Anadolu Kedisi

Anadolu kedisinin kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri ve bakımı gibi konular hakkında bilgi ve deneyim aktarımında bize katılır mısınız?

Anadolu Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik75
Oyunculuk65
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık70
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık70
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik60
Kıl Dökülmesi45
Sahibine Şevkat70
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü70
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi70
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar60
Bilgiler
  • Kökeni: Türkiye
  • Diğer İsimleri: Anatolian, Anatolian Shorthair
  • Yaşam Süresi: 12-17 yıl
  • Kilosu: 7-11 kg
  • Vücut Tipi: İri
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Geveze, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk Dostu, Evcil Hayvan, Yabancı Dostu, Yaşlı Dostu
  • Benzer Cinsler: Van Kedisi, Ankara Kedisi

Evlerimizi paylaştığımız gibi aynı toprakları da paylaştığımız Anadolu kedisi; neşeli, insan ilişkilerine meraklı, hem sakin hem hareketli bir kedi cinsidir. Anadolu’nun birçok bölgesinde doğal olarak yaşayan bu kediler geçmişten günümüze çiftliklerde, evlerde, iş yerlerinde ve sokaklarda Anadolu insanıyla birlikte yaşamakta olan eğlenceli, konuşkan ve arkadaş canlısı kedilerdir.

Anadolu Kedisinin Kişiliği

Anadolu kedileri kucakta durup dinlenmekten keyif alan insan canlısı ve insan hareketlerini takip ederek ona göre hareket eden oldukça sakin kedilerdir. Sessiz ve sakin yapılarının yanında hareketli aktivitelere de uyum sağlayabilen bu kediler, iletişim kurmak için sık sık mırıldanırlar veya rahatsız edici olmayacak sıklıkta ve ses düzeyinde miyavlarlar.

Hareketli aktivitelere uyum sağlayabilme özellikleri birçok farklı şekilde ortaya çıkabildiği gibi daha çok aktif bir aile ortamının sıcak hareketliliğinin içine girmeye çalışmaya yönelik birtakım oyunlar içeren aktivitelerde gözlemlenebilir. Atletik ve kaslı bir vücuda sahip olan bu kedileri sadece sessiz ve sakin olarak tanımlamak yetersiz olacaktır. Güçlü bacaklarının maharetlerini sergilemek için koşturmayı ve yüksek yerlere tırmanmayı severler.

Anadolu kedisi, suyu sevmesi özelliği ile birçok kedi cinsinden farklı bir özelliğe sahiptir. Van kedisi gibi onlar da suyu seven bir türdür ve çekinmeden su içerikli oyunlar oynayabilirler. Hatta çoğu kedi cinsi için korkutucu bir zorunluluk olan banyo, bir Anadolu kedisi için oyun dolu bir aktiviteye dönüştürülebilir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Anadolu kedileri insanlara ve çocuklara karşı sevgi dolu ve şefkatlidir. Büyük fiziksel yapısına rağmen, özellikle çocukların yanında genellikle nazik ve saygılı davranırlar. “Nazik devler” olarak da anılan Anadolu kedileri, insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla arkadaşlık etmekten zevk alır, bu nedenle farklı evcil hayvanlara sahip ailelerde diğer hayvanlara da çok iyi uyum sağlayabilir.

Anadolu Kedisinin Tarihçesi

Anatolian Shorthair olarak da anılan Anadolu Kedisi, akrabası olan Van kedisine benzerliğiyle bilinen doğal bir ırktır. Türkiye’de doğal olarak bulunan bu tür zamanla dünyaya yayılmıştır ve bugün birçok ülkede kedi yetiştiricileri tarafından yetiştirilmektedir.

Anadolu Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Anadolu kedileri de Ankara ve Van kedisi gibi çeşitli doğal renklere sahiptir. Hatta bazı Anadolu Kedileri, Türk Van kedilerinin klasik özelliklerini de taşıyarak Van kedisi ile karıştırılabilmektedir. Genel olarak büyük vücutlu kediler kategorisine girmekte olup çeşitli renk kombinasyonlarına sahip olabilir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Kafası hafif eğik gözlerle belirgin bir biçimde üçgen şeklindedir. Genişçe yayvan kafası, güçlü çenesi ve badem şeklindeki gözleriyle dengeli ve orantılı bir görünüm ortaya koymaktadır.

Kulaklar

Büyük sayılabilecek düzgün kulakları tabandan yukarı doğru incelir fakat tam olarak sivrilmez. Yumuşak bir kavisle yuvarlanmış kulak uçları vardır.

Gözler

Göz rengi kahverengi, sarı, kehribar veya yeşil olabilir. Genelde iki gözü aynı renkte olmakla birlikte Van kedisinde olduğu gibi Beyaz Anadolu kedilerinin de iki gözü mavi ya da bir gözü mavi, diğeri sarı veya yeşil olabilmektedir. Bu durum iki türün zaman zaman karıştırılmasına sebep olur.

Anadolu Kedisi
Anadolu Kedisi

Vücut Yapısı ve Gövde

Türk kökenli bu kedi, uzun ve güçlü kaslara sahip güçlü bir vücuda sahiptir. Büyük vücudu iri sayılabilecek kemikler ve yoğun kas dokusu ile sarmalanmıştır.

Bacaklar ve Patiler

Anadolu kedisinin temel ayırt edici özelliklerinden biri arka bacaklarının ön bacaklarından daha uzun olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde çok yükseğe sıçrayabilir veya tırmanabilirler.

Kuyruk

Anadolu kedileri uzun, esnek ve güçlü bir kuyruğa sahip olmasının yanı sıra kuyruk desenleri dikkat çekici renklerde ve renk kombinasyonlarında olabilir.

Tüy Çeşitleri

Bu kediler tipik olarak kalın, yumuşak ve pürüzsüz bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri kısa ve genellikle iki renkli olup ana renk olan beyaz renk bütün vücuda dağılmıştır. İkinci veya üçüncü renk beyazın üzerinde desenler oluşturacak şekilde görülebilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Boyları büyük olsalar da bu kediler, yavaş büyüyen kediler oldukları için yaklaşık 5 yaşına kadar tam boylarına ulaşamayacaklardır. Anadolu kedilerinin ağırlıkları 7-11 kg arasında değişiklik gösterebilir. Boyları ise erkek ve dişilerde ortalama 23 ila 28 cm arasındadır.

Anadolu Kedisinin Bakımı

Anadolu kedilerinin bakımı için sağlık, temizlik, beslenme gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi yeterli olacaktır. Bakımı kolay ve maliyetsiz bir kedi cinsi olduğu söylenebilir.

Temizlik

Kısa tüylü bir cins olduğundan, tüylerinin haftalık veya iki haftalık periyotlarla tarandığı temel bakım yeterlidir. Tüylerini düzenli olarak nazikçe fırçalamak, kedinin cildini ve tüylerini sağlıklı ve yumuşak tutmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca suyu seven bir tür olarak fazla abartılmamak şartıyla banyo yapmaktan keyif alacak bir kedidir.

Anadolu Kedisinin Sağlık Durumu

Anadolu kedisinin, bilinen bir genetik hastalığı yoktur. Ancak bu durum, bilgi yetersizliğinden kaynaklı olabilir. Kediler de insanlar gibi çeşitli hastalıklar geçirebilen canlılardır ve düzenli olarak veteriner kontrolleri yapılmalıdır.

Yaşam Süresi

Anadolu kedisinin ortalama ömrü -beslenme, ilgi, temizlik, genetik miras gibi birçok faktöre bağlı olarak- 12-17 yıl arasındadır.

Anadolu’da, yaşadığımız topraklarda, doğal olarak var olan Anadolu kedisi hakkında araştırmalarımız sonucunda edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık. Anadolulu bir kedi sever olarak bu kedilerden birisiyle yaşadığınız anlatılmaya değer bir anınız veya bu kediler hakkında bilgi ve deneyiminiz olduğunu biliyoruz. Anadolu kedisi hakkında bildiklerinizi veya söylemek istediklerinizi yorumlara yazarak bu tür hakkında daha çok bilgiye ulaşılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?