Burmese

Burmese Kedisinin mizacı, ataları, dış görünüşü, bakımı, sağlık durumu hakkında hazırlamış olduğumuz keyif dolu makaleyi sizlere sunuyoruz.

Burmese
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık65
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk75
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler

Efsanelere konu olan kedi geçmişiyle ve onu diğer cinslerden ayıran eşsiz görünümüyle sıcakkanlı bir dost, Burmese… Zekası, neşesi, dostluğu, oyunculuğu onu mükemmel bir ev arkadaşı yapıyor. Evdeki diğer hayvanlara da iyi bir oyun arkadaşı arıyorsanız Burmese iyi bir seçim olacaktır. Detaylı ve doğruluğundan emin olduğumuz kaynakları tarayarak sizler için Burmese hakkında kapsamlı bir çalışma hazırladık. Kökenleri, akrabaları, iletişim kabiliyetleri, fiziksel görünümü ihtiyaçları, bakımı için yapılacaklar, bugüne kadar görülmüş rahatsızlıklar ve iyi bir yavru seçimi hakkında yapmanız gerekenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Burmese Kişiliği

Burmese her ne kadar Birman Kedisi ile isim benzerliği taşısa da farklı bir cinstir. Birman Kedisinden farklı bir dış görünüşü ve mizacı vardır. Burmese hayatınıza sürekli müdahil olmak isteyecek bir kedidir. Aktif ve oyuncu karakteri onu sürekli hareket halinde olmaya itekler. Bu onun aynı zamanda ne denli zeki bir kedi olduğunu da gösterir. Yeni oyunlarla sürekli zekasını zorlayacak numaralar öğrenme peşindedir.

Oldukça insancıl ve sevecen olan Burmese mahremiyet konusunda sorunu olmayan insanlar için mükemmel bir ev arkadaşı olacaktır. Televizyon izlerken, meyve soyarken, yemek hazırlarken, kitap okurken, dinlenirken hatta uyurken bile sizinle beraber olmayı isteyecektir. Eğer istediği ilgiyi göremez ya da istediği şeyi yaptıramazsa hoş bir tınıyla miyavlamayı sürdürecektir. Yumuşak ama boğuk sesiyle de sizi uyaran bir tavır takınabilir. Burmese enerjisini bitirince tüm aile bireyleri ve dostları gibi dinlenmek de isteyecektir. Tüm bu koşuşturmaca sonucunda Burmese yatağa gitmek için de sabırsızlanacaktır. Burmese için ev içinde sizi sürekli kontrol eden bir liyakatli bir denetçi demek yanlış olmaz.

Burmese Kedisinin aklı ve merakı tüm ömrü boyunca devam eder. Küçükken eğlenceli ve yeni hileler öğrenme amaçlı bu enerjik ve zeki yapısı zamanla zekasını keskinleştirecek interaktif oyunlara yönelmesini sağlayacaktır. Zekasının sürekli uyarılması ve klasik rutin iş ve hareketlerden öteye gitmekle mümkün olacaktır. Bu durum onun ruhsal olarak da tatmin olmasına yardım edecektir.

Uzun süreli yalnızlıklar Burmese için can sıkıcıdır. Bu yüzden çoğu zaman birlikte vakit geçirmeye ya da yanında başka bir evcil hayvan olmasına dikkat etmelisiniz. Yalnız bırakacağınız bu zamanlarda yanında başka bir Burmese olması onun için daha iyi ve tatmin edici olacaktır. Tüm bu özellikleriyle insanlarla derin bir bağ kurmayı seven, çekici, masum görünüşlü kedi kucağa gelmeyi çok sever. Tasma, birlikte yürüme, temizlik gibi birçok konuda eğitilmeye de müsaittir.

Burmese için önemli bir mizaç farklılığı vardır. Dişiler daha zeki, atılgan ve baskın olma, hakimiyet kurma eğilimindedirler. Daha duygusal ve derinden bir ilişki kurma eğilimindedirler. Erkekleri ise daha ılımlı ve sahiplerini sıkı sıkıya bağlıdırlar. Burmese kedilere karşı ön yargıları olan insanlara dahi kendini çok çabuk sevdirebilir ve ısındırabilir. Her ne kadar dış görünümü ile insanlar ona hayran kalsa da sadakati, cambazlığı, hareketleri ve sevecenliği onun asıl güzel yönleridir. Sadakatiyle onu evcil bir köpeğe benzetmek yanlış olmayacaktır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Burmese oyuna ve eğlenceye düşkünlüğü ile elbette diğer canlılarla ve çocuklarla da etkileşimde güçlük çekmiyor. Çünkü aklını meşgul edecek sürekli bir uyaran arayışı içindedir. Aslında çocuklarla kediler ve köpeklere nazaran çok daha güçlü ve iyi iletişim kurarlar. Sosyal ihtiyaçları yüksek bir kedi olan Burmese kedi ve köpeklerle de iletişim kuracaktır. Ancak bu kedinin yoğun işlerden sonra dinlenmeye çekilmek isteyen bir tarafı da vardır. Burmese böyle bir pozisyonda rahatsız edilmek istemeyecektir. Diğer kedilerle ve köpeklerle iletişiminin sağlıklı olması için erken tanıştırılmaları ve başlangıçtaki etkileşimlerin kontrollü olmasında fayda vardır. Yine de Burmese için en iyi evcil hayvan arkadaşı başka bir Burmese olacaktır.

Burmese Tarihçesi

Birmanyalı cinslerin öncül ataları Siyam ve Burma’da yaşayan Copper Cat cinsidir. Kedilerin rahipler tarafından tapınaklarda yetiştirilen kutsal kediler olduğu da düşünülmüştür. Bu sebeple de kökenlerine dair farklı efsaneler söz konusudur. Bugün bilinen Burmese cinsinin ataları da işte bu kedilerden birisi olan Wong Mau adında yerli dişi bir kediye kadar uzanır.

Burma’da(Bugünkü Myanmar) yaşayan bu zengin kahverengi tonlu, kısa tüylü kediler bölgede Bakır Kediler(Copper Cat) olarak biliniyorlardı. Bölgede ABD Donanması’nda görev yapan Dr. Joseph Thompson bu kedilere hayranlık duyuyordu. Dr.Joseph’in Wong Mau adlı bu kediyi Burma’dan seyahatleri neticesinde kendisinin getirdiği ya da bir denizciden aldığı söylenir. Neticede başlatılacak olan üreme programının temeli bu hikayeye dayanır. Yüzyıllar boyunca Güneydoğu Asya’da yaşayan Bakır Kediler, Ayutthaya’da krallığın yaşadığı 1350-1767 yılları arasında yazılmış The Cat-Book Poems adlı antik metinde bahsedilmiş ve tasvir edilmiştir.

Dr.Thompson kendine has özellikleri ve görünümü olan bu kediyi izole etmek için yeni bir program başlatmaya çalıştı. Yeni programda Wong Mau, Tai Mau adında bir Mühür Noktalı Siyam ile melezledi. Sonuçta samur kahverengi, bej ve sivri uçlu olmak üzere üç farklı renkte ve desende yavrular elde edildi. Süreç içerisinde Dr. Thompson Wong Mau’nun bugün Tonkin Kedisi(Tonkinese) olarak bilinen yarı Siyam yarı Burmese bir Siyam melezi olduğunu anladı. Böylelikle ilk defa Burmese geni keşfedilmiş oldu. Burmese cinsi için ilk resmi kayıt 1936 Cat Fanciers Association tarafından yapılsa da Siyam ile melezleme devam edilerek üretildiği için cins adına kayıt bir müddet askıya alınmıştır. 1957 yılında melezlemenin durdurulması neticesinde üç nesil safkan Burmese elde edilmesiyle yeniden kayıt altına alınmaya başlanmıştır.

Burmese Yavruları
Burmese Yavruları

Burmese ve European Burmese

European Burmese ve Burmese kedisi arasındaki farklılıklar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üretim eksikliği nedeniyle Birleşik Krallık’a kaymasıyla başlar. Ancak gerek fiziksel gerekse mizaç olarak bu kediler zaman içinde birbirinden farklı hale gelmiştir. European Burmese üçgen bir yüz yapısı ile Asyalı olmaya daha yakınken Burmese(American Burmese) için vücut, baş kısmı, gözler, ayaklar daha yuvarlak ve tıknaz bir yapıdadır. Burmese cinsinin yanakları daha dolgundur ve ağız kısmı kısadır. European Burmese cinsinde Siyam Kedisinin özellikleri daha belirgin bir şekildedir. Hatta onu Siyam’dan uzaklaştıran özellikler giderek elimine olmaktadır.

Ancak renk ve desen noktasında hangi renklerin Burmese ya da European Burmese için tanımlandığı tartışılmaktadır. Bu tanıma kuruluşlara göre değişiklik göstermektedir. Ancak Burmese için Cat Fanciers Association tarafından dört renk kesin olarak tanınmaktadır. Bunlar; zengin koyu kahverengi Samur, sıcak bej Şampanya, açık kahverengi alt tonlarında soluk gri Platin, açık kahverengi alt tonlarında gri Mavi olarak tanımlanmaktadır. European Burmese içinse Britanya’da Governing Council of the Cat Fancy tarafından Burmese renklerine ek olarak kahverengi, mavi gri, çikolata, kırmızı, krem, kahverengi kaplumbağa kabuğu, çikolata kaplumbağa kabuğu, leylak kaplumbağa kabuğu, mavi kaplumbağa kabuğu renkleri tanınmaktadır.

Burmese Fiziksel Özellikleri

Diğer Birmanyalıları tanımlarken kullanıldığı gibi Burmese için de “İpeğe Sarılmış Bir Tuğla” benzetmesini kullanmak yanlış olmaz. Bu kediler kompakt, sağlam ve güçlü bir yapıdadırlar. Dolayısıyla da görünümleri aldatıcıdır. Kaldırıldıklarında oldukça ağır olduklarını anlamak mümkündür. Burmese zarif görüntüsüne rağmen naif bir cins değil. Kaslı bacak ve gövde yapısı ile uyumlu sert bir vücuda sahiptir. Burmese yavruları gri-mavi gözler ve açık renkli bir kürk ile dünyaya gelirler. Zamanla gözleri sarı bir renge dönmeye, kürkleri ise koyulaşmaya başlar.

Yüz ve Kafa Yapısı

Burmese Kedisinin kafa yapısı yuvarlakçadır. Yüzün bu yuvarlak yapısına uygun şekilde iyi gelişmiş sivri olmayan küçük bir ağza sahiptir. Yanak kemikleri oldukça belirgin ve çıkıktır. Kafası sağlam ve orta uzunlukta bir boyun ile birleşir. Bıyık pedleri kibar ve küçük burunun hemen altında dar bir alana oturur ve bıyıklar uzundur. Yan profilden bakıldığında çenenin küçük ve başın diğer kısımlarına nazaran bariz şekilde geride olduğu görülür.

Kulaklar tabandan genişçe ve uç kısımlarda yuvarlatılmış şekildedir. Hafifçe öne doğru eğik kulaklar sürekli tetikte bir kedi olduğunu gösterir. Gözler arasında belirgin bir açıklık vardır. Parlak ve canlı görünümdeki gözler altın sarısından kehribar rengine değin herhangi bir sarı ya da bakırımsı tonlarda olabilir. Büyüleyici gözleri ışığa karşı oldukça duyarlıdır. Hassaslığı dikkate alınarak gözlerin doğrudan güneşle temasını sağlayacak güney yönlü ışıktan uzak durmasında yarar vardır.

Vücut Yapısı

Silindir şekline benzeyen, yuvarlatılmış kompakt vücudu oldukça güçlü, kaslı ve dayanıklıdır. Göğüs omuzlardan sağrıya doğru düz ve geniş bir şekildedir. Bacaklar gövdeyle uyumlu ve bu ağır gövdeyi taşıyacak güce sahiptir. Arka ayakları ön ayaklarına nazaran daha uzundur. Bu durum onu iyi bir zıplayıcı haline getirmektedir. Düz ve orta uzunluktaki, uca doğru sivrilen kuyruk kıvrıldığı zaman omuzlara ulaşmalıdır. Pençeleri ise düzgün ve yuvarlatılmış biçimde olmalıdır.

Burmese Kedi Cinsi
Burmese Kedi Cinsi

Tüy Çeşitleri

Neredeyse hiç astar içermeyen satenimsi bir dokuya sahip, parlak, ince, kısa tüylü bir kürke sahiptir. Burmese için bu parlak kürk ayırt edici bir özelliktir. Aynı zamanda ne kadar sağlıklı olduğunun da bir göstergesidir. Kürk ne denli parlak ve canlı görünümdeyse Burmese o kadar sağlıklı ve iyi durumdadır. Burmese kedilerinde renkler büyüdükçe koyulaşmaya başlar. Kürkün baş, pençe ve kuyruk kısımlarında zamanla koyulaşma görülür. Genellikle düz renkli olan bu cinse ait herkesin kabul ettiği dört renk vardır; Samur, şampanya, platin ve mavi. Kürkün baş, pençe ve kuyruk kısımlarında zamanla koyulaşma görülür.

Ağırlığı ve Boyutları

Burmese Kedisinin kas yapısı güçlü ve sıkıdır. Orta büyüklükteki gövdeleri ağır olduğu için kaslı yapısı bu gövdeyi taşımalarına yardımcı olur. Güçlü kaslar aynı zamanda çevik olmalarını da sağlar. Burmese cinsinin erkekleri dişilerine oranla daha ağırdır. Bir erkek yaklaşık 4 ile 6 kg arasında olabilirken dişiler 3,5 ile 5 kg arası kiloda olabilirler. Burmese kedisinin görünümü ağırlık konusunda yanıltıcı olabilir. Orta boylu olsa da tıknaz bir yapısı vardır ve göründüğünden daha ağırdır.

Burmese Bakımı

Burmese kısa tüylü ve ince bir astara sahip olduğu için eser miktarda tüy döker. Bakımı da bu nedenle zahmetsizdir. Günlük olarak kucakta dinlendiği sırada severek bile kırık tüyler kolaylıkla alınabilir. Ancak haftalık olarak rutin bir fırçalama işi garantiye almak açısından daha doğru bir hamledir. ilkbahar ayları tüy dökme mevsimleri olduğu için bu dönemde fırçalama rutini olağandan daha sık olmalıdır. Aktivite seviyeleri yoğun ve oldukça hareketli oldukları için Burmese kedileri enerjisi yüksek bir diyete ihtiyaç duyarlar. Diyetinde tahıl ve patates gibi karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmak gerekir. Oldukça iştahlı kedilerdir. Bu iştahın onları şişmanlaştırmaması için de kontrol her zaman önemlidir. Burmese meraklı bir cins olduğu için evde tutmak akıllıcadır. Dışarıya çıkmaya alışırsa merakı onun kaybolmasına hatta ölmesine bile yol açabilir.

Bakım Maliyeti

Burmese kedileri kolay bakımları, eşsiz görünümleri ve dost canlısı olmalarıyla insanlar için mükemmel birer arkadaş olacaktır. Sağlıklı bir Burmese yavrusunu 400 ile 700 sterlin arası bir değerdedir. Beslenme giderleri, aşıları, takviyeleri, veteriner bakım hizmetleri, senelik kontroller gibi maliyetler de dahil aylık olarak 30 ile 50 sterlin arası bir bakım maliyeti olacaktır. Bu durum kedinin sağlık durumuna, yaşına, enerji seviyesine göre de değişiklik gösterebilir.

Temizlik

Burmese için banyo nadiren gereklidir. Bütün kediler gibi onlar da temizlik konusunda hassastırlar. Kumlarını, yaşam alanlarını ve banyolarını temiz tutmaya gayret edin. Temizlik olası sağlık sorunlarının da önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Kulak, burun ve ağız düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve ara sıra temiz, yumuşak ve nemli tek kullanımlık bir bezle silinmelidir. Ayrıca diş sağlığına da oldukça dikkat etmek gerekir. Zira aktivite seviyesi yüksek kedilerin sık öğünleri dişlerini korumalarını zorlaştıracaktır. İleride de değineceğimiz üzere Burmese diş hastalıklarına yatkın olabilir. Her gün olmasa da birkaç günlük rutinlerle dişlerini fırçalamak gerekecektir.

Burmese Kedisi
Burmese Kedisi

Burmese Sağlık Durumu

Burmese genel olarak sağlıklı bir kedi cinsidir. İnce astarları soğuğa karşı hassas olmalarına neden olacaktır. Bu önemli noktaya dikkat ederek soğuk ortamlardan uzak tutmak gerekir. Ayrıca büyük, parlak gözleri aşırı güneşten zarar görebilir. İki durum için de sonuç şudur; uç hava koşullarından uzak ve kontrollü bir ortamda tutulmalıdır. Bütün kedi cinsleri ve canlılar gibi Burmese de bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir.

Sağlık Sorunları

Burmese ile ilgili özel olarak bilinmesi gereken şeylerden biri diş eti hastalıklarına yatkın olma durumlarıdır. Diş temizliği konusunda hassasiyet göstermek daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca diğer cinslere nazaran Şeker Hastalığı geliştirme oranı daha yüksektir. Bunun haricinde bugüne kadar cinste görülmüş bazı sağlık sorunlarını ve hastalıklarını da bilmekte fayda var.

Birman Kafa Defekti kraniyofasiyal(baş ve yüz) anormaliye sebep olan bir hastalıktır. Hipokalemik Polimiyopati, genel halsizlik durumu, yürüme problemleri, yürümede isteksizlik, kafada titreme gibi kandaki potasyum eksikliği sonucu oluşan bir kas güçsüzlüğüdür. Orofasiyal Ağrı Sendromu, ağzı pençeleme, abartılı şekilde yalama, çiğneme hareketlerinde abartı benzeri durumlar hastalığa işaret eder. Bazı vakalar kendiliğinden normale döner. Ancak bu kalıtsal durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca Korneal Dermoid, Aköz Humor Lipemisi(yavru kedilerde gözün geçici olarak süt şeklinde görünümü), Düz Göğüslü Kedi Sendromu, Dirsek Osteoartriti, Endokardiyal Fibroelastoz(kalp kasını geren ve kalbin sol ventrikülünün kalınlaştığı bir sağlık sorunudur.) gibi hastalıklarda bugüne kadar Burmese cinsinde görülen diğer sağlık sorunlarıdır.

Yaşam Süresi

Burmese için 15 yıl civarı bir ömür beklentisi vardır. Yaşam süresini 18 yıla kadar çıkaran 10 yıla kadar da düşüren kaynaklar mevcuttur. Ancak elde olan net bilgiler ortalama bir süre verme adına tatmin edici değildir. Gerek sağlıklı yapısı, gerek enerjisi, gerekse güçlü iletişimi ile tahmini olarak bu sürenin 15 yıl civarı olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok insanın kediler hakkında önyargılarını yıkarak onları kendilerine bağlayabilecek bir mizaca sahip Burmese Kedisi ile ilgili dolu dolu bir yazı kaleme aldık. Derin bir araştırma ve uzun bir çalışmadan sonra topladığımız verileri nitelikli bir çalışma haline getirerek takdirlerinize sunuyoruz. Elbette bu çalışmanın daha verimli hale gelmesi adına sizlerin de katkısını bir kenara bırakmayız. Bu nedenle eksik veya hatalı olduğunu düşündüğünüz bilgileri ya da sizin kedinizi gösterdiği daha farklı davranışları deneyimleriniz ve tecrübeleriniz dahilinde bize aktarmanızı bekliyoruz. Eğer bir Burmese sahibi değilseniz de yine yorumlardan kısmından iletişime geçerek hem bizlerden hem de değerli okuyucularımızdan daha detaylı bilgiler alabilir, kafanızda oluşan soruları çözüme kavuşturabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?