European Burmese

European Burmese Kedisinin mizacı, iletişim becerileri, yetenekleri, genel sağlığı, bakımı gibi konulardaki araştırmamızı sizler için derledik.

European Burmese
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk85
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı75
Konuşkanlık20
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik85
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk75
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler

Saten kürkü ve eşsiz renkleriyle göz alıcı bir kedi… European Burmese atletikliği, uysallığı ve sevecen karakteriyle tam bir aile kedisi. Arkadaşlık kurmayı seven ve hemen hemen her anınızda sizle vakit geçirmek isteyen mükemmel bir dost. Eğlenceli tavırlarına zekasını da katarak çok aktif bir oyuncu ve daima ilgi odağı olmaya bayılıyor. Bu güzel kedinin mizacı, çevresi ile iletişimi ve etkileşim becerisi, fiziksel özellikleri, mental durumu, sağlığı, bakım için gerekli ihtiyaçları konularına fazlaca değinmeye çalıştık. Birçok doğru ve emin kaynaktan bilgileri kedisever dostlarımız için en uygun dil ve doğrulukla aktarmaya çalıştık.

European Burmese Kişiliği

European Burmese sevecen ve akıllı bir cinstir. Arkadaşlığı sever. Sahibine karşı sadık ve ilgilidir. Her ne kadar evde sadece bir kişiye bağlı olsa da tüm aileyle iyi geçinir. Hatta eve gelen yabancılarla da zorlanmadan iletişime geçerler. Yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Eğer kedinizi yalnız bırakacaksanız yanında başka bir evcil hayvanın olmasını sağlamaya çalışmalısınız. Bu eğlenceli kedi ömrü boyunca aynı karaktere sahiptir. Yetişkin kediler de daima oyuncu ve hareketlidir.

European Burmese aynı zamanda bir akrobattır. Onun için ulaşılamayacak yükseklik neredeyse yoktur. İyi bir tırmanıcı ve atlayıcıdırlar. Meraklı Avrupa Birmanyası evin her noktasını tanımak isteyecektir. Zekasını güçlendirecek aktiviteler ve oyunlarla tatmin olmasını sağlayabilirsiniz. European Burmese yaptığınız her aktivitede size katılmak isteyecektir. Ev işlerinde, masa başındayken, televizyon izlerken, seyahat ederken dahi yanınızda olmaktan zevk alacaktır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Avrupa Birmanyasının arkadaş edinme isteği diğer kedilerle ve evcil hayvanlarla iyi iletişim kurmasını sağlar. Otoritesine saygılı olan tüm diğer oyun arkadaşlarıyla rahatlıkla anlaşabilir. Oldukça uyumlu bir kedi olan European Burmese çocuklara da hızlı şekilde alışır ve onlarla kolaylıkla kaynaşabilir. Ancak birçok cinste olduğu gibi evcil hayvanlarla ve çocuklarla tanışması gözetim altında başlatılırsa tepkileri daha kolay anlaşılacaktır. Görüldüğü gibi aileler için mükemmel bir seçim olabilir.

European Burmese Tarihçesi

Birmanyalıların öncül ataları Siyam ve Burma’da yaşayan Bakır Kedisi’dir(Copper Cat). Kuzey Amerika ve Avrupa Birmanyası cinslerinin ikisinin de atası bilinen ilk Burmalı kedi Wong Mau’dur. Hikayeye göre Wong Mau’yu 1930 yılında New Orleans’ta bir denizci Dr Joseph’e satmıştır. Dr. Joseph’in bu kediyi seyahatlerinden getirdiği de anlatılmaktır. Wong Mau küçük koyu kahverengi(çikolata rengi) bir kediydi. Bu kedinin başlarda bir Siyam Kedisi olduğu düşünülmekteydi. Aslında bahsi geçen Siyam, Çikolatalı Siyam olarak bilinen ve 1880’lerde tanımlanan bir cinsti. Çikolatalı Siyam veya Kraliyet Siyam Britanya’da çok popüler oldu. Birçok kişi tarafından bakıldı. Ancak sonraki süreçte Britanya’da bu cins gözükmemeye başladı ve kayboldu.

Çikolata renkli bu kediler Tayland ve Burma’da yaşamaya devam ettiler. Muhtemelen burada Sivri Uçlu Siyam ile Düz Renkli Burma kedileri arasında insandan kaynaklanmayan doğal bir çiftleşme sonucu Wong Mau dünyaya geldi. Wong Mau böylece Birmanya ve Tonkin cinsinin de atası oldu. Dr. Thompson daha sonra üreme programıyla Wong Mau’yu Mühür Noktalı Siyam ile çiftleştirdi. Sonuçta bej, kahverengi ve sivri tüylü kediler elde etti. Burma genin keşfi de bu program sayesinde öğrenildi. Kahverengi yavrular ise Birmanya cinsi yetiştirilmek üzere seçildi. Cat Fancier Association 1936’da Birmanya’yı bir cins olarak kayıt altına almaya başladı. Arada çıkan problemlere rağmen 1959’da Birmanya Kedisi tam olarak bir cins olarak kabul gördü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üretim eksikliği sebebiyle cinsin üretimi Birleşik Krallık tarafına kaymıştır. Burada yeni bir serüvene girecek olan Birmanya Kedisi Kırmızı Noktalı Siyam ve British Shorthair ile ıslah programına alındı. Böylelikle Birmanya Kedisinin 4 rengine (kahverengi, çikolata, mavi, leylak) ek olarak Avrupa’da yaşayan Siyam Kedisi genlerindeki yeni renkler de katıldı. Bu renkler kırmızı, krem, kahverengi tortie, çikolatalı tortie, mavi tortie ve leylak tortie gibi Avrupa Birmanyasını Birmanya Kedisinden ayıran özelliklerden biri olarak ortaya çıktı.

Eeropean Burmese ve Birmanya

İki cins de birbirinden belirgin olarak ayrılıp farklı cinsler olarak kabul görmüştür. European Burmese ılımlı, zarif ve hafifçe yuvarlak hatlara sahipken Birmanya Kedisi kompakt ve bariz şekilde yuvarlaktır. Göz yapıları da birbirinden farklıdır. Yazımızın farklı bölümlerinde iki kedi cins arasındaki diğer farkları ve benzerlikleri görmek mümkündür.

European Burmese Kedi Cinsi
European Burmese Kedi Cinsi

European Burmese Fiziksel Özellikleri

Zarif hatlara sahip orta büyüklükte bir kedi olan Avrupa Birmanyası enerjik ve atlayıcı bir cinstir. Sağlam bir zıpır olmasının arka planında güçlü ve kemikli vücudu yer alır. Kaslı, ince ve uzun vücudu kedinin aktif yapısıyla uyumunu sağlamaktadır.

Yüz ve Kafa Yapısı

European Burmese keskin şekilde olmasa da hafifçe yuvarlatılmış kafa yapısına sahiptir. Hafifçe üst kısmı kıvrık, alt kısmı ise oval ve buruna doğru eğimlenmiş gözleri vardır. Göz rengi sarıdan kehribara doğru değişen tonlardadır. Bu güzel gözler kediye büyük ve etkileyici bir görünüm vermekle birlikte ne kadar uyanık olduğunu da bize gösteren bir işaret niteliğindedir. Kulakları ne çok büyük ne de küçüktür. Orta büyüklükteki kulaklar tabandan uç kısma doğru incelir. Uç kısımlarda keskinleşmeden hafifçe yuvarlaklaşır ve öne doğru eğimlidir. Başın üst kısmı iki kulak arası geniş mesafede hafif şekilde yuvarlaktır. Geniş elmacık kemikleri yüzüne sağlam ve sert bir görünüm vermektedir. Burnu yüzü içerisinde küçük kalmaktadır.

Vücut Yapısı

European Burmese incelenirken Birmanya ve Siyam da göz önünde tutulmalıdır. Bu iki cinsten kendisine miras kalan yapısal ve fiziksel görünümü etkileyen özellikler vardır. Avrupa Birmanyası orta büyüklükte bir kedidir. Gövdesi Siyam Kedisininki gibi uzun ve dar değildir. Siyama göre daha az kompakt ve yumuşak şekilde yuvarlatılmış bir vücudu vardır. Kas yapısı güçlüdür. Kemikli ve sağlam yapılı bir cinstir. Tırmanıcılığı ve atlayıcılığını destekler nitelikte bedensel yapısı vardır. Orta uzunluktaki kuyruğu da bu dengeli yapıya destek verir. İnce bacakları ve oval pençeleri yine atletikliğine katkı sunan fiziksel özelliklerindendir. Birmanya Kedisi ile arasındaki farkları yukarıda işlemiştik.

Tüy Çeşitleri

Bu nazik kedinin kürkü satene benzer dokuya sahiptir. Tüyleri kısadır. Vücudu kaplayan kürk 10 farklı renge kadar ulaşmaktadır. Kahverengi, mavi, çikolata, leylak, kırmızı, krem, kaplumbağa kabuğu gibi renklerin yanında kahverengi tortie, çikolatalı tortie, leylak tortie ve mavi tortie gibi ayırt edici renkler yer almaktadır.

Kırmızı Avrupa Birmayası turuncu kayısı rengindedir. Ve yüz bölgesinde hafif tekir izleri görülebilir. Kahverengi desenliler yoğun ve sıkı kahverengi ile kaplıdır. Mavi ve Leylak desenlileri Birmanya Kedisi ile benzer kaplamaya sahiptir. Kaplumbağa Kabuklu desenlilerinde vücudun her yerinde renkli lekeler mevcuttur. Kahverengi kaplamaya sahip olanlarda ise yoğun ve koyu bir renk tüm vücuda hakimdir.

Ağırlığı ve Boyutları

European Burmese orta boyutlu olsa da ağırlığı göründüğünden daha fazladır. Hatta onun için ipeğe sarılmış tuğla tabiri kullanılmaktadır. Birmanya Kedisinden daha ağırdır. Erkekleri ortalama olarak 4.5 kg ile 6.5 kg arası bir ağırlıktadır. Dişilerde ise bu ağırlık biraz daha düşerek 3.5 ile 4.5 kg arasındadır. Genel olarak bir yetişkin yaklaşık 4.5 kg civarında bir kütleye sahiptir.

Yavrusu

Bir Avrupa Birmanya Kedisi sahibi olmak çok zor değildir. İnternet aramaları sayesinde çevrenizde kolaylıkla bir yetiştiriciyle iletişime geçebilirsiniz. Yavrular 12 ile 16 hafta arasında annelerinden ayrılmaya hazırdırlar. Anne ve yavruların bu denli uzun süre birlikte olmasından sonra yeni ortamlarına geçişte bu durum fiziksel ve zihinsel olarak hızlı uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır. Yavruların 12 haftalık evre içerisinde ilk aşıları da yapılmaktadır.

European Burmese Kedileri
European Burmese Kedileri

European Burmese Bakımı

Kısa tüyleri, saten gibi dokusuyla Avrupa Birmanyasını sevmek oldukça keyifli olacaktır. Yine bu sebeple yoğun şekilde bir bakıma ihtiyaç duymaz. Haftada bir kez kürkünü fırçalamak ölü derinin ve tüylerin kediden uzak tutulmasında yeterli olacaktır. Elbette tüm kediler gibi o da kaşınmak, tırmalamak isteyecektir. Evde bir tırmalama direği bulundurmak enerjisini yüksek tutacaktır. Uzayan pençeleri tırnak makası yardımıyla kesilebilir. Kısırlaştırmak onu zihnen daha oyuncu yapacak ve geçirdiğiniz zamanın kalitesini artıracaktır. Böylelikle daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilir.

Bakım Maliyeti

Bu özel cinsin bakım maliyeti ile ilgili elimizde netleşmiş bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak kedi sahiplerinin bıraktıkları yorumlar neticesinde bir tahminde bulunmak mümkün. Yetiştiriciden European Burmese almak size 200 ile 300 dolar arası bir fiyata mal olacaktır. Bu fiyat yakın cinslerine nazaran gayet uygundur. Eğer istenilirse yetiştiricilerin ellerinde bulunan kediler sahiplenme yoluyla da alınabilir. Bu durumda fiyat daha da aşağı düşer ve 100 dolar civarında bir rakama düşebilir.

Hareketli ve kaslı yapısı beslenmesinde dikkat edilecek önemli bir noktadır. European Burmese kalorisi yüksek ve protein ağırlıklı beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu durum bakım maliyetini artırabilir. Yine de erkek veya dişi oluşuna, yetişkin ya da yavru olup olmadığı maliyetlerde belirleyici bir unsurdur.

Temizlik

Bilindiği üzere evcil kediler genel olarak temizliğine düşkün canlılardır. Banyo hijyeni konusunda hassastırlar. Kedi kumunu temiz tutmak sağlığı açısından önemlidir. Haftalık olarak dişlerini fırçalamak da yeterli olacaktır. Ancak günlük diş bakımı periodontal hastalıkların görülme riskini en aza indirecektir. Gözlerde ve burunda meydana gelebilecek herhangi iltihaplı akıntı durumunda ve bu riske karşı tek kullanımlık temiz ve nemli bir bezle bölgeyi silmek gerekir. Kulaklar ara sıra kontrol edilmeli ve kirli olması durumunda nemli pamuklu ve sivri olmayan bir cisimle kibarca silinmelidir.

European Burmese Sağlık Durumu

European Burmese genel olarak sağlıklıdır. Fakat genetik olarak bazı sağlık sorunlarının olduğu unutulmamalıdır. Atletik vücudu, enerjik yapısı sayesinde sağlıklı kalmayı başarır. Kilo alma eğiliminde değildir. Aksine vücuttaki yağı hızlı şekilde yakar.

Sağlık Sorunları

Tüm kedilerde olduğu gibi European Burmese de bir takım sağlık problemleri görülebilir. Aşağıda bugüne kadar Avrupa Birmanyasında görüldüğü tespit edilmiş hastalıkları yazacağız. Tabi henüz görülmemiş ama taşıdığı akraba genler sebebiyle rastlanabilecek sağlık sorunlarını da göz ardı etmemek gerekir.

Korneal Dermoid, kornea yüzeyinde deri ve kılların oluşması sorunudur. Cerrahi müdahaleyle kedi tekrar sağlına kavuşabilir. Enzim eksikliğine dayalı Gangliosidoz probleminin tespiti için de bir test mevcuttur. Bir diğer sağlık sorunu da Orofasiyal Ağrı Sendromu’dur. Abartılı şekilde çiğneme normalden farklı çiğneme hareketleri bu rahatsızlığa işaret eder. Ayrıca bu sendrom kedinin ağzını pençelemesine de neden olabilir. Yemek yemeye istekleri azalır. Bazı kedilerde bu sendrom kendiliğinden ortadan kalkarken sonradan tekrar edebilir.

Düz Göğüslü Yavru Kedi Sendromu da bu cinste görülmüştür. Ölüme neden olan bir rahatsızlık değildir. Yetişkinliğe ulaşan kedilerde hastalıktan kaynaklı belirtiler yok olur. Kuyruk kemiğinde meydana gelen bir deformasyon da sağlık problemlerinden birisidir. Fakat kedide herhangi bir ağrılı ya da acılı bir durum görülmez. Diabetes Mellitus adından da anlaşılacağı üzere insülin salgılanması ya da insülin temelli bir kusurun neden olduğu yüksek seviyede şeker ile sonuçlanan bir sorundur.

Hipokalemik Polimiyopati, kafada titreme, halsizlik, yürümeye isteksizlik gibi belirtiler neticesinde ortaya çıkan kandaki düşük potasyum seviyelerinden kaynaklı kas güçsüzlüğüdür. Dirsek Osteoartriti sebebiyle dirsekte oluşan Artrit(vücut tarafından üretilen ve eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur.) kedinin hareket kabiliyetini sınırlayabilir.

Yaşam Süresi

Orta büyüklükte bir kedi için Avrupa Birmanyasının yaşam süresi normal değerlerde ve 10 ile 15 yıl arasıdır. İlgi ihtiyacı karşılandığı sürece ve düzenli Veteriner kontrolü ile yaşam süresi 15 yıla kadar ulaşabilir.


Uzun araştırmalar sonucu hazırladığımız European Burmese Kedisi hakkında bilgileri aktarmaya çalıştık. Birmanya ve Siyam Kedisinden farklarının, belirgin özelliklerinin, atalarının hangi cinsler olduğunun bilgisini doğru ve güvenilir kaynaklardan yaptığımız araştırmalar ile siz değerli kedi severlere aktardık. Bugüne kadar rastlanılmış ve genetik olarak ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını ve çözümlerini de kedinizin sağlığı için anlatmaya çalıştık. Sizler de kedinizde gördüğünüz fakat bizim değinmemiş olabileceğimiz davranışları, sorunları, tavırları bizlere yazabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?