Habeş Kedisi (Abyssinian Kedi)

Habeş kedisinin karakteri, tarihçesi, görünümü, bakımı ve diğer pek çok özelliği hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Habeş Kedisi (Abyssinian)
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı60
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi30
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk60
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk70
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk85
Sosyal ihtiyaçlar90
Bilgiler
 • Kökeni: Hint Okyanusu ve Güneydoğu Asya Kıyıları
 • Diğer İsimleri: Abyssinian, Aby
 • Yaşam Süresi: 9 – 15 yıl
 • Kilosu: 3,5 – 6 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
 • Dostluk: Çocuk, Yaşlı ve Hayvan Dostu

Kedi tarihinin en eski üyelerinden, antik çağların izlerini hâlâ üzerinde taşıyan, sosyallik, zekâ, hareketlilik gibi özellikleriyle ve alışılmışın dışında görünümüyle dikkatleri üzerine çeken Habeş kedisini daha yakından tanıyalım. Onun benzerlerini daha önce mısır duvar resimlerinde veya vitrinlerimizdeki biblolarda görmüş olabilirsiniz. Şimdi o hayli donuk ve biraz da soğuk görüntüyü birlikte kıracağız. Çünkü Habeş kedisi, heykellerden tanıdığımız hâlinden oldukça farklı yapısıyla bizi de şaşırttı.

Habeş Kedisinin Kişiliği

Abyssinian kedisi, tüm kedi türleri içinde en hareketli ve enerjik cins olamaya adaydır. Üstün zekâsı ve hiç bitmeyen enerjisiyle sahibini, yaşadığı ortamı, dışarıyı keşfetmeye her zaman hazırdır. Habeş kedisinin enerjisine karşılık verebilmek için evde en az onun kadar enerjik birinin olması önerilir. Habeş kedisi sahiplerine olan merakı sebebiyle sürekli sahibinin peşinde onun yaptığı işleri takip eden bir yapıya sahiptir. Evin hemen her yerinde her ne yapıyorsanız peşinizde olacağından emin olabilirsiniz. Onun bu merakını ve zekâsını törpülememek için ona düşünce gücü gerektiren oyuncaklar edinebilir ve yaptığınız işlere dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Eğitilmeye de oldukça açık olan Habeş kedisi, iyi bir eğitimle komutlarınızı yerine getirmeye ve sizin için bazı görevleri üstlenmeye hazır olacaktır.

Usta bir tırmanıcı ve yükseklik tutkunu bu kedi için evinizde tırmanabileceği alanlar olması onun mutluluğu adına çok faydalı olacaktır. Ayrıca yüksek enerjisini atabilmesi için dışarıya çıkartılması da önerilebilir. Uygun bir tasma ve gerekli önlemler alındıktan sonra dışarıyı keşfetmek için can atacak bir kedidir. Kısacası Habeş kedisi; zekâ, merak, enerji dolu bir arkadaştır ve her zaman sizi şaşırtmak için fırsat kollayacaktır. Bir Habeş kediniz varsa ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız siz de her an şaşırmaya hazır olmalısınız.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Abyssinian kedisi her yaş grubundan çocukla iyi anlaşabilecek bir kedi cinsidir. Bebeklerin ve küçük çocukların ihtiyaçlarına zekâsıyla hitap ederken enerjisi ve hareketliliğiyle de oyun çağındaki çocuklar için harika bir arkadaştır. Çocuğunuza, ona nasıl davranması gerektiğini öğrettiğiniz sürece aralarında hiçbir problem yaşanmayacaktır. Çocuklarla anlaştığı gibi evcil hayvanlarla da arkadaş olabilen Habeş kedileri, ona zarar vermeyecek köpeklerle sorunsuz bir şekilde aynı evi paylaşacaktır.

Habeş (Abyssinian) Kedi Cinsi ve Özellikleri
Habeş (Abyssinian) Kedi Cinsi ve Özellikleri

Habeş Kedisinin Tarihçesi

Günümüzde kedi severler arasında oldukça popüler bir kedi cinsi olan Habeş kedisi bilinen en eski kedi ırklarından biri olmasına rağmen kökenleri konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, yakın geçmişe kadar genel kanı Habeş kedisinin atalarının ismini aldığı ülke olan bugün Etiyopya olarak bilinen Habeşistan’da ortaya çıktığıydı. Türün tarihsel gelişiminin ve genetiğinin araştırılması sonucu bu genel kanının bir yanılsamadan ibaret olduğu görüldü. 1871 yılında İngiltere’de düzenlenen bir gösteride bir kedinin “Habeşistan savaşının sonlarında yakalanan” notuyla üçüncülük ödülü alması sonucunda bu yeni cinse “Abyssinian” (Habeşli) adı verilmiş ve yıllarca bu ırkın Habeşistan kökenli olduğu düşünülmüştür.

Bazı kaynaklarda ise Antik Mısır’ın Sfenks heykellerine ve hiyerogliflerindeki kedi çizimlerine benzerliği sebebiyle Habeş kedisinin kökeni Mısır olarak belirtilmiştir. Ancak bu da görsel bir yanılsamadan ibarettir. Abyssinian kedisinin kökeninin bu kadar bilinmez ve karmaşık olmasının en önemli sebebi ise bütün evcil kedilerin atası olan felis lybicanın görüntüsünü hâlâ koruyor olması olabilir. Bu kadar eski bir ırkın kökenleri konusunda yanılsamaların ve tartışmaların olması normal karşılanmalıdır. Ancak son yıllarda yapılan genetik araştırmalara göre Abyssinian kedisinin en olası anavatanının Hint Okyanusu Kıyıları ve Güneydoğu Asya kıyıları olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde bilinen en eski Abyssinian kedisi Hollanda’daki Leiden Zooloji Müzesi’nde sergilenmektedir ve bu yaşlı kedi 1834-1836 yılları arasında müzeye getirildiğinde müzenin kurucusu tarafından anavatanı “Hindistan” olarak etiketlenmiştir. Bu örnek de Habeş kedisinin anavatanının Hint Okyanusu kıyıları olduğu düşüncesini destekler niteliktedir.

Habeş Kedisi
Habeş Kedisi

Habeş Kedisinin Fiziksel Özellikleri

İnce, kıvrak, kavisli vücut görünümüne karşın kaslı yapısının yanında orantılı bir şekilde ince görünen bacakları, yine orantılı bir incelikteki boynu ve görece büyük kulaklarıyla eşsiz bir ekpresyonist portre izlenimi veren orta boylu ve orta uzunlukta tüylü bir tür olan Habeş kedisinin hemen her vücut bölümü hakkında anlatılacak detaylar bulunmaktadır.

Yüz ve Kafa Yapısı

İri kulakları ve belirgin vücut yapısının arasında biraz küçük görünen bir kafa ve yüz yapısına sahiptir. Yanak, burun ve çene hatları hafif yuvarlanmış bir çizgide ne gölgede kalmış ne de çok öne çıkmıştır. Büyük, hafif sivri, yukarıdan aşağıya yumuşak bir şekilde genişleyen ve içinin rengiyle boş bir midye kabuğunu andıran kulaklarının yanında, ağız çizgisinin ve ona paralel uzayan bıyıklarının çenesiyle yarattığı simetri ilk bakışta dikkat çekmese de Abyssinian kedisinin yüzünün etkileyiciliği buradan gelmektedir. Genellikle badem şeklinde dışa doğru sivrilen göz yuvaları kulaklarının dışta kalan çizgilerine ve çenesinden yukarı uzanan yüz hatlarına narin bir biçimde eşlik etmektedir.

Vücut Yapısı

Tarihçesinde bahsedilen Mısır heykellerine ve hiyerogliflerine benzerliğine dikkat çekercesine ince, zarif ve kavisli orta boyutlu vücut yapısının en belirgin özelliği kaslı yapısıdır. Oldukça uzun ve gittikçe incelen kuyruğu da bu benzerliği desteklemektedir. Abyssinian kedisi tam olarak zayıf ya da tıknaz olarak kategorize edilememekle birlikte bunların ortalaması olarak tasvir edilebilir. İnce kemikli bacaklarıyla orantılı görünen küçük, eliptik ayakları, bu kedilere parmak ucunda yürüyormuş görüntüsü verir.

Tüy Çeşitleri

Abyssinian kedisinin anıtsal güzelliğini kaplayan orta uzunlukluktaki yumuşak, ince yapılı tüyleri oldukça parlak ve ipeksi bir dokudadır. Tüyleri genellikle kızıl tonların ağır bastığı renklerdedir. Abyssiniankedisinin vücudunda kırmızı (tarçın), açık kahverengi, mavi ve gümüş renklerini görmek mümkündür.

Ağırlığı ve Boyutları

Orta boyutlarda bir kedi cinsi olan Abyssinian kedisinin ağırlığı 3,5-6 kg arasında değişebilmektedir. Kedinin genetik yapısı ve çevre, beslenme şartları gibi faktörlere göre farklılık gösteren vücut ağırlığı erkeklerde 4-6 kg, dişilerde ise 3,5-5 kg aralığında olabilir. Yine aynı faktörlere göre değişebilecek olan uzunlukları ise 30-40 cm aralığındadır.

Abyssinian Kedisi
Abyssinian Kedisi

Habeş Kedisinin Bakımı

Habeş kedisinin bakımının genel olarak kedi bakımından pek farkı yoktur. Genel temizliğine özen gösterilmeli; 10 günlük veya 2 haftalık periyodlarla tüyleri taranmalı ve enfeksiyon riskine karşı düzenli ağız bakımı yapılmalıdır. Kulak içlerinin ve göz çevresinin temizliği için ise ılık suyla nemlendirilmiş yumuşak dokuda bir bez kullanılabilir. Temel beslenme, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi kedinizin bakımı için yeterli olacaktır. Öte yandan sosyal ve enerjik bir tür olduğu için bakımdan çok ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Onun sizinle ilgilendiği kadar siz de ona ilgi ve özen gösterirseniz karşınızda oldukça mutlu ve sağlıklı bir kedi görebilirsiniz.

Bakım Maliyeti

Beslenme, sağlık, temizlik gibi temel giderlerin dışında Habeş kedisinin bol bol oyuna ve oyuncağa ihtiyacı olacaktır. Yani biraz zaman, biraz da oyuncak anlamında maliyetli bir kedi türü olduğu söylenebilir.

Beslenme

Habeş kedisi birçok kedi türüne kıyasla çok daha hareketli ve enerjik bir kedi cinsi olduğu için genelde yüksek kalorili ve orta-yüksek proteinli bir diyet uygulanması gerekir. Bu tür bir diyet kedinizin yaşadığı ortam veya onunla oyun oynama, ilgilenme durumunuza göre kedinizin fazla kilo almasına sebep olabileceği için beslenme takibini iyi yapmak ve düzenli hareket etmesini sağlamak gerekmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=QwQpw4WxNwc

Habeş Kedisinin Sağlık Durumu

Ortalama 9-15 yıl yaşayan Habeş (Abyssinian) kedileri enerjik ve hareketli yapılarının yanında her canlı gibi taşıdıkları genler veya dışarıdan alabilecekleri virüsler ve bakteriler sebebiyle çeşitli hastalıklar yaşayabilmektedir. Kedinizi bu hastalıklardan korumak için temizlik ve hijyene gerekli özeni göstermeniz, veteriner kontrollerini ve aşılarını aksatmamanız gerekmektedir.

Sağlık Sorunları

Genetik araştırmalara göre Habeş kesinin kalıtsal olarak yatkın olduğu hastalıklar şunlardır:

 • Erken Başlangıçlı Periodontal Hastalık: Bu hastalık, diş ve diş etlerinde görülen iltihap ve tartar kaynaklı bir hastalıktır. Düzenli diş ve ağız bakımı bu hastalığa karşı alınabilecek en iyi önlemdir.
 • Hiperestezi Sendromu: Kedinizin normalden fazla bir seviyede yalanmasına ve tüylerinin dökülmesine sebep olan nörolojik bir hastalıktır. 
 • Patellar Luksasyon: Diz kapağında görülen kalıtsal bir çıkıktır. İleri düzeydeki vakalarda operasyona ihtiyaç duyulabilir.
 • Pirüvat Kinaz Eksikliği: Dolaşım sistemini etkileyen “pirüvat kinaz” isimli bir enzimin eksikliğidir. Bu hastalık testlerle teşhis edilebilmektedir.
 • Renal Amiloidoz: Amiloid isimli bir protein türünün iç organlarda özellikle de böbreklerde birikmesi sonucunda böbrek yetmezliğine sebep olabilecek hastalıktır. Habeş kedileri bu hastalığın risk grubundadır.

Habeş (Abyssinian) kedisinin karakteri, kökenleri, fiziksel özellikleri, bakımı, sağlığı hakkında merak edip araştırdıklarımızı elimizden geldiğince bu yazıda siz kedi severlerle paylaştık. Her türün birbirinden farklı özellikleri olduğu gibi aynı türe mensup bireylerin de genellemelerden pek hoşlanmadığını hepimiz biliyoruz. Hele konu kedilerse bu farklılık uçsuz bucaksız bir deryaya dönüşebiliyor. Onları daha sağlıklı ve mutlu yaşatmayı hedefleyen bir platform olarak Habeş kedisi veya kediler hakkındaki bilgi ve deneyimlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmanızı rica ederiz 😊

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

 1. Abyssinian (Habeş Kedisi) Hakkında (CFA)
 2. Abyssinian (Habeş Kedisi) Irk Standartları (CFA)
 3. Abyssinian (Habeş Kedisi) Irk Sunumu (CFA)
 4. Abyssinian (Habeş Kedisi) Hakkında Makale (CFA)
 5. Abyssinian (Habeş Kedisi) Hakkında (TICA)
 6. Abyssinian (Habeş Kedisi) Irk Standartları (TICA)
 7. Abyssinian (Habeş Kedisi) Irk Sunumu (TICA)
 8. Abyssinian (Habeş Kedisi) Hakkında Makale (TICA)
 9. Abyssinian (Habeş Kedisi) (Wikipedia)
 10. Abyssinian (Habeş Kedisi) Konsey Web Sitesi
Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?

Habeş Kedisi (Abyssinian Kedi)” hakkında 2 yorum yapılmış.
 • Kerem

  Harika bir anlatım ve kaliteli içerik elinize sağlık. Müthiş bir site geliyor. 🙂

 • Egoist

  Bu site yeni galiba? O kadar kediler ile aram iyi olmasına rağmen ilk defa görüyorum. Baya baya iyi iste yapmışsınız, elinize sağlık 😀