Devon Rex

Filmlerdeki korkunç uzaylı imajından çok uzak sevimli bir yabancıyı evinize almak ister misiniz? Devon Rex muhteşem bir seçim olacak.

Devon Rex
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi20
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık40
Özgürlük Düşkünlüğü30
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar90
Bilgiler

Bir kedi sahibi olmak daha doğrusu bir canlıyı hayatınıza dahil etmek doğru bilgilerden ve tecrübelerden istifade etmekle doğru şekilde mümkün olabilir. Kişiliği ve görünüşü ile her ne kadar bir köpeği andırsa da o bir kedi… Devon Rex. Kedi kılığına girmiş bir maymun, uzaylı ya da bir peri olarak da insanlar tarafından yaftalanan bu eşsiz görünümlü kedi 20. yüzyılın ortalarından günümüze değin popülerliğini korumuş bir cinstir. Zekası, merakı, insana yakınlığı, sevgisi ve şefkati ile yeni dostlar kazanmayı seven garip görünüşlü bu sevimli canavarı tüm özellikleriyle sizlere anlatmaya çalışacağız. Bazen yaramazlık yapsalar da her zaman evin sevilen haylaz çocuğu olmayı başarmışlardır.

Kuzenleri Cornish Rex ile çoğu zaman karıştırılsalar da dikkatli bakıldığında iki cinsin farklı olduğunu görmek zor olmayacaktır. Adını tıpkı Cornish gibi ortaya çıktığı yerden alan Devon, bütün canlılarla iyi geçinmeyi kendine vazife edinmiş durumda. Devon Rex ve bir kuşu yan yana bile görebilirsiniz. Hayatınızın her anında sizinle olmak isteyen bu kedi iyi bir yol arkadaşı, ev arkadaşı hatta iş arkadaşı. Birleşik Krallık’tan dünyaya yayılan bu haylaz uzaylıyı derlediğimiz verilerle tanıtmaya çalışacağız.

Devon Rex Kişiliği

Her şeyden önce bir Devon Rex sahibi olmak demek yalnızca evcil bir hayvan sahibi olmak demek değildir. Bu kedi insanların ve çevresindekilerin hayatına müdahil olmayı ve onlarla etkileşimi çok fazla seviyor. Yani Devon Rex evcil bir kedi değil, bir dost, bir eş ya da ailenin yeni üyesi olacaktır. Karakterinin böyle oluşu onun bağımsızlık arzularının da körelmesine neden olmuştur. Devon Rex etrafında gerçekleşen bütün olaylara ilgi duyar ve dahil olmak ister. Aslında bu merak sahibine olan güçlü sadakatinden kaynaklıdır. Belki de tam tersi. Neticede her iki özellikte birbirinden beslenmektedir. Aile bireyleriyle ve diğer canlılarla da iyi geçinir. Garip ve sinirli görünüşünün arkasında neşe dolu bir sevgi yumağı yatar.

Devon Rex akıllıdır, meraklıdır ve oyuncudur. Yalnız bırakmaya gelmez. Zira yalnızlık nörolojik sorunlar ortaya çıkarabilir. Yemek yerken, bilgisayarda iş yaparken, evi temizlerken, duşa girerken, dolabı düzenlerken… Devon her zaman yanınızda olmayı seçer ve ayak ucunuzdan ayrılmaz. Siz dinlenmeye çekilip oturduğunuzda o da hemen kucağınıza atlayıp kendini sevdirmeye çaba gösterecektir. Hatta omuzunuza atlayıp sizi denetleyebilir. Yaptıklarınızdan emin olmak ister. Bu denli ilgi ihtiyacı yüksek ve oyuncu bir kedi için şaşırtıcı bir durum ise fazla konuşkan olmamasıdır. Devon Rex, Rex ailesinin bir diğer üyesi Cornish Rex kadar konuşkan ve gürültücü değildir. Tatlı bir mırıltısı vardır.

Onun zekasını tatmin edecek oyunlar bulmak ya da interaktif kaplarda yemeğini sunmak oldukça önemlidir. Farklı türden bulmacalar ve oyun araçları da Devon Rex için ciddi bir ihtiyaçtır. Eve gelen misafirlerle de muhabbetini hızlıca ilerletir ve onları yabancı olarak görmez. Bu enerjik ve sevimli canavar tüm hayatı boyunca aynı şirinlikte mizacını korumaya devam eder. Kedilerin hisli hayvanlar olduğu hepimizin malumudur. Devon Rex kurduğu sıkı bağlarla sahibinin ruhsal durumuna göre tepkiler verecektir.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında değinecek olsak da burada da bahsetmemizde fayda gördüğümüz bir husus var. Devon Rex yemek konusunda gerçek bir canavardır. Kabındaki mamaların tamamını hızlı bir şekilde tükettiğini görebilirsiniz. Devon sadece mamayla da yetinmeyecektir. Sizinle birlikte aynı menüyü de tüketebilir. Patates kızartması, köfte, et, zeytin, kuru meyveler gibi birçok ürün Devon Rex menüsüne hızlıca dahil olabilir. Bu durum onun sağlık sorunlarının oluşmasına ve rahatsızlanmasına sebep olabilir. Yemek yerken dikkatli olmanız ve onu da takibe almanızı tavsiye ederiz. Bir Devon Rex ile yaşamaya karar verdiyseniz onunla geçirecek uzun zamanlarınız olması gerekiyor.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Tahmin edebileceğiniz üzere Devon Rex çocuklarla da etkileşimde zorlanmıyor. Aksine onlarla oyun oynamaktan, eğlenceli dünyasına yenilikler katmaktan büyük haz duyuyor. Diğer kedilerle ya da canlılar da arkadaşlık kurmak onun sevgisinde azalmaya neden olmayacaktır. Yeni dostluklar Devon için yeni hareketler, oyunlar demek olacaktır. Bu durumun zekasını bileyeceğinden eminim ama ispatlayamam.

Devon Rex Yavrusu
Devon Rex Yavrusu

Devon Rex Tarihçesi

20. yüzyılın ortalarında görülmeye başlanan bu kedi nispeten yeni bir cins olarak kabul edilebilir. Başlangıçta Cornish Rex ile karıştırılsa da daha sonradan ayrı bir tür olarak kabul görmüştür. Devonshire olarak da isimledirilen İngiltere’deki Devon Bölgesi bu cinsin kaynağıdır. Bu bölge aynı zamanda Cornish Rex’in de ortaya çıktığı yer olan Cornwall’a komşudur. Komşuluklarının yanı sıra hikayeleri de benzer. Devon Rex de tıpkı kuzeni gibi kazara bir çiftleşme sonucu ortaya çıkmıştır. Devonshire’de küçük bir kasaba olan Buckfastleigh’de eski bir teneke madeninde yaşayan  kıvırcık kürklü Tom Devon Rex’in babası olarak karşımıza çıkar.

Yüzyılın ortalarında Tom şans eseri Beryl Cox isimli bayanın baktığı düz tüylü bir kediyle çiftleşir. Bu ilişkinin meyvesi olarak babasına benzeyen kıvırcık kürklü bir yavru dünyaya gelir. Bayan Cox ona Kirlee ismini verir. Fakat bir hataya düşerek onu komşu bölgede, Cornwall’da dünyaya gelen Cornish Rex ile karıştırır. Ve onu Cornish Rex olarak kabul eder. Cornish Rex ve Kirlee arasında yapılan çiftleşme sonucu doğan yavruların kürkü ise düz olarak oluşmaya başladı. Böylelikle Kirlee’nin farklı olduğu anlaşıldı. Kıvırcık genin çekinik olduğu bilindiğinden Kirlee’nin annesi ve babası Tom arasında bir akrabalığın olduğu düşünülmektedir. Çünkü çekinik bir genin her iki ebeveynden de gelmesi gerekir ki kıvırcık yavrular oluşabilsin.

Devon ayrı bir cins olarak kabul edildikten sonra 1970’lere doğru Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi. 1972’ye gelindiğinde onu bölgede tanıyan ilk kuruluş ACFA oldu. 1979’da TICA ve ardından !983’te CFA tarafından şampiyonluk statüsü kazanarak konumunu belirginleştirdi.

Devon Rex vs Cornish Rex

Her iki cins gerek komşulukları gerek akrabalıkları sebebiyle birbiriyle karıştırılabilir. Nitekim Bayan Cox da başlangıçta Devon’u Cornish zannetmişti. Cox daha sonra anormal bir durum fark ederek Brian Stirling-Webb isimli bir Cornish Rex yetiştiricisine başvurdu. Webb Kirlee’yi satın aldı. Kirlee birçok kez Cornish Rex ile çaprazlandı fakat sonuç hep aynı oldu ve sürekli düz tüylü yavrular dünyaya geldi.

İki cinsin de kıvırcık kürkünden sorumlu olan genin farklı olduğu kabul edilip Devon ayrı bir cins olarak kabul edildi. Devon Rex kuzenine nazaran daha kıvırcık tüylere sahiptir. Ayrıca Cornish Rex’in bıyıkları daha düzgünken kuzeninde bariz şekilde düzensizlik göze çarpar. Akrabalar arasındaki bir diğer fiziksel farklılık ise kulaklarda görülmektedir. Cornish’in kulakları daha yüksektedir. Devon’da ise kulaklar hemen başın üzerindedir. İki kediye yakından bakıldığında farkları görmek oldukça kolaydır. Ayrıca Cornish Rex ile ilgili hazırladığımız yazıda da konuya ilişkin kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Devon Rex Kedisi
Devon Rex Kedisi

Devon Rex Fiziksel Özellikleri

Mizacı pas geçilerek hakkında en çok konuşulan konu Devon Rex’in fiziksel görünüşüdür. Gerçek bir uzaylı mı yoksa insanların abartılı tavırları mı farklı algılanmasına yol açıyor? Devon Rex orta büyüklükte kaslı ve sağlam bir vücut yapısına sahip atik bir kedidir. Periye ve uzaylıya da benzetilse de onun kendine has karakterini güçlendiren eşsiz bir görünümü vardır. Kuzeni ile olan fiziksel görünüme dair kıyaslamaları Cornish Rex başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yüz ve Kafa Yapısı

Devon Rex iri ve dışa dönük elmacık kemikleri ve büyük gözleri ile hayli ilginç bir kafa görünümüne sahiptir. Yine gözlere oldukça yakın bir noktadan çıkan büyük, geniş kulaklar ilginç yüz yapısını daha da ilginçleştirmektedir. Devon Rex’in yüzü bir üçgen gibi sivrilmekten ziyade yataydır ve sağa sola doğru geniş olduğunu anlamak güç değildir. Kulakların çıktığı noktalar bakıldığında kafanın üst kısmı karşıdan bir üçgene andırır. Kulaklar yüzle o kadar bütünleşiktir ki kulaklara kafa ilave edilmiş gibidir.

Profilden bakıldığında ise kafanın üst kısmının bariz bir şekilde basık olduğu ve çenenin geri planda kaldığı görülür. Profilden bakılmaya devam edilerek, kulaklardan ayrıca ve boyundan ayrıca bıyık pedlerine doğru bir hat çizilirse yine bir üçgenimsi yapı ortaya çıkar. Fakat bu hat üçgenden daha ziyade dikdörtgeni andırabilir. Ayrıca profilden alnın çıkıklığı oldukça belirgindir. Devon Rex bıyıkları yönünden oldukça şanssızdır. Çünkü bıyıkları fazlaca kıvırcıktır ve yüzün bir kısmına dağılır. Devon Rex bazen bıyıksız da görülebilir. Kulaklara oldukça yakın oval, büyük gözler ise farklı renklerde olabilir. Genellikle mavi, akuamarin, yeşil, altın sarısı göz renkleri kürküyle de uyumludur.

Vücut Yapısı

Kaslı, katı ve güçlü vücudu destekleyen yine güçlü kemikler bulunur. Devon Rex orta uzunlukta geniş bir göğse sahiptir. Erkekleri dişilerine nazaran daha cüsseli olan bu türün bacakları her ne kadar ince olsa da sağlam kemikli ve güçlüdür. Zira Devon Rex sahibinin omzuna kolaylıkla atlayabilir. Aynı zamanda hareketli ve atiktir. Arka bacakları daha iyi bir atlayıcı olmasına yardımcı olacak şekilde ön bacaklara nazaran daha uzundur. Bir Devon Rex gören çoğu kişi patilerinin oldukça büyük olduğuna şaşırabilir. Vücudun diğer yerleri gibi kısa tüylerle kaplı uzun ve ince bir kuyrukla dengede kalır.

Tüy Çeşitleri

Devon Rex’in tüyleri kısa ve kıvırcıktır. Gövdenin yanları, sırt kısmı, kuyruk, bacaklar, yüz ve kulak gibi kısımlarda tüyler diğer yerlere nazaran daha uzundur. Kafa, boyun, göğüs ve karın kısmında ise tüyler daha az yoğunluktadır. Genel olarak Devon Rex iyi bir kaplamaya sahiptir. Bazı türlerde ve yavrularda çıplak bölgeler görülür. Kürk çok uzun, uzun, kısa ya da çıplak tüylerle de kaplı olabilir. Ancak buradaki uzunluk Devon Rex’in kendine has bir uzunluktur. Yani onun için normal bir kaplamadan daha uzun olmasıyla alakalıdır. Kürkü yumuşak, dolgun, ince sert şekildedir. Dalgalanmalar tüylerin uzun olduğu bölgelerde daha belirgindir.

Devon Rex Kedi Cinsi
Devon Rex Kedi Cinsi

Kürk desenleri tekir, iki renkli, tek renkli ya da farklı kombinasyonlarda olabilir. Bu desenler birçok farklı renkle birlikte görülür. Beyaz, mavi, krem, açık kahverengi, siyah, kırmızı, çikolata gibi tek renklerin yanı sıra benekli, klasik, işaretli desenlerle tekir içinde görülebilir. Bunların haricinde iki renkli birçok varyasyon ve tekir desenleri içinde spesifik renkler de görülür. Yine Devon Rex’in belirli bir kalıba oturmayan farklı renklerde özgün tüylerle de kaplı olduğu bilinmektedir.

Ağırlığı ve Boyutları

Kedi cinslerinin çoğunda görülen bir durum olarak Devon Rex erkekleri dişilerinden daha ağırdır. Ortalama boyutlardaki bu kedilerin erkekleri 4-5 kg arası ağırlığa sahipken dişileri daha hafif ve 3,5-4 kg arası ağırlığa sahiptirler.

Devon Rex Bakımı

Devon Rex kısa tüyleri sebebiyle bakımı kolay bir cinstir. İnsana yakın mizacı da bakımını kolaylaştırıyor. Fakat tüm cinsler gibi kendine özgü bir takım özel gereksinimleri var. Malumunuz bu kedi oldukça meraklı ve haylazlık yapmaktan da çekinmiyor. Evde bulunan ilaçları, ona zarar verecek alerjenleri ondan uzak tutmak gerekiyor. Tehlikeli olduğunu düşündüğünüz eşyaları daha uygun noktalara yerleştirmek de doğru bir karar olacak. Yatağınızda dahi sizinle uyumayı seçen bu kedi için güvenli bir ortam hazırlamak büyük önem arz ediyor.

Bakım Maliyeti

Devon Rex yavru olduğu dönemde 3 temel aşı alır. Devamında ise yıllık olarak takviye aşılar alması gerekecektir. Her ne kadar bu durum değişse de veterinerinizle görüşerek uygun bir aşılama takvimi oluşturmanız gereklidir. Bazı kedi cinsleri için maddi maliyetten daha önemli olan şey zaman maliyetidir. İlgiye ihtiyacı fazla olan cinslerde bu durum daha fazladır. Devon Rex için de fazla zaman ayırmak gerektiği bilinmelidir. Yıllık kontroller, veteriner hizmetleri, temel ve devamlı aşılar, sigorta maliyetleri ve beslenme gereksinimleri de göz önünde tutularak maliyeti göz önüne alınmalıdır.

Devon Rex Cinsi
Devon Rex Cinsi

Beslenme

Çiğ tavuk boyunları, sığır eti gibi kaliteli besinlerle de arada sırada beslenilmesi gerekir. Bu durum tüm kediler için geçerli olabilir. Ancak aktivite seviyesi yüksek cinsler için daha fazla gereklidir. Devon Rex genel olarak protein değeri yüksek mama ve gıdalarla beslenmelidir. Güçlü kas yapısını koruması ve aktif kalmasını sağlama adına bu durum elzemdir.

Uyku

Devon Rex aktif bir cinstir. Yoğun geçen günün sonunda dinlenmeye ihtiyaç duyacaktır. Her ne kadar arada sırada sizinle birlikte kucağınıza gelip dinlense de özellikle yavru olduğu dönemde gelişimini tamamlaması için daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Günün sonunda sizinle birlikte yatağa gelerek uyuyacaktır.

Temizlik

Tüm kediler gibi Devon Rex de elbetteki temiz tutulmalıdır. Banyo hijyeni konusunda hassas olmalısınız. Aksi takdirde ince ve yumuşak kürkü cilt problemlerini ortaya çıkarabilir. En azından haftalık olarak diş temizliğini yapmak daha sağlıklı bir ömür sürmesine yardım edecektir. Tıpkı Cornish Rex’te olduğu gibi Devon Rex için de kulak temizliği diğer cinslere oranla daha sık ve düzenli yapılmalıdır.

Devon Rex Sağlık Durumu

Yemek yemeyi seven bu kedi eğer dikkat edilmezse şişmanlayabilir. Şişmanlamasa bile oburluğu beklenmedik sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Kısa tüyleri hava koşullarından kolay etkilenmesine sebep olabilir. Kış aylarında soğuktan yaz aylarında ise aşırı sıcaklardan korunmalıdır. Zira hassas kürkü hava koşullarından kolayca etkilenebilmektedir.

Sağlık Sorunları

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kürkü ve iç astarının inceliği dermatolojik sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir. Ayrıca diğer tüm kedi cinslerinde görülen hastalıklarla da karşılaşabilir. Diş hastalıkları gibi. Cinse özgü bir takım sağlık sorunlarını da göz ardı etmemek gerekir. Hipertrofik Kardiyomiyopati bunlardan birisidir. Hastalık kalp kasını kalınlaştırır ve akciğer ödemi oluşturarak kalp yetmezliğine kadar götürebilir. Rahatsızlığın azaltılması için bir tedavi mevcuttur. Ayrıca her yıl düzenli ekokardiyografi çekimleri ile de kontrol altında tutulabilir.

Miyastenia Gravis ise bedensel bir rahatsızlık olup, kalıtsaldır. Rahatsızlığı olan kedinin daha belirgin omuzları vardır. Yürüyüşünde anormallikler görülür ve çabuk yorulur. Devon Rex ek olarak Patellar Luksasyonuna da yatkın olabilir. Diz kapağının bazen yerinden çıkması sonucu kedinin ayaklarının gevşemesine ve zıplamasına engel olur. Genel olarak kapak zaman içinde yerine geri oturur. Ancak daha ciddi vakalarda sürekli yerinden çıkabilir ve cerrahi operasyonla müdahale edilmesi gerekir.

Yaşam Süresi

Bu kedilerin boyutu, fiziksel yapısı, mizacı dikkate alındığından iyi bir yaşam süresine sahip olduğu söylenebilir. Beslenme ihtiyaçlarına doğru cevap verilen, aşıları düzenli olarak yaptırılan, düzenli veteriner kontrolüne giden ve güvenli bir ortam sağlanan bir Devon Rex için ortalama yaşam süresi 12-16 yıl arası bir süreyi kapsar.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Devon Rex dişileri sık aralıklarla kızışırlar. Kızgınlık dönemlerinde tatlı miyavlamalar yerini hırıltıya, mırıldanmaya bırakacaktır. Bahar ayları genel olarak kedilerin kızışma ve çiftleşme dönemleridir. Bir Devon Rex tek seferde 4-6 arasında yavru dünyaya getirebilir. Cinsin başka bir cinsle çiftleşmesine izin verilmez.

Devon Rex ve Hipoalerjenik Durum

Durumu incelemeden önce Hipoalerjenik kavramını incelemek gerekebilir. Hipoalerjenik demek daha az alerjenik anlamına gelir. Bazı insanlar Rex ailesinin diğer cinslere nazaran daha az alerjenik olduğunu iddia etmektedir. Sebebini de bu kedilerin çok kısa tüylerine bağlamaktadırlar. Ancak Devon Rex de diğer Rex cinsleri gibi hipoalerjenik değildir.

Her ne kadar yeterli bilimsel araştırma olmasa da bu kedilerin daha az tüy dökmeleri haliyle daha az alerjenik tüy bıraktıklarını göstermektedir. Fakat bu durum az ya da çok miktar ilişkisinden ziyade kişinin alerjik reaksiyonlarının gücü ile ilişkilidir. Margaret Lawrence’nin Birleşik Krallık’ta yaptığı bir çalışmada ise kedilere alerji gösteren kişilerin %10’unun Rex üyelerine karşı tolerans gösterdiği anlaşılmıştır.

Olay karmaşık gibi gözükse de her durumda en doğru hareket bir kedi sahiplenmeden önce onunla bir hafta ya da bir ay zaman geçirmektir. Alerji testi süresi boyunca oluşan belirtilerle hem kendinize hem de sahiplenmeye çalıştığınız kediye daha uygun bir yaşam sunabilirsiniz. Eğer alerjiniz olmadığını bilerek bir kedi sahiplenirseniz sonradan onu barınağa ya da sokağa bırakmak hem sizin hem de kedinizin ruhsal durumunu bozabilir.


Devon Rex hakkında uluslararası kedi kuruluşları, hayran sayfaları ve blogları üzerinden emin olduğumuz doğru bilgileri sizlere sunmaya çalıştık. Fiziksel görünümünden beslenme ihtiyaçlarına, mizacından kökenlerine, kalıtsal sorunlarından maliyetlerine değin birçok hususu siz değerli okuyucularımızla paylaştık. Her ne kadar tecrübeleri de yazımıza aktarsak da eksiklerimiz muhakkak olacaktır. Yorumlar bölümünde bize katkı sunarak kedisever dostlarımıza daha güncel bilgileri aktarmamıza yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca diğer Devon Rex sahipleriyle de iletişim kurarak yardımlaşabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?