Bombay Kedisi

Bombay Kedi hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte Bombay Kedisi hakkında bilinmesi gerekenler.

Bombay Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık60
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik70
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık30
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler

Siyah kürkü, altın ve bakır rengi gözleri ve kara bir panteri andıran yapısıyla asil bir kediyi birlikte tanıyalım. Bombay Kedisinin kökeni, kişiliği, iletişim ve etkileşim başarısı ve daha bir çok özelliği ve bakımı hakkında bilgi edinmek için yazımıza buyurun.

Bombay Kedisinin Kişiliği

Bombay Kedisi melez bir cinstir. Amerikan Shorthair’in dostane karakteri ve doğası ile Birman Kedisinin sosyal, meraklı, kucak seven mizacının bir araya getirilmiş halidir denilebilir. Sadece sahibine karşı bu tavırları göstermez. Tüm aileye karşı aynı sevecenliği göstermektedir. Uysallığı ile de apartman gibi yerleşkelerde sorunsuz bakılabilir. Esinlenildiği haliyle ve şeklen bir pantere benzemektedir. Ancak bu durum sizi yanıltmasın. Bahsettiğimiz üzere oldukça uysal ve kucak seven bir cinstir.

Çok fazla arkadaş canlısı olduğu için fazla ilgi görmek isteyen bir cinstir. Bu nedenle gün içinde kedinizden çok uzak kalmamanız gerekmektedir. Oldukça ilgili ve hareketli bir ırk olması sebebiyle de bağınızı uzun süreler koparmamanız gerekebilir. Kaslı ve asil görünümüyle Bombay Kedisi oldukça aktif, hareketli ve oyuncu bir cinstir.  Oyun oynamayı sever. Tasma kullanımına kolay uyum gösterir. Bazılarında konuşkanlık da olabilir. Oyunculuğu, belli hareketler yapması ve bunları öğrenebilmesi onun oldukça zeki bir cins olduğunu göstermektedir. Tabi bir de bu zekanın ilgiyle desteklenmesi gerekmektedir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bombay Kedisi ilgiye karşı oldukça duyarlı ve ailenin tümüne karşı sıcakkanlı olabildiği için çocuklarla da iletişimi ve etkileşimi iyidir. Diğer kedilerle ve köpeklerle de uyum içinde yaşayabilir. İnsana yakın olmayı, oyun oynamayı sevmesi çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da iyi olmasını sağlamaktadır. Ancak bu cinslerin Bombay’ın kendi otoritesine ve yaşam alanına saygı duyması gerekebilir. Aksi takdirde Bombay Kedisi uyumluluğunu kaybedebilir.

Bombay Kedisinin Tarihçesi

Bombay Kedisi, Amerikan Shorthair ile Birman Kedisinin melezi bir cinstir. Bombay, melezlenirken bir panterden esinlenilmiştir. Aynı zamanda bu cinsin sevecen ve arkadaş canlısı da olması amaçlanmıştır. Böylelikle Bayan Horner canlı göz rengine sahip bir Amerikan Shorthair ve Grand Champion bir Birmanya Kedisini melezleme sürecine dahil etti. Sonuçta vahşi ırklara benzeyen, canlı ve parlak renkleri olan, asil bir görünüme sahip bir cins hedefi Bombay Kedisini ortaya çıkarmıştır. Bombay Kedisinin Hindistan’nın Mumbai(Bombay) Bölgesi ile bir alakası bulunmamaktadır. İsmin seçilmesinde Hindistan’ın siyah panterine benzemesinin amaç edinilmesi sebep olmuştur.

Bombay Kedileri
Bombay Kedileri

Bombay Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Bombay, rengi haricinde Birmanya Kedisi ile benzerlik göstermektedir. Ancak onu farklı bir cins haline getiren oldukça belirgin özellikleri mevcuttur. Bombay Kedisi, daha kıvrak ve atletik yapısıyla Birmanyalı kuzeninden ayrışmaktadır. Ayrıca Birmanya Kedisinin sağlam bir görünüm sunan vücuduna nazaran Bombay’ın gövdesi orta uzunlukta ve kaslı bir yapıya sahiptir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Keskin hatlarla çizilmemiş yuvarlak bir kafa yapısı mevcuttur. Oldukça parlak ve vahşi bir panteri andıran altın sarısı gözleri(bakır rengine de çalabilir) Bombay’ın en belirgin özelliklerindendir. Yine iki göz arasında geniş denilebilecek bir boşluk bulunmaktadır. Kafa yapısı ile uyumlu ve çok geniş olmayan bir ağzı vardır. Bombay Kedisinin burnu ise yine diğer yüzdeki organlar ve hatlar gibi yuvarlak olmaya meyillidir ve sivrilik yoktur. Kulakları ise keskin şekilde sivriltilmemiş yuvarlak olmaya yakın ovaldir.

Vücut Yapısı

Bombay Kedisinin vücut yapısı kaslı ve gövdesi orta derecede uzunluğa sahip atletik bir görünüme sahip şekildedir. Siyah kürkü oldukça parlak ve canlıdır. Vücudunu kaplayan tüyler onu göründüğünden daha hafif gösterebilir. Bacakları gövdesinin kaslı yapısı ve kuyruğuyla orantılıdır. Kuyruğu ise ne uzun ne kısa orta uzunluktadır. Ayakları ise yine vücuduyla uyumludur. Yuvarlak ve siyah pençe yuvaları mevcuttur. Bombay Kedisi yetişkin hale geldikçe tüyleri daha da koyulaşmakta ve canlı görünmektedir. Bombay Kedisinin satene benzer dokuya sahip bir kürkü vardır. Ve tüyleri rugan gibi parlaktır. Kürkü incedir. Ve tüyleri kısadır. Koyu siyah bir rengi olan Bombay, gerçekten de kaslı, dinamik ve zarif yapısıyla bir Kara Panteri andırır.

Tüy Çeşitleri

Kısa tüylü ve çok sık bakıma ihtiyaç duymayan bir cinstir. Haftada bir kez taramak tüy bakımı için yeterlidir. Tüy bakımı oldukça kolaydır. Elle okşamak bile bakım için yeterli olacaktır. Yine az tüy dökmesi sebebiyle de onunla birlikte yaşamak kolay olacaktır.

Ağırlığı ve Boyutları

Bombay Kedisinin erkekleri yaklaşık olarak 4 ile 5 kg arasındadır. Dişileri ise erkeklerinden daha hafif ve 3.5 ile 4 kg arası ağırlığa sahiptir. Erkekleri dişilerinden genellikle daha ağır olmaktadır. Bu da bir kucak kedisi için normal değerlere sahip olduğunu göstermektedir. Bombay Kedisinin yetişkinlerinin boyu ise yaklaşık 30 cm civarındadır.

Bombay Kedisinin Özellikleri
Bombay Kedisinin Özellikleri

Bombay Kedisinin Bakımı

Haftada bir kez ölü tüylerin ve derinin temizlenmesi için kürkün fırçalanması yeterlidir. Bu işlem cildindeki yağın düzgün şekilde dağılımına ve tüylerinin daha parlak olmasına yardımcı olacaktır. Bahsedildiği üzere cinsin ilgiye ihtiyacı yüksek olduğu için tarama işlemiyle birlikte hem bakım hem de ilgi ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Bakım Maliyeti

Bombay Kedisi kolaylıkla elde edilebilecek bir cins değildir. Yetiştiricisinin çok fazla olmaması sebebiyle bu cinsi alabilmeniz için sıra beklemeniz gerekebilir. Bir Bombay’a bakabilmek için aylık ortalama 30 – 40 sterlin arası bir miktara ihtiyacınız olabilir. Bu masraflara aylık temizlik, bakım, veteriner, mama gibi masraflar da dahil edilmiştir. Öte yandan maddi maliyetinin olması temel bakım ihtiyacının haftalık olması sebebiyle büyük bir külfet yüklememektedir. Bir Bombay Kedisinin 15 – 20 yıl boyunca toplam maliyeti 7000 ile 14500 sterlin arasında değişmektedir.

Temizlik

Bombay için banyo nadiren gereklidir. Bombay’ı periodontal hastalıklara karşı korumak için haftada bir kez dişlerini de fırçalamanız gerekebilir. Yine akıntı ve olası iltihaplanmalar için göz çevresini nemli temiz bir besle silmeniz gerekmektedir. Kulaklarını haftalık olarak kontrol etmek kedinizin sağlığı için önem arz etmektedir. Yarı yarıya su ve sirke karışımıyla nemli bir yumuşak bez veya pamuklu bir topla kedinizin kulaklarını temizlemelisiniz. Bombay temizlik konusunda oldukça hassastır. Bu sebeple onun kullanım alanlarını da temiz tutmalısınız.

Bombay Kedisinin Sağlık Durumu

Bombay Kedisi oldukça sağlıklı ve diri yapıda bir cinstir. Hem safkan kediler hem de melez kediler, genetik olarak sirayet eden bazı sağlık problemlerine sahip olabilirler. Genel olarak Bombay kedileri sağlıklıdır. Fakat Birmanya Kedisinde görülen genetik hastalıklardan biri Bombay Kedisinde de görülebilmektedir. Bu Kraniyofasiyal Kusur olarak bilinir.

Sağlık Sorunları

Bombay, diğer cinslerine benzer hastalıkları gösterebileceği gibi kendi cinsine has bazı rahatsızlıklar da gösterebilir. Birmanya cinsinde görülen Birmanya Kraniyofasiyal Anormalliği veya Birmanya Baş Defekti (BHD) rahatsızlığı başın zayıf gelişimi ile tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlıklardan etkilenen yavru kedilerin burun, göz veya beyin organlarında problem oluşmamaktadır. Hastalık için mevcut bir genetik tarama testi bulunmaktadır.

Hipertrofik Kardiyomiyopati, kalp kasının kalınlaşması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bu, aritmiler, pulmoner ödem, bir arterin trombozu vb. nedeniyle kalp yetmezliğine yol açabilir. Sağlık taraması, yıllık olarak yenilenen bir ekokardiyografi muayenesi ile gerçekleştirilebilir. Ekokardiyografi sonuçlarına göre de tedavi uygulanırsa kedinin daha rahat olması sağlanabilir.

Yaşam Süresi

Bombay Kedisinin genel yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasıdır. Bu yaşam süresi Birmanya ve Amerikan Shorthair cinsleri ile de benzerlik göstermektedir. Melez bir cins olması sebebiyle de bu şekilde kuzenlerine benzer bir süre yaşayabilmesi de normaldir.

Vahşi ve asil görünümü ile evcil bir kedi gibi görünmekten çok uzak… Ancak tam bir dost canlısı ve ilgi yumağı Bombay Kedisinin kökeni, kişiliği, bakımı, sağlığı, fiziksel özellikleri gibi bir çok konuda bilgi vermeye çalıştık. Eğer bir Bombay Kedisi bakıyorsanız siz de yorumlarınızla okuyucularımıza ve bize katkı sunabilirsiniz. Bir kedi sahibi olmak istiyorsanız da oldukça sevecen ve dost canlısı bir Bombay sahibi olabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?