Cornish Rex

Cornish Rex ile ilgili bilinmeyenleri, akılda kalan soru işaretlerini güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilerle sizler için hazırladık. Keyifli okumalar.

Cornish Rex
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi30
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık40
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk90
Arsızlık70
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar95
Bilgiler

Usta bir dağcı mı? Yoksa bir Leopar mı? Ya da bir Tazı mı? Ya da bir Aristokrat mı? Kuzu mu? Yoksa bir Yarasa mı? Belki de sadece garip görünüşlü, sevimli, şımarık, hiperaktif, zeki bir canavar… Cornish Rex. Özgüveni yüksek ancak insan ailesine oldukça düşkün. Cornish Rex 1950’den bugüne en sadık dostlarımızdan. İlginç görünümü ve mizacıyla insanları şaşırtmada usta. Aynı zamanda zeki ve oyunbaz bir canlı.

İlk keşfinden bu yana birçok cinsle melezlenerek geniş bir gen havuzuna sahip oldu. Bu durum ona avantaj sağladığı kadar dezavantajlı duruma da düşürdü. Rex ailesinin bir üyesi olarak kendine has özellikleriyle ayrı bir cins olduğunu ispatladı. Ancak aileden ayrı düşüren bu bağımsızlık ruhuna işlememiş olacak ki yalnızlığı ve çevresindekilerden ayrı kalmayı hiç sevmiyor. Cornish Rex hakkında bugüne kadar öğrenilmiş ve edinilmiş bütün tecrübe ve birikimleri bir yazıda toparladık. Çoğumuzun görünümünden kaynaklı olarak ön yargı ile baktığı bu sevimli canavarı hep beraber tanımaya çalışacağız.

Cornish Rex Kişiliği

Sevimli, nazik, kibar ve sevecen bir kedi ancak bir tazı kadar atak ve kıvrak. Cornish Rex evine dost canlısı sevimli bir yaratık arayanlar için ideal bir cinstir. Ancak ondan sakinlik beklemek büyük bir hatadır. Cornish Rex o kadar hareketli ve hızlıdır ki onu sahiplenen ailelerin çok fazla özel zamanları olmayacaktır. İnsanlarla etkileşimden vazgeçmeye niyetli değil. Sürekli insanların peşine takılmaktan, işlerine karışmaktan kendini alıkoyamıyor.

Oldukça meraklı ve zeki bir kedi. Cornish Rex zeka olarak diğer kedilere fark atan bir cins. Zekasını, oyunculuğu, merakı ve hareket kabiliyetleri destekliyor. Cornish Rex’i motive edecek, ince ve keskin zekasını bir kayrak gibi bileyecek aktiviteler gerekli. Eğer ona ayıracak uzun vakitleriniz olmayacaksa sahiplenmemek en doğrusu. Cornish aynı zamanda kaçma eğilimi çok düşük bir cins ve çok fazla bağımsız kalmaktan yana da değil.

Enerjisi, oynaklığı genlerinden olduğu kadar atletik yapısından da kaynaklı. Garip görünümlü bu kedi çok süratli giderken virajları çok iyi alabilen bir yarış arabası gibi. Ayrıca Cornish Rex çok iyi bir tırmanıcı. Ulaşamayacağı yer hemen hemen yok. Hatta sizin ulaşmakta güçlük çektiğiniz yerlere o kolaylıkla zıplayabilir. Aynı zamanda oldukça dikkatli bir kedi. Etrafta o varken değerli eşyaları rahat rahat ortada bırakmak akıl kârı değil. Dikkatini çeken bir nesneyi saklamak isterseniz ona göstermeden bir yere koymanızı tavsiye ederiz. Çünkü Cornish onu bulmak için usta bir avcı kesilecektir. Uzun ayak parmakları ve pençeleri ustaca kullanılmak için tasarlanmış gibidir. Ayakları ile açamayacağı dolap geçemeyeceği kapı aşamayacağı engel nadirdir.

Cornish Rex ortama uyum sağladıktan sonra muhtaç olduğu her şeyi isteyecektir. İhtiyaçların en başta gelenlerden birisi de ilgi olacaktır. Kucağa gelmeyi ve okşanmayı seven bu kıvırcık tüylü kediye gerçekten ciddi bir zaman ayırmak gerekiyor. Bir Cornish Rex için evdekiler ve evin içi onun her şeyi olacaktır. Unutmadan bu kediye dokunulduğunda şaşırtıcı derecede sıcak olduğu da görülecektir. İlginç tüyleri ve derileri bazen üşümesine neden olabilir. Böyle bir durumda hemen kucağınıza gelecektir. Çoğu kedisever için iyi özelliklerinden birisi de ömür boyu yavru bir kedi gibi mizacının aynı kalmasıdır. Yani Cornish Rex size hayat boyu hayat dolu bir arkadaşlık sunacaktır.

Bir aristokrat gibi görünür. Özgüveninin yüksek olduğunu anlamak zekasına, hareketlerine, seslendirmelerine bakılınca zor olmayacaktır. İlaveten onurlu canlılardır. Cornish Rex çalışkan bir öğrenci. Dahası iyi bir eğitici de olabilir. Getir götür oyunlarını da diğer tüm aktivite seviyesi yüksek cinsler gibi seviyor. Fakat dikkatli olmalısınız. Zira Cornish Rex sizi oynatmaya başlayabilir. İnsanlara sadık ve fazlaca güven Cornish’i bir köpeğe benzetmek yanlış olmaz. Unutulmamalıdır ki sıradan bir köpekten çok daha fazla zekidir. Nazik ve efendi olsa da Siyam atalarından aldığı genler onu konuşkan bir kedi olmaktan alıkoymuyor. İstediğini alana kadar kötü bir sesi olmasa da ısrarcı olmaya ve konuşmaya devam ediyor.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Tahmin edileceği üzere bu kedi çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçiniyor. Onlarla oynamaktan, işlerine karışmaktan, onlardan yeni numaralar öğrenmekten büyük haz duyuyor. Özellikle yeni çocuğu olan ve ona iyi bir dost arayan aileler için mükemmele yakın bir seçimdir. Ancak şımarık gibi görünse de onun nazik bir kedi olduğunu unutmamak doğru iletişim sağlamada önemli rol oynayacaktır. Her ne kadar Cornish Rex diğerlerine ve yabancılara çabuk ısınsa da süreci kontrol altına almakta fayda var.

Cornish Rex Yavrusu
Cornish Rex Yavrusu

Cornish Rex Tarihçesi

Cornish Rex görünüşü gibi hayat hikayesi ile şaşırtıcı bir kedi. Sıklıkla görülen bir durum olan rastgele çiftleşme sonucu fark edilmiş bir cins. Hikayesi 1950 yıllarına kadar uzanıyor. Kaplumbağa Kabuğu desenli Serana adında bir dişinin beyaz bir kedi ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan yeni yavrulardan Kallibunker isimli, krem renginde, garip görünüşlü kedi Cornish’in atasıdır. Bekleneceği üzere bu kedi de diğer birçok kedi cinsi gibi İngiltere kökenli.

Saçları kısa ve kıvırcık, vücudu uzun ve kıvrak Kallibunker anne babası gibi güçlü ve klasik görünümden çok uzaktı. Büyük kulakları ve üçgen biçimli kafasıyla bu garip yaratık diğer yavrulardan bariz şekilde farklıydı. Serana’nın sahibi Ennismore daha önce tavşanlarla da ilgilenmekteydi. Ennismore farketti ki bu küçük mutant Astrex Tavşanı’nın kürküyle benzer bir kürkle kaplıydı. Bu kedinin ismi ortaya çıktığı bölge olan Cornish(İngiltere) ve benzer tüye sahip olduğu Astrex Tavşanı’ndan gelmektedir.

Daha sonra bu yavruyu İngiliz bir genetikçiye verdi. Ennismore ile benzer fikirde olan genetikçi Jude ona Kallibunker’i annesiyle çaprazlanmasını önerdi. Çiftleşme sonucu yine kıvırcık kediler ortaya çıksa da düz bir yavru da dünyaya gelmişti. Bir kez daha çiftleşme sonucu yine kıvırcık yavrular elde edildi. Fakat başlangıçtaki mutasyonun doğası gereği kıvırcık tüy resesifti. Bunun anlaşılmasıyla da birlikte birçok akrabayla melezlenmesi gerekiyordu.

Siyam, Birman ve British Shorthair ile çiftleştirildi. Fakat bu program sonucunda düz tüylü yavrular oluştu. Aslında bu kıvırcık genin resesif olduğunun bir ispatıydı. Kendi cinsiyle melezlendiğinde ise kıvırcık tüylü yavruların elde edildiği nihayet anlaşıldı. Cornish Rex ayrıca Havana Brown, American Shorthair, Russian Blue gibi ırklarla da çaprazlanmıştır. Cornish Rex 1964’te CFA tarafından ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir. Günümüzde GCCF ve FIFe gibi birçok uluslararası ve bölgesel kedi konsey ve federasyonu Cornish Rex’i tanımaktadır.

Cornish Rex Kedisi
Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex Fiziksel Özellikleri

Atletik bir vücuda sahip Cornish Rex bir tazıyı andıran ince, uzun gövdesi ile kendine has bir dış görünüşe sahip. Üçgen biçimli ve uzunca kafa yapısı da genel görünümüne uygun şekilde oluşmuş durumdadır. Ortalama boyutlardaki bu kedinin bacakları, özellikle arka bacakları ve sağrısı da kaslı ve güçlü. Bu sayede çok yüksek noktalara kolaylıkla zıplayabiliyor. Büyük ve geniş bir tabana oturan kulakları bir yarasanınkiyle oldukça benzer. Dalgalı tüyleri onu diğer birçok türden ayıran bir özellik. Narin, asil görünüşlü Cornish Rex’in vücut ısısı da oldukça yüksek.

Cornish Rex vs. Devon Rex

Çoğu insan bu iki cinsi karıştırmaktadır. Her ne kadar akraba olsalarda bu iki cins fiziksel görünüm olarak birbirlerinden farklıdır. Devon Rex’in kafa yapısı çeneye doğru sivrilir. Oysa Cornish Rex’te çene daha ovaldir ve kafa yapısı bir yumurtaya benzer. Ayrıca yüzleri Cornish’e nazaran daha geniştir. Kulakları daha üçgenimsi ve yüze dönüktür. Cornish Rex daha düz ve belirgin bir buruna sahipken Devon’da yukarı doğru kıvrılmış bir burunla karşılaşırız. Devon Rex diğer Rex ailesi üyelerinden sert tüyleri, daha küçük vücutları ve kafa şekliyle de ayrılır.

İki ırkın mizaçlarının benzerliğinin yanı sıra bazı bölgelerde(spesifik olarak Almanya) fiziksel olarak da birbirlerine çok fazla benzedikleri görülür. Ayrıca Devon’un kürkü, Cornish’e göre daha gevşek ve açık görünüşlü kıvrımlara sahiptir. Cornish’in daha ince astarlı bir kürkü vardır. Nihayi olarak bu iki kediyi yan yana gördüğünüzde birbirinden farklı olduklarını anlamak hiç de güç olmayacaktır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Cornish Rex mizacı gibi fiziksel görüntüsüyle de oldukça ilginç bir hayvan. Ona bakıldığında belki de ilk dikkat çeken yeri kafası. Üçgen şeklinde ve uzunluğu genişliğinin yaklaşık 3 kat daha fazlası bir kafası var. İskelet kafatasını andıran bu yapıda neredeyse tüm uzuvlar oldukça belirgin durumda. Cornish Rex alından uca doğru düz bir hatla çıkıklaşan sert bir buruna sahip. Ayrıca çıkık ve yine sert elmacık kemikleri ve oyuk yanakları suratını daha da ilginç hale getiriyor.

Kafadaki bir diğer belirgin nokta ise kulaklar. Oldukça büyük bariz biçimde birbirinden uzak kulakları tabandan uca doğru daralıyor. Bu haliyle de bir yarasayı andırıyor. Oval şekilli ve orta büyüklükteki gözleri kulaklardan burun ucuna doğru hafifçe eğime sahip. Aslında bu gözler oldukça güzel görünüyor. Kürk rengine uygun olarak gelişen gözler berrak ve yoğun şekilde olmalıdır. Mavi, yeşil, altın sarısı, akuamarin ya da dikroik olabilir. Tüm bu haliyle bile sadece kafa yapısına bakarak onun bir uzaylı olduğunu düşünenlerimiz olabilir.

Vücut Yapısı

Kafası kadar vücut yapısı da bir hayli ilginç bir görünümde. Cornish Rex dikkatli bakıldığında bir kuzuya ya da bir Greyhound’a(Bir köpek cinsi/Tazı) benzetilebilir. İnce, uzun gövdesi silindirik değildir. Derin ama geniş olmayan göğsü ve hafifçe yukarı kıvrılmış bir göbek ayırt edici özelliklerindendir. Kemerler ve kıvrımlar Cornish Rex için vazgeçilmez hatlardır. Bunlar ona Siyam atalarından mira kalan eserlerdir. Sırt vücut yapısına uygun olarak kavisli şekilde ve ayakları üzerinde durduğunda belirginleşir.

Cornish Rex için bir diğer ayırt edici görünüm ise arka kısmındadır. Güçlü ve seri hareket kabiliyetine uygun olarak uyluk ve kalçalar kaslıdır. Bu kısımların vücudunun diğer yerlerine nazaran daha ağır olduğu anlaşılabilir. Vücudun diğer kısımlarına uyumlu şekilde dizayn edilmiş ince ve uzun bacaklar dikkat çekici narin bir görüntü oluşturur. Zarif pençelerin ise hafifçe oval olması gerekir. Kuyruğu uca doğru incelen yine uzun ve esnek yapıda bir uzvudur. Genel hatları ile uzun ve ince oluşu onu narin ve zarif gösterse de kaldırıldığında göründüğünden daha ağır olduğu anlamak zor olmayacaktır.

Cornish Rex Cinsi Kedi
Cornish Rex Cinsi Kedi

Tüy Çeşitleri

Cornish Rex tuhaf görünümü kadar aslında ilginç kürküyle de kendinden söz ettirmektedir. Mazisinde gen çeşitliliği fazla olan diğer cinslerde olduğu gibi Cornish Rex de çok fazla desende ve renkte kürkle kaplı olabilir. Tüyleri kısa ve dalgalıdır(Marcel Dalgası). Dalgalanma yer yer seyrek olmamalı, sıkı şekilde olmalıdır. Kedinin sadece kürkü değil kaşları ve bıyıkları da dalgalıdır.

Kürkü oldukça yumuşak ve ince bir astara sahiptir. Bu nedenle sıcağa duyarlıdır ve daima sıcak kalmayı tercih ederler. Cornish Rex düz, tekir, iki renkli, dumanlı, sivri uçlu, karışık, Gümüş Chinchilla, Gölgeli Gümüş ve kısmi renkli desenlerde görülebilir. Renkler ise tek veya birkaç rengin birleşiminden oluşarak, her desende farklı ton ve birleşimlerle kürkü kaplar. Renklere birkaç örnek olarak mavi, çikolata, beyaz, siyah, krem, kırmızı, gümüş, kahverengi, kaplumbağa kabuğu gösterilebilir.

Cornish Rex Hipoalerjenik midir?

Bazı kedi cinslerinde bu durumla karşılaşılabilir. Alerjileri tetikleyen Fel-d1isimli kedinin farklı organlardaki bezlerden salgıladığı, oldukça yapışkan ve kumaş türevlerine de yapışabilen bir proteinden kaynaklıdır. Bilinenin aksine kedilerde görülen alerjenler tüy uzunluğu ile ilişkili değildir. Sebebi Fel-d1’dir.

Dolayısıyla Cornish Rex cinsinin kısa tüylü oluşu onun Hipoalerjenik olduğu sonucunu doğurmaz yani Cornish Rex Hipoalerjenik değildir. Kedi tükürüğünde ve köpeğinde görülen bu proteine kedi alerjisi olan insanlar tepki verir. Kedi kendini temizlerken tükürük kurur ve toza dönüşerek insanların soluduğu havaya karışır. Gereğinden fazla tımar edilirse bu durum kedi alerjisi olan insanların reaksiyon göstermesine neden olabilir. Ancak bu bu cinsin genel olarak daha az alerjik olduğu bilinmektedir. Yine de kedilere alerjisi olan insanların Rex cinslerinden ziyade daha farklı cinsler tercih etmelerini öneriyoruz.

Düz Tüylü Yavrular

Yavru kedilerin bazılarında nadir de olsa tüyler dalgalı değil düz şekilde görülebilir. Zaman içerisinde ve kedi olgunlaştıkça bu tüyler klasik Cornish Rex görünümündeki gibi dalgalı hale gelir. Genel olarak 18 ay ile 3 yıl içinde tüyler ipeksi, yumuşak, kısa şekilde ve kürkü koruyucu sert tüylerden yoksundur.

Ağırlığı ve Boyutları

Cornish Rex ortalama boyutlardadır. Ancak narin görüntüsü sizi aldatmasın. Cornish Rex göründüğünden daha ağır bir cinstir. Birçok kedi cinsinde olduğu gibi Cornish Rex için de dişi ve erkeklerin ağırlığı birbirinden farklıdır. 3-4 kg arası bir ağırlığa sahip olan yetişkin dişi kediler 4-5 kg arası erkeklerden daha hafiftirler.

Cornish Rex Kedi Cinsi
Cornish Rex Kedi Cinsi

Cornish Rex Bakımı

Cornish Rex’in bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken 4 temel husus vardır. Bunlar kürkü, kapalı yerde tutulması, sıcak kalması ve banyodur. Oldukça ince tüylere sahip olması döktüğü tüylerin gözle görünmesini zorlaştırmaktadır. Cornish Rex daha önce de belirttiğimiz üzere sıcak kalmayı tercih eder. Üşüdüğünü mutlaka belli edecektir. Kucağa gelmeyi ya da yatağına gitmeyi tercih edecektir. Onun için bir battaniye ya da iyi bir örtü ayarlamak gerekebilir.

Kürkünün bakımı oldukça kolaydır. İnce astarı ve ince tüyleri hafifçe yapılan bir fırçalamayla kolaylıkla dökülecektir. Banyo konusunda da bakımı zorluk yaşatmaz. Fakat beyaz ya da yakın tonlardaki renkler kolay ve çabuk kirlenecektir. Banyoyu beyaz kürklü Cornish Rex için daha sık yaptırmak gerekebilir. Diğer önemli husus ise kedinin evde tutulmasıdır. Çünkü hassas tüyleri ve kürkün altındaki ince astarı onu dışarıdaki tehlikeler karşısında zorlayacaktır.

Cornish Rex iyi bir tırmanıcıdır ve oldukça hiperaktiftir. Onun için uzun kedi tırmanma direkleri hazırlamak gerekecektir. Evin dışını ise ulaşamayacağı yükseklikte bir muhafaza ile kaplamak da gerekiyor. Muhafazalı bir dış alan onun güneş ışığına olan ihtiyacını da karşılamasına yardımcı olacaktır. Derisinin hassaslığını unutmadan güneşlenme süresi ayarlamalısınız. Kedinize uygun bir güneş kremi de işinizi kolaylaştırabilir.

Bakım Maliyeti

Bir Cornish Rex’in mülkiyet maliyeti 300-500 Sterlin arası olabilir. Aylık veya ömür boyu olarak yapılabilen sigorta maliyetleri, yiyecek ve mama maliyetleri, yıllık kontroller, veteriner giderleri, aşılar, takviyeler dahil edildiğinde aylık ortalama 35-50 Sterlin arası bir gider oluşturacaktır. Cornish Rex için tahmini maliyet bulunduğu bölgeye, sayısına, yetiştirici sayısına, yiyecek ve mama fiyatlarına, yaşına ve cinsine göre farklılık gösterebilir. Genel olarak ortalama yaşam süresi baz alındığında ömrü boyunca mülkiyet bedeli dahil edilmeden 4.500-10.000 Sterlin arası bir masrafı olacaktır.

Beslenme

Aşırı hareketli diğer cinsler gibi Cornish Rex de yüksek kaliteli besinlerle beslenmelidir. Kaslı yapısını koruması ve enerjisini çabuk takviye edebilmesi için protein ağırlıklı beslenmesi gerekiyor.

Temizlik

Banyo ihtiyacı koyu renk ve desendeki çeşitleri için nadiren gerekli olmakla birlikte beyaza yakın tonlar daha sıklıkla banyo yaptırılmalıdır. Tüm kediler gibi olası diş hastalıklarına karşı günlük olarak, bu mümkün değilse birkaç günde bir dişlerini kediye özel macun ve fırçayla fırçalamalısınız. Tuvaletini ve kumunu da temiz tutmak hem kedinizin hem de sizin sağlığınız için gereklidir. Özel olarak büyük kulakları tozu ve kiri kolayca tutabilir. Sıklıkla kulakların temizliği kontrol edilmeli ve gerektiğinde nemli, yumuşak tek kullanımlık ıslak bir bezle silinmelidir.

Cornish Rex Sağlık Durumu

Cornish Rex hassas bir deriye ve ince bir kürkle kaplı olduğu için sıcağa duyarlıdır. Kış aylarında soğuğa, yaz aylarında ise aşırı sıcağa karşı korumak gerekir. Özellikle yavru kediler sıcak tutulmalıdır. Kilo alma eğilimleri olduğu söylenemez. Eğlenceye ve sürekli patilemeye düşkünlüğü fit yapısını korumasına yardımcı olur.

Sağlık Sorunları

Cornish Rex karmaşık bir soy ağacına sahiptir. Çok fazla ve çeşitte melezleme nedeniyle geniş bir gen havuzu vardır. Haliyle böyle bir cinsin kalıtsal bazı sorunlar göstermesi oldukça normaldir. Bugüne kadar görülen ve cinsin yatkın olduğu hastalıklardan bazılarını açıklamak gerekirse;

  • Hipertrofik Kardiyomiyopati, kalp kasının kalınlaşması ile kalp yetmezliğine neden olabilir.
  • Dermatoz, deride kırmızı lekeler oluşmasına sebep olur. 
  • Polikistik Böbrek Hastalığı sebebiyle böbrekte fazla sayıda kist oluşur. Kistler zaman içinde sürekli büyüyerek böbreği tamamen kistlerden oluşan bir organa dönüştürür.
  • Fading Kitten Syndrome bir hastalık değildir. Yavru kedilerde görülür. Nedeni tam olarak bilinmez. Farklı birçok belirti sonucu oluşabilir.
  • Progresif Retinanın Atrofisi ise retinanın yavaş yavaş tembelleşmesi sonucu iyice incelerek hücrelerin fonksiyonunu kaybetmesiyle sonuçlanır. İlk etapta gece görüşünün azalmasıyla başlar. Daha sonra gündüz görüşü de bozulmaya başlar. Sonuç olarak retina tamamen işlevsiz kalır ve körlük meydana gelir.
  • Konjenital Hipotrikosiz kalıtsal kellik sorunudur.

Yaşam Süresi

12-15 yıl gibi fiziksel özellikleri göz önünde tutulduğunda makul bir ömre sahiptir.

Cornish Rex Eğitilebilir mi?

Cornish Rex yeni numaraları sever. Mizacını anlatırken merakının hangi noktalara varabileceğinden de bahsetmiştik. Ayrıca özgüvenli olduğunu da söylemiştik. Bu kedinin bir diğer özelliği ise esnek hareket kabiliyeti. İnsana sadakatini ve yalnızlığa dayanamayışı da düşünüldüğünde bu kediyi eğitmek zor olmayacaktır. Zekasını da göz ardı etmeden böyle bir işe girişmek en doğrusudur. Ona bir şeyler öğretmek isterken onun eğlenceli dünyasına kendinizi kaptırabilirsiniz. Kısacası Cornish Rex’e bir şeyler öğretmek sizi fazla zorlamayacaktır.


Sevgili kedisever dostlarımız bugün sizlerle hayli esrarengiz görünüşüyle ön plana çıkan uzaylı bir dostumuzu:) anlatmaya çalıştık. Doğruluğundan emin olduğumuz, uluslararası kedi federasyonlarınca onaylanmış bilgiler ışığında aktarılmasını uygun gördüğümüz hemen hemen bütün verileri yazımıza ilave ettik. Her ne kadar tecrübelerden de yazımıza eklemeler yapsak da elbette eksiklerimiz olacaktır. Çünkü Cornish Rex bir cins olsa da her kedinin cinsinden özgü olarak sergileyeceği tavırlar da olabilir. İşte tam da burada sahip olduğunuz Cornish Rex ile ilgili gözlemlerinize hepimizin ihtiyacı var. Yazımızı okuduktan sonra eksik kaldığını düşündüğünüz hususları da bize iletmenizden memnuniyet duyarız.


İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?