Chausie

Chausie Kedisinin kökenleri, tarihi, vahşi kimliği, bakım ihtiyaçları ve sağlık durumu hakkında detaylı bilgiler edinmek için yazımıza davetlisiniz.

Chausie
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık60
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü85
Hayvanlarla Dostluk70
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk30
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler

Avcı, heybetli, sevecen, uyumlu… Nil Nehri’nden Kuzey Amerika’ya değin yaşam alanına sahip ve insanlarla etkileşimi binlerce yıl öncesine dayanan bir kedi… Avcı kimliğiyle her zaman insanlarla etkileşim içinde kaldı. Öyle ki eski mısırlılar onlara olan saygılarını mezara birlikte girerek gösterdiler.  Binlerce yıllık dostumuz olan Chausie kedisinin kişiliğini, kökenlerini, fiziksel özelliklerini, bakım ihtiyaçlarını ve sağlık durumunu daha yakından ve birlikte inceleyelim.

Chausie Kişiliği

Melez bir tür olan Chausie, Orman Kedisi ve Ev Kedisinin melezlenmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Adını aldığı Felic Chaus (Orman Kedisi) gibi vahşi görünüme sahiptir. Chausie kedisinin nesilleri F1, F2, F3 gibi kodlarla tanımlanmaktadır. Aynı zamanda tüm melez ırklar gibi oldukça aktif ve sosyal bir kedidir. Vahşi ve evcil türler karışımı bir melez olduğu için vahşi bir kedinin görünümü ve evcil bir kedinin uysallığını taşır. Her ne kadar evcilleştirilmiş olsa da genlerindeki vahşilik göz ardı edilmemelidir.

Chausie aktif ve oyuncu bir kedi olduğu için çok fazla oyuncağa, tırmalama direği ve kedi ağacı gibi çeşitli materyallere ihtiyaç duyar. Oyuncu tarafıyla da oldukça zeki bir kedi olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca sevgi dolu ve insan dostu olduğunu da söylemek gerekir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Her şeyden önce Chausie kedisinin orman kedisi melezi olduğu unutulmamalıdır. Oldukça aktif bir melez tür oldukları için kırılabilecek ve hassas eşyaların olduğu evlerde sorun çıkarabilirler. Chauise Kedisi bir orman kedisinin vahşi içgüdülerini halen daha taşıdığı için ise küçük çocuklarla etkileşimi çok sağlıklı değildir. Bu türü sahiplenmek isteyen ailerin küçük çocuklarının olmaması hem kedinin bakımı ve rahatı hem de ailenin yaşamı ve rahatı için daha uygun olacaktır.

Öte yandan Chausie diğer kedi türleriyle de problem yaşayabilir. İki türün uyum sağlaması için kontrollü bir geçişe ihtiyaç vardır. Sahibinin gözlemiyle kediler arasındaki uyum takip edilmelidir. Chausie, tüm bu geçimsizliğine rağmen evcil köpeklerle oldukça iyi geçinebilmektedir. İçindeki oyuncu ve sosyal ruhu onun aileyle çabuk adapte olarak erken sosyalleşmesini sağlamaktadır. Hareketli ve aşırı aktif olduğu için yaşlı insanların evlerinde de zorluk çekecektir. Aşırı ilgi ihtiyacını karşılayabilecek ailelerin sahiplenmesi daha uygun ve yerindedir.

Kısacası deneyimli kedi sahipleri, büyük çocuğu olan aileler ve başka evcil hayvanı olan aileler genel olarak herhangi bir sorun yaşamayacaklardır.

Chausie Tarihçesi

Chausie kedisinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Eski mısırlılarda adet olduğu üzere mumyalama dini ve sosyal bir ritüeldir. Bu ırkın bizle münasebeti eski mısırlılara kadar uzanmaktadır. Eski mısırdaki mezarlarda birçok mumyalanmış Chausie kedisinin daha vahşi akrabaları ortaya çıkmıştır. Bu durum aynı zamanda tarihi süreçte Chausie kedisinin ne denli sevildiğini göstermektedir. Eski mısırlıların mezarlarının içinde bu ırkın mumyalanmış şekilde kişiyle birlikte aynı mezarda bulunması Chausie kedisinin eski mısırlıların geleneklerine göre onurlandırıldığını göstermektedir.

O dönemki yaşam alanının Kuzey Afrika’dan başlayarak Nil Nehrinden oradan da Güney Asya boyunca ve Hazar Denizine kadar uzanan geniş bir sahaya yayıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise yaşam alanının Kuzey Amerikaya kadar uzandığını biliyoruz. Bu denli geniş hayat sahası geçmiş yıllar  boyunca ve daha sonrasındaki zamanlarda orman kedileri ve evcil kediler arasında birçok çiftleşme gerçekleşmesine sebep olmuştur.

Günümüz melez Chausie ise Güney Asya ormanlarından gelen vahşi bir orman kedisi ile evcil bir tür olan Habeş (Abyssinian) karışımı bir melez olduğu bilinmektedir. Kayıtlara geçen ilk melez ıslahı Amerik Birleşik Devletleri’nde 1990 yılında Judy Bender ve Sandra Cassalia tarafından yapılmıştır.

Chausie Kedisinin Özellikleri
Chausie Kedisinin Özellikleri

Chausie Fiziksel Özellikleri

Chausie büyük boyutludur, orman Kedisinin melezi olduğu için boyutları evcil bir kediye nazaran daha büyüktür. Üçgen yüzü uzun ve fit vücuduyla uyum içindedir. Kuyruğunun orta ölçekli oluşu da atletik dengesini sağlamaktadır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Chausie kedisinin vahşi görünümüne uygun şekilde sivri, geniş ve büyük kulak yapısı vardır. Kulakları birbirine yakın ve uzuncadır. Üçgen şeklindeki yüz yapısına ve pumaya benzeyen uzun buruna sahiptir. Gözleri orta büyüklükte ve tam olarak keskin olmayan oval hatlara sahiptir ve birbirine yakındır. Gözlerinin alt kısmı üst kısma göre daha oval ve kulaklarına doğru uzamaktadır. Göz renkleri sarı ve altın renginde olmakla birlikte açık yeşil ve ela da olabilmektedir.

Vücut Yapısı

Chausie bir Orman Kedisinin özelliklerini taşıması için melezleştirilmiştir. Orman Kedisinin fiziksel özellikleri Chausie kedisine de sirayet etmiştir. Vücut yapısı tıpkı üst soyu gibi ince ve uzundur. Bu da oldukça hareketli olmasına sağlamaktadır. Atletik oluşları güçlü arka bacakları sayesindedir. Zıplama ve koşma becerilerinin gelişkin olduğu görülmektedir. Kurukları ortalama uzunlukta ve kalındır.

Tüy Çeşitleri

Tüyleri genellikle kısadır. Tüy dökme oranı çok azdır. Yumuşak bir iç astara, daha kalın ve kaba bir kürke sahiptir. Chausie siyah, siyah gümüş uçlu tekir (kırçıllı tekir), kahverengi işaretli tekir olmak üzere üç renk kaplamaya sahiptir. Siyah kedilerde koyu bir renk hakimdir. Kahverengi işaretli tekir ise kumlu gri veya kırmızıya yakın altın rengindedir. Vücudun her yerinde kahverengi ve siyah şeritler mevcuttur. Ön ayaklarında siyah çizgiler ve vücudunun yanlarında siyah noktalar olabilir. Siyah gümüş uçlu tekir görüntü olarak daha çok Orman Kedisini andırır. Kırçıllı tekir orman kedilerinden elde edilen tek kırçıllı desene sahip kedi türüdür.

Ağırlığı ve Boyutları

Bir Chausie kedisinin ortalama ağırlığı yaklaşık olarak 6 ile 13,5 kg civarındadır. Erkekleri dişilerine göre daha ağırdır. Dişi kedilerin ortalama ağırlıkları 6 ile 9-10 kg civarındayken erkeklerde bu ağırlık yaklaşık 13 kg civarıdır. Yetişkin Chausie kedisinin boyutları ise 40 ile 50 cm arasında olabilir. Erkekleri genellikle dişilerine nazaran daha büyüktür. Dişilerinin boyutu 40 ile 45 cm dolaylarındadır. Erkeklerinin boyutu ise 50 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.

Chausie Kedisi
Chausie Kedisi

Chausie Bakımı

Tüylerinin kısa oluşu ve az tüy dökmesi sebebiyle genel olarak haftalık bakım yeterli olmaktadır. Sadece tüy dökme dönemlerinde fazlaca bir dökülme görülmektedir. Bu da ilkbahar aylarına denk gelmektedir. Chausie bakımında en önemli nokta etten oluşan bir diyetle beslenilmesi gerektiğidir. Tahıl ve bitkisel maddeler içeren cins kedi mamaları sindirim sisteminde bazı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Diyeti hazırlanırken kedinin yaşı, boyutu, hareketlilik seviyesi göz önünde tutulmalıdır. Çok hareketli olması sebebiyle enerjisini güçlü şekilde doldurmaya ihtiyacı vardır. Yani beslenmesi için yüksek kalitede gıdalara ihtiyacı olacaktır.

Bakım Maliyeti

Bir Chausie sahiplenme maliyeti 800 ile 2000 sterlin arası değişiklik göstermektedir. Tüm bakım maliyetleri, beslenmesi ve diğer ihtiyaçları dahil edildiğinde yaklaşık 40 ile 50 sterlin arası aylık bir maliyeti olacaktır. Protein temelli özel bir diyete sahip olması bu maliyetin yükselmesinde bir sebeptir. Ortalama yaşam süresi göz önünde tutulursa Chausie yaşam boyu maliyeti 8,500 ile 10.000 arasındadır. Bazen bu maliyet 10.000 sterlinin üzerine çıkabilmektedir.

Temizlik

Tüm kediler gibi Chausie de temizlik konusunda hassastır. Haftada bir tarama yapmak kedinin üzerindeki dökülen kılların ve ölü derinin temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca belirli aralıklarla dişlerinin fırçalanması da yaşam kalitesi ve yaşam uzunluğuna etki edecektir. Kulaklarda kir birikmesi ya da enfeksiyon belirtileri görülmemesi içinde banyodan sonra düzenli olarak dikkatli şekilde temizlenmelidir.

Chausie Sağlık Durumu

Chausie genel olarak sağlıklı bir türdür. Oldukça hareketli ve çevik olmasından ve de protein bazlı beslenmesinden dolayı kilolu değildir. Bu enerjik yapıları da iştahlı olmalarına sebep olmaktadır. Ancak kilo alma eğilimi yoktur. Çünkü atletik ve oyuncu yapısı ile bu durum ortadan kalkmaktadır.

Sağlık Sorunları

Genellikle sağlıklı kediler olsalar da Chausie kedisinin bazılarında Gluten İntoleransı (Gluten Alerjisi) ile ilgili sindirim sistemi sorunları görülebilir. Bağırsaklarda oluşan  bu sorun lif ve bitki bazlı maddelerin tam parçalanamamasından kaynaklıdır. Ayrıca Piruvat Kinaz eksiliği denilen kırmızı kan hücrelerinin yok olmaya başlamasıyla oluşan bir sorun da görülebilir. Bu durum anemiye sebep olabilmektedir. Progresif Retinal Atrofi ise Chausie kedisinde görülen körlüğe yol açan bir diğer hastalık türüdür. Tüm bunlar bütün Chausie kedi ırklarında görülmemekle birlikte muhtemel sağlık sorunlarıdır.

Chausie kedisinin bazı türlerinin ise kısır olduğu bilinmektedir. F1 ve F3 nesillerinin erkekleri büyük oranda kısırdır. Kedi sahiplenmeden önce yetiştiriciden kimlik bilgileri istenerek kontrol edilmesinde fayda vardır.

Yaşam Süresi

Chausie kedisinin ortalama yaşam süresi yaklaşık olarak 12 ile 14 yıl arasındadır. Süreler kedinin sağlık durumuna göre azalabilir veya uzayabilir.

Binlerce yıldır sadık bir dost olarak beraber yaşadığımız ve saygı duyduğumuz Chausie kedisini yakından tanımaya çalıştık. Kökenlerini, özelliklerini, sağlık durumunu siz değerli takipçilerimiz için bildiklerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmaya çalıştık. Elbette kediler hakkında daha bilmediğimiz ve henüz deneyimlemediğimiz birçok şey olduğundan eminiz. Sizler de sevimli dostlarımızın hayatına dokunmak ve yeni kedisever insanlar kazanmamıza yardımcı olmak için yorum bölümünde deneyimlerinizi ve önerilerinizi bize ve değerli takipçilerimize ulaştırabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?