Arap Kedisi (Arabian Mau)

Arap kedisinin kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri, bakımı ve sağlık durumu gibi özelliklerini öğrenmek için bize katılabilirsiniz.

Arap Kedisi (Arabian Mau)
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik70
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı70
Sıcakkanlılık70
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik65
Kıl Dökülmesi35
Sahibine Şevkat70
Sağlık ve Dayanıklılık90
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık30
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
  • Kökeni: Arap Yarımadası
  • İsimleri: Arabian Mau
  • Yaşam Süresi: 12 – 14 yıl
  • Kilosu: 3,5 – 7,5 kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü ve Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu

Arap yarımadasının göz alabildiğine sıcak kumdan oluşan çöllerinde yüzyıllarca hayatta kalmış ve bugün evlerimizde, iş yerlerimizde, sokaklarda biz insanlarla iç içe yaşamaya adapte olmuş zeki, uyumlu, sosyal, çevik ve hareketli bir kedi türü: Arap kedisi. Büyük bir mücadeleden çıkıp konforlu evlerimize uyum sağlayabilmiş aile dostu bir kedi. Kocaman kulakları ve masum bakışlarının da ötesinde onu pek çok özelliğiyle daha yakından tanıyacağız.

Arap Kedisinin Kişiliği

Ataları çölde hayatta kalma mücadelesi verdiğinden olsa gerek Arap kedileri yüksek enerjilerini sürekli hareket hâlinde olarak atmaya çalışan kedilerdir. Kişilik özelliklerinden en öne çıkanı da bu hareketliliktir. Evinizin içinde oradan oraya koşturmak, yüksek yerlere tırmanmak ve sizinle hareketli oyunlar oynamak Arap kedisi için günlük hayatın vazgeçilmezleridir. Onların bu yüksek enerjisini, bacaklarınıza sürtünerek ya da kucağınızda uzun uzun oturarak atabileceğini hiç sanmayın.

Bütün hareketliliğinin yanında Arap kedisi, oldukça zeki ve sosyal bir kedi türüdür. Her ne kadar kucağınızda oturmayacağını artık biliyor olsanız da onu yanlış tanımanızı istemeyiz. Arap kedisini, kendisine hareket özgürlüğü verildiği sürece insanın yanında olmaktan ve insanlarla hareketli oynamaktan keyif alan bir kedi türüdür. Tek yapılması gereken ona yeterli özgürlüğü vermektir. Çünkü o uçsuz bucaksız çöllerde, göz alabildiğine geniş alanlarda yaşamış ve hayatta kalmak için hareket etmeye adapte olmuştur. Bu da ona özgürlüğüne düşkün bir kişilik kazandırmıştır.

Bol bol oyuncak, geniş alanlar ve kalabalık, hareketli bir aile…. Arap kedisinin psikolojik ihtiyaçları bunlar… Yüksek aksiyonlu, sıcak ve ona her an yapılacak işler sunan bir aile Arap kedisi için muhteşem bir yaşam alanına dönüşebilir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Arap kedisi için çocuklarla arasının iyi olduğunu söylemek durumu tam olarak ifade etmeyecektir. O, çocuklara bayılır! Yetişkinler olarak bizler, Arap kedisinin enerjisine hitap etmekte ve onun hareketli oyunlarına uyum sağlamada yetersiz kalabiliriz. Ama oyun çağındaki bir çocuğun onunla ilgilenmesi, Arap kedisini her anlamda mutlu edecektir. Sosyal zekâsını kullanarak çocuklarla oyun dışında da iyi ilişkiler kurabilir. Arap kedisini tanımlayan özelliklerden birisi de çocuk dostu olmasıdır.

Arap Kedisinin Tarihçesi

Arabian Mau adıyla da bilinen Arap kedisi 1000 yıldan fazla bir mazisi olan doğal bir ırk. Cinsin Arap Yarımadası’nda ortaya çıktığı bilinse de vahşi kökenlerinin Afrika kıtasına dayandığı düşünülüyor. Pek çok Arap ülkesinde sokaklarda ve evlerde sıkça rastlayabileceğimiz Arap kedisi her ne kadar eski bir kedi türü olsa da yakın bir geçmişe kadar dünyada tanınır olduğunu söylemek oldukça güç. Bu sevimli dostlarımız ancak 2008 yılında World Cat Federation (Dünya Kedi Federasyonu) tarafından bir tür olarak kabul edilmiş ve tanınmıştır. Özellikle federasyon tarafından tanınmasının ardından dünyanın hemen her yerinde rastlayabileceğimiz bir tür hâlini almıştır.

Arabian Mau
Arabian Mau

Arap Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Arap kedisi orta boyutlarda, düzgün biçimli ve orantılı bir vücuda sahip kedi cinsidir. Yazı diliyle tarif edilebilecek kadar ayırt edici özelliği bulunmasa da bir bütün olarak vücuduna bakmak onun herhangi bir kedi türünden görsel olarak farklı olduğunu anlamamız için yeterlidir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Vücuduna orantılı ve düzgün biçimli kafasının en belirgin özelliği büyük kulaklarıdır. Kulakları açık bir şekilde geniş, büyük ve sivri uçludur. Sıcak çöl iklimine adapte olmak üzere gelişen bu kulakları fazla vücut ısısının dışarı atılmasında işlevsel bir rol oynamaktadır. Gözleri de kulaklarına uyumlu bir şekilde görece iri ve badem şeklindedir.

Vücut Yapısı

Vahşi hayatta kalma oyununu yüzlerce yıldır oynayan atalarından aldığı vücudu oldukça çevik, atletik ve kıvraktır. Çöl şartlarından ona kalan bu mirasla evlerimizde bizimle yaşayan dostlarımızın, vücutlarını kullanarak evimize küçük hasarlar vermesinin muhtemel olduğunu belirtmekte fayda var.

Tüy Çeşitleri

Tüyleri genellikle tekir desenleri çizer. Pek çok farklı renkte olabildiği gibi genellikle siyah, beyaz ve kahverenginin farklı kombinasyonlarını taşır. Kısa tüylerini de çöl sıcağından alan bu dostlarımız sıcak iklimlerde daha mutlu olmakla birlikte hemen her iklimde yaşayabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Arap kedilerinin vücut ağırlıkları ortalama 3,5 ila 7,5 kg arasında değişebilmektedir. Uzunlukları ise 20 ila 25 cm arasında olabilir.

Arap Kedisi Özellikleri
Arap Kedisi Özellikleri

Arap Kedisinin Bakımı

Tıpkı insanlar gibi kedilerin de beslenme, barınma, sağlık, temizlik gibi temel ihtiyaçları vardır. Ancak bu temel ihtiyaçlar, herhangi bir canlının yaşamı için yeterli olacakken biz insanlar için bunların dışında sosyal ihtiyaçlarımızın da giderilmesi gerekmektedir. Bakım konusunda Arap kedilerini kendimize benzetebiliriz. Fiziksel ihtiyaçları oldukça temel gereksinimlerken, sosyal ihtiyaçları daha farklıdır.

Bakım Maliyeti

Arap kedisinin bakım maliyetindeki en büyük kalem yaşam alanı, oyuncak, kişisel eşyalar gibi uzun vadeli harcamalardır. Hareketli, zeki ve sosyal bir kedi olan Arap kedisi için geniş yaşam alanı oluşturmak, özgürce tırmanabileceği noktalar yaratmak, ona oyuncaklar almak ve vakit ayırmak gerekmektedir. Bu şartları sağlamak oldukça maliyetli olmakla birlikte birçoğu tek seferlik harcamalardır.

Temizlik

Bu kısa tüylü dostumuz temizlik konusunda en zor iş olan taramayı bizim için oldukça kolay hâle getiriyor. Arap kedisi kısa tüyleri sayesinde sık sık taranma ihtiyacı duymayan bir kedi türü. Elbette, yine de düzenli tarama yapılması gerekiyor. Öte yandan günlük ağız bakımı, düzenli tırnak bakımı yapılmalı; kulak ve göz çevresinin temizliğine özen gösterilmeli ve kişisel eşyalarının hijyeni sağlanmalıdır. Hepimiz biliyoruz ki kediler temizlik konusunda hassas canlılardır.

Arap Kedisinin Sağlık Durumu

Arap kedisinin bilinen bir genetik bozukluğu veya hastalığı yoktur. Bu yüzden de genel anlamda sağlıklı kabul edilirler. Ancak tıpkı bizler gibi bütün canlılar da çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir. Bu yüzden veteriner kontrollerine ve temizliğine özen gösterilmeli; beslenme, yaşam alanı gibi konularda ihtiyaçları tam olarak giderilmelidir.

Yaşam Süresi

Arap kedileri ortalama 12 ila 14 yıl yaşayabilir. Elbette her canlının yaşam süresi genetik kodlarına ve yaşamı boyunca içinde bulunduğu çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Arap Kedisi Eğitilebilir mi?

Arap kedisi zeki, sosyal, insancıl bir kedi türü olduğundan temel eğitimlerinin verilmesi oldukça kolaydır. Birlikte yaşama kültürüne ve zorlayıcı olmayan kurallara alışmaları ve uyum sağlamaları hiç de zor olmayacaktır.

Çöllerden evlere uzanan 1000 yılı aşkın bir süredir devam eden macerası ve kocaman kulaklarıyla Arap kedisinin pek çok özelliği hakkında kaynaklarımızdan derlediğimiz bilgileri kedicinsi.com takipçileriyle paylaştık. Çünkü biz bilgi ve deneyimin paylaştıkça artacağını biliyoruz. Siz de Arap kedisi hakkında bildiklerinizi veya deneyimlediklerinizi yorumlarda paylaşarak kedicinsi.com takipçileri olarak kedi dostlarımız hakkında daha çok bilgiye sahip olmamızı ve bildiklerinizin ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?