Australian Mist

Australian Mist hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara gelin birlikte bakalım. İlgili alt başlıklar ile kolaylıkla tanımış olacaksınız.

Australian Mist
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik70
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı70
Sıcakkanlılık70
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik65
Kıl Dökülmesi35
Sahibine Şevkat70
Sağlık ve Dayanıklılık90
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık30
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler

Evde yaşamak için kontrollü bir şekilde melezlenmiş ve yetiştirilmiş bir cins olan Australian Mist; insancıl, sosyal, zeki, meraklı bir tür olmasının yanında sağlıklı ve dayanıklı olmasıyla da uzun yıllar bize eşlik edebilecek eğlenceli bir dost. Uzun uzun sahibini gözlemleyen, çok konuşkan olmasa da gözleriyle bile iletişim kurabilen bu kediler birbirinden farklı üç cinsin çok sevimli bir melezi.

Australian Mist Kedisinin Kişiliği

Sevgi dolu, şefkatli, nazik, hoşgörülü, meraklı, zeki bir tür olarak bilinen Australian Mist, tam bir ev kedisi… Bu türün insana olan merakı ve sahibine yakın olma isteği onu birçok kedi cinsinden farklı bir kedi yapıyor. Bilinçli melezlemelerle ortaya çıkan bir tür olması, insana ve eve uyumluluğunu üst düzeye çıkarıyor. Habeş’in zekâsı, Birman kedisinin şefkati ve Yerli Shorthair’in enerjisi onda birleşiyor ve kedi severlerin kedilerde en çok aradığı özellikler onun kişiliğini oluşturuyor.

İlgiyi ve yakınlığı seven, insan işlerine meraklı, uyum sağlayabilen bir kedi olarak tam bir aile bireyi gibi davranan Ausralian Mistler kucakta oturmak, sahibiyle temas içeren oyunlar oynamak gibi etkileşimi yüksek aktivitelerden hoşlanır. Bu kişilik özelliği, az nüfuslu aileler veya kedisine vakit ayıramayan sahipler için pek uygun görünmese de Australian Mist yeri geldiğinde kendisini eğlendirmeyi de biliyor. Tek yapılması gereken evde onun için oyunlar ve oyuncaklar içeren alanlar oluşturmak.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Kişilik özelliklerinin hemen hepsi sosyalliğe işaret eden bu kediler çocuklarla, yaşlılarla veya diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşabilir.

Yavruluğunda hareketli, yetişkinlik sonrasında daha sakin olan bu tür; çocuklarla birlikte büyümek için ideal bir türdür. Yavruluğunda küçük çocukların hareketliliğine, ergenliğinde büyük çocukların merakına ve yetişkinliğinde de ihtiyarların bilgeliğine çok rahat uyum sağlayacaktır.

Onun sosyalliği ve merakı yalnızca insanlara karşı değildir. Diğer evcil hayvanlara da merak ve ilgiyle yaklaşan Australian Mist, özellikle kedi dostu köpeklerle iyi arkadaş olabilir. Elbette, iki hayvanı her zaman tedbirli ve kontrollü olarak bir araya getirmek gerekmektedir.

Australian Mist Kedisinin Tarihçesi

Australian Mist Kedisinin ortaya çıkışı aslında insanlığın sosyal ve kültürel yaşamının değişimiyle de yakından ilgilidir. Geçmişte kediler; bizim için çalışan, bizi ve ürünlerimizi haşerattan koruyan birer yardımcı konumundaydı. Ancak artık farelere, böceklere ve diğer zararlılara karşı güvenli evlerimiz ve depolarımız veya onları uzak tutacak yeni tekniklerimiz var. Böylece kediler, tahıl ambarlarımızın bekçisi olmaktan çıkıp evlerimizin en güzel köşelerini paylaştığımız birer aile üyesi hâline gelmişlerdir.

Australian Mist de bu yeni ihtiyaca cevap vermek üzere yetiştiriciler tarafından bilinçli melezlemelerle ortaya çıkmış bir türdür. 1977’de Dr. Truda Straede; iç mekân kedisi olarak yaşamaktan memnun olacak, insanla yakın temastan kaçınmayacak, vahşi kökenlerinin izlerinden olabildiğince uzaklaşmış bir kedi türü oluşturmak amacıyla bu türün melezlenmesini sağladı. Bu melezde katkısı bulunan türler; Habeş, Birman ve yerli evcil tekirdir.

Başlangıçta, Spotted Mist (Benekli Sis) olarak adlandırılan tür, zamanla Avustralya’nın milli bir değeri olarak algılanmaya başlamış ve 1998’de adı buna uygun bir biçimde Australian Mist olarak değiştirilmiştir. 2014 yılında ise The International Cat Association (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından kabul edilmiş ve şampiyon statüsü kazanmıştır.

Australian Mist Kedisinin Tarihçesi
Australian Mist Kedisinin Tarihçesi

Australian Mist Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Australian Mist cinsi; orta boylu, orta ağırlıkta, genel anlamda ortalama fiziksel özelliklere sahip, kısa tüylü bir türdür. Melez bir ırk olan bu kedilerin özellikle yüz yapısı ve vücut duruşu Habeş kedisini andırmaktadır. Bunun yanında, tüy kombinasyonları fiziksel özelliklerinde belirleyici unsurdur.

Yüz ve Kafa Yapısı

Yuvarlak ve buruna doğru yumuşakça sivrilen bir kafa yapısı vardır. Orta boyutlu kulaklarını Habeşli atalarından aldığı açıkça görülebilir. Yuvarlak yanak çizgileri çenesinde nazikçe birleşir ve kafasının geri kalanıyla harika bir oran yakalar. Büyük, parlak gözleri yeşil veya yeşilin sarıya çalan farklı tonlarında olabilir.

Vücut Yapısı

Arka bacaklarının ön bacaklarından biraz daha yüksek olması vücut yapısını ve duruşunu doğrudan etkileyen en önemli faktördür. Genellikle düz bir sırtı olan Australian Mist kedisinin sırtı ön-arka bacaktaki uzunluk farkı sebebiyle kalçadan omuzlara doğru biraz eğimli de olabilir. Yandan bakıldığında vücudu genellikle yuvarlak köşeli bir dikdörtgeni andırmaktadır. Uzun ve uca doğru incelip görece küt biten kuyruğu oldukça tüylüdür.

Tüy Çeşitleri

Eski adıyla Spotted Mist diye anılan bu cinsin ayırt edici özelliklerinden biri de tüyleri ve tüylerinin desenleridir. Genellikle benekli veya kalın dağınık bulutumsu hatlardan oluşan çizgileri olduğundan bu ismi almış olması hiç de şaşırtıcı değildir. Australian Mist türü, beneklerinde ve zemin renginde kahverengi, açık kahverengi, mavi, altın sarısı gibi pek çok rengin farklı kombinasyonlarını taşıyabilir. Tüyleri genelde parlak ve canlıdır.

Ağırlığı ve Boyutları

Yetişkin bir Australian Mist’in vücut ağırlığı 3,5 – 7,5 kg arasında değişebilmektedir. Dişilerin ağırlığı 5 kg’a kadar, erkeklerinki ise 7,5 kg’a kadar çıkabilir. Ancak her canlının vücut gelişimi genetik miras, beslenme, sağlık sorunları, egzersiz gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebileceği için kediniz bu değerlerin dışına da çıkıyor olabilir.

Australian Mist Kedisinin Bakımı

Australian Mist türünün bakımı herhangi bir kedi cinsinin bakımından pek farklı değildir. Sıcaklık konusunda hassas bir tür olabilir. Sıcak havalarda serinleyebileceği bir ortam oluşturulduğundan ve yeterli suya erişebildiğinden emin olmak gerekir. Beslenme, sağlık, temizlik, ilgi gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi genel anlamda yeterli olacaktır.

Bakım Maliyeti

Australian Mist cinsi tam bir ev kedisi olarak melezlendiği ve ev kedisi olmaya uyum sağladığı için onu ailenin herhangi bir üyesinden ayrı tutmayıp ev düzeninde onun için değişikler yapılması gerekebilir. Bu ve sağlık, beslenme, temizlik, oyuncak, kişisel eşyalar gibi temel masrafların dışında kalan bir maliyet söz konusu değildir.

Beslenme

Australian Mistler boğaz konusunda biraz hassas olabilirler. Genellikle sabit bir diyetten hoşlandıkları için menülerinde yapılacak değişiklikler çok yavaş ve kademe kademe yapılmalıdır. Protein ağırlıklı bir diyete ihtiyaç duyan bu kedilerin diyeti en az ¼ protein ve en fazla %5 karbonhidrat içerikli olmalıdır.

Temizlik

Kedilerin temizlik konusunda hassas canlılar olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Australian Mist de bütün kediler kadar temizliğe düşkün bir türdür. Mümkünse günlük olarak ağız bakımı yapılmalı; haftada 1-2 defa tüyleri taranmalı ve tuvalet, mama kabı, oyuncak gibi kişisel eşyaları düzenli olarak temizlenmelidir. Enfeksiyon riskine karşı kulak içleri ve göz çevresinin temizliği aksatılmamalı; düzenli olarak nemli bir bez yardımıyla bu bölgeler temizlenmelidir.

Australian Mist Kedisinin Sağlık Durumu

Australian Mist en sağlıklı kedi türlerinden birisidir ve bilinen genetik bir hastalığı yoktur. Ancak her kedide görülebilecek -her insanın nezle olması gibi- hastalıklara karşı dikkatli olunmalı ve periyodik veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.  Bunun yanında birçok ev kedisinin karşı karşıya olduğu obezite riskine karşı diyet – egzersiz dengesi iyi kurulmalı ve özenle takip edilmelidir.

Yaşam Süresi

Her canlının yaşam süresi; genetik kod, hareket, diyet, ruhsal durum, hastalıklar gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Nasıl ki biz insanlar ne kadar yaşayacağımızı bilemiyor ancak tahmin yürütebiliyorsak kedilerde de durum böyledir. Australian Mistler’in ortalama yaşam süresi 15-18 yıldır.

Australian Mist Kedisi Eğitilebilir mi?

İnsanlarla birlikte evlerde yaşamak üzere özel olarak melezlenmiş bir tür olarak Australian Mist, bunun yanında kişilik özellikleriyle de evde yaşam kurallarına uyum sağlama gibi temel konularda rahatlıkla eğitilebilecek bir türdür.


Australian Mist türünün kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri, bakımı ve sağlık durumu hakkında bildiklerimizi kedi severlere aktarmaya çalıştık. Kedi türleri hakkında bildiklerimizi ve deneyimlediklerimizi birbirimizle paylaştıkça onları çok daha iyi tanıyacağız. Bunu sağlamak için Australian Mist hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi yorumlara yazmanız kedicinsi takipçilerinin daha detaylı bilgilere ulaşmasını sağlayacaktır. Şu soruya cevap vererek başlayabilirsiniz: Her Australian Mist ev kedisi midir yoksa bazıları dışarıdaki sonsuz yaramazlık fırsatını fark etmiş olabilir mi?


İlgili & Yardımcı Kaynaklar

  1. Australian Mist Hakkında (TICA)
  2. Australian Mist Irk Standartları (TICA)
  3. Australian Mist Hakkında Makale (TICA)
  4. Australian Mist (Wikipedia)
Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.

One thought on “Australian Mist

  1. KEREM

    Bizim bildiğimiz Tekir kedilere benziyor ama biraz iri gibi sanki çok tatlı duruyor. Yazı harika olmuş elinize sağlık. 👍

    Cevapla

Bir yorum yazmaya ne dersin?