Donskoy Kedisi

Donskoy Kedisinin kökenlerini, karakterini, fiziksel özelliklerini, bakımını, sağlık durumunu bizimle beraber incelemek ister misiniz?

Donskoy Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik70
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı80
Sıcakkanlılık75
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık30
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi20
Sahibine Şevkat75
Sağlık ve Dayanıklılık50
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler

Enteresan görünüşlü, sert duruşlu, insancıl, oyuncu bir cins… İnsanlara ön yargılarını yıktıran, görünüşün aldatıcı olduğunu gösteren müthiş bir kedi Donskoy… Sıcakkanlı bu cinsin kişiliğini, evcil hayvanlarla ve çocuklarla iletişimini, nereden geldiğini, fiziksel özelliklerini, bakım gereksinimlerini ve sağlık durumunu yakından incelemek adına sizler için kapsamlı bir makale hazırlamaya çalıştık.

Donskoy Kedisinin Kişiliği

Görünüşüyle birçok insan garip gelse de Donskoy Kedisi dost canlısı, aktif, eğlenceli, sevecen ve nazik bir kedidir. İnsanlara ve çevresine olan ilgisiyle oldukça meraklıdır. İlgi odağı olmayı sever. Nazik bir cins olduğu için hassas bir yapısı vardır. Hareketli ve heyecan doludur. Aile içi etkileşimlere tepki vermeyi sever. Onunla sıkı bir arkadaşlık bağı kurmanız gerekir. Sahibine sadık ve fazla bağlıdır. Eğer günlük rutin işlerinizde kedinizle ilgilenme düzeyiniz düşükse Donskoy size uygun olmayabilir.

Donskoy Kedisi zekidir. Çevresindeki gelişmelere karşı daima meraklıdır. İlgisini, zekasını ve merakını uyandıracak oyunlara yönlendirerek tatmin olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu enerjik yapısına rağmen dengeli bir kedidir. Sesli komutlara oldukça iyi tepki verirler. Ve bu komutları kelime dağarcıklarında tutarlar. Bu yönüyle birçok kedi cinsinden ayrılır. Donskoy etrafındaki olup bitenlerin bir parçası olduğu sürece yeterince mutludur. Ve eğlenceli halini sürdürmeye devam eder. Bütün bu özellikleri ve benzersiz dokusu ile çok eşsiz bir kedidir. Muhtemelen çoğu insan gibi garip bakışlardan sonra onu çok seveceksiniz.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Donskoy sevecen ve arkadaş canlısı yapısı sayesinde çocuklarla da iyi geçinir. Diğere aile üyelerine karşı da aynı ölçüde sıcakkanlıdır. Tam bir aile kedisi ve çocuklarla iyi bir oyun arkadaşı olabilir. Ancak diğer ırkların bazılarında olduğu gibi çocuklarla tanışması ve etkileşimi erken başlatılmalıdır. Donkoy Kedisinin sosyalleşmesinde erken davranmak önemlidir. Aynı durum diğer evcil hayvanlarla olan iletişiminde de söz konusudur.

Arkadaşlık etmeyi seven bir kedi olması diğer evcil kedilerle ya da hayvanlarla da iyi geçinebildiğini gösterir. Evinde fazlaca kedi ve evcil hayvan besleyen aileler için bu ortama uyum sağlayabilecek bir cinstir. Donskoy Kedisinin ilgi odağı olmayı sevdiği ve kendisine saygı duyulduğunu bilmesi bütün bu iletişim ağını kontrol etmede kolaylık sağlayacaktır.

Yaşlılarla İletişimi

Donskoy Kedisinin enerji seviyesi çok yüksek ve hareketliliği fazladır. Bu durum yaşlılarla etkileşim kurmasında zorluk çekmesine neden olabilir. Ancak yaşlının kişisel durumu bunu aksine çevirebilir. İlgisini doyurabilecek bir yaşlıyla da zaman geçirebilir.

Donskoy Kedisinin Tarihçesi

Bu kedilerin tarihsel olarak ilk keşfedildiği zamanlar 1987 lere uzanır. Donskoy Kedisinin hikayesi Rusya’da bir liman kenti olan Roston On Don’da başlar. Elena Kovaleva isimli bir kadın çocuklar tarafından tekmelenen çantada yavru bir kedinin olduğunu fark eder. Yavru kediyi kurtardıktan sonra sahiplendi. Ve yavruya Varvara ismini verdi. Elena zaman içerisinde yavru Varvara’nın tüylerini dökerek kelleştiğini gözlemledi. Elena bu süreçte çeşitli ilaçlar kullansa da dökülmeye engel olamadı. Sonraki süreçte bu kedinin bazı yavruları da tüysüz olarak doğmaya başladı. Diğer tüylü yavrular da zaman içerisinde anneleri gibi tüylerini kaybetmeye başladı.

Daha sonra bu yavrulardan birini Elena’nın temasa geçmesiyle bir kedi yetiştiricisi olan Irina Nemikina sahiplendi. Irina araştırmaları sonucunda Sphynx Kedisinde görülen çekinik genden farklı olarak bu durumun baskın genetik bir mutasyon olduğunu anladı. Tüysüzlük durumu Donskoy ile çok karıştırılan tüysüz Sphynx Kedisinde baskın bir genle oluşmaz. Çoğu zaman Donskoy’a Don Sphynx de denilmiştir. Çalışmalar sonucunda 1997 yılında World Cat Federation tarafından tanındı. Nihayet 2005 yılında International Cat Association da tanınmasıyla tam olarak kabul görmüş farklı bir cins haline geldi.

Donskoy Kedi Cinsi
Donskoy Kedi Cinsi

Donskoy Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Donskoy Kedisi genel olarak orta boy ve tüysüz bir cinstir. Bazı yavrular tüylü doğabilir. Ancak bunlar da zaman içerisinde tüylerini dökerek atalarına benzerler.

Donskoy ve Sfenks

Kanadalı Sphynx Kedisi ile çok karıştırılır. Ondan ayrılan bazı belirgin fiziksel özellikleri mevcuttur. Donskoy elastik bir cilde sahiptir. Çene, gıdı ve yanak altında belirgin şekilde kırışıklıklar vardır. Ayrıca Sphynx cinsinden farklı olarak uzun, ince ve birbirinden ayrı ayak parmakları vardır. Sphynx de Donskoy gibi tüysüz olsa da Donskoy daha ağırdır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Üçgen şeklinde kafa yapısı çeneden kulak uçlarına doğru genişler. Bir kamayı andıran yüz çehresinde burun nokta gibi belirgindir.

Kafa

Kafası küçük ve bariz şekilde üçgenimsidir. Alnındaki kırışıklık hemen hemen hepsinde mevcuttur. Burun ve ağız kafasının küçük olması sebebiyle büyük gibi görünür ve oldukça belirgindir. Bıyıkları etrafa taşmış ve uzuncadır.

Kulaklar

Donskoy cinsinin kulakları derisinden sonra en dikkat çeken yeridir. Vücudu ile orantısızmışcasına büyük gözükür. Kafayla birleşim yerinden uç kısımlara doğru daralan kulaklar yarasa kanadı gibi ince ve şeffaf görünümlüdür. Bu kulaklar Donskoya dikkatli ve kolay odaklanan bir cins olması konusunda yardımcı olmuştur.

Gözler

Bu cinsin gözleri oldukça büyüleyicidir. Hem renkleri hem de şekliyle gözler Donskoy Kedisinin kafasında hemen dikkat çeken uzuvlardandır. Tam anlamıyla yuvarlak değildirler. Keskin hatlarla da uzanmazlar. Gözler badem şeklinde oval bir durumdadır. Ters üçgen yüze uygun şekilde gözler burun ve ağızla paralel değildir. Gözler hafifçe kulak boşluklarına ve yukarı doğrudur. Göz rengi konusunda farklı sunuşlar görsek de genellikle mavi, akuamarin, altın sarısı, yeşil, tek, dikroik olduğu bilinmektedir.

Vücut Yapısı

Orta ölçekli ve kaslı bir vücuda sahiptir. Gövdesi uzun ve tıknaz olan Donskoy göründüğü kadar hassas değildir. Kemikleri de oldukça güçlüdür. Vücudun birçok noktasında buruşukluklar ya da çizikler vardır. Arka ayakları üzerinde oturduğu zaman vücudu armuda benzer. Vücut tüysüz olmasına rağmen deriyle temas daha yakından olduğu için sıcaklığı hissetmek mümkündür. Kuyruğu vücuduyla dengeli şekilde bir uzunluğa sahiptir.

Gövde

Donskoy Kedisinin gövdesi hacimlidir. Bacaklarla gövdenin birbirine yaklaştığı yerlerde çizgiler vardır. Bu çizgiler karnın diğer bölümlerinde de vardır. Tüysüz olduğu için zayıf gibi görünebilir. Ancak bu durum aldatıcıdır. Donskoyun kış aylarında göbeği büyüme eğilimindedir. Yaz aylarında ise bu durumun tersi gerçekleşir.

Bacaklar ve Patiler

Ön bacaklar arkalara nazaran daha kısadır. Donskoy klasik duruşu ile atlamaya hazır bir yarışmacıya benzer. Ayak parmakları birbirinden ayrık ve incedir. Ayakları ovaldir. Baş parmakları aşağıya doğru değil içe doğru bükülmüştür.

Tüy Çeşitleri

Bilindiği üzere Donskoy tüysüz bir cinstir. Her ne kadar tüysüz olsa da vücudunu kaplayan kürkün renk seçeneği oldukça fazladır. Uluslararası kedi kuruluşları geleneksel ve diğer tüm renkleri Donskoy için kabul etmektedir. Desen noktasında birçok çeşit görmek mümkündür. Düz, düz-tekir, çizgili, colourpoint, iki renkli, patiska, vizon-sepya gibi desenler bilinenleridir.

Desenlerine göre 4 tür Donskoy vardır

  • Rubber Bald(Lastik veya yapışkan tüysüz): Yavru kediler tüysüz şekilde dünyaya gelirler. Ve tüm hayatları boyunca bu şekilde kalırlar.
  • Flock(Sürü): Bu türde vücutta güderi(keçi derisinden yapılmış yumuşak ve mat meşin) benzeri bir kaplama vardır. Zaman içerisinde bu az miktardaki tüyler de yok olabilir.
  • Velvet(Kadife): Bu kediler başlarının üzerinde keşiş şapkası olarak tabir edilen bir yama ile dünyaya gelirler. Vücutları kadife gibi yumuşak kürkle kaplanmıştır. Bu tüyleri de zaman içinde dökebilirler.
  • Brush(Fırça): Kediler sahip oldukları tüylerin zaman içinde sadece bir kısmını kaybederler. Kalan tüyler kalın, dalgalı, yumuşak veya tel gibi olabilir. Başın ve boynun üst kısımlarında, sırtta tüysüz alanlar oluşabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Donskoy boyutlarına bakıldığında orta ayarda bir cinstir. Yaklaşık olarak 3,5 ile 7 kg arası bir ağırlığı vardır. Kedinin ağırlığı yukarıda bahsettiğimiz üzere kışın genişleme eğilimdeki göbekle de orantılı olarak artabilir. Ayrıca yaş, hastalıklar ve bakım gibi unsurlar hem ağırlığını hem de boyutlarını etkileyebilir.

Kısa Tüylü Donskoy Kedisi
Kısa Tüylü Donskoy Kedisi

Donskoy Kedisinin Bakımı

Özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Donskoy insan derisi gibi terleyen bir deri yapısına sahiptir. Tüysüz olmasına rağmen Donskoy sık sık bakım ister. Derileri güneşe karşı hassastır. Fazla güneşte kalmaları halinde zarar görür ve bronzlaşır. Terleyen deride ise zamanla yağ tabası birikir. Bu tabaka mobilyalara, yumuşak yüzeylere kolaylıkla bulaşabilir.

Bakım Maliyeti

Aylık standart bir maliyet için yeterli bilgiye sahip değiliz. Kedinin yaşı, türü, diyeti, veteriner masrafları, sağlık problemleri düşünülürse vereceğimiz rakamın değişkenlik gösterebileceği aşikardır. Ancak ortalama ve yaklaşık olarak 35 sterlin civarında bir miktar aylık bakım ihtiyacı için gözden çıkarılmalıdır.

Beslenme

Donskoy enerjik ve tüysüzdür. Bu iki sebeple de kalori ihtiyacı diğer cinslere nazaran daha fazladır. Derinin kaplamasız oluşu enerjinin terle hızlı şekilde dışarı atılmasına sebep olur. Böylece hızlı harcanan enerjinin takviyesi için daha sık öğün ve kalorisi yüksek diyet gereklidir.

Temizlik

Donskoy Kedisi haftalık olarak banyoda iyi bir şampuanla yıkanmalıdır. Yine bu rutine kulak temizliği de dahil edilmelidir. Kiri rahatlıkla tutabilecek tırnak araları ve burun da haftalık bakımlarda kontrol edilerek nemli bir bezle temizlenmelidir.

Donskoy Kedisinin Sağlık Durumu

Her ne kadar Donskoy kaslı ve sert bir kedi olsa da hassas olduğunu unutmamak gerekir. Tüysüz derisi soğuktan ve sıcaktan kolay etkilenir. Enerji ihtiyacının yüksek oluşu da sık bir beslenme ihtiyacını doğurur. Ancak dikkatli olunmalıdır. Donskoy Kedisi bu haliyle kilo almaya çok müsaittir.

Sağlık Sorunları

Tür genel olarak herhangi özel bir hastalığa yatkın değildir. Fakat yukarıda da bahsi geçen aşırı güneşlenme sonucu ağrılı güneş yanığı gibi cilt ile ilgili sorunlar oluşabilir. Ya da aşırı soğuk da cildi tahrip edecektir. Donskoy sadece diş hastalıklarına karşı duyarlıdır. Diş çürümelerine karşı temizliğe özen gösterilmesi gerekir.

Yaşam Süresi

Türün yetişkinlerinde ortalama 12 ile 15 yıl arası bir yaşam süresi beklentisi vardır.


Donskoy Kedisi hakkında yaptığımız araştırmalar neticesinde kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri, bakım ihtiyaçları, sağlık durumu gibi birçok konu hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Donskoy Kedisi ile ilgili bildiklerinizi, deneyimlerinizi ve tecrübe edindiğiniz şeyleri siz kıymetli okurlarımızdan da yorumlar kısmına yazmanızı bekliyoruz. Yorumlarınızla bize ve kedisever dostlarımıza katkınızın çok değerli olduğunu unutmamanızı temenni ederiz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?