Ankara Kedisi (Turkish Angora)

Ankara Kedisi sizleri doğası ve fizyolojisi ile bir hayli şaşırtacak. Kuşkusuz uzaylı kedilerden birisi. Onu tanımaya hazır mısınız?

Ankara Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık65
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık75
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler
  • Kökeni: Ankara/Türkiye
  • İsimleri: Angora Cat, Turkish Angora
  • Yaşam Süresi: 12-18 yıl
  • Kilosu: 2,5-5,5 kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Geveze, Uyumlu, Sevecen, Özgüvenli, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yaşlı ve Yabancı Dostu
  • Benzer Cinsler: Maine Coon, İran (Fars) Kedisi, Norveç Orman Kedisi, American Shorthair, Somali Kedisi, Balinese, Javanese, Scottish Fold, American Curl, European Shorthair

Birçok toplumun kendisiyle ve coğrafyasıyla özleşmiş hayvanları vardır. Bazen bu bir köpek, bir kuş bazen de bir kedi olabilir. Türkiye deyince çoğu hayvanseverin aklına ilk gelen türlerden birisidir Ankara Kedisi… Tarihi, kültürel mirası, dostluğu onu milli bir gurur haline dönüştürmüştür. Özel kedilerin elbette özel kişiliği ve hikayeleri vardır. Onlar enderdirler ve sıradan olamazlar… Ankara Kedisi bilinen en eski uzun tüylü cins olarak kabul edilir. Uzun tüylü kedilerin atası, dönem dönem ıslah programlarının kurbanı yapılmaya çalışılsa da safkan ve doğal bir cins olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Van Kedisi’nin uzak kuzeni olması muhtemeldir. Mizaçları, fiziksel görünümleri hatta sağlık durumları dahi bir takım benzerlikler içeriyor.

Göz alıcı yumuşak, ince dokulu ve parlak tüyleri, muhteşem renkleriyle insanı büyülüyor. Tam beyaz kaplamaya sahip kürkleri ve farklı renklerdeki gözleriyle Ankara Kedisi ruhu okşayan bir muhteşemliğe sahip. Ona eşsiz sıfatını vermek diğer cinslere haksızlık olmayacaktır. Ne yazık ki bu muhteşem güzellik yüzyıllardır Küçük Asya Yarımadası Bölgesi’nde insanlarla derin bağlar kurmuş olsa da geçtiğimiz yüzyılda henüz tam anlamıyla tanınmaya başlamıştır. İnançlara, kültürlere öyle içten dahil olmuş ki birçok eşya üzerine desen ve figür olarak işlenmiş, bölgesel bir simge olarak Ankara hayatının her alanına girmiştir. Nihayet Ankara Kedisi koruma programına alınmış ve gelecek nesiller için de bir miras olarak kalması güvence altına alınmıştır.

Ankara Kedisinin Kişiliği

Sadakati ve şefkatiyle ünlü Ankara Kedisi çevik, atik ve oyunbaz bir cinstir. Eğer bir Ankara Kedisi sahibi olmak istiyorsanız zamanınızın çoğunu onunla geçirmelisiniz. Siz geçirmek istemeseniz de o zaten sizin peşinizi bırakmayacaktır. Her zaman yaptığınız işin tam ortasında olmayı sever. Eğer onu uzaklaştırmaya çalışırsanız bundan hoşlanmayacaktır. Çok iyi bir yardımcıdır. Ankara Kedisi sahibine şefkati ve sadakatiyle ün yapmış bir türdür. Sahibine olan bağlılığı ileri derecede olabilir. Kucağa ve omuza atlamayı çok sever. Ankara Kedisi’nin günlük rutin sevilme dozu vardır. Dozunu alana kadar kendini sevdirmenin peşinde olacaktır. Sadece sahibine değil ailenin diğer fertlerine karşı da şefkatli ve sevgi doludur.

Ankara Kedisi ne istediğini ve ne yapacağını bilen akıllı bir kedidir. Zekası erken yaşlarda ileri düzeyde olduğu için onu küçük numaralarla ya da sevimliliklerle ikna etmek kolay değildir. İnteraktif, zekasını bileyecek ve zorlayacak oyuncaklarla ancak mutlu olacaktır. Van Kedisi gibi Ankara Kedisi de suyla arasını iyi tutuyor. Suyla oynamaktan hoşlanıyorlar. Ama bu konuda her kedi aynı düşüncede olmayabilir. Ona sunulan oyunlar zekası kadar pençelerini ve avcı içgüdülerini de geliştirecektir. Ankara Kedisi için gözüne kestirdiği herhangi bir yükseklik kolayca ulaşmasına mani değildir. Merakı onu gizemli kapılara ve dolaplara yönlendirecektir. Yıkıp dökmese de bu merak etrafı biraz kurcalamasına neden olacaktır.

Sadakatlerinin ileri boyutlarda olmasından dolayı Ankara Kedisi bir köpeğe de benzetilir. Her ne kadar güçlü karakterde bir kedi olsa da insanların dostluğunu tercih eder ve bazen aşırı yapışkan olabilir. Ailesine bağlılığı her kedi gibi sonsuz değildir. Az da olsa içindeki özgür ruh harekete geçebilir. Çok fazla yalnız bırakıldığında ya da ilgisiz kaldığında kendi yoluna seçebilir. Zaten kendi istekleri doğrultusunda bir dünya kurmaya çalıştığını belirtmiştik. Ankara Kedisi oldukça konuşkandır. Dikkat çekmek ya da isteklerini dile getirmek için hoş bir tınıyla miyavlamarını sürdürür. Canlı ve yüksek aktivite düzeyine sahip olması onu sürekli yemek yemeye itebilir. Obur olmasa da interaktif kaplardan beslemek akıllıca olacaktır. Çünkü yoğun enerji sarfiyatı açlık seviyesini artırır ve kedi istemsizce fazla mama tüketebilir.

Ankara Kedisi ya da diğer adıyla Türk Kedisi yabancılara karşı da dostane tavırlar gösterir. Zeki ve meraklı kedi misafirleri kapıda görür görmez karşılar. Otoriter ve güçlü mizacı ile de gittiği her yerde kendi mührü vurmasını bilir. Yabancı olduğu yerlerde ev sahibi gibi davranır ve çevreyi denetlemeye başlar. Angora ayrıca Van Kedisi gibi hoş olmayan bir eğlence anlayışına sahip olabilir. Eğer Ankara Kedisi sahiplenmek istiyorsanız bu konuyu dikkate almanızda yarar var.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Ankara Kedisi’nin güçlü doğasından bahsetmiştik. Karakteri onu evde alfa ve baskın evcil hayvan yapıyor. Eğer bir evde Türk Kedisi varsa oranın lideri o kedidir. Köpeklerle iyi anlaşırlar. Elbette istedikleri zaman kaçabilecekleri güvenli noktalar olduğu sürece. Çocuklu aileler için de mükemmel bir seçim olacaktır. Ankara Kedisi çocuklarla oynamayı diğer bütün canlılarla geçirdiği vakte tercih ediyor. Kedilerle de onun otoritesine saygı duyulduğu sürece problem yaşamıyor. Yaşlı insanlar için de sadık ve iyi bir dost. Tabi gün içinde bir miktar oyun oynadığınız sürece. Ne istediğini bilen kediler güçlü ve otoriter olma eğilimindedirler ve onların koyduğu kurallar çerçevesinde yapılan şeylere müsamaha gösterirler. Eğer bu ölçü baz alınarak iletişim kontrollü olarak sağlanırsa Ankara Kedisi herkesle iyi geçinecektir.

Ankara Kedi
Ankara Kedi

Ankara Kedisinin Tarihçesi

Birçok yazımızda bahsettiğimiz üzere eğer bir kedi çok köklü geçmişe sahip ise muhtemelen kaynağı net olarak belli değildir. Atalarının hangi ırklar olduğu ya da sahip olduğu uzun, kısa tüy genlerinin nereden geldiği tam anlamıyla bilinmez. Her ne kadar yazılı kitabeler, işlemeler, figürler, seyahatnameler gibi kaynaklar bize yardımcı olsa da kökenler net olarak bilinmemektedir. Böyle cinslerin efsanelere konu olmaması ise neredeyse imkansız gibidir. İnsanoğlu illa ki bir hikaye ve mit oluşturmaktan geri durmamıştır. Ankara Kedisi’nin de tarihsel macerası işte tam böyle bahsettiğimiz türden.

Bütün uzun tüylü kedilerin evcil atası olarak kabul edenler olduğu gibi buna sıcak bakmayanlar da vardır. Bir rivayete göre Tatarlar tarafından evcilleştirilen bir cins olan uzun tüylü Pallas(Otocolobus Manul) Kedisi’nden evrimleştiği söylenir. Adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin başkenti Ankara kökenli olduğu kabul görmüştür. Angora olarak da isimlendirilir. Bunun sebebi antik çağlarda bu bölgenin adının Angora olmasıdır. Tarihsel süreçte birçok millet bu ırka hayranlık beslemiştir.

Daha gerçekçi bir teori ise diğer tüm evcil kediler gibi atalarının Afrika Yaban Kedisi olduğu yönündedir. Uzun tüy için resesif bir mutasyonun muhtemelen yüzyıllar öncesinde ortaya çıktığı düşünülüyor. Zira Ankara Bölgesi’nin dağlık sert karasal iklime sahip olması da bu tezi daha güçlü kılıyor. Kedilere ait uzun tüyler sert kış mevsiminde dayanıklı kalabilmeleri için uzun hale gelmiştir. Tezi destekleyen başka örnekler de mevcuttur. Ankara Keçisi ve Ankara Tavşanı olarak bilinen iki hayvan türü de uzun tüylere sahiptir. Uzun tüylü kedilerin yüzyıllardır bugün Türkiye olarak bilinen Küçük Asya Yarımadası’nda ve civar ülkelerde yaşadığı bilinen bir gerçektir.

Daha gerçekçi belgelere inmek gerekirse yazılı olarak bu kedi hakkında bilinen en eski kaynak 16. yüzyıl Fransa’sından çıkmıştır. Bu tarihlerde İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerine Türkiye dışında İran, Rusya, Afganistan gibi ülkelerden ihraç edilmiştir. 18. yüzyıl başlarında ise Amerika’ya ithal edilmeye başlandı. 19. yüzyıl sonlarına gelindiğinde ise Angora, Persian Kedisi’nin ıslah programının kurbanı oldu. Ankara Kedisi, Persian ve Rus Uzun Tüylü kedilerinin üçü için de uzun tüylü demenin yeterli olacağı düşünüldü. GCCF bu tarihlerde böyle bir karar aldı. Fakat Türk Hükümeti Ankara Hayvanat Bahçesi ile ortaklaşa bir koruma programı oluşturdu. Saf beyaz, mavi ve kehribar gözlü bu güzelliği koruma adına oluşturulan titiz çalışma bugün halen daha devam etmektedir. Ankara Kedisi de tıpkı Van Kedisi gibi iki farklı renkte gözlere sahip olabiliyor.

İslam inancında da kediye dair bir efsane bulmak mümkün. Rivayete göre Hz. Muhammed kedileri çok severdi. Hatta Angora Muazze adında bir kedisi vardı. Hatta bu sevgi o kadar aşırıydı ki kucağında uyurken onu rahatsız etmek yerine kolunu kestiği anlatılır. Farklı renkte gözlere sahip olan kedilere Allah’ın dokunduğuna ve Hz. Muhammed’in de ilahi dokunuşla garip gözlü bir kediye sahip olduğuna inanılır. Şimdi bu mitlerden sonra daha gerçekçi tarihe dönelim. Ciddi ihracat yasaklarına tabi bu güzelliklerden bir çift çok özel izinle 1954’de Amerika’ya ulaşmıştır. 1968 yılında CFA’ya ilk kayıt başvurusunun ardından nihayi tanınma ancak 1972’de Beyaz Ankara Kedisi’nin tescili ile gerçekleşti. 1978’de ise renkli Ankara kedileri de tam olarak tanınmıştır.

Çift Göz Renkli Ankara Kedisi
Çift Göz Renkli Ankara Kedisi

Ankara Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Ankara Kedisi uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. Van Kedisi’nin uzaktan kuzenidir ve Persian Kedisi’ne de fiziken benzerlik gösterir. Zariftir ve ince kemiklidir. Buna rağmen güçlü bir vücuda sahiptir. Narin olması yanlış düşünmenize sebep olmasın. Ankara Kedisi kaslı ve sağlam bir yapıda. Uzun, ince ve ipeksi tüylerle kaplı kürke sahip. Orta büyüklükteki kedi uzun göğsüyle de dikkat çeker.

Yüz ve Kafa Yapısı

Ankara Kedisi’nin kafasına profilden bakıldığında tıpkı bir köpeğinkini andırır. Yine aynı cepheden bakınca burun, alından burun ucuna düz bir hatta olmalıdır. Karşıdan bakıldığında ise kendine has bir simetrisi olduğu görülür. Kulaklar oldukça tüylü, büyük ve uzundur. Kulakların dış kenarları yukarıdan aşağı düz bir hatta uzanır. Ankara Kedisi’nin kulakları profilden incelendiğinde ise öne doğru yatık olmadığı ve oldukça dik olduğu anlaşılır. Sağ ve soldan çekilen hayali iki paralel arasında orta uzunluk ve büyüklükte düz bir burun mevcuttur. Çenesi güçlüdür ve hafifçe yuvarlaktır. Kulak uçları, kulakların kafadan çıktığı noktalar ve çene beşgen oluşturur. Göz hizalarından sağ ve solda yüz bitimine ulaşılıp buradan çeneye inildiğinde oluşan şekil bir üçgendir.

Büyük, birbirine yakın ve geniş tabana oturmuş kulaklar oldukça tüylüdür. Ankara Kedisi badem şeklinde, iri, canlı ve parlak, bir miktar yukarı doğru eğimli muhteşem gözlere sahiptir. Yine Van Kedisi’nde olduğu gibi gözler birbirinden farklı renklerde olabilir. Muhteşem gözler buz mavisinden safire kadar mavinin tonlarında, bektaşi üzümünden zümrüte kadar yeşilin tonlarında, altından bakıra kehribar renklerinde olabilirler. Altın veya kehribar göz olarak tanımlanan altın yeşili renginde Ankara Kedisi’ne has bir göz rengi de vardır. Birbirinden farklı renkteki gözler ise biri mavi olmak üzere diğeri kehribar, yeşil veya altın yeşili olabilir.

Vücut Yapısı

Ankara Kedisi bütün kediler düşünülerek ve her şeyiyle orta kararda üretilmiş bir cins gibidir. Fiziksel anlamda simetrik, zihinsel olarak fazla zeki, mizaç olarak ise harikulade diyebileceğimiz bir kedi. Uzun, ince ve yuvarlaktan ziyade oval bir gövdeye sahip. Tıpkı kafası gibi gövdesi de orta boyutta. Gövde eninden daha ziyade uzunlamasına doğru ilerlemiştir. Omuz ve kalça genişliği birbiriyle eştir. Ancak sağrı kısmı omuzlardan daha yüksektir. Bunun da sebebi iyi bir atlayıcı olmasını sağlayan arka ayakların öndekilerden daha uzun olmasıdır. Her ne kadar bu yapısıyla pamuk prensesi andırsa da Ankara Kedisi oldukça güçlü ve kaslı. Narin bacaklar küçük, yuvarlak ve sevimli patilerle son bulur. Vücut boyutuna uygun olarak gelişmiş orta uzunlukta ve tüylü, dipten uca incelen sağlam bir kuyrukla dengesini sağlar.

Tüy Çeşitleri

Ankara Kedisi yumuşak dokulu, dolgun, ince ve parıldayan tüylerle kaplı kürkle donanmıştır. Kürk orta uzunluktadır. Boynun bölgesinde, kuyrukta ve arka patilerin üstlerinde kürk diğer yerlere göre daha uzundur. Aslan gibi yelesi, rakun gibi kuyruğu vardır. Hareket ettikçe göz alan eşsiz güzellikteki parlak kürkün en popüleri beyaz olanıdır. Ancak beyaz haricinde farklı desen ve renkler de popülerleşmeye ve kabul görmeye başlamıştır.

Günümüzde CFA gibi kuruluşlarca kabul edilen renk ve desenler oldukça fazladır. Beyaz, siyah, mavi, krem, kaplumbağa, patiska ve kırmızı gibi tek renklerin haricinde klasik, benekli, uskumru, işaretli, yamalı tekir desenleri beraberinde farklı renkler görülür. Bunlar haricinde kabul edilen tek renklerin tekir desenleri, iki renkli, üç renkli, duman ve çeşitleri, gümüş ve çeşitleri gibi karmaşık renklerin de dahil olduğu çok kapsamlı kürk çeşitliliğine sahiptir. Bu veriler haricinde bilinmesi gereken diğer önemli husus ise Ankara Kedisi’nin kürkünün astarsız oluşudur.

Cins Ankara Kedisi
Cins Ankara Kedisi

Ağırlığı ve Boyutları

Erkekleri dişilerine göre daha büyük boyutlarda olabilir. Her ne kadar kedinin yaşı, cinsi gibi faktörler ağırlığını farkettirse de sağlıklı, ortalama boyutlarda bir Ankara Kedisi 2,5-5,5 kg arasındadır.

Ankara Kedisinin Bakımı

Ankara Kedisi ipeksi, ince ve astarsız bir kürke sahip olduğu için tüylerinin dolaşması ve matlaşması zordur. Haliyle bakımı zor bir kedi değildir. Bakım konusunda fiziksel olarak kediseverlerin zorlanacağı durum hemen hemen yoktur. Haftada bir ya da iki kez taramak yeterli olacaktır. Yalnızca ilkbahar ve yaz gibi mevsimsel dökülmelerin olduğu dönemlerde fırçalama daha sık yapılmalıdır. Klasik temizlik rutinleri dışında Ankara Kedisi’nin ekstra bakıma ihtiyacı yoktur.

Bakım Maliyeti

Bir kedi ne kadar popülerse maliyeti de o kadar yüksek olacaktır. Unutulmamalıdır ki Ankara Kedisi Türkiye tarafından koruma altına alınmış ve ihracı neredeyse mümkün olmayan bir cinstir. Ayrıca safkandır. Kendi türü dışında bir türle melezlenmesi ya da üretim programına alınması mümkün değildir. Enerjisinin yüksek oluşu kaliteli diyet programına sahip olması gerektiği anlamına gelir. Ankara Kedisi evde bakılması tavsiye edilen bir cinstir. Yine hareketliliğini motive edecek, onu sürekli diri tutacak eğlenceli oyun araç gereçlerine ve arkadaşlara da ihtiyaç duyabilir. Tüm kedilerde olduğu gibi belirli rutinler dahilinde alması gereken takviyeleri, güçlendiricileri, aşıları vardır. Temizlik, sağlık, besin gibi peşi sıra maliyetleri olacaktır. Aşırı oyuncu ve ilgi ihtiyacı yüksek cinsler için geniş zaman dilimleri de ayırmak gerektiği unutulmamalıdır.

Beslenme

Ankara Kedisi tımar edilirken tüm kediler gibi tüylerini yutabilir. Oldukça normal bir durum olsa da bunun önüne geçmek için lif kaynağı bakımından zengin gıdalarla beslenmelidir. Yaş veya kuru farketmeksizin proteini yüksek, kaliteli mamalarla beslenmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Kilo kontrolüne ihtiyacı olan kediler içinse spesifik diyet programı uygulamak gerekecektir.

Temizlik

Ankara Kedisi suyla genel olarak sorun yaşamıyor. Aksine çoğu kedi suyu seviyor. Kediler zaten ince astara sahip oldukları için sık sık banyo ihtiyacı da duymuyorlar. Tüm kedi cinsleri gibi Ankara Kedisi de kişisel hijyenine ve bakımına önem verir. Günlük veya en kötü haftada bir dişlerini uygun macun ve diş fırçası ile temizlemek gerekir. Ara sıra çiğ tavuk boynu verilerek de bu görev tamamlanabilir. Ayrıca göz, kulak, burun ve ağız gibi akıntıya müsait bölgelerin kontrolü ve temizliği de gereklidir. Son olarak kumunu ve çevresini de temiz tutmayı unutmamalısınız.

Ankara Cinsi Kedi
Ankara Cinsi Kedi

Ankara Kedisinin Sağlık Durumu

Ankara Kedisi Türkiye’ye özgü diğer bir cins olan Van Kedisi gibi genel anlamda sağlıklı bir kedi ırkıdır. Soğuk ve sıcak iklimlerde kendini korumasını sağlayan ince astarlı kürke sahiptir. Kürk boyun ve karın kısmında daha uzun tüylere sahiptir. Bu da fazladan lokal koruma sağlar ve sağlık sorunlarına karşı da onu güçlü kılar. Belirli seviyede olması gereken sağlığını stabil tutmak için egzersiz yapmaya ve aktif kalmaya ihtiyacı vardır. Ankara Kedisi obeziteye eğilimli değildir. Ancak yaş ve aktivite seviyesi düzenli olarak gözlemlenmelidir. Gözlem sonucuna uygun diyet programı sunularak kilo kontrolü sağlanmalıdır. Hem ne istediğini bilen mizacı hem de güçlü yapısı sağlıklı kalmasını destekleyecektir.

Sağlık Sorunları

Ankara kedilerinin tümü için bilinen kesin bir sağlık sorunu yoktur. Fakat mavi gözlü beyaz kedilerin birbirleri ile çiftleşmesi sonucu doğan yavrular sağır olabilmektedir. Beyaz kedilerde bu rahatsızlık genel bir durum olarak da görülür ve sadece tek kulak problemlidir. Normal olarak bütün kedi cinslerinde görülebileceği üzere ağız ve diş sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Yine de rahatsızlığın bilincinde olmak ve duruma uygun hareket etmek yavru kedinin psikolojik olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

2 ile 4 haftalık çok küçük yavru kedilerde otomozal resesif olarak miras kaldığı düşünülen Ataksi olarak adlandırılan sağlık problemi oluşabilir. Maalesef Ataksi ölümcüldür. Düzenli tarama, veteriner kontrolleri ve de hastalığın takibi bu genetik sorunun insidansını düşürebilir. Ataksi olmuş kedinin parkinson benzeri tepkiler gösterdiğini biliyoruz. Maalesef bu rahatsızlığı taşıyan yavru kedilerin ötanazi ile hayatlarına son verildiği de bir gerçek. Henüz tam olarak Ataksi’nin genetik sebebinin ne olduğu bilinmemektedir.

Ankara Kedisi’nin genetik problemlerinden birisi olarak Hipertrofik Kardiyomiyapati de kabul edilir. 2-6 yaş aralığındaki kedilerde ve daha çok cinsin erkeklerinde rastlanılan bir sağlık sorunudur. Safkan veya safkan olmayan cinslerde görülebilir. Kalp kasının kalınlaşmasına sebep olur. Düzenli ekokardiyografi taramaları ile hastalığı kontrol altında tutmak ve ilerlemesini engellemek mümkündür.

Yaşam Süresi

Ankara kedilerinin 12 yaşından daha uzun süre yaşayabildikleri bilinmektedir. Gerek iklimsel koşullara uyumu gerekse mizacı sağlıklı ve uzun ömürlü olmasında etkendir. Genel olarak 12 ile 18 yıl arası ömür sürerler. Yeteri kadar tatmin edildikleri bir hayat tarzı sunulduğunda ve sağlığı takip edildiğinde cinse ait bazı kedilerin 18 yaşından daha uzun yaşayabildikleri de görülmüştür.

Kızgınlık ve Çiftleşme

Genç Ankara kedileri 8 ile 12 ay civarı sürede cinsel olarak yeterliliğe ulaşırlar. 2-2,5 ay arası hamilelik dönemleri olur. Normal kabul edilebilecek sayıda, 3-5 yavru dünyaya getirirler.


Ankara Kedisi’nin Anadolu ve civarındaki yüzlerce yıllık serüvenini yazmaya gayret ettik. Doğası, fizyolojisi, bakım gereksinimleri, sağlık durumu ve tarihçesi ana başlıkları altında Ankara Kedisi hakkında kapsamlı bir çalışma yaptık. En güncel ve doğru veriye ulaşma adına ince eledik sık dokuduk. Dolu dolu hazırlanmış olsa da umarız sıkılmamışsınızdır. Sizler de Ankara Kedisi’nin henüz bilinmeyen durumlarını bizlere ve dostlarımıza aktarabilirsiniz. Yorumlarınızla bize ve sevimli dostlarımıza destek olabilirsiniz. Yanlışların da önüne geçerek belki de bir canı daha kurtarmış olacağınızı unutmayın.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?