştir. Her an yanınızda olmayı tercih eder. Yardım etmeyi sever. İşleri tek başına halletme yoluna gittiğiniz muhtemelen üzülecektir. Ancak tepkisini de öyle gürültülü seslerle dillendirmeyecektir. Yalnız kalmak hiç hoşuna gitmez. Sfenks başının çaresine bakabilecek bir kedi olsa da sürekli sıcağa olan ihtiyacı ona çok da bağımsız bir ruh katmaz. Evden kaçma ihtimali neredeyse yoktur.

Sfenks tüysüz bir kedidir. Sabah kalkınca giyinmeyi unutmuş gibi görünür. Tıpkı Rex aile üyeleri gibi Sfenks de dokunulduğunda alev topu gibidir. Vücudunu yüksek enerjisi ve sürekli aktivitelerle sıcak tutmaya çalışır. Aslında insanların sürekli yanında durmasının nedenlerinden birisi de budur. Sürtünerek ya da yatarak ısı geçişini sağlamaya çalışır. Siz neredeyseniz Sfenks oradadır. Yattığınızda da yorganın altında görmeniz muhtemeldir. Sıcak su torbası vazifesi görebilir. Tam bir kucak kedisidir. Ama öyle sabah akşam kucakta oturalım değil. Sfenks’in heyecan dolu dünyasına da katılmanız gerekiyor.

Gün boyu diğer oyun arkadaşlarıyla ya da sahibiyle macera dolu zamanlar geçirir. Doğası gereği sürekli enerjiye ihtiyaç duyduğu için sağlam yiyicidir. Ancak Sfenks Kedisi açgözlü değildir. Termoregülasyon(organizmanın çevre sıcaklıkları ne olursa olsun, kendi vücut sıcaklığını belirli aralıkta tutmasıdır.) işlemini gerçekleştirirken de fazla enerji harcar. Yine de interaktif kaplarla beslenmesinde ve gözlem altında olmasında fayda var.Sfenks’in merakı da oyunculuğunun bir yansımasıdır. Zeki bir kedi olduğuna da işarettir. İnsana adanmış bir hayat saatlerce neşe ve mutluluk saçmaya devam edebilir. Zekasını geliştirecek zorlu bulmacalara, yapboz oyunlarına bayılır. İçgüdülerinin harekete geçirilmesinden hoşlanır. Tabi bu dürtüler vahşi değildir.

Sfenks Kedisi ayrıca girişken ve atılgandır. Eve gelen misafirleri kapıda karşılayıp, kafasıyla geçiş bileti keser. Yabancılarla da hemen dost olmaya çalışır. Bulunduğu ortamın yıldızı olmak için kırk takla atar. Eğer onu yalnız bırakıp uzun süre ayrı kalıyorsanız yanına mutlaka başka bir Sfenks ya da kedi veya köpek almalısınız. Sfenks Kedisi arkadaşlarına sarılmaya ve onlarla birlikte dolaşmaya bayılıyor. Kısacası akşam gelince ilgilenirim türünden bir kedi değil. Zihnen ve fiziksel olarak tatmin edilmesi gerekiyor.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Böyle bir kişiliğe sahip olan Sfenks’in herhalde diğer canlılarla çok iyi anlaşıyor olması sürpriz olmayacaktır. Sfenks Kedisi’nin sosyal ihtiyaçları ve istekleri çok yüksektir. Sürekli atlayalım, zıplayalım, eğlenelim, aman sabahlar olmasında modunda. Kedilerle çok kolay anlaşıyor. Özellikle kendi cinsinden kedilere hızlıca uyum sağlıyor. Köpeklerle de kanka olmak istiyor. Sıklıkla köpek dostuyla sarılmak istediğine şahit olabilirsiniz. Herhalde en iyi anlaştığı canlılar bitmek tükenmez bilmez enerjileri ile çocuklar olacaktır. Sfenks Kedisi her ne kadar sürekli sarılan ya da yapışkan olsa da orta derecede yüksek aktivite seviyesine sahiptir. Tek başına da oyunlar oynasa da sahibiyle daha fazla vakit geçirmelidir. Yani yaşlılar onun doğasına uyum sağlamakta zorlanacaklardır.

Sfenks Kedileri
Sfenks Kedileri

Sfenks Kedisi’nin Tarihçesi

Günümüz kedilerinin kayıtlı tarihi 1950’ler gibi çok yakın tarihler olsa da Meksika’da tüysüz kedilerin tasvir edildiği çok eski duvar resimlerine rastlanmıştır. Bazı araştırmalar bu kedilerin Aztek İmparatorluğu’nda yetiştirildiğini gösteriyor. Tüysüz kedilerin ilkinin Sfenks olduğunu da düşünmek hata olur. Muhtemelen tüysüz olarak keşfedilen ilk kedi mutasyon sonucu bunu geliştirdi. Frances Simpson tarafından 1903 yılında yayınlanan The Book of Cat isimli kitap bir çift beyaz ve gri tüysüz kediden bahsedilir. Dick ve Nellie isimli bu kediler Albuquerque, New Mexico’da Mr. Shinick isimli birine aitti. Bunlar Mexican Hairless olarak biliniyorlardı.  Shinick bunları kendisine veren kızıl derelilerin onlara bu çiftin New Mexico’daki son Aztek kedileri olduğunu söylediğini belirtir. Çift günümüz Sfenks kedilerine çok benziyordu.

İsmini Mısır’daki Sfenks Heykeli’nden alır. Sfenks Heykeli binlerce yıl çölün ortasında rüzgarın, suyun ve kumun aşındırmasıyla pürüzsüz bir yüzeye sahip olmuştur. Bu benzerlik sebebiyle Sfenks ismi tercih edilmiştir. Sfenks Kedisi’nin hikayesi çok karmaşık ve maceralarla dolu. Tüysüz genin tesadüfi bir mutasyon olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Yukarıdaki maceranın ardından Sfenks Kedisi daha sonra 20. yüzyılın ortalarından itibaren Avustralya, Amerika, Fas, İspanya, Fransa, Kanada gibi ülkelerde ortaya çıkmaya başladı. Aslında tüysüz kediler ortaya çıkmaya başladı. Cins farklı bölgelerde birçok melezleme programına dahil edilmiştir. Fakat günümüz Sfenks Kedisi’nin tam ve doğru hikayesi 1966 yılında Kanada’da kısa tüylü bir çift kedinin tüysüz yavru dünyaya getirmesiyle başlıyor. Prune ismi verilen bu yavru Canadian Hairless olarak isimlendirildi. Ardından annesiyle üreme programına alındı ve annesi yine tüysüz yavru doğurdu.

İlk kez 1970 yılında CFA tarafından tanınsa da yavru kediler teşhisi olmayan hastalıklar sonucu ölmeye başladı. 1 yıl sonra CFA tanınmayı geri çekti. Prune’nin torunlarından birisi aynı yıllarda Hollanda’ya gönderildi. Toronto’da ilerleyen yıllarda(1978-80) iki tüysüz dişi kedi yavrusu bulundu. Bunlar Hollanda’daki erkek torunla çiftleşmesi için gönderildi. Dişilerden biri yavrulasa da yavru kedi hayatını kaybetti. 1975 yıllarında Minnesota’da bir çiftlikte normal tüylü kedinin tüysüz yavru dünyaya getirdiği görüldü. Epidermis ismi verilen yavruya daha sonra Dermis adında  başka bir yavru daha katıldı. Bu kediler Sfenks Kedisi yetiştirmek için uğraşan Oregon’da bir üreticiye verildi.

Yine aynı yıllarda Toronto sokaklarında Bambi, Punkie ve Paloma adı verilen 1 erkek ve 2 dişi  tüysüz yavru daha bulundu. Bunlar da Hollanda’ya Dr. Hugo Hernandez’e gönderildi. Hugo Punkie’yi Prune’den gelen orijinal Kanadalı genlere sahip yavrularla çiftleştirdi. Ancak yavru dünyaya gelmedi. Bu sefer Punkie bir Devon Rex ile çiftleştirildi. Buradan elde edilen 5 yavru daha sonra Paloma ile çiftleştirildi. Günümüz Sfenks Kedisi Dermis ve Epidermis ile birlikte üretilen bu yavrularla ortaya çıkmıştır. Nihayet 1986’da TICA’dan, 1992’de de CCA’dan şampiyonluk statüsü almıştır. Ardından 1994’de ACFA ve 2002’ye gelindiğinde CFA Sfenks Kedisi’ne şampiyonluk statüsü vermişlerdir.

Sphynx Kedi
Sphynx Kedi

Sfenks Kedisi’nin Özellikleri

Orta boyutlu olmasına karşın görünümüne oranla şaşırtıcı bir ağırlığa sahiptir. Sfenks’in şeftali ya da nektarin benzeri yumuşak ve sıcak bir dokusu vardır. Temas edildiğinde vücut dokusunun güderiye de benzediği anlaşılabilir. Daha önce benzer bir tür bakmamış ya da görmemiş olanlar için hayli ilginç gelebilir. Cinsin çıkıntılı bir kafa yapısı, yuvarlak gövdesi, güçlü ve sağlam bacakları vardır. Sfenks Kedisi için neredeyse bütün renk ve desenler kabul edilmiştir. Don Sfenks(Sphynx)’den de tam burada bahsetmek gerekiyor. Don Sphynx ile Sphynx arasındaki fark Don Sphynx kedisinde tüysüzlük geninin baskınken Sfenks’de aynı genin resesif olmasıdır. Bu kedi Don Hairless, Donskoy ya da Russian Hairless isimleriyle de tanınır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Cinsin tüysüz kürkünden sonra en dikkat çeken yeri şüphesiz başıdır. Vücudun her yerinde görülen kırışıklar yüzün hemen hemen her noktasında da görülür. Kıvrımlar yaşlanmış bir insanın yüzündeki kırışıklara benzer. Sfenks Kedisi’nin kafa yapısı keskin hatlarla oluşmuştur. Tabanda çok geniş alana oturan, uca doğru sivrilen devasa kulakları hafiften tüylüdür. Kedinin baş kısmında hemen hemen bütün uzuvlar çıkıklaşmıştır. Elmacık kemikleri aşırı belirgindir ve kaseye konulmuş gözleri alt kısmından tutar. Büyük ve kemikli burnu ondan daha büyük bıyık pedleri vardır. Ağzı ise daha küçük kalır ve yine küçük bir çeneyle birleşir. Öne doğru aşırı şekilde çıkıklaşan bıyık pedi, çene, ağız ve burundan oluşan dörtlü yapı önden bakılınca kareye benzer.

Sfenks Kedisi’ne profilden bakıldığında ise çeneden buruna doğru düz hatla çıkıldığı görülür. Alın kemiği de kendini belli edecek şekilde çıkıklaşmıştır. Alın çıkıklığından buruna doğru inerken içeri doğru çöküklük vardır. Baş, ince, orta uzunluktaki, kaslı ve yuvarlak bir boyundan öne doğru tümüyle atılmak istercesine çıkıklaşmıştır. Limonu andıran iri gözler, kulakların dış taban hizasından alt çizgisini oluşturur ve çok hafifçe kulaklara doğru eğimlenir. İki göz arası mesafe çok geniştir. Küçük bir başın en sağ ve en solunda yer alırlar. Kaplama rengiyle uyumlu olacak şekilde bütün göz renkleri kabul edilir.

Vücut Yapısı

Sfenks Kedisi görüntüsü itibariyle size çok hafif gelebilir. Ama böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Oldukça ağır olduğunu kucağınıza ilk gelişinde anlamış olacaksınız. Vücut orta uzunlukta, güçlü kaslarla donanmış, serttir. Göğüs yuvarlak ve geniş, karın ise tam yuvarlaktır. Sfenks Kedisi kalçası üzerinde oturduğu zaman kamburmuş gibi görünür. Kalça yuvarlak ve kaslıdır. Sfenks’in tüm vücut hatlarıyla uyum içinde uzuvları vardır.

Ona atletiklik katan arka bacakları öndekilerden daha uzundur. Güçlü ve sağlam bacakları, oval pençelerle ve sağlam patilerle desteklenir.  Pençe yastıkları belirgin ve kalıncadır. Yürürken sanki bu yastıklar üzerinde yürüyor gibi görünür. Haliyle sağrı omuzlardan daha yüksekte kalır. Sırt çizgisi(kemiği) tüyleri olmadığı için net şekilde görülmektedir. Sfenks Kedisi’nin kuyruğu da yine sert ve kaslıdır. Sıçan kuyruğunun uzun hali gibidir. Başlangıcında kalın ve uca doğru incelerek sivrilir. Esnektir ve kırbaç gibidir. Sfenks Kedisi vücut tipi olarak, Devon Rex, Cornish Rex ve Oriental Shorthair cinslerine benzememektedir.

Sfenks Kedi Cinsi
Sfenks Kedi Cinsi

Tüy Çeşitleri

Cinsin en büyük özelliği tüysüz görünmesidir. Sfenks Kedisi tamamıyla tüysüz değildir. Kulaklarında, burun çevresinde, kuyruk ve ayak kısımlarında biraz kıllanma olduğu görülür. Genellikle bıyıksızdır. Varsa da aşırı derecede kısadır. Bu bölgeler haricinde diğer bölgelerde, tüysüzlüğü laf gelmeyecek şekilde şeftali üzerindeki tüylere benzer kıllar görülebilir. Sfenks’in vücudunu kaplayan tüysüz kürkü üzerinde kırışıklıklara ve kıvrımlara rastlanmaktadır. Ciltteki buruşukluk kulakların arasında, omuz çevresinde, boyunda, ön bakları gövdeye bağlayan kısımlarda çok daha belirgindir.

Sfenks Kedisi neredeyse bütün renk ve desenlerde kaplamaya sahip olabilir. Bazılarına bakmak gerekirse beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem, çikolata, eflatun, tarçın, açık kahverengi gibi temel renkler bunlardan birkaçıdır. Klasik, uskumru, benekli(lekeli), yamalı tekir desenleri; gümüş, kahverengi, mavi, kırmızı, krem, çikolata, çikolata-gümüş, tarçın, tarçın-gümüş, eflatun, eflatun-gümüş, tarçın tekir; tortoiseshell, mavi-krem, çikolata tortoiseshell, vb. desenler; calico(Baskın bir beyaz rengin üstünde sarı ve siyah renkli noktacıkların veya desenlerin bulunduğu kediler.), van calico, seyreltik calico, calico beraberinde birçok renk; iki renkli, iki renkli van; vizon deseni, işaretlenmiş desenler; samur, şampanya, platinum; diğer renk ve desenlerdir.

Ağırlığı ve Boyutları

Önceki başlıklarda da belirttiğimiz üzere Sfenks Kedisi görünüşüne oranla oldukça ağırdır. Ortalama boyutlarda olsa da yeri orta ve büyük arasında konumlandırılmalıdır. Sfenks kedileri 3,5 ile 7 kilogram arası gelebilir. Ayrıca erkek Sfenks Kedisi dişiye oranla daha ağır cüsselidir.

Sfenks Kedisi’nin Bakımı

Sfenks Kedisi’nin fiziki yapısı gereği bakıcılığı zordur. Tüysüz olması nedeniyle cilt kaynaklı sorunlar görme ihtimali yüksek olasılıklıdır. Elbette fırçalama gibi derdiniz yok. Sfenks’in çıplak teni ultraviyole ışınlarına karşı çok hassastır. Güneş yanığı gibi rahatsızlıklar onun için büyük sorundur. Vücudu kurumaya da meyilli olabilir. Uygun bir losyon, yağ ya da kremle, vücut temizlendikten sonra nemlendirilmelidir. Ayrıca göz, kulak, tırnak ve diş gibi uzuvlar düzenli olarak temizlenmeli ve bakımları yapılmalıdır. Aksi halde kulak ve ayak aralarında mumsu tabakanın oluştuğu görülür. Gözlerde de benzer bir tabakalaşma görülür. Görüldüğü üzere bir kedinin bakımı sadece tüylerini taramak değildir. Tüysüz Sfenks’in bakımı hiç de kolay değildir.

Bakım Maliyeti

Her zaman söylediğimiz gibi bir canlıyla yaşamayı düşünmeden önce onu iyi tanımak gerekir. Çünkü evcil dostlarımızın bizlere en büyük maliyeti onlarla geçirebildiğimiz sürelerdir. Sfenks Kedisi’nin kişiliği bu husustaki maliyetin büyüklüğünü gösteriyor. Öte yandan gerçeklerle de yüzleşmek gerekiyor. Zira Sfenks’in kaliteli gıdalarla beslenmesi, düzenli veterinere götürüp getirilmesi, sigortalanması gerekiyor. Yavruyken, yetişkinliğe geçerken ve yetişkinlik dönemlerinde alması gereken takviyeler ve aşılar olduğunu da bilmelisiniz. Yine bir diğer husus cildin hassasiyeti ve ilgili muhtemel sağlık sorunlarını göstermesidir.

Beslenme

Tüysüz olduğu için sürekli termoregülasyon işlemi yapar. Termoregülasyon onun diğer kedilerden çok daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu gösterir. Doğal olarak da onlardan daha fazla besin tüketmesi gerekir. Enerjisi, atikliği, termoregülasyon gibi sebeplerle de yüksek kaliteli ve proteinin daha fazla olduğu, fazla enerji veren gıdalar tüketmesi gerekir. Kilo yönetimine de dikkat etmelisiniz. Sfenks yemeği fazla kaçırabilir.

Temizlik

Sfenks Kedisi morfolojisi gereği diğer kedilerden farklı olarak tıpkı insanlar gibi terler. Arada sırada sebum(yağ bezelerinin oluşturduğu salgı) nedeniyle uyuduğu ya da sürtündüğü yüzeylerde leke bırakabilir. Sebumu emecek tüyleri olmadığı için derideki gözenekler tıkanabilir. Haftada 1 ya da 2 kez banyo yaptırarak yağlı vücudu temizlemelisiniz. İyi bir şampuanla özellikle cildin buruşuk olduğu noktalar daha güçlü ovalanarak banyo tamamlanmalıdır. Sebum büyük pençe yastıklarında, parmak aralarında da yoğun şekilde birikebilir. Banyoda bu bölgeler temizlenirken özel ihtimam gösterilmelidir. Temiz ve ıslak el beziyle de cilt silinebilir. Sfenks Kedisi diğer kedi cinslerine göre kulaklarını daha fazla ve hızlı kirletir. Kulakların da haftalık olarak düzenli şekilde temizlenmesi iyi olacaktır.

Sfenks Kedisi’nin Sağlık Durumu

Sfenks Kedisi güçlü ve sağlam bir yapıdadır. Tek sorunu tüysüz olmasıdır. Tüysüz olduğu için soğuğa karşı hassasiyet gösterir. Soğuktan uzaklaşıp hemen kendine hızlıca ısınabileceği yerler arar. Radyatör, pencere önü, sıcak fırın, elektronik cihazlar ısınmak için tercih edebileceği yerlerdir. Bu durum oldukça sakıncalı olabilmektedir. Böyle yüzeylere yapışan Sfenks’in cildinde yanma meydana gelebilir. Aynı zamanda cildi sıcağa karşı da duyarlıdır. Aşırı güneşlenme vücudunu yakabilir.

Sağlık Sorunları

Safkan yahut melez bütün kedi cinslerinin yatkın olduğu kalıtsal ya da edinilmiş hastalıklar olabilir. Sfenks Kedisi de Hipertrofik Kardiyomiyopati(HCM) ve Kalıtsal Miyopati olarak bilinen hastalıkları geliştirebilir. HCM kedilerde sıklıkla görülen ve kalp kasının kalınlaşmasıyla sonuçlanan rahatsızlıktır. Ekokardiyografi ile tarama yapılarak hastalık erkenden teşhis edilebilir. Kalıtsal Miyopati ise Devon Rex’ten miras kalan, nadir görülen sağlık sorunudur. Kas fonksiyonlarını etkileyerek, en son kediyi yutkunamayacak hale getirir.

Ürtikerya Pigmentosa vücutta kabuklu yaralar oluşturan bir cilt rahatsızlığıdır. Kutanöz Mastositoz de yine dermatolojik bir hastalıktır. Sfenkslerin yavru dönemlerinde solunum yolu rahatsızlıklarına da yatkın oldukları bilinir. Sfenks sahiplenirken en az 12 aylık olmasına dikkat edin. Son olarak da büyük göbeği olsa da Sfenks’in aşırı besin tüketmesine de engel olunmalıdır. Bunlar haricinde diş kaynaklı sorunların da görülme ihtimali vardır.

Yaşam Süresi

Sfenks Kedisi kediler için ortalama sayılabilecek 8 ile 15 yıl arası ömre sahiptir. Bakım şartları, ruhsal durumu, oyun arkadaşları, cinsiyeti yaşam süresinin daha da uzamasına yardımcı olabilir.

Sfenks Cinsi Kedi
Sfenks Cinsi Kedi

Sfenks Kedisi Eğitilebilir mi?

İnteraktif oyunlar peşindeki kedilerin eğitimler daha kolaydır. Buna bir de sahipleri ve diğer canlılarla olan güçlü bağ eklendiği zaman öğrenmeleri daha kolay oluyor. Sfenks Kedisi eğitilebilir bir cinstir. Merak güdüsü ve zekası öğrenme sürecini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.

Sfenks Kedisi Hipoalerjenik mi?

Bütün tüysüz kedilerde olduğu gibi Sfenks Kedisi’nde de bu mevzunun merak edilmemesi sürpriz olurdu. İnsanların bu konudaki endişeleri abartılı söylemlere varabiliyor. İnsanlarda alerjiye sebep olan tüm kedilerde Fel d 1 isminde protein bulunur. Astım hastası ya da daha hassas insanlar proteine karşı duyarlıdırlar. Ancak Fel d 1 kedilerin yağ ve tükürük bezlerinde yer alır. Yani kedinin tüysüz olması ve hipoalerjenik olmak arasında bağ yoktur. Bütün kediler etrafa az ya da çok mutlaka tüy ve deri parçaları bırakırlar.


Hepimizi şaşırtan yönleriyle kedi cinslerinden bir yenisini daha tanıdığımız bölümün sonuna geldik. Sfenks Kedisi makalemize siz de katkı sunabilirsiniz. Eğer evinizde Sfenks varsa tecrübelerinizi, mutlu anlarınızı, hikayelerinizi yorumlarda tüm kedi dostlarına ulaştırabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?