Burmilla

Burmilla Kedisinin kişiliği, kökenleri, fiziksel görünümü ve yapısı, bakımı, sağlık durumu ve olası hastalıkları hakkında bilgi vermeye başlıyoruz.

Burmilla
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk85
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık80
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk70
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler

Kazara gerçekleşen bir çiftleşme sonucu ortaya çıkan muhteşem bir güzellik; Burmilla … Adından da anlaşılacağı üzere ataları Chinchilla Persian ve Burmese cinsi kedilerdir. Burmilla iki cinsten de aldığı genetik mizacıyla, sevecen, ilgi arsızı, talepkar, sadık, şefkatli ve naif bir kedi. Kaliteli zaman geçirmekten hoşlanan, oldukça aktif, eğlenceli bir yapıya sahip. Aynı zamanda güçlü bir vücuda da sahip. Eşsiz, parlak ve ipeksi tüyleri ile ruhu okşayan bir dokunuşa müsait. Canlı ve büyük, etkileyici gözleri ile de asilliğini göstermekten geri durmuyor. Hem kısa hem de uzun tüylü Burmilla bakım konusunda da sahibini pek yormuyor. Ciddiye alınması gereken kalıtsal bozukluklara ya da hastalıklara da sahip değil. Her anınızda size katılmak isteyen meraklı ve zeki bir dost.

Burmilla Kişiliği

Burmilla ataları Burmese ve  Chinchilla Persian kedilerinin mizacını bünyesinde barındırır. Aslında iki cinsin uç özelliklerini yumuşatarak kendi karakterine eklemiş ve özgün bir cins olarak kabul görmüştür. Burmese Kedisinin dışa dönük karakterinin ve mizacının yanı sıra cüretkar ve maceracı kimliğini de Burmilla kişiliğine katmıştır. Chinchilla’nın nazik, sakin ve şefkatli yapısı da Burmilla Kedisinin mizacında gözlenebilir. Burmese kadar enerjik olmasalar da aktif ve zekasını güçlendirecek her türden oyuna katılmayı severler. Aslında talepkardırlar. İnsanlarla güçlü bir iletişim kapasitesine sahiptirler. Oyuncu yapısı merakının güçlü olmasından gelir. Birçok aktivitede size katılmak isterler. Meraklarını gidermek için sonuna kadar uğraşacak ve direneceklerdir. Zekası onu yeni numaralar öğrenmeye ve interaktif oyunlara yöneltecektir.

Burmilla çok fazla bağımsızlık düşkünü değildir. Çevresindeki oyun arkadaşlarıyla vakit geçirmekten daima daha fazla zevk alacaktır. Elbette her kedi kadar o da enerjisini harcadıktan ve eğlenceye doyduktan sonra biraz dinlenmek isteyecektir. Burmilla her ne kadar nazik ve sessiz bir kedi olsa da kendisiyle konuşkanlığı ile de ün yapmıştır. Ayrıca merakını gidermek, ilgi ihtiyacına cevap alabilmek için de ses çıkarmaya devam edecektir. Talepkar oluşu ağlarken insanlardan cevap almak için onların peşinden ayrılmamalarını neden olur. Burmilla cinsinin sevecen karakteri yetişkinlikte de devam eder.

Bir yavru kedi gibi davranmaya büyüyünce de devam ederler. Burmilla için ev içinde boşlukta duran her nesne bir oyuncak olabilir. Bu nedenle sizin için kırıldığında, yok olduğunda ya da bozulduğunda üzüleceğiniz eşyaları güvenli bir alana almanız tavsiye edilir. Ancak Burmilla sizin onları sakladığınızı ya da ondan uzak tutmaya çalıştığınızı anlarsa onlara ulaşmak için güçlü bir çaba sarfedecektir. Sakin yapısı onu tüm bu aktivitelerden sonra dinlenmeye sürükleyecek ve kucağınızda uzun bir zaman kendini sevdirmeye çalışacaktır. Onun için ayıracak yeterli bir zamanınız yoksa ya da evde ona ayak uyduracak yeterince enerjik arkadaşlar bulunmuyorsa Burmilla size uygun bir dost olmayacaktır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Burmilla çocukların interaktif oyunlarına oldukça ilgilidir. Oyuncu karakteri onun çocuklarla güçlü ve sadık bir etkileşim içinde olmalarını sağlar. Ancak yine de kontrollü bir tanıştırmayla bu sürece girilmeli, çocuğunuza kediye nasıl davranması gerektiğini öğretmelisiniz. Ayrıca Burmilla kendi psikolojik sınırlarını korumak ve ona saygı duyulmasını isteyecektir. Bu kediler kendi cinslerinden ziyade diğer kedi cinsleriyle iletişime geçmeyi ve bağ kurmayı severler. Eğer başka bir Burmilla ile uygun ve doğru şekilde tanıştırılırsa onunla da zaman içinde etkileşimini güçlendirebilir. Diğer evcil hayvanlarla ise sakin doğası sayesinde iyi bir bağ kuracaktır. Her ne kadar insan dostu, sevecen bir yapısı olsa da enerjik doğası gereği kendine yeterli aktivite sunmayan kişilerle iletişimde zorluk çekecektir. Bu sebeple yaşlılar için uygun bir arkadaş olmayacaktır.

Burmilla Tarihçesi

Burmilla aslında tesadüf eseri ortaya çıkmış bir kedi cinsidir. 1980 başlarında Miranda Bickford-Smith isminde bir kadın kocası için Sanquist adında erkek bir Chinchilla aldı. Sanquist isimli bu erkek kedi Chinchilla Persian ile bir European Burmese arasında kazara bir çiftleşme gerçekleşti. Bu çiftleşme sonucunda Bambino Lilac Fabergé isimli Leylak Burmese kedi, dört kısa tüylü ve siyah gölgeli gümüş renklerde dişi yavru dünyaya getirdi. Bu yavrulardan etkilenen Smith onları incelemesi için arkadaşı Therese Clarke’a gönderdi. Clarke da bu yeni yavrulardan oldukça etkilendi ve birlikte bu yeni melez tür için bir üretim programı başlatmak için anlaştılar.

Smith bu dört kedinin adlarını Galatea, Gemma, Gabriela ve Gisella koydu. Bu kedilerden Gemma ve Galatea programda kullanılacak kediler olarak seçildi. Chinchilla Persian ve Burmese çaprazlamasıyla ortaya çıkan yavrular kısa tüylü oluyordu. Çünkü resesif bir gen olarak ortaya çıkıyordu. Yavruların uzun tüylü olması için ebeveynlerin her ikisinden de uzun tüy geni gelmesi gerekliydi. İşte bu uzun süreçte Clarke, kısa tüylü ve Burmese kedisinin genlerini koruma üzerine çalışmalar yürüttü. Smith ise tüy uzunluklarına odaklanarak çalışmalar sürdürdü. Kısa tüylü yavruların tekrar uzun tüylü bir Chinchilla Persian ile çiftleştirilmesi sonucu uzun tüylü Burmillalar da oluştu. Böylece Burmilla Longhair de bir cins olarak kabul gördü ve üretildi. Yeni keşfettikleri bu cinse ise Burmese’den “Burm” ve Chinchilla’dan “illa” sözcüklerini alarak Burmilla adını verdiler.

Burmilla Cat Fancy Yönetim Konseyi, Fédération Internationale Féline ve Cat Fanciers’ Association gibi birçok kuruluş tarafından da tanınmıştır. 1984’te Burmilla standardı ve 1990’da Britanya’da şampiyonluk statüsü kazanmıştır. 1995 yılına gelindiğinde cins kıtayı aşarak Amerika’ya ulaştı. Burada da Britanya’daki Burmilla Kedi Derneği gibi Amerika Burmilla Meraklıları adı altında bir örgütlenme gerçekleşti. Burmilla daha sonra Cat Fancy Yönetim Konseyi tarafından Asya Grubunun(Burma ırkı özelliğine sahip kedi cinsleri) kurucu cinsi olarak kabul edildi. 2011 yılına gelindiğinde ise Cat Fanciers ‘Association Miscellaneous Class’a dahil oldu.

Burmilla Kedisi
Burmilla Kedisi

Burmilla Fiziksel Özellikleri

Burmilla fiziksel görünüm olarak Burmese ile benzerlik göstermekle birlikte onu farklı kılan canlı ve parlak kürkü, burnun, gözlerin, dudakların daha belirgin ve koyu olmasıdır. Burmilla için makyaj yapmış bir Burmese denilebilir. Burmilla’ya ait iki farklı cins de(shorthair ve longhair) sağlam ve güçlü kaslarla donanmış orta ağırlıkta bir vücuda sahiptir. Aralarındaki farklılar tüy uzunluğu ve hafif ağırlık değişimleri noktalarında gerçekleşir. Elbette uzun ve ya kısa tüylü oluşları görünümlerinde de bir takım farklılara sebep olacaktır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Üçgen şeklinde hafiften yuvarlakça kafa yapısı vardır. Tabandan uçlara doğru genişleyen ve uç kısımları oval kulaklar arasındaki mesafe kafa yapısı ile orantılı ve orta genişliktedir. Kulaklar yüzün dış çerçevesini belirleyen çizgiyle birleşerek bu çizginin devamını oluşturur. Çeneye doğru sivrilen ağız üçgen şekildedir. Belirgin pedler üzerinden çıkan bıyıklar üzerinde yine yüzün estetiğine uygun belirgin bir burun yer alır. Çene ve burun yan profilden bakıldığında birbiriyle hemen hemen aynı hizada yer alır. Dışa doğru çıkık yanak kemikleri üçgenimsi kafa yapısını daha da net hale getirir. Burmilla Kedisine yandan bakıldığında kulakların öne doğru eğimli olduğu görülebilir.

Gözler

Burmilla’nın gözleri tıpkı Burmese ve Chinchilla atalarınınki gibi parlak, canlı ve eşsiz bir görünümdedir. Tam olarak yuvarlak olmamakla birlikte gözlerin etrafı siyah bir göz kalemiyle çizilerek çerçevelenmiş gibidir ve bu çerçevenin üst kısmı ovalleşerek buruna doğru gelmektedir. Bu aydınlık ve büyüleyici gözlerin temel rengi yeşil ve tonlarından oluşmaktadır. Ancak yavru ve iki yaşın altındaki kedilerde sarı tonlar da görülmektedir. Yetişkinliğe doğru sarının bu tonları daha belirgin yeşile doğru dönüşmektedir.

Vücut Yapısı

Burmilla orta büyüklükte, Burmese kedisine benzeyen bir gövdeye sahip ve göründüğünden daha ağır bir cinstir. Kaslı ve sağlam vücudu aynı zamanda ipeksi bir kürkle örtülmüştür. Orta genişlikte ve silindir biçimindeki gövdenin üstünde uzanan omurga omuzlardan kuyruk sokumuna değin düz bir şekilde olmalıdır. Gövdeyle kafayı birleştiren dolgun ve güçlü bir boyun görülür. Oval pençelerle birleşen düz ayakların üstünde kaslı ve güçlü kemiklere sahip bacaklar Burmilla’nın naif görünümüyle uyumlu şekilde ince bir görüntü verir. Tabandan uca değin incelerek devam eden güçlü ve vücuduna denk bir uzunlukta kuyruğu vardır.

Tüy Çeşitleri

Kısa tüylü Burmilla ipeksi pürüzsüz ve ince bir astara sahiptir. Uzun tüylü de ise kulaklar ve kuyruk tüylü ve de kürk daha az oranda astarlıdır. İlaveten gövdenin alt kısımlarında ve bacakların gövdeyle birleştiği iç noktalarda uzun tüyleri daha belirgindir. CFA tarafından Burmilla için gümüş gölgeli, Chinchilla gümüş, Chinshilla altın ve altın gölgeli olarak dört desen belirtilmiştir. Bu desenlerin yanı sıra Burmilla çok farklı sayıda ve kombinasyonda renklere sahip olabilir. Renklere örnek vermek gerekirse mavi, çikolata, leylak, gümüş, samur, şampanya, platin ile başlayan düz renklerden mavi krem, mavi krem sepya, krem, kabuk, minyatür, sepya, mavi sepya, mavi krem sepya, sepya minyatür, kabuk sepya minyatür, krem sepya minyatür, kaplumbağa kabuğu ve de birçok chinchilla gibi geniş bir renk mevcudiyeti vardır.

Ağırlığı ve Boyutları

Burmilla orta boyutlarda ve görünümüne nazaran biraz ağır bir kedi cinsidir. Erkek veya dişi oluşuna, bakım durumuna ve sağlığına göre ağırlığı farklılık gösterebilir. Ancak bir yaş civarında yetişkinliğe ulaşan, ortalama bir dişinin ağırlığı 4-5 kg, erkeğin ise 5-6 kg dolaylarındadır.

Burmilla Kedi Cinsi
Burmilla Kedi Cinsi

Burmilla Bakımı

Burmilla Kedisinin uzun ve kısa tüylü her iki cinsi için de bakım oldukça kolaydır. Parlak, ipeksi ve pürüzsüz tüylerle kaplı kürkünün haftalık olarak fırçalanması kürkün sağlıklı ve canlı kalması için yeterli olacaktır. Gerekli durumlarda ve belli rutinlerle yıkamaya da özen göstermek tüm kediler gibi Burmilla’nın sağlığı için de önemlidir. Özellikle uzun tüylülerde kulaklar ve gövde altındaki kısımlar daha dikkatli ve sık kontrol edilmelidir. Göz, burun, kulak ve ağız gibi noktalarda olası akıntılar da yine kontrol edilerek, uygun şekilde temizlenmelidir.

Bakım Maliyeti

Cinsin bulunduğu bölgeye, sağlık durumuna, yetiştiriciye, cinsiyete göre bir Burmilla 500-650 sterlin arası bir fiyata alınabilir. Ancak Amerika’da değerli bir ırktır ve sayısı çok fazla değildir. Bu durum onu hem pahada hem de görünümde değerli kılmaktadır. Burmilla Kedisinin sağlıklı olarak kalabilmesi için tüm masraflar dahil edildiğinde yıllık olarak 500 sterlin civarı bir maliyet gözden çıkarılmalıdır.

Beslenme

Burmilla için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de beslenmedir. Zira bu cinsin obeziteye yatkınlığı bilinen bir gerçektir. Diyetinde yüksek enerjili gıdalara yer vermek gerektiği de bilinmelidir. Beslenmesi sürekli gözlenerek enerjisinin ne kadarını harcadığına bakılmalıdır.

Burmilla Sağlık Durumu

Genellikle sağlıklı bir cinstirler. Boyutları ve güçlü yapıları dikkate alındığında iyi bir ömür sürerler. İnce bir astara sahip oldukları için soğuktan ziyade daha ılık bir havayı tercih ederler. Kedinizin uygun bir sıcaklıkta olduğundan emin olmalısınız.

Sağlık Sorunları

Burmilla kalıtsal olarak Persian atlarından Polikistik Böbrek Hastalığına eğilimlidir. Yetiştiriciler üreme sırasında genetik bir testle bu hastalığın varlığı hakkında bilgi sahibi olabilirler. Diğer bütün kediler gibi Burmilla da diş hastalıkları geliştirebilir. Diş temizliği hususunda hassasiyet göstermek sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Daha önce de değindiğimiz gibi Burmilla Obezite’ye yatkın olabilir. Yeterli egzersiz yaptığından emin olmak gerekir.

Yaşam Süresi

Orta boyutlarda ve genel olarak sağlıklı bir kediye göre Burmilla 10-15 yıl arası normal bir yaşam beklentisine sahiptir. Bazen bu süre 15 yıldan da uzun olabilmektedir. Kedinin yaşadığı çevre, bakım durumu ve sağlığı yaşam süresini etkileyebilir.

Burmilla hakkında uluslararası ve bölgesel kedi kuruluşlarının yayınladığı veriler ışığında doğru ve ham bilgiyi sizlere aktarmaya çalıştık. Burmilla cinsinin ve isminin doğuşunu, görünümünün ve fiziksel yapısının nasıl olması gerektiğini, genel sağlık durumunu, bakımında dikkat edilmesi gerekenleri yoğun bilgilerden süzerek basit bir anlatımla ortaya koyma gayretinde olduk. Umuyoruz ki başarılı olmuşuzdur. Sizler de bize katkı sunmak ve makalemizi geliştirmemize yardımcı olmak aynı zamanda okurlarımızın da sorunlarına çözüm üretmede yardımcı olmak için yorum yapabilirsiniz. Tecrübelerin daha değerli unutmadan bizlere katılmanız dileğiyle.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?