Kıbrıs Kedisi

Kıbrıs kedisinin yani Kıbrıslı Aphrodite Giant kedilerinin temel özelliklerini merak ediyorsanız hakkında bilgi edinmek için bize katılın…

Kıbrıs Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik75
Oyunculuk85
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı45
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık85
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk65
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi70
Yabancılarla Dostluk60
Sosyal ihtiyaçlar65
Bilgiler

Akdenizli, büyük cüsseli, sevimli mi sevimli… 10.000 yıllık geçmişiyle günümüzde var olan en eski kedi türlerinden birisi olarak atalarından gelen avcı özelliklerini binlerce yıldır muhafaza etmiş ve bu yeteneklerini evlerimizde devam ettirebileceği bir oyuna çevirebilmiş, kalabalık ailelerin ve geniş evlerin uyumlu kedisi olmaya aday bir kedi cinsi… Kıbrıs kedisini kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri, bakım ihtiyaçları ve sağlık durumunu kapsamlı bir şekilde daha yakından inceleyelim.

Kıbrıs Kedisinin Kişiliği

Evcil kedilerin en büyük boyutlularından birisi olan Kıbrıs kedisi, “dev” olarak nitelendirilmesinin yanında oldukça hareketli, neşeli, sevecen, zeki ve sosyal bir kedi türüdür. Ataları dağlarda ve ormanlık arazilerde, zorlu şartlarda hayatta kalan Kıbrıs kedileri, genetik miraslarının bir getirisi olarak yüksek yerlere tırmanmaktan, oradan oraya zıplamaktan zevk alan aktif kedilerdir. Bu yüzden yaşam alanlarının onların vücut büyüklüğüne ve hareketli hayat tarzlarına adapte edilmesi gerekir.

Koşturabilecekleri geniş alanlar yaratmak, tırmanabileceği mobilyalar veya direkler edinmek onların geniş tepelerde av peşinde koşma, yüksek ağaçların zirvelerinde avlarından ve avcılarından gizlenme gibi alışkanlıklarını devam ettirebilmelerini sağlayacak ve mutlu kediler olarak evlerimizde yaşamalarının önünü açacaktır.

Akdenizli olmasının ona verdiği sıcakkanlılık sayesinde insanlarla ilişki kurmaya yatkın bir tür olan Kıbrıslı dostlarımız, kalabalık ailelerde oyunlar oynamaktan ve aile üyeleri ile sosyal ilişkilerden kaçınmayan bir türdür. İnteraktif oyunları sevdiği gibi dev vücuduyla örtüşen bir şekilde fiziksel temastan hoşlanmayıp bir köşede kıvrılmayı da sevebilir.

Kısacası o, atletik ve hareketli olmasına karşın hiperaktif bir kedi türü değildir. Bazen sadece yakınınızda olmaktan hoşlandığı gözlemlenebilir. Eğer bir Kıbrıs kediniz varsa ve böylesi tutarsız davranışlar sergiliyorsa bunun bir sorun olduğunu düşünmemelisiniz. Çünkü bu tutarsız gibi görünen davranış biçimi Kıbrıs kedisinin kendi içinde kurduğu bir dengenin dışavurumudur.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Kıbrıs kedisi, genel anlamda, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi arkadaşlık bağları kurabilen bir kedi türüdür. Ancak her evcil hayvanda olduğu gibi bir uyum süreci geçirecektir. Bu uyum süreci kediniz ve çocuğunuz ne kadar küçükken başlarsa o kadar sağlıklı bağlar kurulabilir. Çocuğunuzun ve kedinizin birbiriyle iyi arkadaş olabilmeleri için mümkün olan en küçük yaşta tanıştırılmaları ve birbirleriyle birlikte yaşama eğitimi almaları gerekmektedir.

Evcil hayvanlarda da durum farklı değildir. Kıbrıs kedisi diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşabilir. Özellikle ona zarar vermeyecek köpeklerle iyi dostluk kurabilir. Ancak yine çocuklarda olduğu gibi, iki evcil hayvan ne kadar erken tanıştırılır ve birbirleriyle yaşamaya alıştırılırsa birbirlerine zarar verme riskleri o kadar düşecektir. Öte yandan kuş, balık, kemirgenler gibi daha küçük evcil hayvanlar Kıbrıs kedisi için potansiyel av durumunda olabilir. Bu duruma ayrıca özen gösterilmesi ve Kıbrıs kedisinin daha kapsamlı bir eğitimle yetiştirilmesi gerekebilir.

Cyprus Cat
Cyprus Cat

Kıbrıs Kedisinin Tarihçesi

Kıbrıs kedisi, insan müdahalesi olmaksızın kendi kendine ortaya çıkmış ve gelişmiş bir kedi türüdür. Dünyanın en eski kedi cinslerinden birisi olan bu sevimli devlerin ortaya çıkışı bazı kaynaklara göre 10.000 yıl öncesine kadar dayandırılmaktadır. Öyle ki antik uygarlıkların beşiği olan Mısır’da ortaya çıkan Mısır kedisinden(Sfenks) bile binlerce yıl önce hayatımıza girdiği düşünülmektedir.

Dağlık ve sarp arazilerde yaşayan bu kediler Akdeniz’in ılıman iklimine rağmen soğukla ve zorlu doğa şartlarıyla hep iç içe yaşamış ve kendisini buna adapte etmek için kalın bir deri ve soğuktan koruyan bir tüy yapısı geliştirmiştir. Bugün Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yetiştirilen ve evlerimizde bizlerle birlikte yaşayan Kıbrıs kedisi 2012 yılında World Cat Federation (Dünya Kedi Federasyonu) tarafından resmen tanınmıştır.

Kıbrıs Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Kıbrıs Kedisinin en belirleyici özelliği evcil kedilerin en büyüklerinden olmasıdır. Genel olarak düzgün ve orantılı vücudunu kalın bir deri ve sık tüyler sarar. Kıbrıs kedisi uzun veya kısa tüylü olabilir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Vücuduna oranla bir nebze küçük görünen kafa yapısı genel bakışta buruna doğru üçgenleşen çizgilere sahiptir. Çeneden uca doğru incelerek gelen burnu uçta kütleşir. Badem şeklinde parlak gözleri kafasının üzerinde düz bir şekilde konumlanmış sivri orta boyutlu kulakları ile klasik bir kedi yüzü görünümdedir.

Vücut Yapısı

Şüphesiz ki bu kedilerin en belirgin özelliği devasa cüsseleridir. Vücutlarının bir diğer özelliği ise onlara yükseklere sıçrama yeteneğini veren arka bacaklarının ön bacaklarından daha uzun olmasıdır. Bu uzunluk farkı sırtta öne doğru hafif bir eğime sebep olabilir.

Tüy Çeşitleri

Kıbrıs kedisinin tüy desenleri genellikle tekir deseninde olmakla birlikte çeşitli renklerde düz desenli de olabilir. Onları soğuktan koruyan kalın tüyleri uzun veya kısa olabildiği gibi oldukça parlak görünümlüdür.

Ağırlığı ve Boyutları

Kıbrıs kedisinin ortalama vücut ağırlığı 4,5 ila 10 kg arasında değişebilir. Genellikle dişiler daha küçük, erkekler ise daha büyük vücutlara sahiptir. Kedilerin vücut ağırlıkları ve boyutları genetik kod, sağlık durumu, diyet, hareketlilik gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı bireylerde, Kıbrıs kedisinin vücut ağırlığı 11 – 12 kg’ı bulabilmektedir.

Aphrodite Giant
Aphrodite Giant

Kıbrıs Kedisinin Bakımı

Kıbrıs kedisinin temel bakım ihtiyaçları haricinde en önemli ihtiyacı yaşam alanının onu tatmin edebilecek bir biçimde düzenlenmesidir. Aksi takdirde karşınızda mutsuz bir kedi görebilirsiniz. Onun av temelli oyunlar oynayabileceği, etrafta koşuşturabileceği, atlayıp zıplayabileceği ve tırmanabileceği alanlara ihtiyacı vardır. Bunun haricinde bakım konusunda herhangi bir kediden pek de farklı değildir.

Bakım Maliyeti

Kıbrıs kedileri, ihtiyaç duydukları hareket alanının sağlanması dışında çok maliyetli kediler değildir. Evinizin iç dizaynında değişiklikler yapmanızı ve ona özel mobilyalar almanızı gerektirebilir. Ancak bu şartlar sağlandıktan sonra beslenme, sağlık, temizlik gibi temel bakım masrafları herhangi bir evcil hayvanınkilerden farklı değildir.

Temizlik

Kıbrıs kedisinin temel temizlik ihtiyaçları taranma, banyo, ağız bakımı ve tırnak bakımıdır. Uzun tüylü Kıbrıs kedilerinin tüyleri haftada 1 – 2 kez, kısa tüylü Kıbrıs kedilerinin tüyleri ise on günde 1 kez taranmalıdır. Temizlik amaçlı olmasa da Kıbrıs kedisi ilgi seven bir tür olduğu için tüylerinin taranmasından keyif almaktadır. Mümkünse günlük olarak ağız bakımı yapılmalı, çok sık olmamakla birlikte gerektiğinde banyo yaptırılmalı ve tırnak bakımına özen gösterilmelidir.

Ayrıca göz çevresi ve kulak içleri kedilerin kendi temizlik yöntemleriyle ulaşamadıkları bölgeler olduğu için düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde nemli ve yumuşak bir bezle nazikçe temizlenmelidir.

Kıbrıs Kedisinin Sağlık Durumu

Kıbrıs kedisi genellikle sağlıklı bir kedi türüdür ve bilinen bir genetik hastalığı yoktur. Ancak her canlı farklı koşullarda farklı hastalıklara yakalanabileceğinden düzenli olarak veteriner kontrolleri ve aşıları yapılmalıdır.

Sağlık Sorunları

Kıbrıs kedisinin genetik olarak yatkın olduğu belli bir hastalık bilinmemektedir. Ancak en yaygın kedi hastalıklarından olan kulak enfeksiyonu ve obeziteye karşı tedbirli olmak gerekmektedir.

Yaşam Süresi

Sağlıklı ve bakımlı bir Kıbrıs kedisinin ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl olabilir. Canlıların yaşam süresinde genetik kodları ve çevresel faktörler belirleyici role sahip olan unsurlardır. Kedinizin yaşam süresi bunlara bağlı olarak değişebilir.

Akdeniz’in ortasında hemen yanı başımızdaki Kıbrıs adasında binlerce yıldır hayatını devam ettiren Kıbrıs kedisinin genel özellikleri hakkında bildiklerimizi ve deneyimlediklerimizi kedicinsi.com takipçileriyle paylaştık. Kediler hakkında bilmediğimiz veya deneyimleme fırsatı bulamadığımız onca şeye daha kolay ulaşabilmemiz ve bildiklerimizi kedi severlerle paylaşmamız kedilerimizin mutlu yaşaması için oldukça önemli. Kıbrıs kedisi hakkında bildiklerinizi veya deneyimlediklerinizi kedi severlerle paylaşmak ve kedilerimizin hayatına dokunmak isterseniz sizi de yorumlar bölümüne bekliyoruz 😊

Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?