Cymric

Cymric kökenleri, özellikleri, sağlık durumu, insanlarla ve diğer canlılarla etkileşimi hakkında bilgi edinmek için dikkatle ve özenle bir yazı hazırladık.

Cymric
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık35
Taranma İhtiyacı80
Haraketlilik60
Kıl Dökülmesi80
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler

Kısa, atletik, tüy yumağı, sevecen ve arkadaş canlısı… Kısa kuyruğu hakkında birçok efsane oluşturulan ve bir türlü paylaşılamayan bir cins. Cymric Kedisi kimilerine göre bir cins bile değil. 300 yıla yakın bir zamandır Man Adası’nda ataları Manx ile yaşadığı tahmin edilen ve uzun tüyleri sebebiyle ancak yeni yeni kabul gören bir kedi… Çoğumuzun belki de bir cins olarak farkına varamadığı Cymric Kedisinin kişiliğini, iletişim becerilerini, kökenlerini, fiziksel özelliklerini, bakım ihtiyaçlarını, sağlık sorunlarını makalemizde incelemeye çalışacağız.

Cymric Kişiliği

Uzun Tüylü Manx olarak da bazı bölgelerde isimlendirilen Cymric Kedisi oldukça zeki ve eğlenceye düşkündür. Diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi geçinir. Hatta köpeklerle de arası oldukça iyidir. Bunun yanı sıra sevecen ve ilgi yumağı bir kedidir. Bu özelliğiyle de ailelerle ve çocuklarla arası oldukça iyidir. Çok fazla oyuncu olmalarına rağmen nazik bir yapıları vardır. Saldırgan değillerdir. Yüksek yerlere kolayca zıplayabilir. Cymric Kedisinin suyla da bir problemi yoktur. Kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Genellikle bir zorluk çıkarmayacaktır. Sebebi ise kökenleri itibari ile etrafı suyla çevrili bir kara parçasından geliyor olmasıdır.

Cymric Kedisi çok zeki, akıllı ve uyumlu bir arkadaştır. Arabayla tur atmayı da sever. Yani uzun yolcukluklarda size yol arkadaşı olabilir. Bu onun için sorun olmayacaktır. Keskin zekasıyla kolay şekilde eğitilebilir. Ancak onu kızdırmadan güzellikle eğitmeniz gerekmektedir. Kapı açma kapamayı hızlı şekilde öğrenebilir. Tasma kullanımında da genellikle sorunla karşılaşmazsınız. Uyumlu bir kedi olması sebebiyle de çevresindeki yeni insanlarla da hızlı şekilde alışabilir. Fakat ürtkütülmemesi ve korkutulmaması gerekir.

İnsan canlısı olması nedeniyle Cymric Kedisi ile uzun vakit geçirmeniz gerekir. Sosyla zekası ve sosyal ihtiyaçları yüksektir.  Her gün uzunca bir vakit ona ilgi göstermenizi isteyecektir. Bütün bu özellikleri ile ilgiyi ve bir aileye bağlılığı bağımsızlığa tercih eder. Doğal olarak da kaçma eğilimi pek fazla olmayan bir türdür.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

İnsana karşı aşırı sevgisi sebebiyle Cymric Kedisi çocuklu aileler için iyi bir tercih olacaktır. Uysallığı da çocuklarla etkileşimini kolaylaştırmaktadır. Çocuklarla iletişiminde gözetim altında tutulmaları tanışma başlangıcında önem arz etmektedir. Kedinin yaşam alanına ve kişiliğine karşı saygı da bu etkileşimin daha kolay ve hızlı olarak, iyi bir şekilde ilerlemesini sağlar. Öte yandan Longhair Manx diğer kedilerle ve köpeklerle de iyi geçinebilir. Ancak bunun için zaman gerekebilir. Güçlü arka bacakları sayesinde oldukça atletik ve zıplamayı seven bu tür yeterli ilgiyi görmesi durumunda yaşlılarla da iyi geçinebilmektedir.

Cymric Tarihçesi

Cymric kelimesinin kökeni Galce dilinden gelmektedir. Galce’nin Galler isminden almaktadır. Fakat Cymric Kedisi Gallere ait değildir. İrlanda ve İngiltere arasında bir ada olan Man Adası’ndan gelmektedir. Öncü yetişçiriciler olarak kabul edilen Blair Wright ve Leslie Falteisek tarafından Cymric adı verilmiştir.

Kökenleri itibariyle hakkında birkaç efsane vardır. Bunlar Cymric Kedisinin kısa kuyruğu üzerinde yoğunlaşmıştır. Kimi efsaneye göre İrlandalı akıncılar (Vikingler) bu kedinin kuyruğunun iyi şans getirdiğine inanıyorlardı. Ve bu kedileri çalarak kuyruklarını kesiyorlardı. Bir diğer efsane ise kedilerin gemiye geç binmeleri sebeiyle kapıya kuyruklarının sıkıştığı ve böylece kuyruklarının kısa kaldığı yönündedir. Tüm bu efsaneleri göz ardı edersek en makul senaryo, Man Adası’nda Manx türünün aile içi çiftleşmesi sonucu oluşan genetik bir mutasyon neticesinde ortaya çıkmış olmasıdır. Adadaki evcil kedi popülasyonu ile de bir çiftleşmesi olduğu tahmin edilmektedir.

Uzun Tüylü Manx olarak da bilinen ve bazen bir cins olarak da kabul görmeyen Cymric Kedisinin atası Manx yüzyıllardır Man Adası’nda yaşamaktadır.  Cymric Kedisinin uzun süre bir tür olarak tanınmamasının sebebi Manx Kedisinin uzun tüylü hali olarak kabul edilmesinden kaynaklıdır. Manx Kedisinin ise yaklaşık 1750 yıllarından bu yana Man Adası’nda olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda bu ada kısa kuyruklu kedilerin adası olarak da bilinmektedir. Adaya gelen ilk kedilerin bu ilk yıllardan itibaren de bazıları kısa bazıları ise uzun tüylüydü. Manx cinsinin bazılarının başlangıçta da uzun tüy genini taşıdığı düşünülmektedir. Yine de ilk kuyruksuz kedinin adada mı doğuduğu yoksa dışarıdan mı geldiği net bir şekilde bilinmemektedir.

Manx Kedisi Cat Fanciers Association, The International Cat Association ve diğer kedi organizasyonlarınca tanındıktan sonra nihayet Uzun Tüylü Manx (Cymric Kedisi) 1994 yılında tanınmış oldu. Bu uzun tüylü Manx Kedisi Cymric Kedisi olarak tanınmıştır.

Kuyruksuz Kedi Cymric
Kuyruksuz Kedi Cymric

Cymric Fiziksel Özellikleri

Cymric Kedisinin oldukça hareketli bir tür olmasının arka planında kaslı ve güçlü bacakları yer almaktadır. Yuvarlak kafa yapısı, kısa gövdesi ve uzun tüyleri ile Cymric Kedisi bir topacı andırmaktadır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Cymric Kedisinin kafa yapısı neredeyse bir top kadar yuvarlaktır. Yüz yapısı geniş ve yayılmış bir haldedir. Güçlü bir çene yapısı vardır. Yanakları oldukça belirgindir. Kulakları keskine yakın şekilde sivri ve birbirinden ayrı şekildedir. Ancak bu keskinlik ovallikle yumuşatılmıştır. Ve kulakların tabanları keskin uç kısımlarına göre bariz şekilde geniştir. Gözleri ise net bir şekilde ovaldir. Ve gözün alt kısmı kulaklara doğru uzanan bir çizgiyle ovalleşmiştir. Gözün üstü ise alt kısma göre daha kısa şekilde oval bir yapıdadır. Göz rengi vücudunu kaplayan kürkü ile uyumludur. Gözler vücudu kaplayan renge göre herhangi bir renkte olabilir.

Vücut Yapısı

Cymric Kedisinin kompakt bir vücudu vardır. Vücut sağlam, kaslı ve diğer uzuvları ile dengeli şekildedir. Bir kuyruğa sahip olmasa da dengesini sağlayacak güçlü arka bacaklara sahiptir. Daha uzun arka bacakları ve kompakt vücudu sayesinde dengesini sağlar. Kısa sırtı ve tüm bu fiziksel özellikleri ile bir tavşana benzetilir. Uzun olmayan ve kısmen geniş bir vücuda sahiptir. Bu haliyle de orta ölçekte bir türdür. Omuzlarının etrafını dolaşan boynundaki kıvrım, önlüğe benzer bir şekilde aşağı doğru sarkıktır. Patilerinin arasında püsküller mevcuttur. Kaslı arka bacakları arka taraftan bakıldığında düz bir görünme sahiptir.

Cymric Kedisinin tamamen kuyruğu olmayan çeşitleri olabildiği gibi kısa da olsa kuyruğu olanları da vardır. Kuyruksuz Cymric Kedisinin omurgasının son kısmında sadece hafifçe bir yükselti vardır. Kuyruk uzunluğuna göre sınıflandırılmış 4 tip vardır. The Rumpy, The Riser, The Stumpy ve The Longy. Bu sıralama hiç kuyruğu olmayandan en uzun kuyruğa sahip olana doğrudur.

Tüy Çeşitleri

Vücudu kaplayan kürk beyaz haricinde birçok renkle bezenebilir. Örneğin; siyah, mavi, gri, tarçın, açık kahverengi, kırmızı, beyaz, özel bir renk olabilir. Bu renklerin bir kısmının karışımı ile oluşan renkli bir Cymric Kedisi de görülebilir.

Cymric Kedisi farklı ve karmaşık renklerde olabildiği gibi düz veya daha farklı bir desene de sahip olabilir. Desen çeşidi düz, düz-tekir, çizgili, iki renkli, üç renkli gibi opsiyonel ve fazlacadır. Tüylerinin yumuşaklığı sayesinde ipeksi bir kürke sahiptir. Kürkün iç kısmı kalındır. Bu sayede dolgun ve hacimli görünür. Uzun, yumuşak ve çift katlı kürkü vardır. Karın üzerindeki tüyler vücudun diğer kısımlarından genel olarak daha uzundur.

Ağırlığı ve Boyutları

Cymric Kedisi boyutlarına nazaran ağır bir türdür. Orta ölçekli olması ağırlığı noktasında aldatıcı olabilir. Erkekleri yaklaşık 4 ile 5,5 kg arası, dişileri de 3 ile 5 kg arası ağırlığa sahiptir.

Cymric Kedisi
Cymric Kedisi

Cymric Bakımı

Cymric Kedisinintüyleri uzun bir cins olduğu için bakımının sık rutinlerle yapılması gerekir.Ayrıca zamanla birikebilecek ölü deri ve dökülmeler için de sık sık bakım yapılmalıdır. İyi ve sık bir fırçalama kedinin daha sağlıklı ve pürüzsüz tüylere sahip olmasına yardımcı olacaktır. Rutin tımar ihtiyacı haftalık olarak 2 veya 3 arasındadır. Tüy dökme mevsimi olan ilkbahar ve sonbahar aylarında fırçalama işlemi daha yoğun sıklıkla yapılmalıdır. Tırnakların uzaması ise haftada bir kontrol edilmelidir. Ve gerek olduğu zaman kesilmelidir. Ara sıra kulakları da kontrol edilerek yine kirlenme halinde dikkatlice temizlenmelidir.

Bakım Maliyeti

Cymric Kedisinin bakım maliyeti yaşına, boyutlarına ve türüne göre değişkenlik gösterebilir. Kesin olarak bir bakım maliyeti söyleyemesek de ortalama olarak bir Cymric Kedisinin aylık bakım maliyeti 25 sterlin civarındadır. Maliyet, oluşabilecek sağlık sorunları, kedinin yaşam süresi gibi unsurlar sebebiyle artabilir.

Beslenme

Cymric genetik olarak kilo almaya yatkın bir cinstir. Beslenmesine dikkat edilmeli ve uygun bir diyet programı uygulanmalıdır. Hiperaktifliği de göz önünde bulundurulmalı ve beslenme tercihlerinde bu konuya dikkat edilmelidir.

Temizlik

Tüm kediler gibi Cymric Kedisi de temizlik konusunda hassastır. Çöpleri temiz tumak gerekir. Bunun haricinde banyo hijyeni noktasında da hassas olduğu unutulmamalıdır. Gözlerinde oluşan iltihap ya da akıntılar tek kullanımlık nemli yumuşak bir bezle temizlenmelidir. Tüm kedilerde olduğu gibi veteriner tavsiyesi ile düzenli bir diş fırçalama rutini uygulanmalıdır. Bu uygulama periodontal hastalıkların önlenmesi konusunda önem arz etmektedir.

Cymric Sağlık Durumu

Manx cinsi gibi Cymric de dayanıklı bir cinstir. Genel olarak sağlıklıdır. Safkan ve melez kediler doğası gereği bir takım sağlık sorunlarına sahip olabilirler. Yavruların belli dönemlerinde omurgasal bazı sorunlar görülebilir. Bu hastalık genetik kodlardan geçerek yavrulara yansır.

Sağlık Sorunları

Hastalıkların geneli Manx Kedisinden kaynaklıdır. Ancak daha farklı sağlık sorunları da görülebilir. Manx Sendromu denilen hastalık mutasyona uğramış gen omrgayı ciddi şekilde kısaltmaktadır. Bunu sonucu omurgada ve omurilikte Spina Bfida şeklinde ciddi sorunlar görülür. Bu rahatsızlık sadece omurga ve omurilikte değil arka bacaklar, bağırsaklar ve mesane gibi hayati organlarda da görülebilir. Manx Sendromu kedinin yaşam ömrünü 5 yıl gibi bir süreye kadar indirebilir.

Bir diğer problem ise Megakolon’dur. Megakolon isminden de anlaşıldığı üzere sindirim sisteminde oluşur. Hastalık neticesinde kedinin kolonu dışkıyı atmak için yeterli derecede kasılamaz ve kedi artık dışkılayamaz. Bu hastalık Manx Sendromu kaynaklı da olabilir.

Korneal Distrofi göz kusuruna sebep olan bir sağlık sorunudur. Bunların haricinde diğer kedilerle benzer hastalıkları geçirebilir. Diş problerine karşı da duyarlıdır. Ve diş bakımına özen göstermek gerekir.

Yaşam Süresi

Ortalama yaşam süreleri 8 ile 14 yıl arasındadır. Bu süre bazılarında 15 yıla kadar ulaşabilir. Yukarıda bahsettiğimiz Manx Sendromu nedeniyle de 5 yıla kadar düşebilir.

Üreme

Manx Kedisinin geni dominant bir gendir ve (M) şeklinde kodlanır. Bütün kuyruksuz kediler ise sadece bir mutasyona uğramış gene sahip olurlar. Diğer alel genler ise tam uzunlukta(m) bir kuyrukla kodlanmıştır. Nihayet (Mm) şeklinde sağlıklı şekilde kodlanmış olarak dünyaya gelirler. Fakat (MM) bir yavrunun omurgasında ve omuriliğinde hayatsal olarak ciddi şekilde etkileneceği sorunlar oluşur. Gen bu sebeple öldürücüdür. Ayrıca iki Rumpy çiftleştirilmemelidir. Çiftleşme sonucu doğacak yavrunun Manx Sendromlu olması olasıdır.

Cymric Kedisi, diğer Cymric kedileri, Manx, British Shorthairs ve British Longhairs cinsleri ile üreyebilir.

Bunu Bildiğim İyi Oldu

Cymric kısa omurgaya sahip olduğu için kucağa alırken özen gösterilmelidir. Arka ayakları desteklenmeden kaldırıldığı zaman uzun arka ayakları nedeniyle bir dengesizlik meydana gelir. Ve omurgalarında gerginleşmeye neden olabilirsiniz. Diğer önemli husus ise kuyruksuz olduğu unutulmamalıdır. Kuyruğun olması gereken yerdeki bölgeye baskı uygulamak Cymric Ağrısı’na neden olabilir.


Cymric Kedisinin bir cins olup olmadığını ve atalarından farkını anlamaya çalıştık. Bu itibarla tarihsel süreçte kökenlerini inceledik. Ayrıca mizacı, fiziksel ve mental özellikleri, sağlığı, bakım gereksinimleri gibi birçok konuda bilgi vermeye çalıştık. Siz değerli takipçilerimiz de sahip olduğunuz bir Cymric Kedisinin davranışları, özel durumları, bakım detayları gibi hususlarda yorumlarınızla bizlere ve değerli okurlarımıza katkı sunabilirsiniz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?