Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

Rus mu? İskandinav mı? İngiliz mi? Görünümüyle ve mizacıyla hepimizi büyüleyecek Mavi Rus Kedisi’nin dünyasını birlikte tanımaya ne dersiniz?

Mavi Rus Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik30
Oyunculuk60
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı50
Konuşkanlık30
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik35
Kıl Dökülmesi30
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık90
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk60
Zeka Seviyesi70
Yabancılarla Dostluk40
Sosyal ihtiyaçlar40
Bilgiler
  • Kökeni: Rusya
  • Diğer İsimleri: Archangel Cat, Malta Kedisi, Foreign Blue (Yabancı Mavi)
  • Yaşam Süresi: 15-20 Yıl
  • Kilosu: 3-6 Kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Kısa
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Sakin, Sessiz, Sevecen, Zeki, Sadık, Hassas, Sağlıklı
  • Dostluk: Evcil Hayvan Dostu
  • Benzer Cinsler: Korat, Chartreux, British Shorthair, Nebelung, Norveç Orman Kedisi, Scottish Fold, Siyam Kedisi

Mavi Rus size sevgi, barış, dostluk ve mutluluktan başka şeyler vaat etmiyor. Kişiliği nefrete, arkadan iş çevirmeye, kin gütmeye müsait değil. Sevimli ama yaramaz değil. Oyuncu ama kırıp dökmüyor. Mavi Rus Kedisi’nin apartman dairelerinde yaşamaya kolay şekilde adapte oldukları biliniyor. Dikkat etmeniz gereken en mühim husus Mavi Rus Kedisi’nin onurlu olduğudur. Duyguları ile oynamak, alaycı tavırlar göstermek onu derinden etkiliyor. Şefkat ve ilgi istekleri insanı yoran, bunaltıcı şekilde değildir. Yapışkan kediler değiller. Böyle pozitif ve oturaklı karaktere sahip kedinin eğitilebilirlik konusunda da size yardımcı olacak püf noktalarını belirttik.

Mavi Rus Kedisi’nin kişiliği kadar tarihçesi de kökenleri de saf ve yalın şekildedir. Bazı küçük şahibeler olsa da nereden ve nasıl geldiğini anlamak güç değildir. Nerede geliştiğini ve nasıl yok oluştan kurtulduğunu da yazımızda göreceksiniz. Mavi Rus Kedisi ile ilgili bilinmesi gereken belki de en mühim konunun sağlık noktasında olduğudur. Yine Mavi Rus Kedisi’nin fiziksel görünümünün bilinenin aksine diğer cinslerden bariz şekilde ayrıldığına da ikna olacaksınız. Tüm bunları detayları ile anlattığımız makalemizde Mavi Rus Kedisi’nin bakımı konusunda da incelikler öğreneceksiniz.

Mavi Rus Kedisi’nin Kişiliği

Mavi Rus tatlı ve sevimli mizacıyla bilinir. Görüntüsü ve mizacı arasındaki uyum anlaşılabilir. Sahipleriyle ve çevresiyle güçlü sevgi bağları kurmayı başarıyor. Çekirdek aile olarak kalmayı tercih eder. Mavi Rus yeniliklere kapalı olmasa da çok açık değildir. Yabancılara karşı durgun ve sessizdir. Nazik, kibar ve sessiz Mavi Rus, istemediği sürece onlarla iletişime geçmez. Ancak aileye ve özellikle en sevdiği kişiye karşı aşırı sıcakkanlıdır. Biraz gizemli ve yabancı gibi gözükür. Aslında iyi oyuncudur. Atlamayı, zıplamayı sever. Yüksek yerlerde görmek mümkündür. Tırmanma yeteneği de göz ardı edilmemelidir. Bazı zamanlarda yükseklerden etrafı incelediğini ve kendince kararlar aldığını gözlemleyebilirsiniz. Kararları doğrultusunda da hareket edecektir.

Mavi Rus ruhsal olarak çok hassas ve kırılgan. Duygularının değiştiğini de göstermekten çekinmiyor. Gösterdiği sadakatin ve ilginin karşılığını almak istiyor. Şayet ona gereken ilgiyi ve özeni göstermezseniz ruhsal olarak değişik buhranlara girebilir. Bunların sonucu olarak da dikkat eksikliği, korkma, endişe gibi sağlığına zarar verecek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Mavi Rus Kedisi’nin mizacında diğer kedilerde alışık olmadığımız bir durumu da ortaya çıkarıyor. Mavi Rus Kedisi, oyun oynasa da yıkıcı tavırlar göstermiyor. Etrafı dağıtmıyor. Arkadaşlarıyla birlikte “hadi oturmaya mı geldik?” deyip kaos çıkarmıyor. Ancak sakinliği yine de sizi aldatmasın. Aynı zamanda iyi bir avcı.

Vakit bu kedi için çok önemlidir. Her şey zamanında yapılmalıdır. En önemlisi elbette yemek zamanında yenmelidir. Sabahları mama kabını doldurmanız için sizi uyandıran iyi bir çalar saat vazifesi görecektir. Sahibiyle sıkı fıkı olan Mavi Rus kucak ve omuza atlamayı, kendisine uzun süre ilgi gösterilmesini seviyor. İlgisiz kalmaktan nefret ederler. Yalnız kalmaktan da haz etmeseler de anlayış gösterebilirler. Fakat bu durumlardan hoşnut olmasalar da ilgi için talepkar değillerdir. Yanındayken gereken ilgiyi vermezseniz kendilerini psikolojik bunalıma sokabilirler. Yaramaz olmasa da zeki bir cinstir. Mavi Rus Kedisi’nin zekasını harekete geçirmek gerekebilir. Aksi halde zekası körelebilir. İyi bir espri anlayışları olmayabilir. Ama siz yine de yaptığı şeye gülün ki onu sevindirin. Fakat sürekli gülen suratına bakıp onu küçümser gibi gülmeyin, incinebilir. Kalbi kırılabilir.

Kedileri tanırken vokalitelerinin derecesini de bilmek önemlidir. Ayrıca tonlamalarının da nasıl olduğu bilinmelidir. Mavi Rus Kedisi tatlı ve melodik sesler çıkarır. Rahatsız edici, kulak tırmalayan sesleri bu kedide duyamazsınız. Miyavlamaları aşırı sessizdir. Mavi Rus için dilsiz kedi de denilir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Kendisine saygı duyan herkese saygı duyuyor. İlgi gösterene de sevgiyle karşılık veriyor. Mavi Rus Kedisi diğer canlılarla da kötü olmak istemiyor. Doğası gereği ürkek olduğu için de sert tepkiler vererek istemediğini belli edemiyor. Sakin mizacı, diğer canlılarla uyum içinde olmasına yardımcı oluyor. Kedilerle kolay anlaşabiliyor. Elbette başlangıçta doğru şekilde tanıştırılmalılar. Gerektiğinde onlarla oynamayı bırakıp kaçabilecekleri yüksek yerler olduğu sürece köpekler de onlar için iyi dostlar. Elbette etkileşim becerilerini ve iletişim gücünü konuşurken Mavi Rus nazik, sessiz doğası gereği tüm bunların ölçülü olmasından yana. Gürültüden çok haz etmediklerinden dolayı çocuklarla çok iyi geçinemezler. Yaşlıların onların doğasına tam uyumlu dostlar olduğunu biliyoruz.

Mavi Rus
Mavi Rus

Mavi Rus Kedisi’nin Tarihçesi

Birçok kedi cinsinin kökenleri tam olarak bilinmez. Nereden geldikleri, ne zaman ortaya çıktıkları muammadır. Mavi Rus Kedisi için de köken belirlemek güç. Rus, İskandinav, İngiliz ya da Akdeniz… Elde olan teorilere bakıldığında kökenin Rusya(Eski SSCB) olduğunu düşünmek daha mantıklı. Akdeniz olması çok da mümkün görünmüyor zaten. Bir teoriye göre cins 19. yüzyılın ortalarında İngiliz denizciler tarafından Kuzey Rusya’nın Beyaz Deniz’deki liman kenti Archangel’den İngiltere’ye getirilmiştir. Soğuğa dayanıklı, kalın astarlı, kalın tüylü kürkleri teoriyi mantıklı kılıyor.

Bu ırkın başka türlerle de ilişkili bir geçmişinin olduğu da düşünülüyor. Tayland kökenli Korat, Fransalı Chartreux ve İngiliz British Shorthair ortak geçmişte yeri olduğu düşünülen cinslerdir. Dört cinsin kürkleri de gri-mavi tonlar da olsa da kürklerin yapısında farklılıklar belirgindir. Ayrıca kişiliklerinin de farklı olduğunu biliyoruz. Hepsi için ortak ata bulmak bugüne kadar mümkün olmadığı gibi şu an için de mümkün görünmüyor. 1870’lerde Mavi Rus ilk kez GCCF’nin Londra’daki Crystal Palace sahnesine çıktı. Burada her ne kadar bariz farklılıklara sahip olsa da British Blue(British Shorthair) gibi mavi, kısa tüylü kedilerle yarıştı. Cinsin tanınmaya başlaması kökeninin aksine İngiltere ve İskandinav ülkelerinde 19. yüzyılın sonlarına doğru olmuştur.

Nihayet GCCF 1912’de Mavi Rus Kedisi’ni kabul etti ve ona ayrı bir sınıf verdi. II. Dünya Savaşı’nın yıkıcılığı tüm canlılar üzerinde olmuştur. Birçok kedi cinsi de bu yok oluştan kendi payını almıştır. Mavi Rus bu dönemde tamamen yok olmak üzereydi. Türü kurtarma ve soyunu canladırma adına İngiltere’de ve İskandinavya’da melezleme programları başlatıldı. Siyam ve British Blue(Shorthair) melezlemeye alınan türlerdendi. Siyam Kedisi orijinal Mavi Rus Kedisi’nin görünümünü değiştirmeye başladı. Süreç içerisinde Siyam’dan vazgeçilerek İngiliz ve İskandinav kökenli kediler kullanılmaya başlandı. Sonuçta günümüzdeki cins ortaya çıkmıştır. Cins halen daha saf ve temiz genlere sahiptir.

Amerikalıların Mavi Rus ile tanışması 20. yüzyılın hemen başlarıdır. İlk kez bu yıllarda Kuzey Amerika’ya ithal edilmiştir. Amerikalılar bu cinsin doğal halde kalmasını istediler. II. Dünya Savaşı sonrası Mavi Rus yok olma eşeğine gelinceye kadar kendi ıslah programlarını oluşturmamışlardır. Günümüzde CFA gibi Kuzey Amerika’daki kedi derneklerinin çoğu cinsi tanımaktadır. Kedi Russian Blue ismini tam olarak 1948’de almıştır.

Mavi Rus Kedisi’nin Fiziksel Özellikleri

Kas tonusu sağlam, dayanıklı, iyi durumda ve orta boyutlardadır. Mavi Rus uzun ve normal vücuda sahiptir. Zarif ve narin hatlarla örülmüş fiziksel görünümü vardır. Fizyolojisi kişiliğiyle de örtüşür. Peluş kürkleri, iştahları olsa da British Shorthair gibi tıknaz ve tombul görünümleri yoktur. Daha çok zarif hareketleri tercih eder. Cinsin dayanıklı olmasında morfolojisinin büyük katkısı vardır. Aslında mizacı bu dayanımda etkin değildir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Mavi Rus genel görünümüne uyum sağlayacak şekilde kibar ve keskin olmayan hatlarla çevrili başa sahip. Baş pürüzsüz yapıdadır. Kafatasının üst kısmını profilden görünümü düzdür. Burun yandan bakıldığında uca doğru düz bir hatla eğikleşir ve orta büyüklüktedir. Ağız, bıyık pedleri ve burun yine yandan bakılınca öne doğru çıkıktır. Ama bu çıkık hatlar vücudun genel görünümüne uygun şekilde abartılı ve keskin hatlarla çıkmaz. Bıyık pedleri belirgindir. Bıyıklar uzun ve aşağı doğru yönlenmiştir. Küçük bir çeneyle birleşen minik ağzı vardır. Çene altı düz ve de burun ucuna doğru dik hat üzerindedir. Yuvarlakça ve birbirinden ayrık büyük gözlere sahiptir. Belirgin ve yüksek elmacık kemikleriyle tabandan çevrilmiş gözlerin rengi zümrüt yeşili yani yoğun tonlarda yeşil olmaktadır.

Büyük kulaklar yüzde en dikkat çeken noktalardan. Kafatasında geniş bir tabana otururlar. Uçlara doğru ise daralırlar. Uç kısımlar nazikçe yuvarlatılmıştır. Kulak derisi ince ve yarı saydam şekildedir. Kulak boşlukları büyüktür. İç dokusu ise çok az tüyle kaplıdır. Mavi Rus Kedisi’ne tam karşıdan bakıldığında burun ucundan kulak uçlarına doğru V şeklinde yapı görülür. Tüm yüz hattına dikkatli bakıldığında da gülümseyen bir ifadesi vardır. Ayrıca uzun ve ince olmasına karşın boyun omuzların yukarıda kalması ve kalın kürk sebebiyle kısa görünmektedir.

Mavi Rus Kedi Cinsi
Mavi Rus Kedi Cinsi

Vücut Yapısı

Mavi Rus Kedisi’nin vücut yapısı kişisiyle paralel olarak nazik ve ince hatlarla kibarca oluşmalıdır. Uzun, sağlam, kaslı ve ince kemiklerle donanmış vücut orta boyutlardadır. Rus Mavi Kedisi’nin zarif ancak kaslı vücudu “Doberman Pinscher of cats” olarak anılmasını da sağlamıştır. Gövdenin şekli silindirik kabul edilmez. İnce, uzun bacaklar küçük ve hafifçe yuvarlak patilerle son bulur. Uzun fakat vücudun genel yapısında sırıtmayacak şekilde orta derecede büyüklüğe sahiptir. Kalın olarak sağrıdan çıkar. Uç kısma doğru sivrilir. Ancak fare kuyruğu gibi aşırı sivrilik yoktur.

Tüy Çeşitleri

Kediyi eşsiz kılan güzelliklerinden bir diğer ise kalın astarlı, kısa ve yoğun tüylerle kaplı kürküdür. Kendine özgü ince, yumuşak, peluş dokusuyla çift katlı kürk ipeksi bir his verir. Mavi Rus esnek olmayan kürküyle British Shorthair cinsinden ayrılır. Eğer parmaklarınızla kürkü tararsanız kürk üzerinde iz bıraktığınızı görebilirsiniz. Burada esneklik ve yumuşaklık kavramının aynı şey olmadığını anlamak gerekir. Mavi Rus Kedisi’nin burnu ise arduaz grisi, pençe yastıkları da lavanta, pembe yahut leylak olmaktadır.

Cinsin en belirgin özelliklerinden bir diğeri ise kürk rengidir. Bilmeyen birisi için Mavi Rus gri olarak görünüyor olabilir. Aslında uçlarında grilik ya da gümüşilik olan masmavi parlak kürkü vardır. Hafiften tekir lekelerinde sahip olsalarda bunlar erken yaşlarda yok olmaya başlar. Cins tek renk, desen ve tüy uzunluğunda olmaktadır. Ancak GCCF cins için bütün renklere izin verir. Avustralya ve Yeni Zelanda’daki dernekler beyaz ve siyah renkli kedileri de kabul eder. ACFA ise siyah renkli kedileri cins içinde kabul etmiştir.

Ağırlığı ve Boyutları

Kedilerin ağırlık ortalamaları 3 ile 6 kilogram arasındadır. Yeterli egzersiz yapmayan ve kontrollü beslenmesi olmayan kediler 6 kilogram üzerine de ulaşabilir. Mavi Rus Kedisi’nin dişisi ağırlık konusunda daha zarif görünmeyi tercih eder. Erkeklerine oranla daha hafif oldukları bilinmelidir.

Mavi Rus Kedisi’nin Bakımı

Kısa tüylü olduğu için çok fazla tüy dökmez. Matlaşmaya ve dolaşmaya yol açmayan kalın tüyleri haftada bir defa fırçalamak yeterlidir. İdeal olan rutin ise iki kez fırçalamaktır. Bütün kediler gibi Mavi Rus Kedisi de ilkbahar mevsiminde daha fazla tüy dökmeye başlar. Dönem içinde tımar rutininin sıklaştırılması gerekir. Her ne kadar dayanıklı ve güçlü olsalar da Mavi Rus kedileri evde bakmaya daha çok uygundurlar. Dış ortam onlar için çok da sağlıklı değildir. Çekingen mizaçlarının olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda var.

Bakım Maliyeti

Soyuna, yetiştirilme tarzına, cinsiyetine hatta boyutlarına göre kedinin size yüklediği maliyetler değişiklik gösterebilir. Genellikle safkan cinslerin ihtiyaç duydukları özel bakım gereksinimleri vardır. Ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı kalmaları için düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Mavi Rus Kedi’sine yavru dönemlerinden itibaren ömrünün sonuna ulaşıncaya kadar yapılması gereken aşılar vardır. Yetersiz ya da dengesiz beslenmeden kaynaklı sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Tabi sigorta maliyetleri de ayrı bir unsurdur. Bölgeden bölgeye, ülkeden ülkeye maliyetler değişkenlik gösterir. Mavi Rus Kedisi’ne olan ilginin derecesi de bu durumu etkiler. Ayrıca cinsin çok hassas ve alıngan olduğunu asla unutmamalısınız. Kaliteli ve geniş zamanlarınızı bu kediyle geçirmeniz gerekiyor. Canlılar da tıpkı insanlar gibi ruhen yıprandıklarında bu durum görünümlerine de yansımaktadır. Eğer ilgisiz kalırsa beklenmedik hastalıkların oluşması Mavi Rus için kaçınılmazdır.

Beslenme

Mavi Rus mizacı gibi beslenme konusunda da çok hassastır. Oldukça iştahlıdır, öğünlerini geciktirmez. Besin değeri protein açısından yüksek gıdalarla beslenmelidir. Kedi sahibi olmadan önce mizacını öğrenmek kadar kediler için oluşturulmuş literatürü de öğrenmek gerekiyor. Bu kedilerin bir özelliği de evde yapılan küçük ev yapımı besinleri de sevmesidir. Ancak bu çok da tavsiye edilmez. Zira kontrollü ve düzenli bir diyetle beslenmesi gerekir. Obur iştahının önüne geçmek için etkileşimli mama kapları kullanılması tavsiye edilir. Çünkü obeziteye yatkınlığı biliniyor. Egzersiz ve spor ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Temizlik

Ölü deriden ve kopmuş tüylerden kurtulması için banyo en kolay yöntemdir. Çok sık banyo ihtiyaçları olmasa da temizlik kediler için çok önemlidir. Kendilerini temiz tuttukları gibi çevrelerinin de temiz olmasını isterler. Mavi Rus Kedisi’nin kumunun ve yaşam alanının yeterince temiz olduğundan emin olmalısınız. Yine diğer cinslerde olduğu gibi diş temizliği, kulak, burun ve pati gibi hassas noktaların temizliği rutin aralıklar yapılmalıdır.

Russian Blue
Russian Blue
Mavi Rus Cinsi Kedi
Mavi Rus Cinsi Kedi

Mavi Rus Kedisi’nin Sağlık Durumu

Cins oldukça güçlü ve dayanıklı bir bünyeye sahiptir. Bu kedinin kökenlerinde acı hatıralar da yer alır. Ataları sağlam, kalın ve dayanıklı kürkleri sebebiyle insanoğlunun zorbalığına kurban edilmiştir. Özellikle soğuk havalara karşı mükemmel dayanım sağlayan kürkü cinsin sağlamlığını sağlayan en aktif unsurdur. Diğer kedi ırklarından daha az Fel d 1 proteini üretirler. Dikkat edilmesi gereken tek husus yeterli ve düzenli egzersiz yapmazlarsa kolayca kilo alıp, şişmanlamalarıdır.

Sağlık Sorunları

Mavi Rus Kedisi kalıtsal hastalığa sahip olmayan ender kedi cinslerinden birisidir. Şu ana kadar edinilmiş ya da kalıtsal bir sağlık sorunun olduğu kayıtlara geçmemiştir. Sadece tüm diğer kedilerin gösterdiği normal rahatsızlıklar ortaya çıkmıştır.

Yaşam Süresi

Beklendiği gibi Mavi Rus Kedisi gayet uzun bir ömre sahiptir. Bu süre ortalama kedi ömrünün üzerindedir. Kedilerin 12 yıl üzerinde yaşadıkları bilinir. Hatta genel ortalama bunun da üzerindedir ve 15 ile 20 yıl arasıdır. Elbette etkileşim becerisi, ihtiyaçlarının yeterince karşılanıp karşılanmadığı ve psikolojisi yaşam süresini etkileyen en mühim konulardır.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Cinsin gen havuzuna her ne kadar Siyam, British Shorthair ve diğer İngiliz ve İskandinav kedileri geçmişte dahil edilse de bugün çok temiz genlere sahiptir. Zaten bu çalışmalardan da uzun süre önce vazgeçilmiştir. Bugün uluslarası kedi dernek ve federasyonlarının çoğunluğu sadece Mavi Rus’un kendi türüyle çiftleşmesine izin verir.

Mavi Rus Kedisi Eğitilebilir mi?

Cinsin insan sadakati ve genel mizacı onuruna dokunulmadığı sürece eğitimlerinin güç olmadığına işaret ediyor. Eğitim sırasında canını sıkmamaya ve zorlamamaya çalışın. Oyunu siz kurun kuralları o koysun. Zaten Mavi Rus kucağa gelmeyi, omuza atlamayı seviyor. Özetle eğitim konusu sizi fazla zorlamayacaktır. Getir götür oyunlarını da sevdiğini de belirtmeliyiz.


Bugün Mavi Rus Kedisi hakkında merak ettikleriniz size aktarmaya çalıştık. Daha fazlasını bizimle paylaşmak ister misiniz? Ya da siz de evinize bir tane almayı düşünüyor musunuz? Maceranın sonunu daha da renklendirmek ve hikayeyi genişletmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?