American Curl

American Curl’ün karakteri, tarihçesi, bakımı ve diğer özellikleri hakkında yaptığımız araştırmaları paylaştığımız yazımızda bize eşlik etmek ister misiniz?

American Curl
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı65
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık45
Taranma İhtiyacı75
Haraketlilik70
Kıl Dökülmesi80
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık90
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk75
Arsızlık45
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi70
Yabancılarla Dostluk75
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler

1980’lere kadar bilinmeyen bir kedi cinsi olan American Curl kedisi; adını, ilk görüşte yüzlerde tatlı bir tebessüm bırakan arkaya doğru kıvrık kulaklarından almış, adeta insanlarla dost olmak için dünyaya gelmiş bir kedi cinsidir. Sevimli kulaklarıyla bizi hemen etkileyen bu meraklı, zeki, sevgi dolu dostlarımızın gözlerimizi ayıramadığımız kulakları, hep biz insanları dinlemeye ve anlamaya çalışıyor.

American Curl’ün Kişiliği

Neşeli, şefkatli, sevecen olarak nitelendirebileceğimiz bu dostlarımız sevimli görüntülerini sosyal kişilik özellikleriyle tamamlayarak insanlar için harika bir aile bireyi olabilirler. Habeş kedisi kadar olmasa da oldukça hareketli ve oyuncu bir cins olan American Curl, yaşlılığında bile ilgisini çekecek oyunlarla vakit geçirmeye enerji bulabiliyor. Bulma – getirme gibi zekâ gerektiren oyunlardan hiç bıkmayan American Curl, hareketli olduğu kadar kucakta oturmayı sahibinin yakınlarında olmayı seven bir cins. Bütün bu insan sevgisinin yanında diğer türlere kıyasla pek konuşkan olmayan American Curl, gerekmedikçe sesli iletişime geçmeyip yalnızda ihtiyacı olduğunda sessizce taleplerini iletecektir.

Evde olup biteni merak edip her şeyden haberdar olmak isteyen bu kediler, sahipleri geldiğinde onları karşılamak veya giderken uğurlamak gibi nazik hareketlerle sevginizi kazanmayı bekleyeceklerdir. Erkek ve dişilerde hemen hemen aynı kişilik özelliklerine sahiptirler. Birçok kedide olduğu gibi yükseklik tutkunu olan bu dostlarımız, evin en yüksek yerlerine çıkıp dolapları kurcalamaktan hoşlanırlar. Onların bu alışkanlığı bazen tehlikeli olabilmektedir, çünkü onlar usta birer hırsız gibi her kapıyı açmak için bir yol bulmaya çalışacaklardır. American Curl ile evini paylaşanlar bu konuda dikkatli olmalıdır.  Bu sevimli dostumuzun bir diğer özelliği ise hep çocuk kalmasıdır. İlerleyen yaşında bile çocuk merakını içinde taşır ve her an çevresini keşfedip yeni şeylere hayret ederek gençliğini korumayı başarır. Kedim hep yavru kalsın diyenler için harika bir arkadaş.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

“Çocukları kim sevmez ki?” diyenlerdenseniz American Curl ile aynı ailenin mensubu olmaktan büyük keyif alabilirsiniz. Çünkü bu kedilerin çocuklara karşı ayrı bir düşkünlüğü vardır. İnsanlarla olan iyi ilişkilerinin yanında bir çocukla yaşamak onun için büyük bir lütuftur. Hiç kaybetmediği çocuksu merakıyla çocukların keşif duygusuna muhteşem bir şekilde hitap ederek karşılıklı olarak eşsiz bir iletişim yakalamayı başaran bu kediler, kalabalık ve çocuklu ailelere tam bir uyum sağlamaya açıktır. Özellikle ona zarar vermemesi gerektiğinin farkında olan biraz büyük çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır.

Çocuklarla iyi anlaştığı kadar başka evcil hayvanlarla da iyi geçinen American Curl, kendisine zarar vermeyecek köpeklerle veya başka evcil hayvanlarla iyi arkadaş olacaktır. Tabii ki iki farklı türü bir araya getirirken her zaman tedbirli ve kontollü olmak gerekmektedir.

American Curl Yavrusu
American Curl Yavrusu

American Curlün Tarihçesi

Çok genç bir kedi cinsi olan American Curl’ün atalarının izi ancak 1981 yılına kadar sürülebilmektedir. 1981’de Amerika’nın California eyaletinde yaşayan bir çift kulakları kıvrık iki kediyi sokakta beslemeye başladılar. Başlangıçta kıvrık kulağından ziyade sıcakkanlı kişiliği ile ilgi çeken bu kedilerden biri öldü. Diğer kedi ise çift tarafından sahiplenilerek Shulamith ismini aldı. Önceleri Shulamith’in farklı bir kedi türü olabileceği düşünülmemişti. Ancak o, spontan mutasyon sonucu genetik değişime uğramış bir kediydi. 1981 yılının sonlarında Shulamith’in dört yavrusu dünyaya geldi ve bu yavrulardan ikisi Shulamith gibi kıvrık kulak özelliği taşıyordu. Bu da gösteriyor ki Shulamith’in kıvrık kulak özelliği baskın bir gende taşınıyordu. Bir canlının yavrusunda da aynı ayırt edici özellik görülmüşse bu baskın gene işarettir. Böylece Shulamith’in farklı bir tür olabileceği yönündeki fikirler güçlenmeye başladı.

Shulamith, bölgedeki kısa tüylü ve uzun tüylü kedilerle çiftleşmeye devam etti böylece birçok farklı renkte, tüy uzunluğunda Shulamith’in sahipleri bu yavruları çevresine vererek kıvrık kulaklı bu kedilerin çoğalmasını ve yayılmasını sağladı. Bu çiftleşmelerden doğan yavrulardan ikisi (kıvrık kulaklı) Nancy Kiester tarafından satın alındı. Nancy Kiester yaptığı araştırmalar sonucunda bu kedilerin tamamen farklı bir ırk olabileceğini anladı ve American Curl cinsinin tanınması yolunda çalışmalar yaptı. 1987 yılında The International Cat Association (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından tanındı ve 1993 yılında kesin olarak kabul edildi. Günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen ve evlerimizde bizimle yaşayan American Curl cinsi kediler giderek daha da büyük bir popülariteye ulaşmaktadır.

American Curl
American Curl

American Curl’ün Fiziksel Özellikleri

Yoğun tüylü kuyruğunun ve ince, zarif yüzünün tezat duruşunun yanında karakteristik özelliği olan geriye doğru kıvrık küt ve birer yarım ayı andıran kulaklarının oluşturduğu tezattan doğan muhteşem uyum, American Curl’ü ilk görüşte fark ettiren fiziksel özellikleri olarak onu sadece dış görünüşüyle bir kedi harikası yapmaya yetiyor.

Yüz ve Kafa Yapısı

Genel olarak yumuşak ve oval olarak şekillenen yüz hatlarının çenede hafifçe dışa çıkık olarak yarattığı kavisle birlikte buna paralel uzan çenesi American Curl’ü diğer kedilerden ayırt edici özelliklerinden birisi. Yatay eliptik yüz yapısının üzerinde bu uzun burnun verdiği vahşi görüntü onun bir bütün olarak sevimli duruşunu hiç mi hiç etkilemiyor.

Kulaklar

American Curl kedisinin ilk görüşte istemsiz bir gülüşe sebep olabilecek kıvrık kulakları onun en karakteristik özelliği olarak öne çıkıyor. Başının üzerinde dik duran ve düz olarak karşıya bakan orta büyüklükteki kulaklarının alttaki üçte ikilik bölümü sert kıkırdaktan oluşuyor. Üstte kalan kısım ise doksan derecelik bir açıyla arkaya yatık şekilde duruyor. Bu özel kulakların uçları ne çok sivri ne de çok yuvarlak. Ancak dikkatli bakıldığında yuvarlık uçlu olmaya daha yatkın bir kavis aldığı görülebilir. Karşıdan bakıldığında, dolunay ortadan ikiye ayrılmış ve bu iki parça birbirinden uzaklaşmış gibi bir görüntüsü olan bu kulakların bir kediyi bu kadar sevimli yapabileceği kimin aklına gelirdi?

Gözler

Altta düz ve yanak hatlarına paralel, üstte ise yuvarlak iki çizginin dış yanlardaki zarif ve keskin birleşiminden oluşan orta büyüklükteki göz yuvaları American Curl kedisinin yüz karakteristiğinin bütünleyici unsuru olarak sevimli bakışlarını destekliyor. Belirli bir göz rengine sahip olmayan bu kediler genellikle sevgiyle ışıldayan parlak gözlere sahip.

Vücut Yapısı

Biçimli ve orantılı bir dikdörtgen vücutla kendisini gösteren American Curl kedisinin yatay uzunluğu genellikle omuz hizasından dikey uzunluğunun 1,5 katı kadardır. Çoğunlukla orta boylu kediler kategorisine girerler. Vücut kas oranları da ortalamadır.

Bacaklar ve Patiler

Orta boy ve kalınlıktaki bacakları vücut ile orantılı bir yapıdadır. Ön ve arka bacakları aynı boyda ve aynı hizadadır. Yine patileri de orta boyda ve yuvarlak yapıdadır.

Kuyruk

American Curl kedileri, safkan bir tür olmadığından, farklı kuyruk yapılarına sahip olabilirler. Genel olarak başlangıçta kalın, uca doğru incelen kuyrukları uzun tüylü bireylerde kabarık tüylerle kaplıdır.

Tüy Çeşitleri

Kuyruk yapısı gibi tüy konusunda da kesinlik yoktur. Çoğunlukla yumuşak, ince ve düz tüyleri vardır. Uzun tüylü American Curller’in tüyleri dolgun ve kabarık olabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Orta boyutta bir kedi olarak kategorize edilen American Curl’ün vücut ağırlığı 2 – 5 kg aralığında değişebilir. Dişi kediler 3,5 kg, erkeklerse 5 kg vücut ağırlığına ulaşabilirler. Boyları ise 30 ile 40 cm arasında değişebilmektedir. Tam vücut gelişimini 2-3 yılda tamamlayan bu kedilerin, vücut boyutları ve ağırlıkları kalıtsal yapı, beslenme, çevresel faktörler, sağlık sorunları gibi sebeplerle farklılık gösterebilir. Burada verilen değerler ortalama değerlerdir.

American Curl Kedisi
American Curl Kedisi

American Curl’ün Bakımı

American Curl’ün bakımının genel olarak kedi bakımından pek farkı yoktur. Temel beslenme, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi kedinizin bakımı için yeterli olacaktır. Öte yandan insana karşı oldukça ilgili bir tür olduğu için o da sizden ilgi bekleyecektir.  Onun sosyal ihtiyaçlarını karşılamanız ve ona yalnız olmadığını hissettirmeniz çok daha mutlu ve sağlıklı bir kediyle yaşamanızı sağlayacaktır.

Bakım Maliyeti

Beslenme, sağlık, temizlik gibi temel giderlerin dışında American Curl’ün diğer kedilerden farklı bir masrafı olmayacaktır.

Beslenme

Dengeli, besleyici, yüksek proteinli bir diyet onlar için en iyisidir. Sürekli aynı yiyeceği sevmeyen bu dostlarımızın diyetlerinde periyodik olarak kademeli değişiklikler yapılmalıdır. Biraz boğazına düşkün olan American Curl, sık sık ara öğünler yemekten hoşlanan bir türdür. %25 – %35 oranında protein ve en fazla %20 yağ içeren mamalarla beslenmelidir. Diyetlerinde lifli gıdalara, vitaminlere ve minerallere de belli oranda yer verilmelidir.

Temizlik

Kediler temizlik konusunda hassas canlılardır ve bu konuda American Curl de bütün kediler kadar hassastır. Genel temizliğine özen gösterilmeli; uzun tüylülerde haftada 2, kısa tüylülerde ise haftada 1 kez tüyleri taranmalıdır. Çok tüy dökmeye yatkın bir tür olduğu için özellikle sıcak mevsimde tüy tarama sıklığının artırılması gerekebilir. Enfeksiyon riskine karşı düzenli (mümkünse günlük) ağız bakımı yapılmalıdır. Kulak içlerinin ve göz çevresinin temizliği için ise ılık suyla nemlendirilmiş yumuşak dokuda bir bez kullanılabilir. Yıkanmaktan pek hoşlanmayan American Curl, kesinlikle çok sık olmamakla birlikte düzenli olarak yıkanabilir. Mama kabı, tuvalet, oyuncak gibi özel eşyaları da enfeksiyon riskine karşı düzenli olarak temizlenmelidir.

American Curl’ün Sağlık Durumu

Kıvrık kulaklı bu dostlarımızın tür içindeki genetik çeşitlilik sebebiyle kalıtsal hastalıklardan uzak olduğu bilinmektedir. Yani American Curl cinsinin yakalanma riskinin olduğu genetik bir hastalık bilinmemektedir. Bunun haricinde de sağlıklı ve dayanıklı bir kedi olarak tanınan American Curller; periyodik sağlık kontrolü ve aşıları yapıldığında, bakımı yeterli derecede sağlandığında ve dış etkilerden (bulaşıcı hastalık, yaralanma vb.) korunduğunda oldukça sağlıklı kedilerdir.

Sağlık Sorunları

Kaydedilmiş bir genetik hastalık taşımayan bu kedilerin ilgi çekici olduğu kadar hassas olan organları da karakteristik özellik olarak taşıdıkları kulaklarıdır. Kulak temizliğine özen gösterilmediğinde enfeksiyona bağlı kulak iltihabı riski taşıyabilirler.

Yaşam Süresi

Bakım ve ilgiden yoksun olmayan sağlıklı bir American Curl ortalama 12-16 yıl yaşayabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=soo8SyElnHI

American Curl Eğitilebilir mi?

American Curl’ün insanların yakınında olmayı, onlarla iletişime geçmeyi ve çevresinde olup biteni gözlemlemeyi seven meraklı, zeki, sosyal ve araştırmacı bir kedi olduğunu biliyoruz. Buna bağlı olarak sahip olduğu özellikler gereği, American Curl’nin eğitime açık, kolay eğitilebilir kedi cinsi olduğu söylenebilir.


American Curl cinsinin kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri, bakımı, sağlık durumu gibi birçok konuda bildiklerimizi kedi severlerle paylaştık. Kediler hakkında öğreneceklerimizin bir sınırı olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden American Curl hakkında bildiklerinizi veya deneyimlerinizi yorumlara yazarak bizimle paylaşırsanız kedi severler olarak onlar hakkında daha çok şey öğreneceğiz ve onların hayatına daha iyi dokunabileceğiz 😊


İlgili & Yardımcı Kaynaklar

  1. American Curl Hakkında (CFA)
  2. American Curl Irk Standartları (CFA)
  3. American Curl Irk Sunumu (CFA)
  4. American Curl Hakkında Makale (CFA)
  5. American Curl Hakkında (TICA)
  6. American Curl Irk Standartları (TICA)
  7. American Curl Irk Sunumu (TICA)
  8. American Curl Hakkında Makale (TICA)
  9. American Curl (Wikipedia)
Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?