Bengal Kedisi

Bengal Kedisi ile ilgili bilinmesi gereken şeyleri sizler için güvenilir yabancı kaynaklardan en doğru şekilde ve kapsamlı olarak hazırlamaya çalıştık.

Bengal Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik00
Kıl Dökülmesi30
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık75
Özgürlük Düşkünlüğü70
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık70
Çocuklarla Dostluk75
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar90
Bilgiler

Evinizde besleyebileceğiniz minik bir leopar ister misiniz? Üstün zekası, sevecenliği, arkadaş canlısı oluşunun yanı sıra muhteşem görünüşüyle de sizleri büyüleyecek bir kedi. Bengal Kedisi oldukça atletik ve eğlenceli bir oyun arkadaşı. Bakım ihtiyaçları ise tüm bu enerjisine rağmen oldukça az. Gereken tek şey işlerinize onu da dahil ederek keyifli zaman geçirmek. Bengal ayrıca kaliteli bir yaşama ihtiyaç da duymakta. Sıklıkla zekasını zorlayacak yeni numaralar sunmanızı da sizden bekleyecektir. Evinizde koyduğunuz kuralları hızlı öğrenme kabiliyeti sayesinde çabucak öğrenecektir. Yemek yaparken, duş alırken, kitap okurken ya da diğer işlerde onu da dahil etmeniz kendisini değerli hissettirecektir.

Bengal Kedisi ile alakalı detaylı biligi ve aklınızda soru işaretleri oluşturan durumları yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için Bengal hakkında kapsamlı ve emin olduğumuz bilgileri yaptığımız uzun araştırmalar neticesinde bütün olarak tek bir makalede topladık. Bengal Kedisinin mizacı, kökenleri, fiziki özellikleri, sağlık durumu, bakımı gibi konularda detaylı şekilde bir inceleme yaptık.

Bengal Kedisinin Kişiliği

Bengal kedisi her şeyden önce tecrübeli bir bakıcıya uygun bir cinstir. Eğer daha önce bir kedi bakmamışsanız Bengal sizi fazlasıyla zorlayacaktır. Çok dikkatli ve akıllı bu kedi oldukça hareketlidir. Sürekli dikkat çekmeye çalışır. Hoşlanmadığı ve yapmak istemediği bir şeyi ilginizi çekmek için tekrarlayabilir. Bunun sebebi dikkati üzerine çekmektir. Bengal Kedisi ayrıca yetenekli ve usta bir cinstir. Onun için ulaşılamayacak nokta ve girilemeyecek yer neredeyse yoktur. Mutfak dolaplarını, çekmeceleri rahatlıkla açabilir. Patileri ve bir el gibi kullanabildiği güçlü pençeleri ile akvaryumdaki balıkları avlayabilir.

Fazla merakı televizyonla da etkileşim içine girmesine neden olabilir. Televizyondaki canlılara pençe atabilir. Vahşi olmasa da halen daha akrabalarının genlerini taşıdığı için bu hareketleri normal karşılamak gerekir. Aktivitelerinden kalan zamanda kucağınıza atlar ve uyur. Böylelikle sevimli ve haylaz bir kerata olduğunu görmüş olursunuz.

Vahşi görünümünün aksine hayat dolu ve eğlenceli Bengal aile bireylerinin hepsine karşı sevgi doludur. Onun bu eğlenceli dünyasına dahil olduğunuzda maskaralıkları ve güldürücü mizacıyla çok iyi bir dost olacaktır. Oyuncu ve enerjik kişiliğiyle sakin bir kedi olmadığını anlamak güç değildir. Atletik ve kaslı yapısı, bir Leopar’ı andıran görünüşüyle Bengal Kedisi yabancılarla da etkileşimden çekinmeyecektir. Zira merakı utangaçlığına baskın gelecektir. Bengal Kedisinin bitmek bilmez bir ilgi ihtiyacı, sınırsız aktiviteleri, doyumsuz merakı bağımsızlık arzusuna da gölge düşürmez.

Kendilerine bakmakta ve kendilerini eğlendirmekte oldukça usta olan bu kediler bazı durumlarda hoşunuza gitmeyecek şeyler de yapabilirler. Eğer onlardan uzakta olacağınız zaman dilimleri olacaksa Bengal için interaktif oyun araçları ile onları baş başa bırakmalısınız. Bazen de Bengal iç mekanda tutulmaktan çok sıkılacaktır. Tıpkı vahşi akrabaları gibi onun da dışarıda dolaşmaya ve geniş alanlarda hakimiyet kurmaya ihtiyacı olacaktır.

Bengal Kedisi atletik vücudu ve güçlü bacaklarıyla usta bir tırmanıcıdır. Onun için uzun tırmanma direkleri ve yüksek pencereler cazip mekanlardır. Avizelere kolayca ulaşabilir. Zekasını tatmin edecek bulmacalar ve oyunlarla sürekli kendisini geliştirmesi için yeni aktiviteler üretmek zorundasınız. Yavru bir kedinin enerjisini yetişkinlikte de taşıyan Bengal Kedisi ev kurallarını ve yeni numaraları öğrenmede zorlanmaz. Bunlara ışıkları açmak, tuvalet sifonunu çekmek, kapıları açmak gibi zamanla sorun haline dönüşebilecek işleri çabuk öğrenirler. Hatta bazı Bengal kedileri tuvaleti kullanmayı da öğrenecek kadar zekidirler. Sebebi leoparların kokusunu suda yok etmek istemesi olabilir. Elbette bu yapmasını istemeyeceğiniz bir davranıştır. Size her zaman tuvalet kapağını kapalı tutmayı yakın zamanda öğretecektir.

Bengal Kedisi diğer birçok kedi cinsinin aksine suyu çok sever. Özellikle su akış halindeyse suyla oynamaktan hoşlanır. Islanmaktan çekinmez. Kapıları da açmayı öğrenen Bengal bazen duşta yanınızda belirebilir. Sadece duşta değil lavabolarda, mutfak evyesinde de suyla oynarken görmek mümkündür. Havuzda da yüzmeye bayılacağından şüpheniz olmasın.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bengal Kedisi bu eğlenceli, atletik, enerjik, talepkar yapısı ile vahşi akrabası leoparların sahip olduğu yalnızlığı istemezler. Onlar meraklı, zeki, dost canlısı, sevimli küçük yaratıklardır. Diğer evcil hayvanlarla ve kedilerle etkileşimleri hızlı olacaktır. İletişimleri de küçük leoparın liderliğinin kabul edilmesiyle zor bir hal almayacaktır. Fakat yukarıda bahsettiğimiz üzere Bengal Kedisi güçlü ve bastırılamayan bir avlanma iç güdüsüne sahiptir. Evdeki daha küçük evcil hayvanlar özellikle de vahşi kedilerin menüsündeki canlılar kazara Bengal’in pençesine takılabilir. Sevimli leoparlar çocuklarla da iyi geçinirler. Ancak küçük yaştaki çocuklarla ısınabileceği bir süreç iki taraf içinde daha iyi olacaktır. Kendisini istemediği şeyleri yapmaya zorlayan bir ufaklık Bengal için stresli dönemleri başlatabilir. Bu durum istenmeyen sorunlar ortaya çıkarabilir.

Bengal Kedi Yavrusu
Bengal Kedi Yavrusu

Bengal Kedisinin Tarihçesi

Tüm diğer evcil kedi cinslerine benzer şekilde Bengal Kedisinin de ataları vahşi kedilerdir. İnsanoğlunun vahşi kedilere olan tutkusu ve bakışı neredeyse tarih boyunca hep yüksek düzeyliydi. Türler evcilleştikçe ve onları evlerimize almanın kolay yolu bulundukça insanlar bu vahşi güzelliklere daha yakın olmak ve onlarla dost olmak istemiştir. Bengal Kedisi de bu süreç içindeki maceranın bir sonucudur.

Bengal Kedisi Felis Silvestris Catus (Evcil Kedi) ve Prionailurus Bengalensis(Leopar Kedisi) melezlenmesiyle ortaya çıkmış bir cinstir. Ancak başlangıçta melezleme ile yeni bir cins üretmek amaç değildi. Bengal için macera 1963 yılında başlar. Jean S. Mill adında bir kadın dişi Leopar Kedisi kedisi aldı. O dönemde günümüzdekinin aksine Leopar Kedisi almak mümkündü. Zamanla kedisinin sıkılacağını düşünen Mill onunla arkadaşlık etmesi için bir Evcil Kedi almıştı. Mill bu iki kedinin çiftleşmesine ihtimal vermese de sonuç farklı oldu. Ve yavrulardan sadece benekli bir dişi hayatta kaldı. Aynı zamanda bir yetiştirici olan Mill, Kin-Kin adlı bu dişi melezi evcil babasıyla çiftleştirdi. Sonuç olarak düz renklerde ve benekli yavrular elde etti.

Yine bu dönemde melez yolla yeni cinsler üretmek için çalışan oldukça fazla kişi vardı. Bunlardan birisi olan Dr. Willard Centerwall Kedi Lösemisine dirençli melezler üretmeyi düşünerek Asya Leopar Kedisi ve Evcil Kediyi çiftleştiriyordu. Willard ve Mill beraber çalışmaya başladılar. Kedi lösemisi için kullanılan 8 hibrit dişi Mill’e emanet edildi. Ensestin önlenmesi amacıyla Egyptian Mau, Abyssinian, Ocicat ve Burmese gibi farklı cinslerle de melezlemeler yapılmıştır. Elindeki dişiler için uygun adaylar arayan Mill Hindistan’da sıklıkla görülen kısa tüylü turuncu evcil kediyi ve kahverengi benekli bir cinsi de işe dahil etti.

Bir Leopar’ın vahşi görünümüne sahip ancak evcil bir kedi olabilecek kadar uyumlu bir cins yetiştirme hedefine dönüşmüş olan programın ilk melezleri vahşi atalarına daha yakındı. Bu utangaç ilk melezlerin erkekleri tıpkı diğer melezleme programlarında olduğu gibi kısır oluyordu. Hatta F1 olarak kodlanan bu ilk melezlere ek olarak F2, F3 ve bazen F4 veya daha sonraki nesillerin erkekleri de kısır olabiliyordu. Bu nedenle Bengal Kedisinin tam olarak cinse dönüşmesi çalışması birkaç nesil boyunca yalnızca dişilerle sağlanmaya çalışıldı. Ancak Bengal Kedisinin safkan bir kedi olarak tanınması için yalnızca Bengal ile çiftleşmesi gerekliydi. Günümüzde uysal ve mutlu bir mizaca sahip, sağlıklı ve evcil ilk Bengal Bayan Mill tarafından 1980’de üretildi. 1985’te ise birbiri ile üremeye devam edecek yeterli sayıda Bengal Kedisi artık üretilmişti.

The International Cat Association 1983’te Bengal Kedisini deneysel bir cins olarak tanımaya girişti. TICA 1991’e gelindiğinde Bengal’i tam olarak tanımıştır.

Bengal Kedisinin Güzel Gözleri
Bengal Kedisinin Güzel Gözleri

Bengal Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Bengal Kedisi atası Leopar’a çok benzer bir fiziksel görünüşe sahiptir. Üreme programı başarıya ulaşmış ender vahşi ırklardan olan Bengal genel hatlarıyla sağlam, dengeli, dolgun, kaslı ve sert görünüşlü zarif bir cinstir. Orta boy bir kedi olan Bengal Kedisi melezleme yapılırken kullanılan Egyptian Mau, Abyssinian, Ocicat, Burmese gibi cinslerden daha güçlü bir cinstir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Bengal Kedisinin kafası ovaldir ve tam bir yuvarlak şeklinde değildir. Hatta kamayı da  andırır. İleriye doğru dönük tüylü kulaklar tabandan uca doğru üçgen şeklini tamamlar. Kulakların uç kısımları sivri değil ovalleşmiştir. Gözler bariz şekilde belirgin, yuvarlağa dönüşecekmiş gibi badem şeklinde ve kusursuzdur. Siyah çerçeveli badem gözler altın renginden koyu yeşile değin farklı renklerde olabilir. Burun ve ağız birlikte öne doğru çıkıktır. Burun tıpkı kürkü üzerindeki beneklere benzer şekilde yüzün ortasında bir nokta gibi kendini gösterir. Dolgun ve geniş elmacık kemikleri vardır. Bıyıklar tıpkı bir leoparınki gibi uzun ve belirgindir. Bengal Kedisi göbeğinde beneklere ve alnında işarete sahiptir. Yüz genel hatları itibariyle geniş ancak fazla büyük değildir.

Vücut Yapısı

Bengal Kedisi güçlü, kaslı ve uzun bir vücut yapısına sahiptir. Aynı zamanda çevik ve zarif vücudu kemikli ve sağlamdır. Ona baktığınızda ormandan kaçmış gelmiş bir leopar yavrusu gördüğünüzü  sanabilirsiniz. Şampiyon bir atletin çevikliğini barındırır. Bir basketbolcu gibi esnek vücudu ile iyi bir atlayıcıdır. Gövde ile kafayı birbirine bağlayan kaslı, uzun boynu heybetli duruşunu ön plana çıkarır. Görünüş itibariyle küçük bir leopar demek haksızlık olmaz.

Aynı zamanda diğer uzuvları ile de vahşi atalarına benzer özellikler taşır. Kaslı, kalın, orta uzunlukta ve uca doğru incelen kuyruğu atlarken ya da yükseğe zıplarken dengede kalmasını sağlar. Bacakları gövde, boyun, kuyruk ile uyumlu şekilde kalın, kemikli ve kaslıdır. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur. Bu durum Bengal Kedisinin daha yükseğe ve ileri doğru zıplamasına yardımcı olur. Yüzeye iyi tutunmasını sağlayan ayakları yuvarlatılmış ve geniş tabanlıdır. Büyük ve yuvarlak pençelerini bir el kadar iyi kullanabilirler. Leoparların da kuyruk, bacak ve ayak  yapıları da Bengal ile benzerlik taşır.

Tüy Çeşitleri

Bengal kısa tüylü, parlak ve göz alıcı bir kaplamaya sahiptir. Kürkü oldukça lüks ve kalındır. Aslında bir kürkten ziyade paltoya benzer. Bazı desen ve renklerde Bengal Kedisi ışıkta parlayacak kadar göz alıcı olabilir. Kürkü sağlam ve sert yapısına rağmen oldukça yumuşak ve ipeksidir. Bengal Kedisi Kahverengi Tabby, Seal Sepia Tabby, Seal Mink Tabby, Seal Lynx Point, Black Silver Tabby, Seal Silver Sepia Tabby, Seal Silver Mink Tabby, Seal Silver Lynx Point gibi birçok farklı renge sahip olabilir. Kürk üzerindeki benekler ise genellikle kahverengi, siyah ve grinin tonları olmaktadır.

Bengal Kedisinin vücudu kaplayan kürkünün deseni ise temel olarak benekli ve mermer olmak üzere ikiye ayrılır. Benekli Bengaller 4 tür desene sahiptirler. Bunlar; Çift Renkli, Ok Uçlu(Arrowhead), Açık ve Kapalıdır(Doughnut). Ok uçlu desende kürkün belli kısımlarında lekeler siyahtır ve sivri bir uç şeklindedir. Kapalıda ise desenler bir Donut’a benzerdir. Tam yuvarlak olmayan bu desenlerin iç kısmı genel kürk renginden daha koyu ve çevresi siyah bir çerçeve ile kaplıdır. Açıkta ise dış hatlar siyah iç kısım ise adından da anlaşılacağı üzere net şekilde açık renklidir.

Mermer Bengal ise lekeli tekirden gelen bir desenle bu hali almıştır. Desenler burada yataydır ve tıpkı mermerdeki damar ve girdapları andırırlar. Beneklilerde ise desenler rastgeledir. Mermer desenleri bulutlu şekildedir. Yani desen net olarak belirginleşmez, buğuludur. Mermer desenli Bengal’in karın bölgesinde çizgiler ve baş kısmında klasik tekir deseni mevcuttur.

Ağırlığı ve Boyutları

Orta boy bir cins olan Bengal Kedisinin erkekleri 5 ile 7 kg arası dişileri ise 4 ile 6 kg arası makul bir ağırlığa sahiptir. Bu denli sağlam yapıda, kaslı ve kemikli bir yapıda kedi için bu boyut ve ağırlıklar normal ölçektedir. Yetişkinlik boyutu dişilerde daha az sürmekte ve 12 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Erkeklerde ise bu süre daha uzun ve 24 ay civarı bir zamanı kapsamaktadır.

Bengal Kedi Cinsi
Bengal Kedi Cinsi

Bengal Kedisinin Bakımı

Bengal aktif bir kedidir. Sağlam yapısı ile hassas bir cins olmaktan çok uzaktır ve oldukça dayanıklıdır. Haliyle aşırı bir bakım gerektirmez. Sahip olduğu lüks kürkü ve kısa tüyleri de bakımını kolaylaştırır. Bengal Kedisinin bu kısa ve kalın tabakasını haftada bir defa taramak hem cilt yağlarını dağıtarak kedinin rahatlaması hem de ölü tüy ve derinin uzaklaştırılması için yeterli bir işlem olacaktır. Bengali evde tutmak zor olsa da akıllıcadır. Dışarıya sık çıkarıldığında kuş, balık gibi vahşi yaşamdaki diğer canlılara karşı içindeki avcı içgüdüsü palazlanabilir. Enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşın gözler, kulaklar ve burun haftalık olarak kontrol edilmelidir. Gününün çoğunu hareket etmekle geçiren Bengal için yüksek kaliteli bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Bakım Maliyeti

Bir Bengal Kedisi satın almaya hazırsanız 400 ile 1500 sterlin arası bir meblağayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bengal’in desenlerine, soyuna, yaşına, cinsiyetine göre bu fiyat değişebilmektedir. Böyle muhteşem minik bir leopar için bu bedel makul karşılanmalıdır. Beslenme ihtiyacı, veteriner bakım masrafları, aşıları, yıllık kontrolleri gibi giderler düşünüldüğünde yıllık olarak Bengal Kedisinin 600 sterlin civarı bir masrafı olacaktır. Aylık olarak ise yaklaşık 50 sterline masrafları için gidecektir.

Temizlik

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Bengal Kedisi suyu çok seven bir cinstir. Yıkamak istediğinizde size güçlük çıkarmayacaktır. Ancak eşsiz kürkü sayesinde çok fazla banyo ihtiyacı yoktur. Diş bakımı tüm kediler gibi Bengal içinde yeteri kadar yapılmalıdır. Haftada bir uygun diş macunu ve fırça ile dişlerini fırçalamak yeterli olsa da günlük rutin kedinin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması için daha doğru olacaktır. Tırnaklarını düzenli olarak haftada bir ya da vakti geldikçe kesmek hem kedi için hem de sizin için olası hasarlara karşı koruma sağlayacaktır.

Bengal Kedisinin Sağlık Durumu

Bengal Kedisi gerek kürkü gerek yapısı gereği oldukça sağlam ve sağlıklı bir cinstir. Bu kürk onları soğuğa karşı etkin şekilde korur. Bengal takviye etmesi gereken enerjisini yüksek kalorili diyetle tamamlar. Her ne kadar aşırı hareketli de olsa dikkat edilmezse kilo almaya meyledebilir. Sağlıklı ve dayanıklı yapısının sürdürülebilir olması için Bengal Kedisi sık sık egzersiz yapmalıdır. Bu egzersizler ev içindeki aktivitelerle, dışarıda dolaşmayla karşılanabilir.

Sağlık Sorunları

Kedi Lösemisi’ne karşı bağışıklığa sahiptir. Ne denli sağlıklı ve güçlü olursa olsunlar tüm melez ve safkan cinslerdeki gibi Bengal kedilerinde de bazı sağlık sorunları görülebilir;

  • Distal Nöropati: halsizliğe ve zayıflığa neden olan bir sinir sistemi rahatsızlığıdır.
  • Piruvat Kinaz Eksikliği: eritrositlerdeki şekerin parçalanmasında rol oynayan enzimlerin eksikliğinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Kedilerde anemiye ve eritrosit ölümüne neden olur.
  • Düz Göğüslü Kedi Sendromu: hastalık şiddetli veya hafif şekilde görülebilir. Genellikle yavru kediler yetişkinliğe ulaştıkça bu rahatsızlığın sonlandığı görülür.
  • Hipertrofik Kardiyomiyopati: bilinen, henüz belirlenemeyen, nedeni bilinmeyen hastalıkların birleştiği bir sendromdur. Kalıtsal bir rahatsızlığa da dönüşebilir. Kalp kasının kalınlaşmasına neden olan bu rahatsızlık Bengal Kedisi için sık görülen bir vaka olmasa da bilinen bir rahatsızlıktır. Hastalığın kesin olarak nedeni bilinmeyebilir. Ancak nefes darlığı, ağrılı felce neden olan Tromboembolizm(kan damarını tıkayan pıhtı), aşırı yorgunluk ve bitkinlik bu hastalığa neden olan belirtiler olarak bilinmektedir.
  • Progresif Retinal Atrofi ise körlüğe neden olan kalıtsal bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Bunun aksine kimi zamanlarda da genç yaşta ortaya çıkabilir.

Bunların haricinde Katarakt, Patellar Lüks, Polikistik Böbrek Hastalığı, Entropion, Kronik Böbrek Yetmezliği gibi sağlık sorunlarıyla da kedinizin karşılaşabileceğini bilmeniz gereklidir.

Yaşam Süresi

Dişi veya erkek bir Bengal genel olarak 12 ile 16 yıl arası yaşam sürmektedir. Sağlıklı bir Bengal Kedisi 16 yaşına kadar ulaşabilmektedir. Uzun ve keyifli bir yaşam sürmeleri için veteriner kontrolleri, aşıları, takviyeleri, diyetleri, temizliği ve diğer gereksinimleri sürekli takip edilmelidir.

Bengal Kedisi Eğitilebilir mi?

Bengal tasmaya kolay alışacaktır. Zaten sürekli aktivitelerinize dahil olmak isteyen bir cins olduğu için eğitiminde güçlük çekmezsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz gibi ev kurallarını kolay öğrenir ve kurallara çabuk adapte olabilir. Zekasıyla yeni numaraları da hemen kapacaktır. Çekmeceleri açan, ışıkları kapatabilen bir kedi için bir şeyler öğretmek zor olmayacaktır. Tabi Bengal istemediği şeylere karşı ayak direyebilir. Bu durumda ısrarcı olmak doğru olmayacaktır.


Bir kedi sahiplenmeden önce iyi bir araştırma yapmak, size ve çevrenize uygunluğundan emin olmak oldukça önemlidir. Belki de bir gün sahip olmayı düşündüğünüz Bengal Kedisi ile ilgili kapsamlı bir yazıyı yukarıda sunmaya çalıştık. Uzun uğraş ve araştırmalar neticesinde güvenilir kaynaklardan edindiğimiz anlaşılır ve doğru bilgileri derledik. Umuyoruz ki yeni bir kedisever dost daha ediniriz. Sizler de Bengal Kedisi ile ilgili pratikte elde ettiğiniz deneyimleri ve karşılaştığınız problemleri bizlerle paylaşmak için yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Görüş ve önerilerinizin hem bizim için hem de Bengal sahipleri için değerli olduğunu unutmamanız dileğiyle.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?