Brazilian Shorthair

Brazilian Shorthair kedisinin insanlarla ve diğer canlılarla etkileşimi, bakımı, dış görünüşü, karakteri hakkında bilgi vereceğiz.

Brazilian Shorthair
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık70
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik85
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar60
Bilgiler

Brazilian Shorthair kedisini gördüğünüzde gözünüze çarpan ilk şeylerden bir tanesi ne kadar büyük göründüğüdür. Aslında bu kedi ne çok büyük ne de orta boyutlardadır. İki boyut arasında bir noktada konumlandırmak doğru olacaktır. Akrabaları sokak kedilerine benzer şekilde avcı bir görünüşe sahiptir. Büyük, canlı ve parlak gözleri, şaşırtıcı derecede şık ve zarif bir fiziği olmasına rağmen narin yapılı değildir. Brazilian Shorthair güçlü ve heybetli bir vücuda sahip olsa da British Shorthair ve American Shorthair kedilerinden daha ince görünürler. Brazilian Shorthair sokak kapısında beslediğimiz kedilerin herkesçe bilinen klasik özelliklerinin yanı sıra uysal, insancıl, sevecen, uyumlu bir mizacı da beraberinde taşır. Bakımı ve özel ihtiyaçları birçok ev kedisine nazaran oldukça az ve zahmetsizdir.

Brazilian Shorthair Kişiliği

Brazilian Shorthair dışa dönük ve sosyal etkileşimi güçlü bir kedidir. İnsanlarla ve diğer canlılarla etkileşim kurmayı sever. Onlarla iletişim güçlüğü çekmez. Sokak kedisi atalarının genlerinden miras kalan bu özellik onu özgüveni yüksek bir kedi yapmaktadır. Oldukça meraklı ve akıllı bir kedi olmasıyla da fazla aktiftir. Yabancılarla karşılaştığında da merakı ve kendine güveniyle hemen adapte olmaya hazırdır.

Çevikliği ve atikliğiyle de oyuncu ve hareketlidir. Brazilian Shorthair bir aile kedisi olmaya dünden razıdır. Zira çevresindeki canlı sayısı onun bu hiperaktif tarafını güçlendirecek ve tatmin edecektir. Ancak her kedi kadar o da bazen yalnız kalmayı ve köşesine çekilmeyi tercih edebilir. Brazilian Shorthair ortalama bir kedi cinsinden daha zekidir. Bu yönüyle de sürekli interaktif oyunlara olan ihtiyacı bitmeyecektir. Yeni numaralar öğretmek için geniş zamanınız olduğundan emin olarak bu kediyi aileye dahil etmek akıllıca olacaktır.

Sevecen ve sahibine şefkati sizinle daha fazla zaman geçirmek istediğini göstermektedir. Birçok ev işine dahil olarak hem size yardım etmek hem de keskin zekasını daha da bilemek için tüm gayretini sergileyecektir. Sevgisi kadar sevgiye olan ihtiyacı da onu size sarılmaktan alıkoymayacaktır. Yüksek enerji seviyesini gün içinde tükettikten sonra sevilmeye olan ihtiyacı daha da belirgin hale gelecektir. Eğer onunla geçirecek dolu dolu ve uzun zamanınız olmayacağını düşünüyorsanız Brazilian Shorthair size uygun bir kedi olmayacaktır. Zira bu kedi günlük hayatınızın büyük bir bölümünde sizle beraber olacaktır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

İlgi odağı olmak için bütün hünerlerini sergileyen bu kedi evdeki diğer hayvanlarla da hemen uyum içerisine girecektir. Sadece diğer kedi cinsleri ile değil köpeklerle de eğlenceli ve sorunsuz vakit geçirebilir. Oyuncu tarafı onun çocuklarla daha sağlıklı iletişim kurmasına yardımcı olacaktır. Çocukları ve diğer oyun arkadaşlarını daha sık oynamaya ve yeni oyunlar keşfetmeye çağıracaktır. Ancak hem çocuklarla hem de diğer canlılarla iletişiminin doğru ve sorunsuz şekilde ilerleyebilmesi için özellikle ilk zamanlarda kontrollü bir geçiş süreci tavsiye edilmektedir.

Brazilian Shorthair Tarihçesi

Brazilian Shorthair Brezilya’daki sokak kedilerinin üreme programına alınmasıyla ortaya çıkan bir cinstir. Brazilian Shothair fikri bu sokak kedilerinin kişiliğini ve kendine has özelliklerin safkan bir kediye aktarma niyetiyle başlamıştır. Bu tip bir program daha önce Amerikan Shorthair ve British Shorthair için de yapılmıştır. Ancak Brezilya sokaklarında dünyanın birçok farklı bölgesinden farklı cinslerde sokak kedilerinin olduğu görüldü. Yine de tüm bu cinsler ortak bir takım özellikler taşıyordu. Sokak kedilerinin rastgele seçilerek yeni cinsler üretme çalışmaları hayvan aktivistleri ile yetiştiricileri karşı karşıya getirse de günümüzde birçok Brazilian Shorthair yetiştiricisi bulmak mümkündür.

Daha da geriye giderek Brazilian Shorthair kedisinin atalarının kökenlerine bakarsak 1500’lü yıllara değin uzandığını görürüz. Hikaye Avrupalı denizcilerin gemilerindeki fare popülasyonu kontrol altında tutmak için gemilerine aldıkları British Shorthair kedileriyle başlar. Böylelikle gemilerle Brezilya’ya ulaşan bu kediler zaman içerisinde sokak kedisi haline geldiler. Ancak bu kedilerin safkan Brazilian Shorthair olarak tanınmaları uzun bir zaman aldı ve 1998 yılında gerçekleşebildi. Kedinin safkan bir tür olarak tanınmasında Brezilya’daki Kedi Federasyonu’nu kuran Paulo Samuel Ruschi isimli kedi yetiştiricisinin büyük katkısı olmuştur. Ruschi kolaylıkla bulunabilen bazı sokak kedilerini alarak onlardan safkan cinsler üretme hedefiyle çıktığı yolda birkaç yıllık deneysel bir süreç sonunda Brazilian Shorthair cinsini üretmeyi başarmıştır.

Brazilian Shorthair Kedi Cinsi
Brazilian Shorthair Kedi Cinsi

Brazilian Shorthair Fiziksel Özellikleri

Brazilian Shorthair için genel bir görünüm ve standart fiziksel özellikler sıralamak zor olabilir. Sokak kedileri birbirileriyle çok fazla çiftleşirler ve farklı bir çok desende, renkte, yapıda kediler ortaya çıkmasına neden olurlar. Her ne kadar Brazilian Shorthair safkan bir cins olsa da ataları sokaklardan gelmiştir ve genlerinde birçok değişik ve karmaşık fiziksel özellikleri taşırlar.

Yüz ve Kafa Yapısı

Kafa yapısı ne yuvarlak ne de üçgen hafifçe oval dikdörtgen şeklindedir. Kulakları üçgen biçiminde yüzüne oranla büyük görünüme sahiptir. Brazilian Shorthair bir avcı gibi keskin ve parlak gözlere sahiptir. Bir gözlük çerçevesi ile kaplanmış gibi görünen bu gözlerin alt kısımları üst kısımlarından daha yuvarlakçadır. Deseni ve rengi gibi gözleri de farklı çeşitlerde olabilir. Burun birçok çeşidinde belirgindir. Elmacık kemikleri gözle görünür biçimde çıkıktır. Bıyık pedlerinde belirgin noktalar görülür. Tıpkı vahşi bir kedi gibi bıyıkları da uzundur.

Vücut Yapısı

Brazilian Shorthair kedisinin güçlü görünümünün arkasında kaslı vücudu, sağlam ön ve arka bacakları yer alır. Bacaklar vücut ile uyumlu şekildedir. Amerikan ve British Shorthair cinslerinden daha ince bir vücudu olsa da büyük denilebilecek bir cüsseye ve ortalama bir ağırlığa sahiptir. Zarif ve şık görünümlü bu vücudu tamamlayacak orta uzunlukta uç kısma doğru incelen bir kuyruk vardır. Bu zarif görünüm onun narin bir yapıda olduğunu göstermez.

Tüy Çeşitleri

Brazilian Shorthair için standart bir desen ya da renk yoktur. Bir sokak kedisinden üretilmesi onu çok farklı renklerde ve desenlerde görmemizi sağlamaktadır. Siyah kahverengi, turuncu, beyaz, gri veya bu renklerden birkaçının karışımı ile boyanmış olabilir. Kısa tüylü kürkünü herhangi bir sokak kedisinin ya da çeşitli bazı cinslerin desenleri ile kaplanmış görmek mümkündür.

Ağırlığı ve Boyutları

Bütün cinslerde olduğu gibi Brazilian Shorthair için de kesin bir ağırlık yoktur. Ancak bu kedilerin orta ile büyük boyut arasında bir noktada durduğunu söylemek yanlış olmaz. Tahmini olarak dişileri 4,5 ile 7 kg civarı bir ağırlığa sahiptir. Erkeklerinde ise ağırlık daha da artmakta 5 kilogramdan başlayıp 10 kilograma kadar çıkabilmektedir. Evcil bir kedi cinsi için bu ağırlıklar az değildir.

Brazilian Shorthair Kedisi
Brazilian Shorthair Kedisi

Brazilian Shorthair Bakımı

Kısa tüylü kürkü sayesinde bakım gereksinimi oldukça azdır. Tüy yumağı oluşumunu, keçeleşmeyi engellemek ve vücudun yağ dengesini sağlamak için haftada bir tımar etmek yeterli olacaktır. Tüm kediler gibi tırnak uzunluğu, akıntı ve iltihap oluşturabilecek uzuvların kontrolü de yapılmalıdır. Ayrıca ağız sağlığı için de dişlerini düzenli aralıklarla fırçalamak gerekecektir. Ayrıca kedinizin bölgesine bir tırmanma direği koymak daha güçlü pençelere ve daha sağlıklı tırmanma yetisine sahip olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda enerjik ve fit yapısını korumasında da yardımcı olacaktır.

Bakım Maliyeti

Sağlıklı ve iyi bir yetiştiriciden alınan Brazilian Shorthair için 1000 dolar civarı bir ücret gereklidir. Aktivite seviyesi yüksek bu kedi için protein içeriği yoğun güçlü bir diyet gerekli olacaktır. Aylık olarak ise yaklaşık olarak 30 dolar civarı bir parayı gözden çıkarmalısınız. Aşıları, takviyeleri, veteriner kontrolleri, beklenmedik sağlık sorunları da düşünüldüğünde bu meblağa değişiklik gösterebilir.

Brazilian Shorthair Sağlık Durumu

Brazilian Shorthair gerçekten sağlıklı bir cinstir. Henüz safkan bu cinse özgü kalıtsal bir hastalık tespit edilmemiştir. Ancak çevresel şartlardan ya da fiziksel ve zihinsel bazı sorunlardan kaynaklı sağlık problemleri ile karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle düzenli aralıklarla veteriner kontrolüne götürmek kedinizin daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için akıllıca olacaktır. Olağandışı sesler ve hareketler de bir takım sağlık sorunları yaşadığının işareti olabilir. Böylesi durumlarda veterinere danışmak en doğru yol olacaktır.

Yaşam Süresi

Brazilian Shorthair akrabaları sokak kedileri gibi güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu sayede bir kedi için uzun kabul edilebilecek ömür sürmektedir. Düzenli kontroller ve iyi bir bakımla Brazilian Shorthair kedilerinin ömrü en az 14 yıl civarındadır. Brazilian Shorthair kedilerinin yaşam süreleri kedinin kişisel sağlık durumuna da bağlı olarak 20 yıla kadar ulaşabilir.

Bir sokak kedisinden ayrılarak safkan bir cinse dönüşen Brazilian Shorthair hakkında sağlıklı ve güvenilir bilgileri bir dizi çalışmadan sonra sizler için yazıya döktük. Akraba ve atalarıyla çok büyük farklar sergilemediğini bu cins hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olan okuyucularımız kolaylıkla anlayacaktır. Ancak bir cins olarak kabul edildiği için artık ona has fiziksel özellikleri ve mizacı netleştirmek için çaba gösterdik. Umarız hazırladığımız yazı sizler için yönlendirici nitelikte olur. Şundan eminiz ki Brazilian Shorthair hakkında henüz bilemediğimiz sizlerde mahfuz deneyim ve tecrübelerden elde edilmiş kritik veriler de mevcut. Sizin için iyi bir deneyim olan bu bilgileri bizlerle ve diğer kedisever dostlarımızla paylaşmanız dileğiyle.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?