Colorpoint Shorthair

Bugün sizlere mizacı ve garip görünümüyle zarif bir kediyi, Colorpoint Shorthair cinsini tüm detaylarıyla anlatacağız.

Colorpoint Shorthair
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı90
Konuşkanlık80
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi30
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık50
Özgürlük Düşkünlüğü55
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık70
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk75
Sosyal ihtiyaçlar90
Bilgiler

İlginç görünüşü ve tavırlarıyla Colorpoint Shorthair bir köpeği andırıyor. Bir cins olarak ortaya konulduğunda o kadar sevildi ki atası Siyam’ın pabucunu dama attı. Fakat genleri onu pek de özgür bırakmamış olacak ki Siyam kuzenleri ile gerek fiziksel görünüş gerekse ruhsal olarak oldukça benzerler. Çok hareketli ve geveze bir kedi olsa da tam bir kucak kedisi. Sahibinin kucağında uzun süre yatmaya ve sevilmeye bayılıyor. Sahibine sadakati belki de onun zayıf tarafı. Çünkü sadakati onu kıskançlığa itebiliyor. Çocuklu ya da başka evcil hayvan sahibi aileler için gerçekten harika bir seçim. Yeni dostluklar kurmaktan, yeni oyunlar oynamaktan ve yeni şeyler keşfetmekten hoşlanıyor. Henüz çoğu federasyon onu cins olarak kabul etmese de varlığının sebebi insanoğlu artık onu daha çok merak etmeye başlamış durumda.

Colorpoint Shorthair Kişiliği

Colorpoint Shorthair tıpkı Siyam gibi oldukça konuşkan hatta geveze bir cinstir. Bunun temelinde ilgi arsızlığı yatar. Zira bu kedi yoğun şekilde insan dostlarından ilgi bekliyor. İstediği ilgiyi, tepkiyi almayınca da elinden oyuncağı alınmış bir çocuk gibi mızmızlanmaya başlıyor. Colorpoint Shorthair yüksek sesten, sürekli konuşmaktan hoşlanmayanlar için uygun olmayacaktır. Bu denli konuşkan olmasının bir sebebi de sadakati ve sevgisinden de kaynaklanmaktadır.

Bu kedi sahiplerine o kadar sadıktır ki sürekli onlarla vakit geçirmek, onların işlerine dahil olmak isteyecektir. Günün her anı kucağa gelip sevilmeyi isteyebilir. Doyumsuz ilgi açlığının zamanı yoktur. Aşırı sosyal ve talepkar Colorpoint Shorthair sizi çıldırtacak kadar fazlaca ses çıkarabilir. Haliyle bu karakterdeki bir kedi yalnız kalmaktan da hoşlanmıyor. Evde onu yalnız bırakıp işinizle uğraşmanız zor olacaktır. Eğer böyle bir durum söz konusu olacaksa ya sahip olmamalısınız ya da yanına başka bir Colorpoint Shorthair alarak çift almalısınız.

Elbetteki bu sevgi dolu, konuşkan, eğlenceli mizacın arka planında oldukça hareketli bir kedi var. Enerjisini atabileceği oyunlar gereklidir. Tırmanması için sadece bir ağaç yeterli olmayabilir. Colorpoint Shorthair’in gözü sürekli yükseklerdedir. Onun için tırmanmaya elverişli alanların genişliği daha mutlu kalması için gereklidir. Oldukça da zeki bir hayvan olan Colorpoint Shorthair zekasına ve içgüdüsüne hitap edecek oyunlar peşinde olacaktır. Avcı içgüdülerini diri tutacak kovalamaca ve getir götür oyunlarıyla fazlaca ilgilenir. Tuvalet kağıdı ruloları, kağıy mendil kutuları, ipler, çekmeceler, kapı kulpları ve daha birçok cazip eşya onun için kolaylıkla oyuncak olacaktır. Kısa da olsa yalnız bırakmanız gerektiğinde mutlaka ilgileneceği veya gözden çıkardığınız bir eşyayla onu baş başa bırakın. Aksi takdirde merakı evin altını üstüne getirmesine sebep olacaktır.

Colorpoint Shorthair’in dostluğu sizin ruh halinize göre adapte olmasını sağlar. Sizi teselli edebilir, güldürmeye çalışabilir, sizinle hüzünlenebilir. Aslında size tavsiyeler verir ya da yapmasını istediği şeyleri iletir. Eğer istediği olmazsa oldukça gürültülü ve tekrarlı şekilde ses çıkarmaya devam eder. Colorpoint Shorthair’in bir diğer özelliği ise sadakat ve sevgi duygularının kıskançlık noktasına ulaşabileceğidir. Evde onunla fazlaca ilgilenen ve en çok vakit geçirdiği kişiyi diğer insanlardan ve canlılardan kıskanabilir. Colorpoint Shorthair özetle konuşkan, sadık, düşünceli, yardımcı, sevecen, eğlenceli, aktif, zıpır, yaramaz olarak ifade edilebilir. Bir başka çıkarımımız ise bu kedinin mizacını incelediğimizde bir köpeğe benzediğidir. Ayrıca Siyam Kedisi ile o kadar benzer bir yapısı vardır ki tek farkları dış görünüşleri diyebiliriz.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Elbette bu kadar aktif ve sosyal ihtiyaçları yüksek bir kedi başka dostluklar kurmayı da sevecektir. Colorpoint Shorthair konuşkandır. Onunla iletişime geçen, eğlenmeye davet eden çocuklarla çok iyi anlaşacaktır. Kedi dostu köpek cinsleriyle de etkileşim kurmaktan geri durmaz. Getir götür, tırmanma ve kovalamaca oyunları için ona saygı duyan arkadaşlar sorun olmayacaktır. Tüm cinslerde olduğu gibi kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına aradaki iletişim kontrollü ve zamana yayılan biçimde gerçekleşmelidir.

Colorpoint Shorthair Kedisi
Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi

Colorpoint Shorthair Tarihçesi

Diğer birçok kedi cinsi gibi Colorpoint Shorthair de insan eliyle ortaya çıkmıştır. Temelde bu kedi bir Siyamdır. 1940’larda yetiştiriciler, o dönem popüler bir cins olan Siyam’ın daha farklı renklerde daha da güzelleşeceğini inanarak çalışmalar yaptılar. Kırmızı bir Siyam’ın oldukça güzel olacağına ikna olan maceracı yetiştiriciler, Kırmızı Tekir American Shorthair ile Seal Point Siyam(pençeler, baş, kuyruk gibi kürkün belli kısımlarında kahverengi ile işaretlenmiş koyuluklar yer alır.) ile çiftleştirilmesi sonucu Colorpoint Shorthair ortaya çıkardılar.

Bu renkteki bir kedi klasik Siyam renklerinden ayrışmaktaydı. Siyam için klasik olarak leylak, çikolata, mavi ve seal point renkleri kabul ediliyordu. Colorpoint Shorthair bunlara ek olarak kırmızı, krem, vaşak(tekir) ve kaplumbağa kabuğu rengi de ilave olmuştur. Ancak bu ayırt edici duruma karşın Colorpoint Shorthair halen daha görünüm ve kişilik olarak Siyam Kedisine çok benzemektedir. Zaten birçok kedi derneği ve federasyonu da cinsi Siyam Kedisinin bir çeşidi olarak kabul etmektedir. The International Cat Association günümüzde halen daha Colorpoint Shorthair’i ayrı bir cins olarak tanımamakta ve Siyam Kedisinin bir parçası olarak kabul etmektedir. 1964 yılında Cat Fanciers Association siyamdan farklı olarak bu kediyi bir cins olarak kabul etmiştir.

Colorpoint Shorthair Fiziksel Özellikleri

Colorpoint Shorthair Kedisini tanımlarken bir Siyam’ı tanımlama yapıyor gibi anlaşılabiliriz. Vücut hatlarının genelinde zarafet, incelik ve abartı bir uzunluk görülür. Orta boyutlarda ve bir kucak kedisi için ideal ağırlıktadır. İnce kemikli olsa da atletik yapısı kaslı ve diri kalmasına yardımcı olur.

Yüz ve Kafa Yapısı

Colorpoint Shorthair’in yüzüne ilk bakıldığında büyük ve düz bir burnunun ve büyük kulaklarının olduğu net şekilde görülebilir. Üçgen biçimde bir yüzü vardır. Uzun ve ince kafa aşağı doğru gelerek çeneyi sivriltir. Küçük ve üçgenimsi ağzın hemen üstündeki burun belirgin ve kıvrımsız biçimdedir. Colorpoint Shorthair büyük ve renkli gözlere sahiptir. Badem şeklinde buruna doğru eğimlenmiş canlı parlak gözler mavi renktedir. Colorpoint Shorthair’in en dikkat çekici noktalarından biri de kulaklarıdır. Tabanda oldukça geniş bir alana oturan büyük kulaklar bütün sesleri odaklanıyormuş havası verir.

Vücut Yapısı

Uzun ve ince bir gövdeyi destekleyen ince kemikler vücudun diğer bölgelerinde de aynı şekildedir. İnce kemikli orta büyüklükteki bu kedi tipik Siyam görünümüne sahiptir. Colorpoint Shorthair ince bir boyunla üçgen biçimli kafadan ince ve köşeli bir gövdeye bağlanır. Bacakları da ince kemikli ve uzuncadır. Arka bacakları atletik cinslerde olduğu gibi ön bacaklardan daha uzun şekildedir. Bu kedi küçük, zarif ve oval pençelerle yürüyüp, uca doğru sivrilen ince bir kuyrukla dengesini sağlıyor.

Tüy Çeşitleri

Bugün için Colorpoint, Siyam ile aynı fiziksel yapıya sahip 16 farklı renk ve desende tanınmaktadır.  Bu kediler yaşlandıkça kürk renklerinin koyulaştığı gözlemlenir. Colorpoint kırmızı ve krem olarak düz renklerde görülebilirken vaşak ya da tekir desenleri çikolata, mavi, leylak, kırmızı, krem, seal-tortie, çikolata- kaplumbağa kabuğu, mavi-krem, leylak-krem gibi renkleri içerir. Seal-kaplumbağa kabuğu, mavi-krem, çikolata-kaplumbağa kabuğu ve leylak-kaplumbağa kabuğu renklerinin karışımı kısmi olarak işaretli Colorpoint Shorthair çeşitleri de görülmektedir.

Ağırlığı ve Boyutları

Colorpoint Shorthair orta boyutlarda yaklaşık 4-6 kg arası bir ağırlığa sahiptirler. Ayrıca birçok cinste olduğu gibi erkekleri dişilerine nazaran daha ağır olabilir.

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi
Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi

Colorpoint Shorthair Bakımı

Kısa tüyleri sayesinde sık sık bakıma ihtiyaç duyan bir cins değildir. Colorpoint Shorthair haftalık bir rutinle fırçalandığında sağlıklı kalmaya devam edecektir. Her an kucağa gelmeye hazır bu kedinin okşarken bile kolaylıkla ölü kılları dökülecektir. Sokaktaki hastalık taşıyan ve ona zarar verebilecek diğer hayvanlara karşı onu evde tutmak doğru bir iş olacaktır. Colorpoint Shorthair sıcağı seven bir cinstir. Sürekli kendini ısıtacak noktalara yönelir. Kucağa gelmesinin bir sebebi de budur. Gündüzleri ise vaktinin çoğunu güneş ışığı altında geçirmeyi sever. Gece olduğunda ise yatağınızda sizinle beraber yorgan altına girerek yine sıcak kalmayı tercih edecektir. Siyam kedileri vakitlerinin çoğunu insan aileleriyle birlikte hareket ederek geçirmeyi tercih ederler. Colorpoint ile beraber egzersizler ve oyunlar sürekli hale getirilerek rutinleştirilmelidir.

Bakım Maliyeti

Yayın olarak bulunmadığı için sahiplenmenin imkansız olduğu cinslerden biridir. İyi bir yetiştiriciden 500-800 Dolar arası bir fiyata Colorpoint Shorthair sahibi olabilirsiniz, Türkiye’de yetiştirici bulmak da imkansızdır. Bulunduğunuz bölgede ne kadar popüler oldukları ya da sayıları ile orantılı olarak bu fiyat artabilir veya azalabilir. Öyle ki bazen bu rakam 1500 Dolar’a kadar çıkabilir. Beslenme düzeni ve içeriği de göz önünde tutulduğunda, ilk maliyetler haricinde aylık sürekli olarak 40-50 Dolar arası bir maliyeti olacaktır.

Beslenme

Beslenme bu kedinin canlı ve sağlıklı kürkünü koruması için önem arz eder. Yüksek kaliteli besinler bu korumayı sağlamaya yardımcı olacaktır. Protein odaklı bu beslenme kaslı vücudunun korunmasını da sağlayacaktır.

Temizlik

Colorpoint Shorthair için banyo nadiren gereklidir ve haftada bir hatta 2 haftada bir banyo yeterli olacaktır. Bunu aylık rutine çevirmek de çok fazla sıkıntı oluşturmayacaktır. Göz, burun, ağız ve kulak gibi akıntı yapabilecek noktaların ise kontrol edilmesi ve gerektiğinde temizlenmesi gerekebilir. Özel olarak sert ve mumsu yapıdaki kulaklar ekstra temizlik gerektirebilir. Kumunu ve yaşam alanını temiz tutmak da yine daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi noktasında faydalı olacaktır. Az tüy dökmesi sebebiyle tüye alerjisi olan kişiler için de iyi bir tercih olacaktır.

Colorpoint Shorthair Sağlık Durumu

Melez ya da safkan ırklarda görülen bütün hastalıklar Colorpoint Shorthair cinsinde de görülebilir. İyi sayılabilecek bir yaşam ömrüne sahip olsa da kuzenleri Siyam kedilerinde görülen rahatsızlıkların fazla oluşu bu sorunlardan biriyle karşılaşmasını kaçınılmaz kılabilir. Güneş ışığına ve sıcak noktalara yönelmeleri de hassas yapıda olduklarını gösteriyor.

Sağlık Sorunları

Siyam ırkına çok benzer bir fiziksel ve ruhsal yapıya sahip olduğu için benzer rahatsızlıkları göstermesi kaçınılmazdır. Sağlık problemleri estetik olarak bozukluğa sebep olduğu gibi kronik ve dahili de olabilir.

Colorpoint Shorthair spesifik olarak Şaşılık, Kıvrılmış Kuyruk, Çapraz Gözler, Astım, Aort Darlığı gibi sağlık sorunlarının yanı sıra,

  • Hemofili(Kanın yeterince pıhtılaşmaması sonucu kanamanın durmaması veya geç durması ile ortaya çıkan kalıtsal bir hastalıktır. Bir bölgede kanama olduğunda, kan hücreleri pıhtılaşarak damar ucunun tıkanmasına neden olur.),
  • Amiloidoz(Amiloid isimli bir protein türü vücut organlarında, özellikle de Siyam ailesinin üyelerinin karaciğerlerinde birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür.),
  • Nistagmus(İstemsiz göz hareketlerine sebep olan sinirsel bir rahatsızlık türüdür.),
  • Progresif Retina Atrofisi(Retinanın yavaş yavaş incelmesiyle ve hücrelerdeki fonksiyonların bozulmasıyla sonuçlanır. Genel olarak gece karanlığı ya da loş ortamlarda görüş kaybı ile başlar. Zaman içerisinde gündüz görüşünün bozulmasına da neden olur. İlerleyici Retina TEmbelliği olarak da isimlendirilir.),
  • Megaözefagus(Yemek borusu temelli bir hastalıktır. Doğuştan, nedeni bilinmeyen ya da başka hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.),
  • Hiperestezi Sendromu(Kedilerin aşırı derecede kendilerini tımar etmesine, tüylerinde dökülmeye ve dokunulunca aşırı tepki göstermelerine neden olan nörolojik bir sorundur.)

gibi sağlık problemlerini de geliştirebilir.

Yaşam Süresi

Orta boyutlu ve normal derecede sağlıklı bir kedi olarak Colorpoint Shorthair kedisinin için 12-17 yıl arası bir ömür söz konusudur. Bu kedilerin aşırı talepkar oluşları ve iyi beslenmeleri gerektiği göz önünde tutularak doğru bir iletişim kurulmalıdır. Zira bu durum yaşam süresini ve kalitesini etkileyecektir.

Bir kedi sahibi olmadan önce onun hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Bakım gereksinimlerini, mizacını, soy ağacını, atalarını, fiziksel görünümü, olası sağlık sorunlarını, tahmini yaşam sürelerini bilmek büyük bir avantajdır. Aynı zamanda doğru kararı vermek için de gereklidir. İşte bu yüzden bizler de hem sizlere yardımcı olmak hem de keyifli bir okuma sunmak için kapsamlı bir Colorpoint Shorthair araştırması yaptık. Yazımız umuyoruz ki Hem Colorpoint Shorthair sahiplerine hem de yeni bir kedi sahiplenmek isteyenler için aydınlatıcı olur. Düşüncelerinizle ve desteğinizle daha fazla kedisever dostlar kazanabileceğimizi unutmadan yorumlarınızla yazımızı daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Böylelikle atladığımızı ya da eksik bıraktığımızı düşündüğünüz başlıkları ya da mevzuları da hatırlatabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?