Exotic Shorthair

Exotic Shorthair Kedisi ile ilgili edindiğimiz tecrübeleri ve güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Exotic Shorthair
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık30
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik35
Kıl Dökülmesi55
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık30
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi65
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar75
Bilgiler

İnsanoğlunun kedilerle olan dostluğu binlerce yıl öncesine uzanmaktadır. Ailenin güvenilir bir ferdi olarak kabul görmüş sevimli dostlarımıza geçirdiğimiz bu uzun ömürde Exotic Shorthair’i de dahil etmenin vakti belki de gelmiştir. İnsana yakınlığıyla bilinen Persian ailesinin akrabası olan Exotic Shorthair bakım zorluğu çeken aileler için oldukça uygun. Sevecen, dostane tavırları ve görüntüsüyle bu kedi minik oyuncak bir ayıya benziyor. Kısa tüyleri evinde bir Persian bakmak isteyip de uzun tüylerinden dolayı zorluk çekenler için mükemmel bir tercih. Yazımızda da bahsedeceğimiz üzere bu kedi Tembel Adamın Persian’ı olarak bilinmektedir.

Nispeten sağlıklı olsalar da kalıtsal olarak yatkın oldukları bir dizi sağlık problemiyle karşılaşmanız da olası. Ayrıca Exotic Shorthair cinsinin kilo alma eğilimine de yatkın olduğu bilinen bir gerçek. Hem bakım ihtiyaçlarının kolay olması hem de gen havuzu geniş güzel bir kedi üretme amacıyla birçok türle üreme programına alınan Exotic Shorthair’in günümüzde sadece kendi cinsiyle ve Persian ile üremesine izin verilmektedir.

Exotic Shorthair Kişiliği

Exotic Shorthair sevecen, uysal ve kendini sevdiren bir cinstir. İnsan dostlarıyla güçlü iletişim kurmaktan ve onlarla uzun vakit geçirmekten hoşlanırlar. Bu kedi kucağa gelmek ve sevilmek kadar oyun oynamayı ve kendisine yeni şeyler öğretilmesini de seviyor. Akrabası Persian ile benzer kişilikler gösterse de evde bir süs eşyası olarak durmak onların tercihi değildir. Exotic Shorthair daha aktif ve hareketli bir cinstir. Persian gibi tatlı, yumuşak huylu, sadık ve şefkatli bir türdür.

Alıştıkları insanlarla daha çok vakit geçirmeyi severler. Onların hayatlarının her anına dahil olma iç güdüsü ile hareket ederler. Hafif bir mırıldanmayla peşinize takılarak yaptığınız işe dahil olmak ona mutluluk katacaktır. Ancak yine de çok fazla dikkat talep etmezler ve size sahip olabileceğiniz bir mahremiyet bırakırlar. Exotic Shorthair yabancılara karşı ise daha temkinlidir. Bir müddet alışma süresinden sonra ise bu durum ortadan kalkar. Cinsin belki de en dikkat çeken özelliği ise erkeklerinin dişilerine nazaran yumuşak huylu ve şefkatli olduğudur.

Onlar için eğlenceli ve oyuncaklarla dolu geniş bir alan tahsis etmek gerekecektir. Görünüşüyle oyuncak bir ayıya benzer. Bu benzerlik tavırlarına yansımış olacak ki sevimliliğiyle de karakterize olmuş durumda. Exotic Shorthair cinsin Persian akrabalarından ayıran bir diğer mizacı ise daha atak ve avcı iç güdülerine daha güçlü sahip olmalarıdır. Dikkatli, meraklı ve belirli bir sosyal zekaya sahip olan Exotic Shorthair oldukça da akıllıdır. Kişiliği her ne kadar bağımsız hareket etmesine engel olsa da avcı kimliği onu az da olsa buna teşvik edebilir. Ayrıca ilgisiz kalması da bu durumu destekleyebilir. Genel olarak bu kediler evin rahat ve sıcak ortamını dış dünyaya tercih etmezler.

Exotic Shorthair sessiz bir kedidir. Rahatsız edici gürültüler ya da şiddetli mırıldanmalar duymazsınız. İsteklerini ve ihtiyaçlarını daha ziyade göz temasıyla iletmeyi tercih eder. Exotic Shorthair hakkında bilinmesi gereken en mühim konulardan bir diğeri ise bu kedinin kilo almaya meyilli oluşudur. Her ne kadar aktif canlılar olsalar da dikkat edilmezse kolayca şişmanlayabilirler. Açgözlülük cinsin genlerinde vardır. Bu kediler ayrıca diğer cinslerden daha geç olgunlaşırlar ve daha çocuksu tavırlarla yaşamaya devam ederler. Özetle Exotic Shorthair ve Persian cinsinin mizaç olarak aralarında aşırı farklar yoktur.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Exotic Shorthair çocuklarla vakit geçirmekten çok hoşlanır. Zira onların oyun dolu, eğlenceli dünyası onları cezbeder. Zekalarını geliştirecek ve onları fiziksel aktivite doygunluğunu ulaştıracak olmaları çocukları onlar için vazgeçilmez arkadaşlar kılacaktır. Elbette Exotic Shorthair için de belirli bir sınır vardır. Çocukların ve diğer evcil hayvanların bu sınırı aşmamasına dikkat etmek gerekir. Özellikle beraber büyüyen yavru kediler birbirleriyle genel olarak daha iyi anlaşırlar. Erken tanışma bu cins içinde iyi bir iletişim sağlanması için önemlidir. Gözlem altında ve dikkatli şekilde diğer ev arkadaşlarıyla tanışırlarsa bu sevimli ayıcık iletişimde zorlanmayacaktır. Nazik, kibar, sadık ve sevecen yumoşlar yaşlılar içinde çok iyi birer dost olabilirler.

Exotic Shorthair Yavrusu
Exotic Shorthair Yavrusu

Exotic Shorthair Tarihçesi

Exotic Shorthair Persian ve American Shorthair cinslerinin melezi olarak üretilmiştir. Onu görenlerin çoğu Persian ile karıştırabilir. Daha önce de bahsettiğimiz ufak kişilik farklarıyla birlikte Persian’dan ayıran en görünür özelliği kısa kürküdür. Persian daha sonra Birman Kedisi ve Russian Blue ile çiftleştirilerek istenilen özelliklerde bir kedi üretilmek istenmiş. Ayrıca Birmanya ve British Shorthair ile de üreme programına alınmıştır. Üreme programlarındaki temel düşünce Persian Kedisi ile benzer bir mizaca sahip olması ancak bakımının daha kolay yapılabilmesidir. Bu sebepledir ki onlara Tembel Adamın Persian’ı lakabı da takılmıştır.

Exotic Shorthair nihayet 1960’ların sonundan itibaren önce CFA ve ardından TICA gibi uluslararası kedi kuruluşları tarafından tanınmaya başlandı. Gen havuzunun genişlemesi ve artık bir cins olarak kabul görmeye başlandığından itibaren diğer ırklarla melezlenmesi de durduruldu.

Exotic Shorthair Fiziksel Özellikleri

Exotic Shorthair, İran Kedisinin kısa tüylü bir varyantı olarak bilinir. Persian’ı sevip de bakımından yakınanlar için benzer tatlılığı ve huylara sahip bir cins olarak üretilmiştir. Exotic Shorthair de tıpkı Persian gibi günden güne gelişiyor. Bu değişim onun fiziksel görüntüsünde de farklılıklar oluşmasına neden olabiliyor. Fizyolojik anlamda güçlü, iri kemikli, yuvarlak, kompakt ve sağlam bir yapıdadır. Kısa, yumuşak, parlak ve yoğun kürkünün yanı sıra parlak ve canlı olan büyük gözlere sahiptir. Kürkü haricinde kuzenleri Persian kedileriyle olan benzer görünüşleriyle dikkat çekmektedirler.

Yüz ve Kafa Yapısı

Exotic Shorthair’in başı geniş ve iri kemikli yapısından kaynaklı olarak yuvarlaktır. Kısa ve kalın bir boyun üzerine yerleşen bu kısmen büyük baş yumuk, tombul bir surat ifadesiyle birleşir. Dokunulduğunda pürüzsüz şekilde yuvarlak olan kafa yapısına profilden bakıldığında alın, burun ve çene düz bir hatta kalmalıdır. Ayrıca profilden gözlerin dışa doğru belirginleştiği gözlemlenir. Kısa, kalkık ve geniş bir tabana oturan yayılmacı bir burnu vardır. Bakır ya da turuncu renklerde gelişen gözler kürk rengine göre değişiklik gösterebilir ve mavi, ela ya da yeşil gözlü Exotic Shorthair kediler de görülebilir. Eşsiz güzellikteki bu gözler burnun her iki tarafında da düz bir çizgi varmışçasına dengede olmalıdır.

Exotic Shorthair Kedisi
Exotic Shorthair Kedisi

Vücut Yapısı

İri kemikli ve güçlü yapısıyla gövdesi dikdörtgen biçiminde dolgun bir vücudu oluşturur. Exotic Shorthair sağlam, orantılı, dengeli ve kompakt gövdeli bir kedidir. Omuzlardan sağrıya uzanan hat düz bir şekildedir. Ağır vücut iri kemikli, kaslı bacaklarla birlikte yere yakındır. Yine vücudunun diğer uzuvlarıyla dengesini koruyacak şekilde pençeler yuvarlak ve sağlamdır. Ayrıca pençeler oldukça büyüktür. Kısa, vücuduyla orantılı büyüklükte kuyruk büyük oranda düzdür.

Tüy Çeşitleri

Persian ile birçok benzerlik sergileyen Exotic Shorthair daha kısa ve yoğun tüylerle kaplanmış bir kürke sahiptir. Kürk yumuşak ve göz alıcıdır. Exotic Shorthair kedisinin gevşek tüylü kürkü düzdür ve keçeleşmez. Standart Exotic Shorthair cinsinin kürkü Persian kedisinin sahip olduğu bütün renklerle oluşabilir. Desen çeşitliliği de oldukça fazladır. Exotic Shorthair Kedisinde genel olarak mavi, krem, siyah, kırmızı, kaplumbağa kabuğu ve tekir renkleri görülür.

Uzun Tüylü Exotic Shorthair

Bazı kedilerden uzun tüylü yavruların doğduğu da görülebilir. Uzun tüylü Exotic Shorthair’in kürkü kalındır ancak ince dokulu ve parlaktır. Bu tip kediler daha fazla bakım gerektirir. Tür için kısa saç geni baskın bir gendir. Homozigot ve heterozigot olarak gelen genler sebebiyle bazı kediler uzun tüylü olabilirler. Yavru kedi sahiplenirken bu duruma dikkat etmek gerekir. Uzun tüylü Exotic Shorthair kedilerini kimi kuruluşlar Persian olarak kabul ederken kimileri Exotic Shorthair’in varyantları olarak kabul ederler. Cinsin Persian kedisinin soyundan olması gerekir. Aksi halde kürkte değişimler olur ve daha az yoğun halde kalır.

Ağırlığı ve Boyutları

Cinsin dişileri ile erkekleri hemen hemen benzer ağırlığa sahip olmakla birlikte erkekleri biraz daha ağırdır. 3,5 kilogramdan başlayan kediler 7 kilograma kadar ulaşabilir. Orta ile büyük boyutlar arasındaki kategoride kabul edilen bu kedi cinsi görünüşüyle orantılı şekilde bir ağırlığa sahiptir.

Exotic Shorthair Kedi Cinsi
Exotic Shorthair Kedi Cinsi

Exotic Shorthair Bakımı

Exotic Shorthair kısa, parlak, yumuşak ve gevşek tüyleri sayesinde bakımı oldukça kolay bir cinstir. Persian Kedisi bakmak isteyip de bakıma ayıracak vakti az olanlar için bu cinsi idealdir. Zaten Tembel Adamın Persian’ı olarak da ünlenmiştir. Genel olarak haftada bir kez bazı kedilerde iki kez fırçalamak tüylerin keçeleşmesine engel olmak ve ölü derinin vücuttan atılmasını sağlamak için yeterli olacaktır. Daha sık fırçalama rutini uzun tüylü kedilerde uygulanmaktadır.

Bakım Maliyeti

Bütün kedilerde olduğu gibi Exotic Shorthair içinde başlangıç ve ömür boyu sürecek maliyetleri düşünerek sahip olmak en doğrusu olacaktır. Yavruyken ve hayatı boyunca yapılan aşılar, güçlendiriciler, takviyeler, sigorta maliyetleri dikkate alınmalıdır. Exotic Shorthair kaliteli mamalarla beslenilmesi gereken bir cinstir. Bunu da unutmadan bir maliyet planı çizmek gerekir. Ayrıca beklenmedik sağlık sorunları da işin içine dahil olabilir.

Beslenme

Yavru dönemlerinde ve ilk yıllarda kaliteli bir yavru mamasıyla beslenmeleri gerekir. Yetişkinlik dönemlerinde ise yine protein ağırlıklı ve yüksek aktivite ihtiyaçlarını karşılayacak enerjisi yüksek gıdalar tüketmelidir. En önemli husus ise kilo kontrolünü sağlamaktır. Fiziksel yapısı istenmeyecek şekilde kilo almasına müsaittir. Kontrollü bir beslenme programı içerisinde sabit diyet programı uygulanmalıdır. Tüm bu tablo kedinin yaşına, cinsiyetine göre değişebilirken, bölgesel farklılıkların da maliyet unsurunu etkilediği gözden kaçmamalıdır.

Temizlik

Kedinizin diş sağlığı kaliteli bir yaşam sürmesi için oldukça önemlidir. Exotic Shorthair için uygun bir diş macunu ve fırçası kullanarak haftalık olarak diş temizliği yapmak gerekiyor. Ancak günlük diş temizliği kedilerin sağlığı için daha uygun olacaktır. Çiğ tavuk boynu ile de bu temizliği sağlamak mümkündür. Exotic Shorthair için spesifik bir bakım ise göz temizliğidir. Daha düz yüzlü kedilerde göz çevresinde akıntı oluşumu sık görülür. Nemli, tek kullanımlık ve yumuşak bir bezle göz çevresi arada sırada temizlenmelidir. Kış dönemlerinde tüylerini dökerken banyo ihtiyaçları daha sık hale gelebilir. Bu durumunda takibinin yapılması gerekiyor.

Exotic Shorthair Cinsi Kedi
Exotic Shorthair Cinsi Kedi

Exotic Shorthair Sağlık Durumu

Exotic Shorthair kuzenleri Persian kedilerinden biraz daha sağlıklı durumdadırlar. Daha kontrollü ve gözlem altında kalabileceği uygun bir yaşam alanı sunulmalıdır. Türün Persian Kedisi kaynaklı olarak yatkın olduğu sağlık sorunları mevcuttur. Persian kedilerinden daha rahat tavırlar gösterdikleri için kilo alma eğilimdedirler. Bu sebeple kilo almalarına engel olmak adına egzersize teşvik edilmeleri gerekebilir. Obeziteye yatkınlıklarını azaltmak için interaktif bir çevre ve oyun alanları hazırlanmalıdır. Bu kedilerin ısı değişimine duyarlı olduğu bilinmeli ve saç kıran gibi rahatsızlıklara yatkınlığına dikkat edilmelidir.

Sağlık Sorunları

Polikistik Böbrek Hastalığı Persian cinsinde sık görülen bir sağlık sorunudur. Exotic Shorthair de genetik olarak sık görülen bu rahatsızlığı önlemenin yolu sağlıklı bireylerle çiftleştirmektir. Yine de hastalık için bir tarama testi mevcut olması sevindirici haber. Gözleri ve burnu birbirine yakın olan brakisefalli olarak bilinen cinslerde sinüs sorunları görülebilir. Exotic Shorthair’in sa çenesi diş kaynaklı sorunların görülmesine de sebep olabilir.

Retinanın Progresif Atrofisi kalıtsal bir rahatsızlıktır. İlk yıllarda kedide görüş kaybına neden olan bu hastalık için genetik bir test oluşturma amaçlı çalışmalar devam etmektedir. Kornea Sekestrası Persian kaynaklı bir rahatsızlık olarak yaygın bir hastalıktır. Ayrıca deri ve mesane hastalıkları da Exotic Shorthair cinsinde görülmüştür. Entropion ve Kiraz Gözü olarak bilinen göz rahatsızlıklarıyla karşılaşmak mümkündür.

Kriptorşidizm cinsel organların oluşmasında skrotuma inmeyen testisler olarak bilinir. Persian cinsinin Mavi Duman varyasyonunda görülen Chédiak-Higashi Sendromu ile de karşılaşabilineceği bilinmelidir. Bunlar haricinde karaciğer kaynaklı bir takım sağlık problemleri geliştirdiğini de belirtmekte fayda var.

Yaşam Süresi

Exotic Shorthair gerek kalıtsal rahatsızlıklar gerekse fiziksel yapısından kaynaklı olarak 12-15 yıl arası orta derecede kabul edebileceğimiz bir ömre sahiptir. Buna rağmen 15 yıldan daha uzun süre yaşayabilen kedilerde vardır.

Üreme

Exotic Shorthair cinsel olgunluğa diğer türlere nazaran daha geç sürede ulaşır. Ayrıca doğurdukları yavru sayıları da diğer türlere oranla daha azdır. Yavru kedilerin kafaları daha büyük olduğu için doğum esnasında komplikasyon riskiyle karşılaşmak yüksek ihtimaldir. Exotic Shorthair Kedisi sadece kendi türüyle çiftleştirilebilir. Bunun haricinde yalnızca Persian ile çiftleşmesine izin verilir.


Exotic Shorthair Kedisinin bakım gereksinimleri, fiziksel ve mental ihtiyaçları, sağlık durumu, mizacı, kökenleri gibi birçok başlıkta hazırladığımız yazımızı sizlere sunduk. Sizlerde Exotic Shorthair ile ilgili henüz bilinmeyen ya da literatüre geçmemiş ancak tecrübe edindiğiniz durumları bizlerle paylaşabilirsiniz. Hem yazımıza katkı sunma hem de yeni kedisever dostlar kazanmamız adına katkılarınızın değerli olduğunu unutmamanız dileğiyle.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?