Siyam Kedisi

En eski kedi cinslerinden olan Siyam Kedisi, 19. yüzyılda yeniden keşfedildi. Talepkar, kendinden emin, neşeli, aktif, oyuncu, sadık, herkesle dost…

Siyam Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik95
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı20
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı90
Konuşkanlık85
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi25
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık70
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi95
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler
  • Kökeni: Tayland
  • İsimleri: Siam Kedisi, Tayland Kedisi, Meezer, Wichienmaat, Wichien-Maat, Moon Diamond
  • Yaşam Süresi: 15-20 yıl
  • Kilosu: 2,5-6 kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Geveze, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
  • Benzer Cinsler: Birman Kedisi, Burmilla, Balinese, Himalayan Kedisi, Javanese Kedisi, Tonkinese, Havana Brown, Devon Rex, Ocicat, Oriental Shorthair

Siyam Kedisi 19. yüzyıla gelindiğinde dünya tarafından keşfedilmeye başlamıştır. Daha öncesinde ise yüzyıllardır zaten insanlarla birlikte çeşitli görevleri yerine getirmek için vazife başındaydı. Siyam Kedisi’nin naif ve narin kalmasının arkasındaki sebep 19. yüzyıl ortalarına kadar saraylarda ve tapınaklarda yaşamış olması olabilir. Tapınaklarda Budist rahiplere, saraylarda ise soylulara muhafızlık yapmıştır. Yaşadığı yerlerde kendisine tapılmış ve sahip olduğu görünüşün ilahi elle sağlandığına inanılmıştır. En eski kedi cinslerinden biri olması bu türden efsanelerin ve masalların ortaya çıkmasını normal kılıyor.

Siyam Kedisi tarihi kadar karakteriyle de ön plana çıkmıştır. İnsanlar onu açık söz ve tavırları sebebiyle kutsallaştırmışlardır. Siyam Kedisi kendinden o kadar emin ki yapmak istediğini yaptırmak için de elinden gelen gayreti gösteriyor. Çirkef değil ama arsız. Huyuna suyuna gitmek zorundasınız. Aksi halde kafanızı ağrıtmaktan çekinmeyecektir. Ününü dünyaya yaymayı başaran Siyam Kedisi o kadar aktif ve enerjik ki bir noktada ona yetemeyeceğinizi anlayacaksınız. Yabancılar, yeni evcil dostlar Siyam için hiç sorun değil. Yeni şeyler keşfetmek ve yeni canlılarla tanışmak için can atıyor. Siyam Kedisi aşırı talepkar. Bağımsızlık düşkünlükleri yok ve ilgi ihtiyaçları oldukça yüksek.

Siyam kedileri özel kişilikleriyle sinemada da karşımıza çıkıyorlar. Lady and Tramp isimli Disney filmindeki bir sahnede iki Siyam Kedisi’nin “We are Siamese if you please. We are Siamese if you don’t please.” şeklindeki sözleri onların doğasını en iyi anlatan mottodur. Yani Siyam Kedisi biraz da ağır abi raconuyla “Ben böyleyim. İster kabul et ister kabul etme, çok da umurumda!” diyor. Daha doğrusu öyle dediğini duyar gibiyiz. Siyam Kedisi kişiliğiyle eğitilebilir olduğunu gösteriyor. Ancak onu eğitmek sizi zorlayabilir. Özetle Siyam Kedisi ona zaman ayıranlar ve tahammül edenler için muhteşem bir dost.

Siyam Kedisi Kişiliği

Siyam Kedisi evcil kedi cinsleri içerisinde en eskilerindendir. Mizacı da bir o kadar eskiden gelmiş olacak ki insanoğlunun en sadık dostlarından olarak kalmış ve birçoğu tarafından kendisine kutsallık atfedilmiştir. İnsanlarla olan etkileşime Siyam da çok iyi tepki vermiş. İnsansız bir dünya kedi için mümkün değil gibi. Oldukça aktif, sosyal, eğlenceli ve oyunbaz. Hayatının her anı neredeyse hareket etmekle, oynamakla geçiyor. Sadece oyuncaklarla ve eşyalarla değil özellikle diğer canlılarla oynamaya bayılıyor. Onlarla ilgilenen kişiyle çok güçlü bağlar kurmaktalar.

Siyam Kedisi ne istediğini bilen ve çok konuşkan bir cins. Hatta ona geveze demek çok da yanlış olmaz. Bu kediler istedikleri olana kadar ya da hoşlanmadıkları şeylerden vazgeçtiğinizi görene kadar başınızı ağrıtacaklardır. Sessiz, sakin ve minnoş bir ev kedisi arayanlar için hiç uygun değildir. Siyam Kedisi takipte kalmayı da seviyor. Aslında iyi bir yardımcı. Yardımcı olduğu kadar haylaz da olabilir. Sürekli peşinizde dolaşarak ev işlerini beraber yapmanız gerektiği konusunda sizi uyaracaktır. Eğer onları yalnız bırakırsanız ve bu durum uzun sürerse döndüğünüzde birçok eşyanın kaybolduğunu veya yerinin değiştiğini görürseniz şaşırmayın. Siyam Kedisi için gizemli herhangi bir nokta kalmayana kadar keşif devam edecektir.

Aşırı derecede aktif olmasına rağmen diğer bir yanı da sevgiye ve ilgiye muhtaç. Her an kucağınıza gelip kendini sevdirebilir. Geceleyin yatağınızın bir ucunda ya da yorganın içinde olabilir. Sıcak bir yer aramaktan da geri durmaz. Siyam Kedisi talepkardır. Talepkar oluşunun arka planında sadakat ve sosyallik yatar. Siyam Kedisi ile geçireceğiniz zamanlar kaliteli olmak zorundadır. Akıllı ve zeki bir kedidir. Hızlı yaşamına uyum sağlayan sürekli gelişen zekasına dönük oyunlar sunmalısınız. Duygusal ve zihinsel olarak yıpranmaması adına vaktinizi hem süre hem de kalite bazında ona ayırmanız gerekiyor. Aksi taktirde psikolojisi bozulabilir. Beraber yaptığınız aktivitelerin zekasını bilemesi gerekli.

Siyam sadece evdekilere karşı değil yabancılara karşı da aynı dozda sevgi gösterisinde bulunacaktır. Elbette ki yavruluk dönemlerinde gerçekleşen etkileşimler iletişimlerini daha da güçlü kılacaktır. Kısacası Siyam Kedisi’nin neşeli hayatında ona zarar vermeyen onunla iyi geçinen herkese yer vardır. Siyam Kedisi doğası gereği çevresine bağlı kalsa da merakı duygularına üstün geldiği takdirde kaçma eğiliminde olabilir. Onu cezbeden yeni şeyler bu durumu tetikleyecektir. Onun yanında interaktif kalma mecburiyetinin bir sebebi de budur. Sizin için sorgulama itaat et şeklinde telkininize cevap verecek türden bir cins olmadığını anlamak artık güç değil.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Yalnız ve iletişimsiz kalmaktan hoşlanmadığını hatta bu durumun onun psikolojisini bozabileceğini belirtmiştik. Siyam Kedisi eğlenceli oyun arkadaşları olmasından hoşnut olacaktır. Kediler ya da köpekler pozitif ve neşe saçan dünyasını daha da büyütecektir. Fakat unutulmamalıdır ki Siyam Kedisi mizaç olarak güçlü bir karakterdir. Eğer onu ruhsal olarak ezecek ya da fiziksel olarak korkutacak başka canlılar çevresinde olursa hemen tedbir alacak ve karşılık verecektir.

Diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla etkileşimini sağlarken süreci bir müddet takip etmek gerekecektir. Neşeli minnaklar, diğer neşeli yaratıklar çocuklarla da kolay anlaşıyorlar. Çocuklar da doğası gereği yeni şeyler öğrenmeye ve keşfetmeye meyilli oldukları için Siyam Kedisi onlar için mükemmel bir arkadaş olacaktır. Yüksek aktivite düzeyi ve aşırı hareketli yapısı ne yazık ki onu yaşlı sahipleri için zor bir kedi yapıyor. Onun enerji düzeyine ulaşamayan yaşlılarla iletişiminin iyi olamayacağını bilmek gerekiyor.

Siyam Cinsi Kedi
Siyam Cinsi Kedi

Siyam Kedisi Tarihçesi

Hikayelere ve efsanelere geçmeden önce daha gerçekçi bir konuyla başlamamız gerekir. Siyam Kedisi Modern ve Geleneksel olarak 2 şekilde sınıflandırılır. Sınıflandırmanın nedeni fiziken görülen farklılardan kaynaklıdır. Her ne kadar mizaç olarak ve sağlık konusunda aynı olsalar da fiziksel görünüm itibariyle farklıdırlar. İleride de bahsedeceğimiz gibi CFA ve birçok kuruluş daha eski olan türü “Old-Style Siamese” olarak tanımlar. TICA ve Avrupa’daki bazı kuruluşlar Geleneksel Siyam Kedisi’ni “Tayland Kedisi (Thai)” olarak da literatüre geçirmişlerdir. Diğeri ise Extreme Siamese olarak kabul edilir. Yine Eski Sitil Siyam’a “Applehead(Elma Kafalı)” olarak tanımlayan kuruluşlar da vardır. Bunlar Elma Kafalı’nın modern değil daha eski tür olduğunu kabul ederler. Her zaman olduğu gibi böyle bir karmaşanın ve spekülasyonların olması normal karşılamak gerekir.

Bilinen en eski kedi cinslerinden biri olarak Siyam Kedisi, somut kayıtlara göre 14 ile 18. yüzyıl arasında bir yerlerde tarihlenmektedir. Tüm eski kedi ırkları gibi Siyam Kedisi hakkında da çok kapsamlı ve kafa karıştırıcı efsaneler mevcut. Cinsin kökenlerinden dünyaya yayılışına kadar birçok farklı hikaye anlatılmaktadır.

Milattan sonra 1350-1767 yılları arasında varlığını sürdürmüş Ayutthaya Krallığı, günümüzde Tayland olarak bilinen bölgede hakim olmuştur. O zamanlar için Tayland Siam olarak anılmaktaydı. Krallıkta bulunan ve eski bir parşömen kağıdına yazılmış “The Cat-Book Poems” isimli bir kitapta ince gövdeli, soluk renkli kürke sahip, ayakları, yüzü, kulakları, kuyrukları daha koyu renklerdeki kedilerden bahsedilmektedir. Belgenin ne kadar eski tarihli olduğunu tespit etmek ise oldukça güç. Belkide önümüzdeki yıllarda teknolojinin daha da ilerlemesiyle muhtemel bir tarih belirlemek mümkün olur. Ayrıca parşömenin kopya edilmiş bir evrak olup olmadığı da bilinmemekte. Hatta ve hatta kopyanın kopyası da olabilir. Bu da demek olur ki belgenin tarihi çok daha eski yüzyıllara kadar uzanabilir.

Siyam Kedisi nesiller boyunca saraylarda yaşadı. Parlak mavi gözleri, açık sözlü tavırları, şık tüyleri ve esrarengiz görünüşüyle saraylarda, tapınaklarda yüzlerce yıl muhafızlık yaptı. Kendisine koruyuculuk görevi verildiği kadar kutsiyet de atfedildi. Elbette ki kökeni çok eskilere uzanan kedilerde olduğu gibi kutsiyet onun fiziksel görünümünü de oluşturdu.

Siyam Kedisi’nin gözleri şaşıdır. Efsaneye göre bu şaşılığın sebebi bir vazoyu korumakla görevli Siyam Kedisi kuyruğunu vazoya dolamış ve koruma görevini o denli ciddiye almış ki gözlerini vazodan ayırmamış. Böylece gözleri lalı olarak kalmış. Değerli yüzüklerden oluşan parçaları koruyan kedinin yüzükleri kaybetmemek için kuyruğuna taktığı ve yüzüklerin kaymaması adına kıvrımlar geliştirdiği yönünde hikaye de anlatılır. Budist rahiplere ve kraliyet mensuplarına hizmet etmiş kutsal Siyam Kedisi’nin modern tarihini ise ayrı olarak anlatmak daha doğru olacaktır.

İnsanoğlunun en eski dostlarından olmasına rağmen Siyam Kedisi’nin görünür şekilde sahneye çıkması 19. yüzyılın ortalarında ancak mümkün olmuştur. Böyle bir durumla karşılaşılmasının nedenlerinden birisi de kedinin kutsal kabul edilmesi ve sıkı şekilde korunmasıdır. Batıyla ilk karşılaşması ise 19. yüzyılın sonlarına doğru Londra’da Crystal Palace Cat Show’da olmuştur. İlk etapta ucube ya da şeytan gibi görenler olsa da zaman içerisinde önce tüm Avrupa’yı ardından Amerika’yı ve sonra dünyayı büyüleyen bir güzellik olmuştur. Tayland’tan İngiltere’ye getirebilmek ise ancak yasadışı yollarla mümkün olmuştur. Fransa’ya gelişi de aynı şekildedir. Özellikle 19. ve 20. yüzyıllar içinde yeni kedi cinslerini Avrupa’ya taşımak gibi asiller ya da sosyete arasında bir yarış olduğunu biliyoruz. Anlatttığımız ve anlatacağımız diğer birçok kedi cinsinin de benzer maceraya sahip olduğunu göreceksiniz.

Siyam Kedisi’nden bir çift de 19. yüzyılda Beyaz Saray’a girmeyi başarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Rutherford B. Hayes ve eşi Lucy için Tayland Konsolosluğu’nda görevli bir Amerikalı diplomat tarafından gönderilmiştir. Uzun ve çetrefilli seyahatler sonunda Siyam dünyada tanınmayı başarmıştır. Önyargıları yıkarak kediseverler arasında bugün kendisine geniş yer bulabilmiştir. Hangi tür Siyam Kedisi’nin ilk Siyam olduğuna dönük tartışmalar olsa da The Cat Book Poems gibi en eski kaynaklar Geleneksel Siyam Kedisi’nin(Old-Style Siamese) ilk Siyam olduğunu destekler niteliktedir.

Siam Kedisi
Siam Kedisi

Siyam Kedisi’nden Elde Edilmiş Cinsler

Siyam’ın ünü yalnızca kendi familyasında kalmamıştır. Zaman içerisinde beğenisinin artmasıyla bir çok üretici Siyam Kedisi’nden yeni melezler elde etmek için uğraşmıştır. Konuyla ilgili olarak daha öncede yayınladığımız yazılarda da bu melezleri görebileceksiniz. Ayrıca Siyam Kedisi kedilerin dünyasında kaldığımız sürece peşimizi bırakmayacaktır. Bazı türlerin tam manasıyla Siyam melezi olduğunu kabul etmek teknik olarak doğru olmasa da ya Siyam olarak anıldıkları ya da daha sonra bir şekilde melezlemeye alındıklarını bilmek gerekiyor. Şimdilik bu cinsleri isim olarak bilmek yeterli olacaktır. Balinese, Burmese, Colorpoint Shorthair, Himalayan, Javanese, Ocicat, Oriental Shorthair, Oriental Longhair, Snowshoe, Tonkinese Siyam’da elde edilmiş cinsler olarak karşımıza çıkıyor.

Siyam Kedisi Fiziksel Özellikleri

Tarihçe kısmında bahsettiğimiz üzere daha eski tür olan Geleneksel Siyam(Old-Style Siamese) çeşidinin yanı sıra Modern Siyam ya da Extreme Siamese çeşidi de bulunmaktadır. Siyam Kedisi orta boyutlarda, kama şeklinde bir başa sahip kısa tüylü bir cinstir. İnce ve narin görünüşü olsa da kaslı bir kedidir. Vücut tüm organların genel dengesi ve zarafetiyle ortaya çıkmıştır. Modern Siyam zaman içerisinde Geleneksel Siyam’ın gen havuzunun çeşitlenmesiyle oluşmuştur. Geleneksel Siyam’ın daha tombul ve daha uyumlu bir vücuda sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Siyam Kedisi kama şeklinde bir kafaya sahiptir. Bu şekilde baş Applehead(Elma Başlı) şeklinde de tanınır. Modern Siyam da ise bu baş daha da sivrilerek bariz bir üçgene dönüşmektedir. Siyam Kedisi’nin kama şeklinde başı burunda da bariz şekilde görülür. Burnun bu şekli kafanın genel yapısı ve kulaklarla da uyum içerisindedir. Profilden bakıldığında burun, ağız ve çene kısmının öne doğru çıkıklığı net olarak görülmektedir. Geleneksel Siyam’da yanaklar daha dolgun şekilde ve kemiklidir. Ve kafa genel olarak diğer çeşide göre daha toplu, geniş şekildedir.  Modern Siyam’da ise profil ölçeğinden kediye bakıldığında burnun büyük, kemerli ve daha çıkık olduğu görülür.

Kulaklar

İki kedi arasında kulakların yapısında da farklılıklar görülür. İkisi içinde üçgen kulak yapısı geçerlidir. Ancak daha eski Siyam Kedisi’nin kulakları kafa üzerinde düz bir tabana yerleşir ve uça doğru daha küt bir şekilde sivrilir. Diğerinde ise kulaklar kafanın yanlarında yukarıya doğru uzar. Kulaklardaki sivrilik ve büyüklük belirgindir. İki çeşitte de kulaklar kama şekilli başı tamamlar nitelikte ve büyüktür. Siyam’ın Modern çeşidini Rex Ailesi’ndeki kedilerle karıştırma durumu da olabilir.

Gözler

Badem şeklindeki gözler yine başın kama hat ve çizgilerini takip ederek ortaya çıkmıştır. Ayrıca kulakların da üçgen şekline uyumludurlar. Özel olarak Modern Siyam’da gözler kafanın daralan üçgen şekli gereği daha belirgin şekildedir. Göz renkleri her ikisinde de mavi ya da akuamarindir. Mavi gözlerin sebebini kedinin kutsallığıyla da ilişkilendirenler vardır. Cinsin belki de ayırt edici en önemli özelliklerinden birisi de şaşı gözlerdir. Her ne kadar bu özellik artık çoğu kedi de var olmasa da şaşı gözlü Siyam kedileri halen daha vardır.

Tayland Kedisi
Tayland Kedisi

Vücut Yapısı

Siyam Kedisi’nin gövdesi orta boyutlarda kabul edilir. Daha eski kabul edilen cinste gövde daha tıknaz ise de daha yeni olanında vücut hantallıktan uzak ve de daha zarif, uzun, ince şekildedir. Geleneksel hatlar boru şeklinde silindirik bir gövdeyi oluşturur. Her ikisi içinde ince kemikli ve kaslı yapı geçerlidir. Kaslar gövdeyi sıkılaştırmıştır. Kalçalar ve omuzlar aynı genişlikte, dengeyi korumaya yardımcı olur. Uzun, ince boyun hatları da aynı şekilde ince, uzun gövdeye uyum sağlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi uzun, ince, zarif yapıyı Modern Siyam’da görmek daha kolaydır.

Uzun bacaklar ince kemiklerden oluşur ve güçlüdür. Ayrıca atikliğini sağlamak adına arka bacakların öndekilerden daha uzun olması gerekir. Bacaklar, zarif, oval ve küçük pençelerle son bulur. Siyam giderek daha da incelen uzun ve ince bir kuyruğa sahiptir.

Tüy Çeşitleri

Siyam Kedisi’nin kürkü ince, zarif ve kısa tüylerle kaplıdır. Diğer kedi cinslerine göre daha sıkı ve vücut dokusuna yakın tüyleri vardır. Günümüzde Siyam sayısız renk ve desenle hayatını sürdürmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamızın temel iki sebebi; çok eski bir kedi cinsi olması ve üzerinde yıllardan beri oluşan yoğun ilgidir. Cins içinde en bilinen ve tanınmasını sağlayan desen soluklaşmış açık kahverengi gövde beraberinde kulak, bacak, ayak ve kuyruk uzuvlarının daha koyu kahverengi ile işaretlendiği Seal Point Siyam’dır. Ayrıca bu desenlere sahip kedi, yüzüne yine daha koyu renge sahip bir maske takmışçasına işaretlenmiştir. Özel olarak Siyam Kedisi yaşlandıkça daha koyulaşan renklere sahip olur.

Bütün Siyam kedileri beyaz olarak doğarlar. Renklenmesini sağlayan genler soğuk ve sıcaktan etkilenirler. 36.67°C sıcaklık üzerinde herhangi bir renk değişimi görülmez. Siyam Kedisi aynı renkteki kürküyle kalmaya devam eder. Ekstremiteler(eller, ayaklar gibi uzuvlar veya uzantılar) bahsedilen sıcaklık değerinin altında kaldıkları için daha önce işaretlenmiş noktalar olarak bahsettiğimiz bu bölgeler koyulaşır.

Gövde rengi ve işaretlenen noktalar arasında zıtlıklar vardır. Renk zıtlıklarının sebebi kedinin uzuvlarındaki koyuluğu tetikleyen bir enzimden kaynaklıdır. Enzim daha soğuk sıcaklıklarda harekete geçer ve soğuk bölgeler daha koyu renklere bürünür. İşaretlenmiş noktalar daha koyu renkteyken tam tersi diğer bölgeler çok daha açık renktedir. Kabul edilen desenler ise koyu veya klasik, tekir, kırmızı ve krem, kahverengi veya siyah desenli(kaplumbağa kabuğu), gümüşi, gölgeli, iki renkli şekilde işaretlenmiş renk noktalarıdır. Kürk bu desenler beraberinde mavi, çikolata, lila, tarçın, açık kahverengi gibi Seal Point Siyam haricindeki kabul edilmiş renklerdedir. Ancak gen havuzunun aşırı genişlemesi, başka cinslerle melezlenmesi gibi sebeplerle çok daha fazla desen ve renklerin oluştuğunu biliyoruz.

Ağırlığı ve Boyutları

Siyam Kedisi ince kemikli olmasına karşın kaslıdır. Orta boyutlardaki gövdesi zarif ve ince hatlarla bezenmiştir. Geleneksel Siyam daha tıknaz ve cüsselidir. İşte bu nedenle Siyam Kedisi’nin ağırlığı daha geniş bir aralığa sahiptir. Siyam kedileri 2,5 kilogramdan 6 kilogram civarı ağırlığa kadar ulaşabilir.

Siyam
Siyam

Siyam Kedisi Bakımı

İnce, yumuşak ve deriye yakın tüylerin bakımı oldukça kolaydır. Siyam Kedisi’nin kısa tüylerini haftada bir kez taramak yeterlidir. Kedinize zarar verecek ve tüylerini dolaştıracak plastik tarakla fırçalamayın. Kulak, göz, burun gibi hassas noktaların rahatsızlık belirtisi göstermediğinden emin olun. Düzenli olarak bölgeleri kontrol ederek temizleyin. Düzenli olarak dişleri uygun bir macun ve diş fırçasıyla fırçalamalısınız. Ağız bakımı kedinizin sağlıklı kalması için mecburidir. Yine tırnakları rutin şekilde kesmelisiniz. Tırnak bozuklukları ya da patilerde yaralanmalar da gözünüzden kaçmamış olur.

Bakım Maliyeti

Kediler ya da diğer evcil hayvanlar için maliyet unsurlarını maddi olarak düşünmeden önce onların isteklerini yerine getirip getiremeyeceğimizi düşünerek sahiplenmek daha doğru olacaktır. Siyam Kedisi, tarihi ve kişiliği itibariyle oldukça özeldir. Bir Siyam sahibi olmak sadece evcil hayvan bakmakla eş değildir. Onların dünyaları çok karmaşık ve hareket doludur. Yani ilgilenebilecekseniz sahiplenin! Aksi takdirde hem kendi dünyanızı hem de Siyam’ın dünyasını huzursuz edersiniz.

Siyam yaygın bir kedi cinsi olsa da özel olduğu için bulmak zor olabilir. Gen havuzu karışmamış, safkan bir Siyam Kedisi muhakkak sertifikalandırılmış olmalıdır. Böylece gen çeşitliliğini geriye dönük izlemek mümkün olabilir. Tüm hayvanlar gibi Siyam Kedisi de belirli aralıklarla aşılanmalı, veteriner kontrolüne götürülmelidir. Enerjisi ve aktivite seviyesi yüksek olduğu için enerji oranı fazla gıdalarla beslenmelidir. Ona ait yaşam alanı hazırlamak ve yaramazlıklarına da sabretmek gerekiyor. Sigorta masrafları, olası sağlık problemleri de ek maliyet unsurları olarak akıldan çıkarılmamalıdır.

Beslenme

Yavru kedilerin zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı şekilde büyüyebilmesi için kaliteli gıdalarla beslenmeleri şarttır. Enerji veren, yüksek yağ ve protein oranlı mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca vitamin, lif ve omega 3 içeren besinlerin de verilmesi bu aşamada oldukça önemlidir. Siyam Kedisi için standart besin programı uygulanmalı ve eğer diyette değişikliğe gidilecekse bu yavaş yavaş gerçekleştirilmelidir. Elbette beslenme programında yüksek enerjili mamalar olmalıdır. Sık sık ve azar azar verilen öğünler Siyam Kedisi’nin sağlıklı ve formda kalmasına yardımcı olacaktır.

Siyam Kedisi  Sağlık Durumu

Siyam Kedisi ince astarlı ve ince kürklüdür. Yani ekstreme hava koşullarına karşı tam bir korumaya sahip değildir. Aşırı hareketli oldukları için fazla kalori harcarlar. Kilo almaya yatkın değillerdir. Fakat yine de gözetim altında tutarak ve aktivite düzeyini takip ederek beslenmesi doğru olacaktır. Safkan ya da melez bütün kedi cinslerinde spesifik şekilde belirli hatalıklara yatkınlık görülebilir. Siyam Kedisi’nin aslında yüzyıllardır hayatta kalabilmiş olması onun ne denli sağlıklı olduğunu gösteriyor. Belki de süslü bir saray asilzadesi olması onu biraz kırılgan yapmıştır.

Sağlık Sorunları

Estetik ve yüzeysel anlamda görünümünü farklı kılan Şaşılık ve Kıvrık Kuyruk Siyam Kedisi’nin kendine özgü işaretleridir. Tıbbi olarak bunlar kusur olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kama şeklinde baş yapısı sebebiyle diş problemlerine ve solunum rahatsızlıklarına yatkındırlar. Kama şeklinde başa sahip bütün kedi cinslerinde bu problemlerin görülme olasılığı yüksektir. Her Siyam Kedisi isteyen kişinin aşağıda listeleyeceğimiz sağlık problemleriyle karşılaşma ihtimali vardır.

Renal Amiloidoz: Amiloid adı verilen proteinin vücutta birikmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Nadir görülse de kalıtsaldır. Hastalık hızlı ilerler ve böbrek yetmezliğine sebep olur. Maalesef henüz bir tarama testi mevcut değildir ve Amiloidoz ölümcüldür. Sistemik Amiloidoz da benzer bir rahatsızlık çeşidi olarak Siyam’da görülebilir.

Progresif Retina Atrofisi: Körlüğü neden olan çoğunlukla ileriki yaşlarda ancak genç yaşta da görülebilen kalıtsal bir hastalıktır.

Aort Darlığı gibi sebeplerle oluşan kalp rahatsızlıkları, Astım, Kronik Öksürük gibi Bronşiyal Hastalıklar, Bağırsak Tümörleri, Mast Hücre Tümörü, benzeri sağlık sorunlarına da cinste bugüne kadar rastlanmıştır.

Yaşam Süresi

Siyam Kedisi bahsettiğimiz sorunlara karşın oldukça iyi ömür sürer. 15 ile 20 yıl arası bu süre kedilerin ortalama yaşam sürelerinin üst sınırıdır. Bu süre birçok cinsten daha uzundur.


Siyam Kedisi özelinde eksik ya da doğru olmadığını düşündüğünüz noktaları bizlere iletebilirsiniz. Böylelikle Siyam Kedisi odaklı geniş bir atmosfer oluşturabiliriz. Yorumlar kısmında bize ulaşabilir ve düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?