American Shorthair

American Shorthair’in karakteri, tarihçesi, bakımı, diğer özellikleri hakkında yaptığımız araştırmaları paylaştığımız yazımızda bize eşlik etmek ister misiniz?

American Shorthair
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık70
İlgi İhtiyacı60
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik60
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat70
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü80
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi60
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler

Avrupa’dan Amerika’ya göç eden vahşi, avcı atalarının pek çok özelliğini sevimli bir ev kedisi olarak adapte etmiş; neşeli, dengeli, insancıl bir kedi türü olan American Shorthair, ilk kez bir kediyle aynı evi paylaşacak kedi severler için en iyi tercihlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı, dayanıklı, bakım maliyeti düşük ve fazla bakıma ihtiyaç duymayan bu kediler her ne kadar başına buyruk izlenimi verse de insanlarla ilgilenmeyi onlarla vakit geçirmeyi seviyor. Sizin de onunla vakit geçirmekten keyif alacağınız yorucu bir tür olmayan American Shorthair’i biraz daha yakından tanıyalım.

American Shorthair’in Kişiliği

American Shorthair, kişilik olarak tam bir denge timsali. Genel anlamda sevimli ve neşeli olan bu kediler ne çok sessiz sakin ne de çok hareketli. Kucakta veya başucunuzda oturmayı sevdiği kadar fazla efor istemeyen oyunlar oynamaktan da keyif alıyor. Amerikan kedi cinslerinin geneli gibi eğlenceli bir mizaca sahipler ve insanlara karşı her zaman nazikler. Avcı atalarının genlerini taşıyan dostlarımız, av temelli oyunlar oynamaktan hoşlanıyorlar. Öyle ki fırsatını bulduğunda av oyunları oynamakla kalmayıp kuş, böcek, fare gibi avlar yakalayıp sahibine sunarak ondan takdir bekleyebilir. İşte nazik bir avcı 😊

Bulma-getirme, olta oyunları gibi av içgüdülerini tetikleyen oyunlarla vakit geçirebildikleri gibi kendi kendine eğlenmede de iyi olan bu kediler, herhangi bir şeyi oyuncak olarak kullanma yeteneğine sahiptir. Sakin yapısını biraz sessizlikle de destekleyen American Shorthair, gerekmedikçe sözlü iletişime geçmiyor. Ancak; bir ihtiyacı olduğunda veya ilgi beklediğinde bunu anlatmaktan da çekinmeyecek kadar konuşkan bir cins. Yine avcı genlerinden gelen bir özelliği de sabır. Sizden beklentilerini erteleyebilecek kadar sabırlı bir kedi türü.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

American Shorthair genellikle çocuklarla iyi ilişkiler kurabilen bir türdür. Onunla ilgilenen, oyun oynayan ve birlikte ufak yaramazlıklar yapabileceği çocuklarla iyi arkadaş olabilir. Tabii ki çocukların evcil hayvanlara nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlendirilmiş olması gerekir. Bu temel şart sağlandığında harika bir aile kedisi olacaktır.

Bunun yanında diğer evcil hayvanlarla da birlikte yaşamaya uygun bir kedi türüdür. Özellikle kedi dostu köpeklerle sağlıklı bir ilişki kurabilir. Diğer evcil hayvanlar konusunda dikkat edilmesi gereken husus, American Shorthair’in avlanmaktan aldığı zevktir. Kuşlarla veya başka küçük evcil hayvanlarla aynı evi paylaşması için yavruluktan itibaren onunla yaşamak üzere eğitilmesi gerekebilir. Birlikte yaşamaya alıştığı takdirde potansiyel av olan küçük hayvanlarla da aynı evi paylaşabilir.

American Shorthair’in Tarihçesi

Amerika kökenli olarak bilinen kedi cinslerinin asıl kökeni tam olarak bilinememektedir. Bunun altında yatan temel neden ise Amerika’nın keşfinden önce kıtada evcilleşmeye uygun bir kedi türünün olmadığının iyi bilinmesidir. American Shorthairin de diğer Amerikalı kediler gibi Avrupa kökenli olduğu ve Avrupa’dan Amerika’ya giden denizciler aracılığıyla taşındığı bilinmektedir. Avrupalı denizciler, uzun deniz yolculuklarında gemilerini ve erzaklarını fare, böcek gibi zararlı haşerattan korumak amacıyla kedileri de yanlarına almış ve onları işçi kediler olarak çalıştırmışlardır. Daha sonra Amerika kıtasına yerleşenler ise onları; çiftlik, ev, bahçe gibi çeşitli yerlerde aynı maksatla yanlarında tutmuşlar ve bu kedileri yüzyıllarca yetiştirmişlerdir.

Bu zorlu hayat şartları biraz yumuşayınca kediler, insanların hayatında sadece avcı olmaktan çıkıp güzellikleri ve dostluklarıyla bizleri etkilemeye başladılar. 1800’lerde başlayan kedi süsleme furyasıyla birlikte o dönemki adıyla Shorthair veya Domestic (yerli) Shorthair olarak bilinen kedi türü Amerikalılar arasında ünlenmeye başladı. 1900’lerin başlarına gelindiğinde artık İran Kedisi, Angora Kedisi gibi türler Amerika’ya getirilmeye başlandı ve 1950’lerde Shorthair cinsi kedilerle melezlenerek Shorthairler’in safkan yapısı azalmaya başladı. Bu yeni Asya-Amerika melezi kedilerin görüntüsü orijinal Shorthairden çok farklıydı.

Bu radikal değişime karşılık olarak Shorthair cinsinin korunması için birtakım tedbirler alındı ve 1960’larda cinsin adı American Shorthair olarak değiştirildi. Yine aynı dönemde American Shorthair cinsi bir erkek kedi CFA (Cat Fancier Assosiation) tarafından “en iyi kedi” ödülüne layık görüldü. Böylece cins Amerikalı olarak korunmaya ve yetiştirilmeye devam etti. Bugün memleketi Amerika’nın ve dünyanın en çok ilgi gören türlerinden birisi olarak evlerimizde bizimle yaşayan American Shorthair cinsi kediler CFA tarafından 1906 yılında tanınmış ve aynı organizasyon tarafından tanınan ilk beş kedi arasına girmiştir.

American Shorthair Yavrusu
American Shorthair Yavrusu

American Shorthair’in Fiziksel Özellikleri

Kendisini zor şartlarda avlanmak için geliştirmiş olan American Shorthair cinsi, şirin bir ev kedisi olmanın yanında geniş göğsü ve kaslı vücuduyla orta boy bir türdür. Bacakları, kafası, kuyruğu genel anlamda orantılı ve düzgün şekilli bir kedidir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Bir yandan keskin gözlerinde ve yüz hatlarında avcılığın izlerini taşıyan bu kediler, bir yandan da masum ve sevimli duruşuyla güzelliğini de ön plana çıkarmaktadır.

Kafa

Vücuduna oranla biraz büyük, yatay eliptik bir kafaya sahip olan American Shorthair, enseye kadar aynı kavisle uzanan düz bir alın, hafif tombul yanaklar ve orta uzunluktaki burnuyla tatlı bir yüz ifadesiyle etrafına gülümseme yayıyor.

Kulaklar

Yuvarlak uçlu, orta boy kulaklara sahip. Tabanda geniş başlayan kulakları oldukça yumuşak bir biçimde daralıyor.

Gözler

Parlak ve dikkatli gözlerinin alt çizgisi tam yuvarlak, üst çizgisi ise yarım elips şeklinde. Yarım badem ve yarım fındığın birleşimi gibi görünen bu gözlerin alt köşeleri buruna doğru bir eğimle birbirine yaklaşıyor.

Vücut Yapısı

American Shorthair’in avcı atalarından miras kalan güçlü ve kaslı omuzları, göğsü ve kalçası onu ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken bir kedi hâline getiriyor.

Bacaklar ve Patiler

Orta uzunlukta ve orta kalınlıktaki kemikleri saran yoğun kas kütlesiyle bacakları düz ve birbirine paralel durarak yere oldukça sağlam basıyor. Bu güçlü bacakları destekleyen yuvarlak ve dolgun patilere sahipler.

Kuyruk

Orta uzunluktaki kuyruğu kuyruk sokumunda kalın başlayıp uca doğru yavaşça inceliyor.

Tüy Çeşitleri

Uzun gemi seyahatlerinde ve zorlu ilkel şartlarda atalarını korumak üzere adapte olmuş kısa, kalın, sert dokulu, düz tüyleri ve kalın derisi American Shorthair’i soğuğa ve rutubete dayanıklı hâle getiriyor. Bu koruyucu tüyler çok çeşitli renklerde olabilir. Başlıca renkler duman, beyaz, gri, kahverengi tonlarıdır.

Ağırlığı ve Boyutları

Orta boyutlu bir kedi cinsi olarak kategorize edilen yetişkin bir American Shorthair’in vücut ağırlığı 3 – 7 kg arasında değişiklik gösterebilir. Dişilerin ağırlığı 5,5 kg’ı bulabilirken erkeklerin ağırlığı 7 kg’a kadar çıkabilmektedir. Boyları ise erkek ve dişilerde ortalama 30 – 35 cm arasındadır.

American Shorthair Kedisi
American Shorthair Kedisi

American Shorthair’in Bakımı

American Shorthair bakımının genel olarak kedi bakımından pek farkı yoktur. Temel beslenme, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi kedinizin bakımı için yeterli olacaktır.

Bakım Maliyeti

Beslenme, sağlık, temizlik gibi temel giderlerin dışında American Shorthair’in diğer kedilerden farklı bir masrafı olmayacaktır.

Beslenme

American Shorthair, yemeyi seven ve kilo almaya eğilimli bir kedi türüdür. Obeziteden korunması ve sağlıklı kalabilmesi için dengeli bir diyet uygulanmalıdır. Ev yemekleriyle de beslenebilen American Shorthair, önüne gelen hemen her şeyi yiyebilir ancak bu onun sağlığını tehdit edebilecek bir durumdur. Tahıllarla desteklenmiş hayvansal protein içerikli et türü yiyeceklerle ve dengeli mamalarla bütünleşik bir diyet uygulanabilir. Diyetinin yanında mutlaka günlük egzersiz yapması sağlanmalıdır.

Temizlik

Kediler temizlik konusunda hassas canlılardır ve bu konuda American Shorthair de bütün kediler kadar hassastır. Genel temizliğine özen gösterilmeli; haftalık veya iki haftalık periyotlarla tüyleri taranmalıdır. Mevsime bağlı olarak tüy dökme potansiyeli olduğundan tüy dökme dönemlerinde tarama sıklığı artırılmalıdır. Enfeksiyon riskine karşı düzenli (mümkünse günlük) ağız bakımı yapılmalıdır. Kulak içlerinin ve göz çevresinin temizliği için ise ılık suyla nemlendirilmiş yumuşak dokuda bir bez kullanılabilir. Yalnızca normal şartlar dışında kirlendiğinde yıkanmalıdır. Mama kabı, tuvalet, oyuncak gibi özel eşyaları da enfeksiyon riskine karşı düzenli olarak temizlenmelidir.

American Shorthair
American Shorthair

American Shorthair’in Sağlık Durumu

Bu sevimli dostlarımız zor şartlara adapte olabilen avcı atalarının dayanıklı genlerini taşıyan genel anlamda sağlıklı ve dayanıklı kedilerdir. American Shorthair cinsinin yakalanma riskinin olduğu genetik bir hastalık bilinmemektedir. American Shorthair; periyodik sağlık kontrolü ve aşıları yapıldığında, bakımı yeterli derecede sağlandığında ve dış etkilerden (bulaşıcı hastalık, yaralanma vb.) korunduğunda oldukça sağlıklı bir kedi türüdür.

Sağlık Sorunları

American Shorthair’in eğilim gösterdiği hastalıklardan en önemlisi obezitedir. Kedinizin beslenme ve egzersiz düzenini kontrol altında tutarak fazla kilo almasını önleyebilirsiniz.

Bu dostlarımızda yaygın görülebilen bir diğer hastalık ise hipertrofik kardiyomiyopatidir. Bu hastalık kedilerde en sık görülen kalp hastalığıdır. Bütün kedilerde görülebileceği gibi American Shorthair türünde biraz daha yaygın olabilir. Bu hastalık her dönemde teşhis edilebilen ve koruyucu tedaviye başvurulabilecek bir hastalıktır. Yavruluğundan itibaren kedinizi düzenli sağlık kontrolünden geçirmeniz önerilir.

Yaşam Süresi

Genel olarak sağlıklı ve dayanıklı bir tür olan American Shorthair’in ortalama yaşam süresi 15 – 20 yıldır. Kedilerin yaşam süreleri; genetik miras, beslenme, sağlık, ilgi, bakım, çevresel faktörler gibi unsurlara bağlı olarak değişebilmektedir.

American Shorthair Eğitilebilir mi?

Yüzyıllardır insanlarla iç içe yaşayan evcil bir tür olarak American Shorthair, kolay eğitilebilen bir türdür.


American Shorthair cinsinin karakteri, kökenleri, fiziksel özellikleri, bakımı, sağlığı hakkında merak edip araştırdıklarımızı elimizden geldiğince siz kedi severlerle paylaştık. Her türün birbirinden farklı özellikleri olduğu gibi aynı türe mensup bireylerin de genellemelerden pek hoşlanmadığını hepimiz biliyoruz. Hele konu kedilerse bu farklılık uçsuz bucaksız bir deryaya dönüşebiliyor. Kedi cinsleri hakkında bilgi ve deneyim paylaşımını hedefleyen bir platform olarak American Shorthair cinsine dair anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Artık sıra sizde, yorumlarda American Shorthair hakkında bildiklerinizi veya deneyimlediklerinizi paylaşmanızın kedi severleri ve dostlarımızı mutlu edeceğine inanıyoruz 😊


İlgili & Yardımcı Kaynaklar

  1. American Shorthair Hakkında (CFA)
  2. American Shorthair Irk Standartları (CFA)
  3. American Shorthair Irk Sunumu (CFA)
  4. American Shorthair Hakkında (TICA)
  5. American Shorthair Irk Standartları (TICA)
  6. American Shorthair (Wikipedia)
Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?