Balinese

Balinese cinsinin mizacını, iletişim kabiliyetini, bakım gereksinimlerini, muhtemel sağlık problemlerini, görünümünü irdeleyeceğimiz yazımızda bize katılın.

Balinese
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık70
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık70
Çocuklarla Dostluk75
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar90
Bilgiler

Zarif, narin, sevecen, zeki ve akıllı bir kedi… Balinese ile arkadaş olmak kaliteli bir eğlence anlayışına sahip olmaktan geçiyor. Sıradan oyunlar ve oyuncular onu tatmin etmeyecektir. Eğlenceli ve ilgi odağı olmayı seven bu kedi kendine yeni arkadaş bulma konusunda da oldukça başarılı. Balinese asil görünümüyle de insanları büyülüyor. Bu güzel kedi ile ilgili sizler için geniş kapsamlı bir araştırma yaptık. Onu daha yakından tanımak için fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını, mizacını öğrenmeye çalışacağız. Ayrıca 1900 yıllarına uzanan Uzun Tüylü Siyam ataları ile benzer ve farklı özellikleri nelerdir bunlara bakacağız.

Tarihsel süre içerisinde meşakkatli yolculuğuna da tanık olacağız. Bir Balinese sahibi olmadan önce sizler için cinsin genetik olarak ve kendinden kaynaklı ne gibi sağlık sorunları olabilir sorusuna yanıt arayacağız. Sizler için kapsamlı ve kesinliğinden emin olduğumuz bilgilere ulaşarak uzun ve derin araştırmalar neticesinde Balinese hakkında bir yazı hazırladık.

Balinese Kişiliği

Balinese oldukça çevik ve oyuncu bir yapıya sahiptir. Çevresinde gelişen olaylara karşı duyarlıdır. Aileyle ve diğer evcil hayvanlarla kolayca etkileşime girer ve onları dost edinmeyi sever. Muhteşem duruşu ve zarafetiyle Balinese uyumlu bir cinstir. İlgi odağı olmayı ve sürekli kendisiyle etkileşim içinde olunmasını ister. Talepkardırlar. Balinese ayrıca çok akıllı ve zeki bir cinstir. Kendi zekasının sınırlarını zorlayan aktivitelerden de hoşlanır. Siyam kedileri kadar olmasa da Balinese cinsi de fazlaca konuşkandır.

Oldukça meraklı olan bu cins yeni insanlarla, hayvanlarla ve eşyalarla da oynamak, dostluk kurmak ister. Ancak Balinese bunları yapmak istemezse onları zorlamak doğru bir karar olmayacaktır. Bu durumda Balinese temkinli hareket etmek isteyecektir. Zekasını geliştirecek türden aktivitelerle hem zekasını hem de merak duygusunu tatmin etmelisiniz. Sevecen ve oynak bu kedi ilgi ihtiyacı tatmin edildiğinde kendi köşesinde huzur isteyebilir. Çok fazla bağımsızlık düşkünü olmasa da ara sıra kendine ait alanda yalnız kalmak isteyebilir.

Bir Siyam kadar konuşkan olmasa da Balinese de konuşkan bir cinstir. Sizinle her daim iletişim içinde olmak isteyecektir. Yaptığınız her işte sizi gözleyen bir denetçi gibi tüm ilgisini size yoğunlaştıracak ve sizden gereken cevabı almak için uğraşacaktır. Hatta misafirlerinize karşı da yoğun ilgi gösterecek ve onlarla da iletişim kurmak isteyecektir. Bir monoloğu devamlı sürdürmek isterler. Eğer konuşkan ve eğlenceli bir kedi istiyorsanız Siyam Kedisi ile benzer özelliklere sahip Balinese sizinle mükemmel uyumlu olacaktır.

Zekası ve aklı hayret uyandırıcı olabilir. Eğer üzgünseniz Balinese sizi neşelendirmek ya da teselli etmek için hareketler sergiler ve tonlamasını ona göre ayarlar. Aktivitelerinden rahatsız olunması durumunda sert ve yüksek bir sesle uyarmak onu incitecektir. İnsanlara olan dostane tavrına karşılık aynı şekilde karşılık görmek isteyecektir. Özetle Balinese mizaç itibariyle tam bir palyaçodur demek yanlış olmaz.

Getir götür oyunlarına da kolay adapte olur. Öğrenmesi hızlıdır. Dolayısıyla onu eğitmek pek de zor olmayacaktır. Ancak zekasıyla sizi etkileyebilir. Onun sizi eğitmeye çalıştığını da farkedebilirsiniz. Bu zarif ve geveze kedi için gün içinde ayıracak vaktinizin bol olduğundan emin olarak bir Balinese sahibi olun. Çok konuşkan kişilere tahammülünüz yoksa Balinese sizinle uyumlu bir arkadaş olmayacaktır. Başka bir Balinese alarak da yeterli zamanı olmayan kişiler için kedilerin ilgi ihtiyaçlarının karşılıklı olarak giderilmesi sağlanabilir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Balinese yüksek enerjisi ve merakı ile çocukların oyuncaklarıyla ve çocuklarla etkileşimden hoşlanacaktır. Otoritesine saygı duyan ve onla iyi geçinen her canlı ile Balinese iyi geçinebilir. Diğer kedilerle problem yaşamasa da yüksek özgüveni, zekası, otoriter oluşu aralarında küçük sürtüşmelere neden olabilir. Bu sebeple Balinese diğer kedilerle aynı ortamda yaşayacaksa farklı alanlara sahip olmaları daha doğru olacaktır. Kedilerin aksine Balinese evcil köpeklerle çok iyi anlaşır ve oynaşır. Sebebi merakı ve oyunculuğudur. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken şey karşılıklı iletişimlerinin doğru şekilde olması için onlara bir süre tanımaktır. Ve iki tarafın da ihtiyaçlarına saygı duymak gereklidir. Balinese yüksek enerjisi onun hızına yetişemeyenler için sorun olacaktır. Yaşlılar için iyi bir arkadaş olmayacaktır.

Balinese Yavrusu
Balinese Yavrusu

Balinese Tarihçesi

Balinese köken İtibarıyla Bali’den(Endonezya’da bir ada) değil Amerika Birleşik Devletleri’nden gelmektedir. Aslında bu cins Uzun Tüylü Siyam olarak biliniyordu. Fakat Siyam Kedisinden farklı birçok özelliği vardır. Ve bir cins olarak artık kabul edilmiştir.

Bazı varsayımlara göre Siyam ile uzun tüylü İran Kedisi ya da Ankara Kedisi gibi cinslerden biriyle çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı varsayılır. Başka bir görüşe göre de Balinese, Siyam Kedisinin doğal bir mutasyon sonucu uzun tüylü hali olarak kabul edilir. Her iki görüşün de kesin bilgi vermemesi ile  birlikte Balinese melez bir cins mi yoksa gerçekten Uzun Tüylü bir Siyam Kedisi mi bilinmiyor. Ancak iki hipotez de sağlam kuruluşlarca savunulmaktadır. Siyam cinsi içinde şunu biliyoruz ki bu uzun tüylülerin ara sıra ortaya çıktığı ve sorunlu kediler olduğu o dönemde kabul gören bir düşünce olmuştur.

Uzun Tüylü Siyam Kedisinin ortaya çıkışı 1900’lerin başlarına kadar ulaşmakta. 1928 yıllarında Uzun Tüylü Siyam hakkında Cat Fancier Federation tarafından bir kayıt oluşturulduğu biliniyor. Balinese cinsinin özgün şekilde bir üreme programına dahil edilmesi 1950’lere rastlamaktadır. Yetiştiriciler mutasyonu cins haline dönüştürmek için bir üreme programı başlattılar. Rai-Mar Kedi Çiftliği’nden Marion Dorsey isminde bir kadın programın öncüsü oldu. Daha sonra ona katılan Merry Mews Cattery’den Helen Smith adlı bir yetiştirici Balinese ismini de cinse veren kişi olmuştur. Smith Endonezya’da bir ada olan Bali’deki zarif dansçılardan esinlenerek Balinese ismini onlara bir jest olarak vermeyi uygun görmüştür. Kökenleri itibariyle hakkında büyüleyici mitler türeyen Balinese 1960’larda nihayet bir cins olarak kabul edildi.

1970’lere gelindiğinde Balinese tüm uluslararası kedi camiası tarafından tanınan bir cinsti. Artık oldukça popüler olan Balinese yetiştiricilerin daha da ilgisini çekti. Cinsi daha da mükemmelleştirmek adına Colorpoint Shorthair ile melezlenerek Javanese ortaya çıkarıldı. Javanese Balinese cinsinden faklı olarak daha farklı renklere sahipti. 2008 yılında bir cins olarak kabul görse de Javanse ve Balinese 2010 yılında yeniden tek bir cins olarak kabul gördü. Javanese ismi de Bali Adası’nın batısındaki Java adasından gelmektedir.

Balinese Kedisi
Balinese Kedisi

Balinese Fiziksel Özellikleri

Genel görünüşü itibariyle Balinese Siyam’a çok benzer. Bu yüzden çoğunlukla da Uzun Tüylü Siyam olarak bilinmiştir. Tüy uzunluğu dışında Siyam Kedisi ile Balinese arasındaki farkları ayırt etmek zor olabilir. Siyam atalarına benzer şekilde Balinese cinsinin de vücudu, kafası, bacakları ve kuyruğu uzundur. Tüy uzunluğu yanında ayırt edici bir diğer özelliği de asil görünüşlü kuyruk tüyleridir. Siyam atalarına benzerliğinin dışında bu cins yetiştiriciler tarafından geleneksel ve çağdaş olarak iki farklı üreme programıyla da desteklenmiştir. İki Balinese cinsi arasındaki benzerliklere ve farklara da değinmek gerekir.

Geleneksel(Elma Başlı) Balinese ve Çağdaş Balinese (Javanese)

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu iki cins 2010 yılından bu yana artık tek bir cins olarak kabul görmektedir. Ancak renkleri, tüy uzunlukları, kuyrukları gibi bazı noktalarda ikisini birbirinden ayırmak mümkündür. Javanese, Colorpoint Balinese ya da Çağdaş Balinese tüy uzunluğu bakımından Siyam atasına daha yakındır ve Elma Başlı Balinese cinsine göre daha kısa tüylere sahiptir. Geleneksel Balinese’deki iki cm daha fazla olan bu uzunluk farkı ve daha dayanıklı yapı aralarındaki en önemli farktır. Geleneksel Balinese burun ve ağız bölgelerinde daha yuvarlak hatlara sahiptir. Yuvarlatılmış bu hatlarla Ragdoll cinsine benzer bir yüz görünümüne sahiptir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Balinese cinsinin vücuduyla uyumlu kama şeklinde bir kafa yapısı vardır. Bu yapı burundan başlayarak üçgen şeklini alan kulaklara değin devam eder. Püsküllü veya püskülsüz şekilde olabilen tabandan uçlara doğru daralan sivri uçlu kulakları yüz yapısıyla uyum içindedir. Buruna doğru eğimli canlı renkteki badem gözler genellikle mavi renklidir. Mavi gözleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptirler. Kıvrılmayan, diğer organları gibi uzun ve ince bir burnu vardır.

Vücut Yapısı

Silindir şeklinde, ince ve uzun gövde yapısı zarif bir görünüme sahiptir. Ortaboy bir kedi olan Balinese kıvrak ve zarif hatlarla oldukça mükemmel görünüme sahiptir. Balinese cinsinde karın kısmı sıkıdır. Ve vücudu kaslı bir yapıdadır. Kalçaları genellikle omuzlara göre daha geniş değildir. Arka ayakları ön ayaklarına oranla daha uzundur. Bacakları ince kemikli ve uzundur. Pençeleri vücudun geri kalanı gibi zarif, oval ve küçüktür. Ön ayaklarda beş arka ayaklarında ise dört parmak mevcuttur. Zarif görüntüsünün devamı niteliğindeki uzun ve ince kuyruğu uca doğru daha da incelmektedir. Kuyruk kısmındaki eşsiz tüyler de yine sevimli görüntüsünün tamamlayıcısıdır.

Tüy Çeşitleri

Balinese Siyam ile benzer renklerle bezenmiştir. Çikolata, mavi, leylak ve mühür gibi geleneksel Siyam renklerinin yanı sıra fok, kaplumbağa kabuğu ve krema gibi renkler cinste sıklıkla görülür. Balinese bahsettiğimiz şekilde çeşitli tonlarda olabildiği gibi bacaklarında, yüzünde, kuyruğunda ve kulaklarında koyu tonları görmek mümkündür. Yaşlı kedilerde renklerin koyulaştığı görülse de genellikle Balinese canlı ve parlak renklerle kendisini gösterir. Colorpoint Balinese için oldukça farklı çeşitte renk mevcuttur.

Balinese tek katlı bir astara sahip kürkle kaplıdır. Tüyler deriye daha yakın ve arkaya doğru uzanır. Bu nedenle diğer uzun tüylü cinsler gibi tüyleri dolaşmaz ve keçeleşmez. Deriye yakın bu yumuşak kürk kabarıklık oluşturmaz. Cinsin daha iyileştirilmiş hali olarak kabul gören Javanese daha farklı ve karmaşık renk ve desenlere sahip olabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Yetişkin bir Balinese için ortalama ağırlık 2.5 ile 5 kg civarlarındadır. Cins orta boylu ve vücudunun genel yapısı dengelidir.

Balinese Kedi Cinsi
Balinese Kedi Cinsi

Balinese Bakımı

Balinese uzun tüylüdür. Fakat tüyler deriye yakındır. Dökülme oranı azdır. İç astarın olmayışı tüylerin birbirine girmesini ya da sertleşmesini engel olur. Balinese için bakım diğer uzun tüylü cinslere nazaran oldukça kolaydır. Haftada bir iki kez fırçalamak yeterli olacaktır. Kuru derilerin ve kırılmış kılların temizliği için bu tımar rutini yeterlidir.

Bakım Maliyeti

İyi eğitimli bir Balinese sahibi olabilmek için ödeyeceğiniz rakam 300 sterlinden daha az değildir. Beslenmesi, bakımı, sağlık sorunları, veteriner hizmetleri gibi genel bakım maliyetleri aylık ortalama 30 sterlin civarıdır. Böyle zarif ve narin, güzel görünümlü muhteşem cins için bu bedel oldukça normaldir. Yıllık olarak aşıları, güçlendiricileri, kontrolleri de işin içine kattığımızda 500 sterlin civarı bir maliyetle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Beslenme

Balinese iyi bir diyete sahip olmalıdır. Enerjisi fazla bir kedi olması kalorisi yüksek gıdalara ihtiyaç duyduğunun işaretidir. Tam olarak günlük gereksinimlerini karşılayabilecek kaliteli bir diyete ihtiyaç duyar. Haftada birkaç defa çiğ tavuk boynu veya biftek parçası ile diyete katkı sunulmalıdır. Beslenmesinde standart diyetin dışına çıkabilmek için kademeli bir geçiş sağlanmalıdır.

Temizlik

Diğer birçok cinste olduğu gibi Balinese de göz, kulak, burun gibi organlarda iltihaplanma yaşayabilir. Bu durumda nemli ve yumuşak tek kullanımlık bezle gerekli temizlik yapılmalıdır. Kumunu ve yaşam alanı da temiz tutmak hem kediye duyulan saygıyı gösterecek hem de onu hastalıklara karşı koruyacaktır. Haftada bir dişlerini fırçalamak da Periodontal problemlerin oluşumunu engelleyecektir.

Balinese Sağlık Durumu

İnce bir kürke sahip olması Balinese için bir dezavantaja dönüşebilir. Sıcaklıklarda yaşanan büyük dalgalanmalarda ve uç hava koşullarında sorun yaşayacaktır. Bol kalorili bir diyetle beslense de sahip olduğu enerjiyi hareketli yapısıyla çabuk harcar. Haliyle de kilo alma eğiliminde değildir.

Sağlık Sorunları

Safkan veya melez tüm cinsler kalıtsal olarak ya da dışarıdan gelen birçok sağlık sorunu ile yüz yüze kalabilirler. Balinese cinsinde Siyam atalarında görülen hastalıklara benzer sağlık sorunları görülebilmektedir. Bunlardan bazılarını incelemeye çalışacağız.

Amiloidoz, Amiloid adı verilen bir proteinin vücut organlarında özellikle karaciğerde yoğun şekilde birikmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Amiloidoz Siyam ailesinde sıklıkla görülmektedir. Hiperestezi Sendromu ise nörolojik bir problemdir ve saç dökülmesine, kediye dokunulduğunda aşırı hareketlere sebep olan kedinin kendini aşırı tımar etmesi sonucu oluşur.

Astım gibi Bronşiyal Rahatsızlıklar, Aort Darlığı, Çapraz Gözler, Megaözefagus(yemek borusunda meydana gelen yumuşama, gevşeme gibi durumlar neticesinde borunun genişlemesidir), Nistagmus(gözün istemsiz şekilde hareket etmesi), Progresif Retina Atrofisi(retina tembelliği olarak biline ve retinan incelmesiyle birlikte zaman içerisinde oluşan görüş bozukluğu) gibi sağlık sorunları da Balinese cinsinin karşılaşabileceği diğer rahatsızlıklardır.

Yaşam Süresi

Balinese genellikle 15 ile 20 yıl arası iyi denilebilecek bir ömre sahiptir. Ancak Balinese yaşlandıkça Siyam kedileri gibi sağlık sorunları artabilir. Kalıtsal rahatsızlıklar yaşam süresinde düşmeye sebep olabilir.

Balinese Eğitilebilir mi?

Tasma kullanımında, tuvalet, temizlik gibi eğitimleri vermede zorluk yaşamazsınız. Balinese akıllı bir cinstir, sınırlarını zorlayan zeka oyunlarına bayılır. Olağanüstü bu zekası ile Balinese sizi aktivitelerine odaklayabilir. Yaptığınız işlerde size katılmak, sizi yönlendirmek de ister. Algılama ve anlamlandırma kapasitesi yüksek olduğu için duygusal durumlara göre tepki verir. Bu yönleriyle de sizi eğitmeye bile başlayabilir.


Balinese cinsinin ataları, karakteri, bedensel özellikleri, olası hastalıkları, bakım için gerekli maliyeti, bakım için gereksinimleri ve daha birçok detay bilgi gerektiren konularda yaptığımız derin araştırmalar sonucu kedi sever dostlarımız için hazırladığımız yazımızı siz değerli okuyucularımıza sunduk. Fakat bir canlının teoriden ziyade pratikte bu elde ettiğimiz bilgileri ne denli yansıttığını da öğrenmek istiyoruz. Zira bu bilgiler hem bizler için hem de kedi sahipleri ya da yeni kedi sahiplenmek isteyen takipçilerimiz için oldukça değerli olacaktır. Sonuç olarak bizler için yorumlarınız ve değerlendirmeleriniz oldukça önemli. Katkılarınızı bekliyor ve kedinizle mutlu bir yaşam diliyoruz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?