British Longhair

British Longhair hakkında kapsamlı ve detaylı şekilde en güncel ve doğru kaynaklardan elde ettiğimiz bilgileri siz değerli dostlarımıza sunuyoruz.

British Longhair
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik65
Oyunculuk55
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık30
Taranma İhtiyacı70
Haraketlilik35
Kıl Dökülmesi70
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık70
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk65
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk70
Zeka Seviyesi70
Yabancılarla Dostluk65
Sosyal ihtiyaçlar50
Bilgiler
 • Kökeni: Büyük Britanya
 • İsimleri: Britannica, Lowlander
 • Yaşam Süresi: 15-18 yıl
 • Kilosu: 4-9 kg
 • Vücut Tipi: Büyük
 • Tüy Uzunluğu: Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Sessiz, Sakin, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Sadık, Sağlıklı
 • Dostluk: Çocuk Dostu, Evcil Hayvan Dostu, Yabancı Dostu, Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: British Shorthair, Persian

Kedi cinsleri içinde dikkatleri üzerinden eksik etmeyen, Göz kamaştıran güzelliği ile adeta bir majeste… Henüz tam olarak kökenlerinin hangi tarihe değin uzandığı bilinmese de İngiltere’nin en eski kedi cinslerinden bir tanesi… British Longhair. Sessiz, sakin, sevecen doğası fiziksel görünümüyle de özdeşleşmiş durumda. Rengarenk gözleri ve ipeksi kürkü insanı büyüleyen bir doğaya sahip. Bütün bu güzelliğiyle bu tombul yaratık sevimli, minik yavru bir ayıya benziyor. British Longhair ile ilgili bilinmeyenlere ya da kıyı da köşede kalmış ancak oldukça önemli bilgileri de dahil ettiğimiz kapsamlı bir makale kaleme almaya çalıştık. Mizacından başlayarak, tarihsel serüvenini, fiziksel görüntüsünü ve ihtiyaçlarını, kalıtsal sağlık problemlerini, beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri, temizlik ve tımar rutinlerini en ufak ayrıntısına değin anlatmaya çalıştık. Uzun ve keyif dolu bir çalışmanın ardından hazırladığımız yazımızla sizleri baş başa bırakıyoruz.

British Longhair Kişiliği

British Shorthair cinsinin uzun tüylü versiyonu olan British Longhair Britanya’daki en eski kedi ırklarından ortaya çıkmış melez bir cinstir. İnsanlara karşı sıcakkanlı ve sevecen bir tavra sahiptir. Ailenin tümüne karşı aynı dostane tavırları gösterecektir. Kuşku yok ki ilgi görmekten de oldukça hoşnut olur. Fakat bu ilgiyi talep etmez. Arsız bir talepkarlığı yoktur. Nazik bir mizacı vardır. Aslında tam anlamıyla bir İngiliz Majestesi demek yanlış olmaz. Hem görünümü hem de tavırları bu tezi güçlendirmektedir. Sevimli ve sıcak tavırlarına ek boyutularıyla da beraber tam bir oyuncak ayı denilebilir. British Longhair sessiz bir cinstir. Kibar ve içten bir miyavlama ile seslenir. Sosyal bir kedi olsa da etrafında çok fazla gürültüden ve hareketlilikten hoşlanmayacaktır. British Longhair iddialı değildir ve rahat tavırlarıyla tanınır.

British Longhair kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olsa da aşırı enerjik değildir. Rahatına düşkün olduğu için sürekli oyun oynamaktan ziyade köşesinde dinlenmeyi ve uyumayı tercih eder. Kucağa gelmeyi sevse de genellikle dinlenirken patilerinin yerde olmasını tercih eder. Bu durum onun egzersiz ihtiyaçlarının artmasına neden olur. Beslenmesi ve aktivite seviyesi kontrol altında tutulmalıdır. Eğer takip edilmezse kilo alma eğilimine meyilli olduğu için çabuk şişmanlayabilir.

British Longhair sahibinden onunla geçireceği uzun süreler talep etmez. Evde kalma süreleri daha az olan aileler için gayet uygun bir cinstir. Uyumlu bir kedidir. Kendi kendine keyifli vakit geçirmeyi de becerir ve bağımsız kalmayı da sever. Ancak bu durum uzun süre devam ederse yalnızlıktan da sıkılabilir. British Longhair ne zaman oyuna katılacağına ve insanlarla ne zaman birlikte zaman geçireceği hususunda serbest bırakılmalıdır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Çocuklara karşı da sıcakkanlı olmayı seçer. Ancak çok aktif bir oyun arkadaşı olmadığına dikkat edilmelidir. British Longhair bir işi yapmaya zorlanırsa olumsuz sonuçları olabilir. Ayrıca çocukların ona ve alanına saygı duymaları gerekir. Çocuklara onu kucağa almadan sevmeyi de öğretmek daha doğru bir yöntemdir. Evdeki diğer kedi ve köpeklerle de iyi bir iletişim sağlayabilir. Oyun arkadaşları onun hızında olurlarsa bu onu mutlu edecek ve etkileşimleri daha sağlıklı olacaktır. Özetle British Longhair başka bir canlıyla iletişime geçmeden önce kontrollü ve kademeli bir tanışma süreci izlenmelidir. Yaşlılara da sakin yapıları gereği gayet uyumlu birer arkadaş olacaklardır. Yine de sahiplerinin onu yeterli egzersiz seviyesine ulaştırmaları gerekir ve bu iki taraf içinde daha sağlıklı bir etkileşim modelidir.

British Longhair Tarihçesi

Büyük Britanya’nın nazik majestesinin kökenleri eski tarihlere dayanmaktadır. Elbette ki British Shorthair ile de bağlantılı bir cinstir. Aslında, British Shorthair’in daha uzun tüylü versiyonudur. British Shorthair için tarihi daha da geriye sararsak Romalılar’a değin uzanırız. Romalılar’ın Mısır’dan Yunanistan ve Roma’ya getirdikleri kediler Britanya’ya da ulaşmışlardır. British Shorthair ilk kez Harrison Weir tarafından 1871’de Crystal Palace’daki bir kedi gösterisinde sergilendi. 1900’lü yılların başlarına gelindiğinde yetiştiriciler cinsin daha uzun tüylü bir versiyonunu üretmek istediler. Ve dışarıdan gelen uzun tüylü kedilerle çiftleştirdiler. Bu çiftleşmeden ortaya çıkan kediler ise Persian üretim programına dahil edildiler. Kısa tüylü cinsi ise kendi üreme programında kalarak nesli korunmaya devam edildi.

II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla tüm cinsler gibi British Longhair cinsinin de sayısı azalmaya başladı. Savaş sonrasında cinsin sayısını artırmak için yeni bir program başlatıldı. Yetiştiriciler British Shorthair kedisini Persian ve Russian Blues ile çaprazlayarak yeni yavrular elde ettiler. Yavrular British Shorthair varyantları olarak kabul edildiler. Uzun tüylü ve kısa tüylü olarak dünyaya gelen yavrular Persian Kedisinden belirgin şekilde farklıdırlar. Shorthair ile daha benzerdirler. Farkları sadece tüyleridir. British Longhair cinsinin kökenleri tıpkı üst soyu British Shorthair cinsininki gibi kesin olarak bilinmemektedir. Günümüzde Cat Fancy Yönetim Konseyi (GCCF) tarafından halen daha tanınmayan bu cinse Uluslararası Kedi Derneği (TICA) 2009’da şampiyonluk statüsü vermiştir. World Cat Association ve The International Cat Association tarafından tanınmaktadır. Cinse olan ilginin artması nedeniyle cinsin geliştirilmesi çalışmaları hız kazanmıştır.

British Longhair Kedisi
British Longhair Kedisi

British Semi-Longhair

Adından da anlaşılacağı üzere Semi-Longhair, British Longhair ile Shorthair arası bir cinstir. Amerika’da bir cins olarak kabul görse de İngiltere’de ayrı bir cins olarak tanınmaz. Genel görünümü itibariyle British Shorthair’den pek bir farkı yoktur. Semi-Longhair orijinal British Longhair cinsinin ithal uzun tüylü cinslerle çaprazlanmasıyla elde edilmiştir. Cins Persian Kedisinden boyut olarak daha büyüktür. Kürkü daha uzun ve kalın bir şekilde ortaya çıkmıştır. 20. yüzyılın başlarında Persian, British Shorthair Kedisinin daha uzun tüylü bir versiyonu olarak kabul ediliyordu. Daha sonra Persian cinsi üzerinden kısa tüylü yeni bir cins geliştirildi ve Exotic Shorthair olarak isimlendirildi. Bu cinsin British Shorthair’den farklı bir cins olduğu anlaşıldı. Böylece British Longhair cinsinin yeniden tanınması sağlandı.

British Longhair Fiziksel Özellikleri

British Longhair orta ile büyük boyutlar arasında bir görünümde ve tıknaz bir cinstir. Cüsseli görünümünü destekleyen güçlü kasları sağlam bir vücudu oluşturur. Yuvarlak kafası ve geniş gövdesi ile tıknaz ve tombul bir cinstir.

British Longhair Yüz ve Kafa Yapısı

Geniş elmacık kemikleri, belirgin bıyık pedleri, tombul ve yuvarlak yanakları ile geniş ve yuvarlak bir yüze sahiptir. Tabanda daha geniş, uç kısımları yuvarlatılmış kulaklar küçüktür ve birbirleri arasında geniş bir mesafe vardır. Yan profilden kulaklar öne doğru eğimli, alın, burun ve çene hattı düz bir şekilde uzanır. Kısa, geniş ve düz burun küçük bir ağızla estetik yüz görünümünü tamamlar. Kürk rengine bağlı olarak değişen gözler büyük, yuvarlak ve parlaktır. Aralarından belirgin bir mesafe olan gözler mavi, bakır, kahverengi veya yeşil olabilir.

Vücut Yapısı

Kısa, kaslı bir sırt ve geniş bir gövdeye yuvarlak kafa kalın ve kaslı bir boyunla eklemlenir. British Longhair oldukça geniş omuzlara ve derin bir göğse sahiptir. Birbirine yakın yuvarlak pençelere sahip ayak parmakları ve kısa olsa da oldukça güçlü bacakları vardır. Uzun denilebilecek kuyruk kalın ve yuvarlak uçludur.

Tüy Çeşitleri

Bu güzel kedi cinsi için belki de en çarpıcı özellik kürkü ve renkleridir. Yoğun şekilde kaplı kürkü ipeksi, yumuşak ve parlak tüylüdür. Birçok renkle birlikte gelen kürkünde düz, iki renkli, tekir, sepya, patiska, çizgili, renkli noktalarla kaplı, duman veya vizon olmak üzere farklı desenleri görmek mümkündür. British Longhair için mavi ve gri oldukça tercih edilen renklerdir. Ancak siyah, çikolata, leylak, kaplumbağa kabuğu, açık kahverengi, beyaz, tarçın gibi renklerde de görülebilir.

British Longhair Ağırlığı ve Boyutları

British Longhair boyu ve ağırlığıyla ciddi bir hacim kaplamaktadır. Erkekleri dişilerine oranla daha ağır ve büyüktür. Ortalama bir 4 kg civarından 9 kg ağırlığa kadar ulaşabilir.

British Longhair Cinsi
British Longhair Cinsi

British Longhair Bakımı

British Longhair uzun tüylü bir cins olduğu için haftada birkaç kez tüylerinin fırçalanması gerekiyor. Ancak meşakkatli görünse de bu kedi çok fazla hareketli değildir ve genellikle dinlenme modundadır. Bu nedenle onu sıklıkla sevebilir ve bu işi daha kolay hale getirebilirsiniz. Böylelikle tarama işlemi günlük uygulanmış olur ve tüylerin birbirine karışması da engellenir. Kedi ağaçları, tünekler ve diğer oyuncaklarla daha fazla egzersiz yapmasını sağlamak kilo alma eğiliminin de önüne geçilmesini sağlayacaktır. Tırmanma direği aynı zamanda kaşınmasını ve kendini tımar etmesini sağlar. Böylelikle tımar ihtiyacının bir kısmını da kendisi karşılamış olur. Tüy dökme mevsiminde tımar daha sık yapılarak kedinin rahatsız olması önlenmelidir.

Bakım Maliyeti

Yavru bir almanın maliyeti 600-900 Sterlin arasında değişiklik gösterebilir. Nadir olması sebebiyle böyle yüksek bir maliyetle karşılaşılması normaldir. Ayrıca türün bulunduğu bölgeye göre de fiyatı değişebilir. Ancak önemli bir avantaj ise British Longhair cinsinin yeniden popülaritesini yükseltmesidir.

Beslenme

British Longhair sürekli hareket halinde bir cins değildir. Sağlıklı kalması için güçlü vücudunu besleyecek enerjisi yüksek gıdalar verilmelidir. Ancak kalorisi yüksek diyet rahat mizacı sebebiyle kilo almasına sebep olabilir. Kediyi egzersiz yapmaya teşvik etmek sağlığı açısından önem arz etmektedir.

British Longhair Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı, güçlü ve dayanıklı bir kedidir. Sağlıklı bir bu kedi cinsleri çoğu iklime ayak uydurabilir. Aşırı sıcaklarda da olsa yeterli su ve gölge ihtiyacı karşılanırsa yaşamına devam edebilir. Fakat bu iyi duruma rağmen tüm cinslerde görülen ve kalıtsal olarak gelişen bazı sağlık sorunlarını taşıyabilir. Katı gövdeli bir cins olduğu için kilo alma eğilimindedir. Yetişkin kedilerde aktivite seviyesi daha da düşeceği için obezite dikkat edilmesi gereken bir sorundur.

Sağlık Sorunları

Shorthair ve Persian atalarından kalan birkaç kalıtsal sağlık sorunu gösterebilir. Bunlar arasında sıkılıkla görülen Polikistik Böbrek Hastalığı, Hipertrofik Kardiyomiyopati, Neonatal İzoeritrolizis hastalıkları bulunur. Neonatal İzoeritrolizis, bu cinste sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Yeni doğan yavrularda görülür ve genellikle ölümle sonuçlanır. Polikistik Böbrek Hastalığı ise böbreğin normal işleyişini bozan ve böbrek yetmezliğine yol açan kistlerin gelişmesine neden olan sağlık problemidir. Kediye özel olarak hazırlanan bir diyetle etkileri hafifletilebilir hastalığın gelişimi geciktirilebilir ve kedinin daha sağlıklı yaşaması sağlanabilir. Hipertrofik Kardiyomiyopati’nin tedavisi vardır. Her yıl yapılan ekokardiyografi taraması hastalık ile kontrol altında tutulabilir. Bu rahatsızlık soy ağacı olmayan cinslerde sıklıkla görülür ve uzun vadede kalp yetmezliğine sebep olabilir.

Yaşam Süresi

15-18 yıl arası gibi uzun olarak kabul edilen bir yaşam beklentisine sahiptir. Daha sağlıklı ve mutlu kediler ortalama ömürlerinde daha fazla yaşayabilmektedir. Bu sürenin 20 yılı biraz aştığı da görülmüştür.

Kediler ve sahipleri her zaman en doğru eşleşmeyi yakalamak zorundadır. Zira kedinin sağlığı ve bireyin psikolojisi açısından bu bir gerekliliktir. Bizler de sizlerin bu denkliği yakalaması için vaktimizi bu iş için harcıyor ve güvenilir bilgileri bir sepette toplamaya çalışıyoruz. Bugün de British Longhair cinsinin ruhsal ve fiziksel özelliklerini de işlediğimiz bir yazı hazırladık. Yine bakımı esnasında dikkat edilmesi gerekenler, size ne kadar bir maliyet yükleyeceği ve sağlık durumu konularında genel ihtiyaca cevap verecek bilgiyi koymaya çalıştık. Eksiğimiz olduğunun farkında olarak sizlerin de hem bize hem de kediseverlere destek sunmak adına yorumlar kısmını neşelendirmenizi istiyoruz. Vereceğiniz her bilgi, aktaracağınız her tecrübe yeni bir dost daha kazanmamıza ve diğer okuyucularımızın da daha dikkatli bir kedi sahibi olmalarına büyük katkı sunacaktır.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?

British Longhair” hakkında bir yorum yapılmış.
 • Kerem

  Harika bir yazı olmuş, çok bilgilendirici. Türkiye’de bu kadar detaylı British Longhair kedisini anlatan bir yazı yok.