American Bobtail

American Bobtail’in karakteri, tarihçesi, görünümü, bakımı ve diğer pek çok özelliği hakkında yaptığımız araştırmaları sizinle paylaştığımız yazımızda bize eşlik etmek ister misiniz?

American Bobtail
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı70
Sıcakkanlılık75
İlgi İhtiyacı75
Konuşkanlık60
Taranma İhtiyacı70
Haraketlilik70
Kıl Dökülmesi70
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık85
Özgürlük Düşkünlüğü55
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar65
Bilgiler

Neredeyse yeni keşfedilmiş bir kedi cinsi olan American Bobtail hakkında kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Adını, ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken ve daha önce görmemiş olanları hayrete düşüren kısacık küt kuyruğunun verdiği sevimlilik ve vücut hatlarındaki vahşi görüntüsü sizi yanıltmasın. O sevimli görünmeye çalışmak gibi numaralar yapmaya ihtiyaç duymayacak kadar zeki ve size veya çevrenize zarar vermeyi düşünmeyecek kadar insan dostu bir kedi.  

American Bobtail’in Kişiliği

Zekâ, merak, oyunculuk gibi özellikleriyle öne çıkan ve kedi severler tarafından büyük ilgi gören American Bobtail, insanlara iyi bir dost olmanın da ötesinde her ortama adapte olabilmesiyle tanınır. Diğer kedi türlerine kıyasla değişken şartlara çok daha kolay uyum sağlayabilen bu kediler; ev, iş yeri, uzun yol, sokak gibi birçok farklı ortamda bizlere eşlik etmekte hiç zorlanmayacaktır.

Şüphesiz, bu özellikleri üstün zekâlarından kaynaklanmaktadır. American Bobtailler puzzle, saklambaç, bulma getirme gibi zekâ gerektiren oyunlarda çok iyilerdir. Bunun yanında avlanma iç güdülerini tetikleyen oyunlar ve oyuncaklarla vahşi kökenlerini öne çıkarmayı da seven bu dostlarımız, evde adeta birer böcek dedektörü kesilerek sıkılmadan sinek peşinde koşturabilirler. Uyum yeteneği ve sosyal nezaketleriyle iyi bir aile üyesi olacağına inandığımız American Bobtailler yine uyum yetenekleri sayesinde kolayca tasma alışkanlığı kazanabilmekte ve sahiplerinin gözünü arkada bırakmadan onlarla dışarıda vakit geçirebilmektedir. Bu özellikleriyle, kalabalık aileler için zaten iyi bir arkadaş olan American Bobtailler, yalnız yaşayan kedi severlere de harika bir yoldaşlık deneyimi sunmaya hazırdır.

Öte yandan sürekli konuşacak ve dertleşecek bir arkadaş arayanlar için doğru bir seçim olup olmayacağı konusu tartışmaya açıktır çünkü bu kediler her ne kadar duygularını anlatmaktan çekinmese de birçok kedi türüne göre daha az konuşkandır. Yabancılara ve misafirlere karşı hafif çekingen bir merakla yaklaşan bu kediler, kısa bir alışma sürecinden sonra misafirlerinizle gayet iyi anlaşacaklardır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Görece rahat tavırları ve sosyal becerilerinin getirisi olarak kendisini ifade edebilen ve ne istediğini bilen bir kedi cinsi olarak American Bobtail, evdeki çocuklarla da iyi anlaşacaktır. Çocuğunuza, ona nasıl yaklaşması gerektiği konusunda yeterli bir eğitim verdiğiniz sürece aralarında güçlü bir ilişki gözlemleyebilirsiniz. Hatta oyun çağındaki çocuklar, American Bobtailin oyun taleplerine sizden daha iyi hitap edebilecektir. Öte yandan, bütün oyunculuğuna rağmen çok da enerjik olmayan American Bobtail, yorucu oyunlardan çok da hazzetmeyebilir. Çocukların bu konuda da ayrıca bilgilendirilmesi gerekebilir.

Sevgi dolu yapısıyla, diğer evcil hayvanlar için de iyi bir arkadaş olabilir. Özellikle, ona zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz kedi dostu bir köpek iyi bir tercih olacaktır. Tabii ki her zaman iki farklı türü bir araya getirirken birbirlerine alışana kadar tedbiri elden bırakmamak ve kontrollü davranmak gerekmektedir.

American Bobtail Özellikleri
American Bobtail Özellikleri

American Bobtail’in Tarihçesi

Oldukça yakın bir geçmişte hayatımıza giren bir kedi türü olan American Bobtail’in, bilinen ilk atası Arizona’da bir motelde, Sanders çifti tarafından bulunan Yodie ismini verdikleri bir kediydi. Kısa kuyruğunun yanında vahşi dış görünüşüyle dikkat çeken Yodie, John ve Brenda Sanders çifti tarafından sahiplenilerek eve götürüldü. 1960’larda bulunan Yodie’nin tekir ve bir tür vaşağın melezlenmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyordu.

Yeni bir melezlenmenin ilk kuşağı olarak onun kısır olacağından neredeyse emin olan çift yine de Siyam cinsi bir kediyle çiftleşmesine izin verdiler ve çiftleşmeden doğan yavrular şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Yavrulardan bazıları kısa kuyrukluydu. Bu da gösteriyordu ki Yodie’nin kısa kuyruk özelliği baskın bir genin sonucuydu. Ayrıca, kısır olmaması da gösteriyordu ki o bir tür vaşak melezi değildi, geçmişinde yaşadığı rastgele mutasyonlar veya belli adaptasyonlar sonucunda kısa kuyrukluluk özelliği kazanmış olabilirdi.

Sandersler’in bir aile dostu olan Mindy Schultz aracılığıyla bulunan uzun tüylü bir ev kedisi ile çiftleşen Yodie’nin bu çiftleşmeden doğan yavruları American Bobtail cinsinin ilk üyeleri olarak kabul edildi. Bu türün ilk yavruları, anne ve babalarının genetik benzerliğinden dolayı pek sağlıklı değildi. Ancak, zaman içinde gelişen farklı yetiştirme teknikleriyle sağlıklı yavrular doğmaya başladı. Böylece vahşi görünümlü ancak, son derece arkadaş canlısı bu kedilerin popülasyonu yıllar içinde zor bir süreçten geçerek artmaya başladı. Nihayet, 1989 yılına gelindiğinde, American Bobtail; The International Cat Association (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından kabul edilen bir cins oldu ve 2002’de kesin olarak tanındı.

American Bobtail Fiziksel Görünümü
American Bobtail Fiziksel Görünümü

American Bobtail’in Fiziksel Özellikleri

Vahşi görünüşlü ama tamamıyla evcil bu dostlarımız 3,5-7,5 kg aralığında değişen ağırlıklarıyla orta-büyük kediler kategorisindedir. Cinsin ortaya çıkışında farklı türlerle melezlenmesi sebebiyle uzun ya da kısa tüylü olabilmelerinin yanında ilk göze çarpan ve belirleyici olan özellikleri tatlı, kısa kuyruklarıdır. American Bobtail cinsinin fiziksel özellikleri her vücut bölümü detaylıca incelenecek kadar ayırt edici özelliğe sahiptir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Vücuduyla sanatsal bir uyum ve orantı içinde, yatay eliptik görünümlü kafası ve yüzü ile ilk bakışta dikkatleri cezbedebilen dostumuzu daha yakından tanıyalım.

Kafa

Günümüzün güzellik algısında önemli yer tutan çıkık elmacık kemiklerinin belirginleştirdiği geniş oval yüzündeki yanak çizgilerinin vücudun geri kalanındaki kırçıllı görünümüne olan uyumuyla düzgün, biçimli bıyıkları ve göz altlarının avcılara has pürüzsüz dokusunun oluşturduğu ahengin üzerinde, belirleyici bir işaret gibi duran alın hatlarının oluşturduğu saf güzellikteki yüzleri, bu dostlarımızı açık bir şekilde kedi aleminde güzelliğin kurallarını koyan bir tür hâline getirmeye yetiyor.

Kulaklar

Tabandan uca doğru adeta bir eşkenar üçgen gibi uzanan hafif dışa meyilli oval köşeli kulakları yüzünün güzelliğini tamamlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Özenle yerleştirilmiş gibi biçimli bıyıklarını ve kaşlarını gölgede bırakan uzun, parlak kulak tüyleri vahşi görüntüsünü destekliyor. Başından beri “vahşi görüntü”yü vurguluyoruz ama sakın endişeye kapılmayın; American Bobtail’in kesinlikle evcil bir kedi 😊

Gözler

İri, badem şeklini andıran yanlara doğru hafif düşük bir çekiklikteki göz yuvalarının içinde bakır, altın, sarı, yeşil gözler olabileceği gibi nadiren bazı kedilerin gözleri iki renkli (Van Kedisi gibi) ya da -biraz ürkütücü bir biçimde-beyaz da olabilmektedir.

Vücut Yapısı

Düzgün ve nizamî duruşunda dikkat çeken önemli unsurlar kaslı görüntüsü, sırtındaki dışbükey kavis, dik kalça ve omuz yapısıdır.

Bacaklar ve Patiler

Ne uzun ne kısa, vücutla orantılı güçlü bacakları da kuyruklarına uyum sağlarcasına küt bir görünüme sahiptir. Vücutla o kadar iç içe ve uyumludur ki bu kedilerin bacaklarını ayrıca gözlemleyebilmek için fazlasıyla detaycı olmak gerekebilir.

Kuyruk

Ve geldik American Bobtail’in kuyruğuna. Bu türe adını veren, bir nevi imza niteliği taşıyan kısa kuyruğu belki de en dikkat çekici vücut bölümüdür. Bu kısa kuyruk özelliğinin, atalarından gelen mutasyona uğramış baskın genlere dayandığı düşünülmektedir. Düz, kavisli veya eğimli şekillerde olabilen esnek, küt kuyrukları 2 ile 11 cm uzunluğunda olabilir. Bazı American Bobtailler’inse hiç kuyruğu olmayabilir.

Tüy Çeşitleri

American Bobtail, safkan bir tür olmadığından kısa, orta, uzun tüy özelliklerini içinde barındıran bir cinstir. Genel olarak parlak, yumuşak yapıdaki tüylerinin kırçıllı veya benekli yapısında birçok renk de görülebilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Tam yetişkinliğe 2-3 yaşlarında ulaşan American Bobtailler orta-büyük olarak kategorize edilmektedir. Ağırlıkları, erkeklerde 5 ile 7,5 kg, dişilerde ise 3,5 ile 5 kg aralığında değişebilir. Beslenme, çevresel faktörler, genetik miras ve geç erginlik gibi unsurların etkisiyle bu ağırlık değerleri bireyden bireye değişiklik gösterebilir.

American Bobtail Sağlık Durumu
American Bobtail Sağlık Durumu

American Bobtail’in Bakımı

American Bobtail’in bakımının genel olarak kedi bakımından pek farkı yoktur. Temel beslenme, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi kedinizin bakımı için yeterli olacaktır. Öte yandan sosyal, zeki ve oyuncu bir tür olduğu için bakımdan çok ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Onun sosyal ihtiyaçlarına ve üst düzey zekâsına hitap edebildiğiniz sürece karşınızda oldukça mutlu ve sağlıklı bir kedi görebilirsiniz.

Bakım Maliyeti

Beslenme, sağlık, temizlik gibi temel giderlerin dışında American Bobtail’in zekâsına hitap edecek bol bol oyuna ve oyuncağa ihtiyacı olacaktır. Yani biraz zaman, biraz da oyuncak anlamında maliyetli bir kedi türü olduğu söylenebilir.

Beslenme

Dengeli ve besleyici bir diyet onlar için en iyisidir. Mamasının protein değeri ne çok yüksek ne de çok düşük olmalıdır. Ayrıca bu dostlarımızdan hep çok uyumlu diye bahsetmiş olmamıza rağmen yemek konusunda biraz tutucu olabiliyorlar. Diyetlerinde değişikliğe pek açık olmayabilirler. Diyetlerinde bir değişiklik yapılacaksa bunun zamana yayılarak ve kademeli olarak yapılması gerekir.

Temizlik

Kediler temizlik konusunda hassas canlılardır ve bu konuda American Bobtail de bütün kediler kadar hassastır. Genel temizliğine özen gösterilmeli, haftada en az 1-2 kez tüyleri taranmalı ve enfeksiyon riskine karşı düzenli (mümkünse günlük) ağız bakımı yapılmalıdır. Kulak içlerinin ve göz çevresinin temizliği için ise ılık suyla nemlendirilmiş yumuşak dokuda bir bez kullanılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=aNn1x2NHvrk

American Bobtail’in Sağlık Durumu

Bu kısa kuyruklu dostlarımızın genel olarak sağlıklı olduğu ve nadiren hastalandığı söylenebilir. Birçok kedi türünde genetik olarak varlığını sürdüren hastalıklara karşı daha dayanaklı olduğu belirtilebilir. Vücut ve çevre temizliği, gerekli aşılar, kaliteli ve dengeli beslenme gibi ihtiyaçları karşılandığında herhangi bir enfeksiyona yakalanma ihtimalleri minimuma düşer.

Sağlık Sorunları

Her ne kadar sağlıklı bir tür olduğunu belirtsek de hiçbir canlı için genel geçer sağlık kuralları yoktur. Her tür hatta her birey, çeşitliliğini sayamayacağımız kadar çok hastalığa yakalanabilir. Bu bağlamda, bütün canlıları insanlar gibi düşünmeli ve her zaman hastalanabileceklerini unutmamalıyız.

American Bobtail kedilerinin genetik olarak yatkın olduğu sağlık sorunları, belirleyici özellikleri olan kısa kuyruklarından ileri gelmektedir. Kuyruğun hiç olmaması, ya da normalden kısa olması gibi durumlarda daha sık görülmek üzere kediniz, omurga bozuklukları ve buna bağlı olarak birtakım sinir hastalıkları geçirmeye yatkın olabilir.

Yaşam Süresi

Bakım ve ilgiden yoksun olmayan sağlıklı bir American Bobtail 15 yıla kadar yaşayabilir. Ortalama yaşam süreleri ise 11-15 yıldır.

American Bobtail Eğitilebilir mi?

American Bobtail, karakteristik özellikleri gereği kolay eğitilebilen bir kedidir. Özellikle zekâsı ve insanlara karşı ilgili davranışlarıyla eğitilmeye hazır bir kedidir.


Kısacık kuyruklarıyla yüzlerimizde gülümsemeye sebep olan bu dostlarımızın kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri, bakımı ve sağlık durumu gibi birçok özelliğini elimizden geldiğince paylaşmaya çalıştık. İnanıyoruz ki kediler hakkında bildiklerimiz ve deneyimlediklerimiz, onları paylaştıkça kıymetlenecek. Evinizde veya çevrenizde bir American Bobtail tanıyorsanız onun hakkında bildiklerinizi yorumlara yazarak kedi severlerle paylaşmanız kedi dostlarını mutlu edecektir 😊


İlgili & Yardımcı Kaynaklar

 1. American Bobtail Hakkında (CFA)
 2. American Bobtail Irk Standartları (CFA)
 3. American Bobtail Irk Sunumu (CFA)
 4. American Bobtail Hakkında (TICA)
 5. American Bobtail Irk Standartları (TICA)
 6. American Bobtail Irk Sunumu (TICA)
 7. American Bobtail Hakkında Makale (TICA)
 8. American Bobtail (Wikipedia)
Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.

One thought on “American Bobtail

 1. Kerem

  Gene çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Türkiye’nin en iyi kedi bloğu olma yolunda ilerliyorsunuz. 🙂

  Cevapla

Bir yorum yazmaya ne dersin?