Birman Kedisi

Birman Kedisinin mizacı, diğer canlılarla etkileşimi, aidiyeti, fiziksel özellikleri, bakımı ve muhtemel sağlığı hakkında geniş çaplı bir yazı ele aldık.

Birman Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk75
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık60
Taranma İhtiyacı60
Haraketlilik30
Kıl Dökülmesi60
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi70
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler

Geçmişiyle, hikayelere konu olan hayatıyla, kutsal bir kedi; Birman Kedisi… Tanrıçadan aldığı büyüleyici mavi gözleri, yumuşak kürkü, beyaz eldiven takmış patileri, eşsiz işaretleri ile efsanesinin hakkını veren büyüleyici bir kediyi anlatacağız. Bugünkü görünümünü sadakatine de borçlu olan Birman, evcil hayvan sıfatına tam anlamıyla layık bir kedi. Bağımsız olmaktan ziyade insanlarla ve diğer canlılarla etkileşim halinde olmayı seviyor. Mutluluğu ve huzuru güçlü iletişimde bulan Burman Kedisi hakkında geniş kapsamlı, güvenilir ve doğru kaynaklardan derlediğimiz verileri sizlere sunmaya çalıştık.

Birman Kedisinin Kişiliği

Hem gizemli hem de zamana yayılan tarihi ile bu kedi, her bölgenin ortak davranışsal özelliklerini mizacında toplamıştır. Fransızlardan drama tutkusunu, İrlandalılardan sevgi dolu ve besleyici bir doğayı, İngilizlerden asalet ve ihtiyat eğilimini, Almanlardan sabrı ve pratikliği, Avustralya’dan maceracı bir ruhu, kişiliğine aktarmıştır. Birman Kedisi için ideal evcil hayvan tabirini kullanmak yanlış olmayacaktır. Zira bu melez kedi hem mitolojik hem de tarihsel serüveni ile iyi olarak kabul gören huyların çoğunu kendinde toplamıştır.

Birman kedileri iyi huylu, nazik ve şefkatlidirler. İnsanlarla ve diğer evcil hayvanlarla sıkı dostluklar kurmayı sever. Sakin ve sessiz oluşlarıyla hem güven duygusu hem de huzur aşılarlar. Oyun oynamaya severler. Merak güdülerini doyurmak için de sürekli etkileşim içindedirler. Yabancılara karşı temkinli(utangaç) olsalar da merakları daha üstün gelecektir. Fakat meraklarını giderirken temkinli ve zekice hareket ederler. İlgi arsızlığından ziyade bu sevimli dostun kalbe dokunacak bir ilgi ihtiyacı vardır. Sürekli yardımcı olmak ve bir şeyler öğrenmek gayretindelerdir. Sadık olmaları aptal oldukları anlamını taşımaz. Aynı zamanda oldukça da zeki hayvanlardır. Verdiği güvenden emin olunduğu gibi gördüğü ilgilinin de gerçek olmasını isteyecektir. Hisli canlılar diyebiliriz.

Diğer birçok kedi cinsinin aksine Birman kedileri aşırı bir bağımsızlık arzusuna sahip değildirler. Her canlı kadar bu duygu içlerinde olsa da onlar çevrelerinde sürekli dostlar arayan sevimli yaratıklardır.

Birman Kedisi hoşgörülü ve sabırlıdır. Bu ona etrafındakilerle dengeleri kurmasında yardımcı olur. Sosyal ihtiyaçları yüksek bir kedi cinsidir. Diğer kedilerin birçoğunun aksine yalnızlıktan hoşlanmazlar. Bu kediler talepkar değildirler. Dikkatleri sürekli kendi üzerlerine çekmek istemezler. Elbette sevilmekten hoşlanırlar. Birman Kedisi otoriter değildir. Çevresine uyum sağlar. Diğerleri ona baskı oluşturmadığı sürece mevcut duruma ayak uydurur. Aslında herkesle iyi geçinmek isterler. Birman Kedisi için geçim ehli demek yanlış olmaz.

Birman sakin bir cinstir. Derinden ve hoş bir tınıyla gelen miyavlaması vardır. Bu yönüyle de evdeki yaşlı, çocuk veya diğer canlıları rahatsız edecek gürültüler çıkarmaz. Sahibine karşı da oldukça şefkatli olan Birman Kedisi ev işlerinde de oldukça hamarattır. Bulaşık makinasına bulaşıkları koyarken, yemek yaparken, temizlik yaparken sürekli size yardımcı olmak isteyecektir. Birman için mutluluk saçan bir kar topu demek yanlış olmaz. Ancak bu durumun devamı içinse onun da mutluluğunun sürmesi gereklidir. Zihinsel ve fiziksel olarak aktivitelerle onun dünyasını tatmin etmek gerekiyor. Kısacası Birman Kedisi sevgi, şefkat, aynı zamanda hoş görünümlü iyi bir dost isteyen neredeyse herkes için ideal bir kedidir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Birman Kedisi diğer evcil hayvanlarla oynamayı sever. Onlarla sırayla kovalamaca oynar. Yani hem kendini gösterir hem de karşı tarafa saygı duyan bir denge mekanizmasını kurar. Zeki bir cins olduğunu bu tavırla da kanıtlar. Birman Kedisinin sadece kedilerle değil evcil köpeklerle de iletişim becerisi oldukça güçlüdür. Bu durumun aksinin yaşanmaması için başlangıçtaki süreç kontrol ve takip edilmelidir. İlk etkileşim ne kadar doğru ve iyi olursa sonraki süreçte de o denli iyi olacaktır. Çocuklara karşı da sevecen ve uysal tavırlar sergiler. Onlarla oynamaya ve etkileşim içinde olmaya bayılır.

Yaşlılarla İletişimi

Birman Kedisinin uysal tavırları, sakin ve nazik yapısı onu yaşlılar için de mükemmel bir arkadaş haline getirir. Sevilmeyi, okşanmayı, kucağa gelmeyi seven bu canlı tatmin edildiği sürece iyi bir yaşlı dostudur. Hoş ve düşük tonlu sesiyle de rahatsızlık vermeyecektir.

Birman Kedi Yavruları
Birman Kedi Yavruları

Birman Kedisinin Tarihçesi

Birman Kedisinin kökenleri ve tarihsel süreçteki oluşumu efsaneleri temel almaktadır. Ne yazık ki II. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden ortaya çıkarılması ve melezlenmesine kadar sağlam ve kesin doğruları içeren bilgiler mevcut değildir. Bu nedenle Birman Kedisinin kökenlerini anlatırken efsane başlığı altında sonuca ulaşmaya çalışacağız. Fakat elde ettiğimiz veriler uluslararası kedi dernek ve kuruluşlarının kaynaklarından derlediğimiz bilgilerden oluşmaktadır.

Kutsal Burma Kedisi Efsanesi

Birman Kedisi derin ve uzun bir mitolojik birikime sahiptir. Bu kedinin bugünkü fiziksel görünümünü nasıl elde ettiği konusunda efsaneleşmiş bazı halk hikayelerini biliyoruz. Efsanelerden birisi Birman Kedisinin güzel görünümü nasıl elde ettiği ile ilgilidir. Aslında bu hikaye Birman Kedisinin sadakati ile de ilgilidir.


Bu efsaneye göre, Burma’nın(Bugünkü Myanmar) Budist Rahiplerinin yaşadığı Lao Tsun Tapınağı’nda uzun tüylü, sarı gözlü saf beyaz kedilerden oluşan bir bekçi grubu vardı. Bu kedilerin ölen rahiplerin ruhlarını taşıdığına inanılarak onlara derin bir saygı duyuluyordu. Tapınağın altın tanrıçası Tsun Kyan Kse parıldayan safir masmavi gözlere sahipti. Tapınak rahiplerinden(bazı efsanelere göre Başrahip) Mun-Ha tapınakta bulunan bekçi kedilerden Sinh adlı bir kedi ile her gece Tsun Kyan Kse’ye dua ediyorlardı. Fakat bir gün Siyam’dan tapınağın zenginliğini ele geçirmek için yağmacı bir grup geldi. Yağma esnasında Mun-Ha öldürüldü. Mun-Ha’nın dostu Sinh ise pençelerini onun başının üzerine koydu ve Tsun Kyan Kse heykeliyle göz göze geldi.

Sonra aniden Sinh’in beyaz kürkü Tanrıçanın altın rengine dönüştü. Gözleri ise sarıdan safir maviye dönüşmeye başladı. Yüzü, kuyruğu ve bacakları ise dünyanın rengine dönüştü. Pençeleri ise Mun-Ha’nın saf ruhuyla özdeş olmasına ithafen beyaz olarak kaldı. Bir sonraki günün sabahı tapınakta bulunan tüm kediler aynı dönüşüme uğradı. Sinh ise yedi gün önüne gelen tüm yiyecekleri reddederek, Mun-Ha’nın kutsal ruhunu da beraberinde cennete götürerek öldü.


Burma’nın Kutsal Kedisi olarak tanınan Birman Kedisi ne yazık ki gerçek anlamda kökenleri bilinmeyen bir cinstir. Ancak efsanelerden sıyrılmış daha doğru kabul edilebilecek bir anlatım mevcuttur. Bu hikaye ise 1919 yılında bir çift Birman Kedisinin Fransa’ya getirilmesini konu edinerek başlar. Tüm hikayeler gibi burada da farklı eklemeler mevcut. Birincisi 1900’lü yılların başlarında Tsun Tapınağı’nın yeniden basılmasını konu alır. Baskın sırasında Auguste Pavie ve Binbaşı Gordon Russell adında iki adamın rahiplerin ve bazı kedilerin Tibet’e kaçmasına yardımcı olduklarından söz eder. Daha sonra Fransa’ya dönen bu iki adama minnettarlıklarının bir göstergesi olarak rahipler bir çift Birman Kedisi hediye etmiştir.


Bu anlatımın bir değişik versiyonu ise daha az kahramanlık ve efsaneyle süslüdür. Vanderbilt adında bir adam Tsun Tapınağı’nın bir hizmetçisinden bir çift Birman Kedisi satın alamıştır. Her iki anlatımın ortak noktası ise kedilerden erkek(Maldapour) olanın Fransa’ya yolculuk sırasında öldüğü ancak ölmeden önce dişiyi(Sita) hamile bıraktığıdır. Fransa’ya ulaşan dişiden olan yavrular ise bugünkü Birman Kedisinin Avrupa’daki temellerini atmıştır. Birman Kedisi 1925 Fransa’da tanındı ve cins nesli tükenene değin yaklaşık II. Dünya Savaşı’na kadar birçok kişi tarafından bakıldı. Savaş sonunda sadece bir çift kalmıştı.

Bu noktada Birman Kedisinin yeniden eski haline dönebilmesi için farklı girişimler ortaya konuldu. Birman Kedisinin uzun tüylü Siyam, Pers ve Ankara kedileri gibi cinslerle melezlendiği bilinmektedir. Kimi sonuçlar istenildiği olmasa da cinsin nihayet 1955 yılında eski haline geri döndüğü kabul edilmiştir. Cins sonraki süreçte 1959 yılında Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne de gönderildi. Cat Fanciers Association tarafından 1967 yılında, American Cat Fanciers Association, Canadian Cat Association, Cat Fanciers Federation ve The International Cat Association tarafından ise ilerleyen süreç içerisinde tanınmıştır. Modern Birman Kedisi bugün birçok bölgede yaşamına devam ediyor. Fransa, Avustralya, İngiltere, Almanya, ABD, Uzak Doğu Ülkeleri…

Birman Kedi Cinsi
Birman Kedi Cinsi

Birman Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Birman Kedisinin yüz, kafa, bacak, gövde ve kuyruk yapısı fiziksel bir bütünlük içinde ve birbiriyle uyumludur. Orta büyüklükteki bir kediden biraz da büyük kabul edilebilecek boyutlarda ve gerek mental olarak gerekse bedensel olarak sağlıklı ve de güçlü bir kedidir. Birman insanlara iyi bir dost olduğu kadar eşsiz ve zarif görünümünü ön plana çıkaran büyüleyici gözleri, parlak ipeksi tüyleri, hoş görünümlü kürküyle de göz zevkini de besliyor.

Yüz ve Kafa Yapısı

Birman Kedisinin kafa yapısı orta büyüklükte, yuvarlakça ve dolgun görünümlüdür. Kendine has bu kafa yapısı vücudu ile orantılı şekildedir. Kancalı, düz ve kısa burunlarını çevreleyen geniş dolgun yanakları vardır. Güçlü ve iyi gelişmiş çenesi burnu kadar belirgin değildir. Yüz hatları ne Siyam Kedisi’ninki gibi sivri ne de İran Kedisi’nde olduğu gibi ezilmiş bir görünüme sahiptir. Oval ve yüz üzerinde bir düğme gibi duran canlı gözleri alabildiğine keskin ve parlak şekilde mavi renktedir. Gözler kısmen iri sayılabilecek boyutta ve birbirinden fark edilebilecek şekilde ayrıktır. Birman Kedisinin alnı belirgin şekilde işaretli, geriye doğru eğimli ve öne doğru hafifçe çıkıktır. Tilki kulağını andıran tabandan uca daralan üçgene benzer kulaklar, uç kısımlara doğru sivrilmez. Birbirinden ayrık kulakların iç ve dış kısımları tüylücedir.

Vücut Yapısı

Orta boyutlu ve tüy yumağı Birman Kedisinin güçlü kemik ve kas yapısı vardır. Sağlam yapılı ancak uzunca gövdenin hemen altında onu taşıyan orta uzunlukta ve güçlü kalın bacaklarını görmek mümkündür. Yuvarlak, büyük ve güçlü pençelerini kaplayan cinsin belirgin özelliği olan beyaz tüyleri vardır. Bu haliyle Birman Kedisi pençeleri ile adeta beyaz eldiven giymiş bir kedi gibidir. Orta uzunlukta ve kalınlıkta, vücudu ile orantılı tüylü kuyruğu ile de görünüm itibariyle genel dengeyi sağlamaktadır. Birman Kedisinin fiziksel görünümünde denge ve güzellik uyum içindedir.

Tüy Çeşitleri

Birman Kedisinin tüyleri genel olarak uzundur. Ancak boyun, sırt ve gövde yanlarında tüyler diğer bölgelere göre daha uzundur. Sıkı ve yoğun şekilde işlenmiş tüy yapısı sayesinde tüylerin birbirine karışması, dolaşması zordur. Birman Kedisinin kürküne ipeksi bir yumuşaklık hakimdir. Kürkün iç astarı neredeyse yok denecek kadar incedir. Birman Kedisinin desenleri ise tekir beraberinde çizgili veya gümüş beraberinde füme şeklinde olabilir. Doğumda tüm Birman kedileri beyaz renklidir. Zaman içerisinde pençeler, bacaklar, yüz, kuyruk, kulak gibi belirli noktalarda oluşan belirgin leke ve renkler ortaya çıkar. Mavi benekli altın renkli kürkü en çok bilinen olsa da Birman Kedisi krem, mavi, çikolata, kırmızı, leylak, kaplumbağa kabuğu gibi renklerle de kaplanmış olabilir. Vaşak Noktalı Birman ise daha fark edilebilir özelliklere sahiptir.

Alınlarında belirgin şekilde M harfine benzer bir işaret vardır. Göz çevreleri bir gözlük çerçevesi ile kaplanmış gibidir. Yine benekli bıyık pedleri, çizgili olmayan düz renkli kulakları Vaşak Noktalı Birman’ın ayırt edici özelliklerindendir. Birman kedilerinin hepsinde beyaz ayaklar görülür. Bu dört beyaz sevimli ayak Birman Kedisinin en belirgin özelliğidir.

Ağırlığı ve Boyutları

Genel olarak orta büyüklükte kabul gören bu kedi aslında orta ve büyük arasında bir boyuta sahiptir demek yanlış olmayacaktır. Dişileri erkeklerine nazaran daha hafif ve yaklaşık 4-5 kg arasındadır. Erkekleri ise 5-6 kg civarında cüsseli bir yapıdadırlar. Bazı kedilerin 8 kg civarı ağırlığa ulaşabildiği de bilinmektedir.

Birman Kedi Yavrusu
Birman Kedi Yavrusu

Birman Kedisinin Bakımı

Birman Kedisinin bakımı uzun ve dolgun tüylerine rağmen sanıldığı kadar meşakkatli değildir. İnce astarı sayesinde haftada bir ya da iki kez fırçalamak yeterli olacaktır. Birman güzel görünüşlü ve narin bir kedidir. Bu sebeple onu evde tutmak dışarıya çıkarmaktan daha mantıklı bir hareket olacaktır. Birmanlar sevilmekten hoşlanırlar. Onları sık sık taramak daha mutlu olmalarını sağlayacaktır. Birman için besleyici ve protein ağırlıklı bir diyet hazırlanmalıdır. Elbette kedinin kişisel durumu, sağlığı diyetini şekillendirmede etkilidir. Bu nedenle veteriner kontrolleri sırasında uygun beslenme programları hazırlamak daha sağlıklı olacaktır.

Bakım Maliyeti

Bir Birman yavrusu almak en az 500 sterlin civarından başlamaktadır. Fiyat yetiştiriciye, kedinin yaşına, cinsiyetine, soyuna göre daha da artabilir. Birman Kedisinin yıllık bazda yaklaşık 500 sterlin de masrafı vardır. Aşıları, veteriner kontrolleri ve periyodik bakımları için bu kadar bir bedel yeterli olacaktır. Beslenme masrafları da dahil edildiğinde aylık olarak Birman Kedisi için 30 ile 50 sterlin arası bir maliyeti gözden çıkarmak gerekir. Beklenmedik sağlık sorunları, ruhsal problemler, kişisel durum düşünülmeden Birman kedisi için tüm ömrü boyunca yaklaşık 5.000 ile 10.000 sterlin arası bir harcama yapmanız gerekecektir.

Temizlik

Tüm kediler gibi Birman da Periodontal bazı rahatsızlıklar yaşayabilir. Bunun önüne geçmek için haftada bir ya da her gün dişlerini fırçalamak kaliteli ve rahat bir yaşam için önemlidir. Ayrıca olası iltihaplanmalara ve akıntılara karşı da göz, kulak, burun ve ağız çevreleri belirli rutinlerle kontrol edilmeli ve gerekirse nemli temiz bir bezle temizlenmelidir. Birman Kedisini banyoya sokarken onu doğrudan suya sokmak yerine yavaş yavaş ıslatmak daha doğru olacaktır.

https://youtu.be/iAtPuDI1yU4

Birman Kedisinin Sağlık Durumu

Birman güçlü ve sağlam yapıda bir cinstir. Uzun tüyleri soğuk ve sıcağa karşı onları koruyacaktır. Ancak astarlarının ince olması bu durumu tersine çevirebilir. Yani çok uç hava sıcaklıklarında dikkatli olunması gerekir. Aktivite seviyesi ve yaşlarına göre bir diyet programıyla da zaten çok az olan kilo alma eğilimleri asgari düzeye indirilebilir. Aksi takdirde kediniz Obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

Sağlık Sorunları

Birman Kedisinin kökeninin nereden geldiği ve nasıl ürediği tam olarak bilinmese de sonradan melezleme yapıldığı bilinmektedir. Tüm melez cinslerde görülen kronik bazı sağlık sorunları Birman’da da görülebilir. Bu kalıtsal problemlere Hipertrofik Kardiyomiyopati(Kalp kasının kalınlaşması durumudur. Akciğer ödemi, Aritmiler ve Arteriyel Tromboz sebebiyle kalp yetmezliğine neden olabilir.), Polikistik Böbrek Hastalığı(Böbreğin olağan çalışma düzenini bozarak, böbrek yetmezliğine sebep olan kistlerin gelişmesiyle sonuçlanan hastalıktır.), Mukopolisakkaridoz Tip VI(İskelette anormalliklere sebep olan genetik bir sağlık sorunudur.), Kalça Displazisi örnek teşkil eder.

Yaşam Süresi

Birman Kedisinin ortalama ömrü yaklaşık 12 ile 16 yıl arası bir süreye tekabül eder. Yaşam süresi ortalama sağlıklı bir kedi için makul seviyelerde kabul edilir.


Sizlere en doğru bilgiyi sunabilmek ve sevimli dostlarımızla hayatınızı sürdürürken yanlış kararlar almanıza engel olmak adına bir makale daha kaleme aldık. Birman Kedisinin başlangıcından günümüze nasıl üretim aşamalarından geçtiğini, bakım gereksinimlerini, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını, muhtemel davranışları gibi birçok konuyu dahil ettiğimiz bu araştırmamız uluslararası kaynaklarda kabul görmüş ve bilimsel nitelikteki verilerden oluşmaktadır. Ancak halen daha öngöremediğimiz, henüz ortaya çıkmamış bir takım davranışlar, sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sebeple sizler de hem bizlerin verdiği emeğe katkı sunmak hem de evinde bir Birman Kedisi besleyen okuyucularımız için deneyim ve tecrübelerinizi yorumlar kısmında aktarabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?