Smokin Kedi (Bicolor Kedi – Tuxedo Kedi)

Galiba bir kedi gördüm. Bir kedi gördüm sanki. Gördüm gördüm bir kedi gördüm. Dünyanın en zeki kedisi; Smokin Kedi!

Smokin Kedi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik70
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik70
Kıl Dökülmesi55
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık50
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk75
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk75
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler
  • Kökeni: Afrika
  • İsimleri: Felix, İki Renkli Kedi, Siyah Beyaz Kedi
  • Yaşam Süresi: 10 – 15 Yıl
  • Kilosu: 3 – 4,5 Kg
  • Vücut Tipi: Küçük, Orta, Büyük
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken, Normal Tüy Döken, Çok Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
  • Benzer Cinsler: Van Kedisi, Ankara Kedisi, Maine Coon, Sibirya Orman Kedisi, Norveç Orman Kedisi, İran Kedisi, Japanese Bobtail, British Shorthair

Kediler içinde ayrı bir cins olarak kabul görmese de kürk desen ve renkleri sebebiyle diğerlerinden ayrı tutulur. Elbetteki farklı olması onu efsanelere konu yapmıştır. Hakkında farklı farklı efsaneler ortalıkta dolaşır. Smokin Kedi’nin beraber yaşadığı aileye şans getirdiğine inananlar vardır. Smokiniyle tam bir asilzade veya jön olmuştur. Resmi tavırları olmasa da o şekilde bir izlenim verir.

Sylvester aslında Smokin Kedi için haksız bir gösterimdir. Böyle düşünmekte belki de haklıyız. Dünyanın en akıllı kedisi olarak kabul edilen Smokin Kedi çizgi filmde dünyanın en aptal kedisi olarak gösterilmiştir. Belki de bir ironi söz konusudur. Bilemiyoruz. Neticede sanata saygımız sonsuz. Diğer taraftan Smokin Kedi’nin dünyanın en akıllı kedisi olarak kabul edilmesi için ortada bilimsel bir kanıt da yoktur. Kişiliğine bakarak bu hususta yorum yapılabilir. Zeki oldukları ancak en zeki olup olmadıklarını söylemek en doğrusudur. Çoğu kedisever aklında ise şu bener soru vardır; Smokin Kedi eğitilebilir mi? Bu sorunun ve daha nice soruların cevabını bulabileceğiniz kapsamlı yazımızı hep birlikte okuyalım.

Smokin Kedi’nin Kişiliği

Dünyanın en akıllı kedisi olarak gösterilen Smokin Kedi diğer kedi cinslerine göre iki yüz kat daha zekidir. Elbette bu iddianın abartılı olup olmadığını bilmenin tek yolu onu detaylı şekilde incelemek. İki yüz kat olmasa da en zeki kedi ırklarından olduğu hatta içlerinden en zekisi olduğunu belki söyleyebiliriz. Son derece uysal ve sevecen olan Smokin Kedi aktivite seviyesi de yüksek cinslerdendir. Aktif, hareketli ve oyuncudur. Zeki kedilerin genel karakteristiklerini de taşıyor diyebiliriz. Bahsettiğimiz kişilik özellikleri de bu durumu doğrular niteliktedir.

Birçok sıcakkanlı kedi gibi Smokin Kedi de sahibine kendini sevdirmek ister. Kendisini sevdirmek istediğinde de sahibine şirin gözükecek hareketler yapar. Smokin Kedi’nin bu hareketleri onu çok sevimli gösterir. Ona bakıldığında başlangıçta garip gelen ancak sonra çok sevimli görünmeye başlayan bir yüz ifadesi vardır.

Mizacı eğitilmeye oldukça müsaittir. Onunla karşılıklı oturup konuşmak mümkündür. Yaptığınız hareketlere ve konuşmanıza uygun şekilde tepki vermesi sizi şaşırtmasın. Kendi dilinde Smokin Kedi bütün bunlara cevap verebilecek zekaya sahiptir. Zeki kediler interaktif oyunlardan hoşlanırlar. Zihnen sürekli bilenmek isterler. Keskin zekaları sizi yönetebilir. Ancak bunun farkında olmayabilirsiniz. Zira siz ona istediğiniz şeyi değil o size istediği şeyleri yaptıracaktır. Diğer insanlarla da iyi geçinmeye çalışır. Evin popüler canlısı olmak için çaba gösterir. Bunun için elinden gelen gayreti gösterir. Küçük şımarıklıklar, yaramazlıklar da buna dahildir. Zeki kedilerle yaşamak kolay olduğu kadar da zor olabilir. Sürekli etkileşim peşindedirler. Smokin Kedi’nin duygu durum değişikliğini de takip etmek gerekir. Onunla iletişime geçerken de bu rotada hareket etmelisiniz.

Sahibini takip etmeyi sever. Onun her işinde yanında olmak ister. Yani iyi bir yardımcıdır. Tabi bu yardımlar bazen sorun yaratabilir. Bu, bir kediye bakmayı göze almış herkesin başına gelebilecek olası durumdur. Sosyal ihtiyaç düzeyleri yüksektir. Sosyalleşmek onlar için gerçek bir ihtiyaçtır. Yeni canlılarla tanışmak, yeni şeyler öğrenmek, yeni insanlarla konuşmak, yeni oyunlar geliştirmek, evin işlerine yardımcı olmak gibi kapsamlı aktiviteleri gerçekleştirir. Her kedi kadar ses çıkarsalar da gürültücü değildirler. Oyun oynarken, ilgi isterken biraz ses çıkarır. Fakat bu sesler de aşırılıktan uzaktır.

Kedilerin kişiliği irdelenirken zeka seviyeleri birçok soruya cevap olabilir. Smokin Kedi zekası gereği meraklıdır. Artan merakı da bağımsızlık duygusunu artırabilir. Çünkü yeni keşifler onun vazgeçilmezidir. Söylediğimiz gibi rutin işler onun için sıkıcıdır. Oyun ve eğlenceden sonra beni biraz rahat bırakın da istediğim gibi takılayım diyebilir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Smokin Kedi enerjik cinslerden birisidir. Yeni oyun arkadaşları ve oyunlar öğrenmek ister. Rutin işlerden sıkılabilir. Smokin Kedi kedilerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi iletişim kuruyor. Ancak bazen köpekleri korkuttuğu da söylenir. Yani cesur bir kedidir. Neşeli ve aktif doğası çocuklarla da sorun yaşamasına engel oluyor.

Tuxedo Kedi
Tuxedo Kedi

Smokin Kedi’nin Tarihçesi

Ayrı bir cins olarak literatüre geçmedikleri için bu kedilere dair ne yazık ki uluslararası kuruluşların kaynaklarında çok sağlıklı bilgiler yer almıyor. Bu sebepten Smokin Kedi’nin tarihçesiyle ilgili de doğruluğundan emin olduğumuz kesin bilgiler bulamıyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Smokin Kedi hakkında birçok mit ve efsane var. Buradan hareketle kökenlerinin çok eskilere dayandığını söylemek yanlış olmaz. Diğer taraftan kedilerin tümüne dair mitlerin kaynağının genellikle Güney Asya ya da Orta Doğu kaynaklı olduğunu biliyoruz.

Her ne kadar kökenlerinin tam olarak hangi tarihlere dayandığını bilemesek de Antik Mısır’da bu kedilerin yaşadığına dair elimizde kanıtlar var. Mumyalanmış kedilerin hatırı sayılır bir kısmının Smokin Kedi olduğunu biliyoruz. Mezarlarda yer alan sembol ve simgeler üzerinde kedilerin olduğu biliniyor. İşlemelerin renginin günümüze ulaşamamış olması üzücü. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte renklendirmelerle Smokin Kedi’nin Antik Mısır’daki varlığı kesinleştirilebilir.

Daha yakın tarihlere geldiğimizde ise Smokin Kedi’ni sinemanın daha ilk ortaya çıktığı dönemlerde görmeye başlıyoruz. 1920’lerin sessiz film dönemlerinde Pat Sullivan ve Otto Messmer tarafından kurgusal bir karakter olan Kedi Felix ortaya çıkmıştır. Kedi Felix neredeyse tam olarak Smokin Kedi’nin görünümüne benziyordu. Hatta Avrupa’da uzun yıllar Smokin kedileri Felix olarak anılmıştır. Bu da gösteriyor ki Smokin Kedi daha öncelerden de biliniyordu. Felix The Cat o kadar ünlendi ki sinemanın sesli dönemlerinde de kendine uzun yıllar yer buldu. Birçokları tarafından yeniden canlandırıldı.

Smokin Kedi’nin televizyon macerasını belki de ilk kez şimdi öğreneceksiniz. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Warner Bros şirketinden Friz Freleng, Sylvester adında bir karekter oluşturdu. Life with Feathers isimli animasyon filmi 1945 yılında gösterildi. Sylvester, Kedi Felix’in aksine Smokin Kedi’nin görünüşünü tam olarak yansıtıyordu. Sylvester daha sonra Tweety ve Şeker Nine’yi de yanına aldı. Ünü tüm dünyaya yayıldı. Looney Tunes çizgi filmini yaptı. Sylvester’in günümüzde halen daha çizgi film ve animasyonları vardır.

Smokin Kedi Tuxedo Kedi
Smokin Kedi Tuxedo Kedi

Smokin Kedi’nin Özellikleri

Cins olarak tanınmayan Smokin Kedi’nin tam anlamıyla fiziksel olarak tanımlamak da zor. Birçok farklı kedi cinsinden benzer renk paletlerinin oluşması mümkün. Haliyle de hangi cins soyağacına dahil olmuşsa onun fiziksel özelliklerini taşımasını beklemek doğaldır. Ancak bu rengi ve desenleri taşıyan kedilerin benzer mizaca ve görünüşe sahip oldukları gözlenmiştir. Belki bu oran çok yüksek olmadığı için cins olarak kabul edilmemiştir. Sarman Kedi’lerin aksine Smokin kedilerin dişi ya da erkek olma ihtimalleri birbirine çok yakındır. Dişi ya da erkek olma olasılıklarının birbirine üstünlüğü yoktur.

Yüz ve Kafa Yapısı

Smokin Kedi kafa yapısı itibariyle ne tam olarak yuvarlak ne de keskin hatlarla köşelemiş bir kare ya da dikdörtgendir. Kafayı çerçeveleyen hatlar hafifçe yuvarlatılmıştır. Orta büyüklükte çene yapısı ve burnu vardır. İri bir bademi andıran gözler çok hafif şekilde buruna doğru yatıktır. Göz rengi mavi, sarı, yeşil olabilir. Orta büyüklükte kulaklar sivridir. Kulakların ve başın şekline dikkatli şekilde bakılırsa çoğumuzun çocukken çizdiği kedi başı figürü olduğu görülür. Üçgen şeklindeki kulaklar, başın yan kısmından düz bir hatla aşağıda birleşir. Kaş ve bıyıkları uzundur. Beyaz renkteki kaşlar ve bıyıklar oldukça belirginleşmiştir.

Vücut Yapısı

Orta boy vücut yapısına sahip Smokin Kedi gelişmiş kemik yapısıyla örülmüş iskelet barındırır. Zarif, atletik ve çevik dış görünüşe sahiptir. Kas yapısı da zayıf değildir. Aksine güçlü kabul edilebilir. Kafası da vücut yapısıyla orantılıdır. Yani fiziksel görünümünü bir denkliğe bağlayacak olursak buna orta düzey demek yanlış olmaz. Abartılı uzuvları yoktur. Uzun kuyruğu da bu dengeyi bozmaz. Smokin Kedi ince ve uzun bacaklarıyla çevikliğini korur. Pençe yastıkları ve burnu da pembe renktedir.

Tüy Çeşitleri

Kediye bu ismin verilmesinin sebebi smokin giymiş gibi görünmesindendir. Smokin Kedi’nin en belirgin özelliği kürkü ve desenidir. Kürkü üzerindeki tüyler kısa ve yumuşaktır. Ancak uzun tüylü ırkların melezi olarak dünyaya gelen Smokin Kedi uzun tüylü olabilir. Tüy rengi siyah ve beyazdan oluşur. Baş ve sırt kısmı tamamen siyahtır. Ancak başın tamamı siyah değildir. Burun üzerinden başlayarak ağız ve çeneden devam eden beyaz renk smokinin önlüğüdür. Gövde altı ve patiler de tamamen beyazdır. Bacakların bir kısmı siyah olabilir. Ayrıca kuyruk ucundaki beyazlık da Smokin Kedi’nin fiziksel görünümüne dair önemli detaylardandır. Fakat bütün Smokin kedilerinin kuyruk ucu beyaz olmayabilir.

Smokin Kedi Cinsi
Smokin Kedi Cinsi

Ağırlığı ve Boyutları

Sağlık konusunda da karşılaşacağımız ve daha önceki başlıklarda karşılaştığımız sorun ağırlık konusunda da gündemimize geliyor. Smokin Kedi’nin tam olarak hangi aralıkta olduğunu bilmek zordur. Yani bütün Smokin kedileri için genel ağırlık ortalaması vermek mümkün değildir. Ebeveynlerine bakarak, hangi cins olduklarını bilerek tahmin yapmak ancak mümkündür. Diyebileceğimiz tek şey ortalama boyutlarda oldukları ve kilolarının da orta boyutlardaki kedilere yakın olduğudur.

Yavrusu

Yavru Smokin Kedi diğer kedilere göre çok daha erken gözlerini açar. Ve onlara oranla daha fazla hareketlidir. “Şuna bakın büyümüş de küçülmüş” tabiri Smokin Kedi’nin yavruları için sık kullanılır. Benzersiz görünümleri ve kişilikleri sebebiyle yavru dönemlerinde dahi yetişkin gibi tavırlar sergileyebiliyorlar.

Smokin Kedi’nin Bakımı

Kısa, yumuşak ve parlak tüylerle kaplı kürkünün bakımı oldukça kolaydır. Smokin Kedi haftada bir ya da iki kez fırçalanmalıdır. Fakat uzun tüylü cinslerin melezi olan Smokin Kedi de uzun tüylü olacağı için bakım daha zahmetli hale gelebilir. Fırçalama rutinleri çok daha sıkı hale gelir.

Bakım Maliyeti

Her kedi gibi Smokin Kedi’nin de temel bakım ihtiyaçlarının giderilmesi için belirli bir maliyeti vardır. Bunlar içinde beslenme, temizlik, veteriner kontrolleri, beklenmedik sağlık sorunları yer alır. Belirli dönemler içerisinde alması gereken aşıları da unutmamak gerek. İstenmeyen sağlık problemlerini çözmek için takviye ve güçlendiriciler de maliyet unsurudur.

Smokin Cinsi Kedi
Smokin Cinsi Kedi

Beslenme

Besin değerleri oldukça yüksek kuru mamalarla düzenli bir diyet uygulanmalıdır. Smokin Kedi için ayrıca birkaç haftada ya da haftanın birkaç gününde yaş mama takviyesi de yapılmalıdır. Oldukça enerjik ve oyuncu olduğu için besin döngüsünü hızlı tamamlayacaktır. Yemek vakti geldiğinde ya da acıktığında kazan kaldırmasa da vakti hatırlatmak için ses çıkarabilir. Smokin Kedi’nin suyunun da taze ve temiz olduğundan da emin olmalısınız.

Temizlik

Çok fazla banyo ihtiyacı yoktur. Nadiren banyo yapmaları onlar için yeterlidir. Smokin Kedi de diğer bütün kediler gibi temizlik konusunda hassastır. Kulaklarının ve akıntı yapabilecek organlarının düzenli kontrolü ve temizliği önemlidir. Ayrıca tırnaklarının rutin olarak kesilmesi gerekir. Diş sağlığı için de haftada ya da haftanın belirli birkaç gününde dişlerinin fırçalanması gerekir.

Smokin Kedi’nin Sağlık Durumu

Smokin Kedi’nin sağlık durumu soyağacındaki cinslere göre değişiklik gösterebilir. Ebeveynlerinin de ne kadar sağlıklı oldukları yine etkin faktördür. Ortak özellik olarak yavru kedilerin çok çabuk gözlerini açtığını ve erken olgunlaştıklarını söyleyebiliriz.

Sağlık Sorunları

Melez oldukları ve tam olarak hangi cinslerin melezi oldukları sürekli değişiklik gösterdiği için Smokin Kedi için kalıtsal herhangi bir hastalığının olduğunu söylemek doğru değildir. Ancak sahiplendiğiniz bir Smokin Kedi’nin çok sağlıklı olacağı anlamına gelmez. Sahiplendiğiniz kediyi veteriner kontrolüne götürerek en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Mümkünse soyağacı bilinen bir çiftten yavru edinmek en doğrusu olacaktır.

Yaşam Süresi

Bir kedinin yaşam süresi üst ırkları, bakım ve sağlık durumu, fizyolojisi gibi faktörler sebebiyle değişiklik gösterir. Süre tahmin edilirken bunlar göz önünde tutulur. Her cins ise kendi ailesi içinde tahmini bir aralığa sahiptir. Smokin Kedi için tüm bunlar düşünüldüğünde bilimsel bir tespit yapmak mümkün değildir. Fakat geri dönüşler, fan kulüpleri, kediseverler bu konuda tahminlerini 15 yıl olarak yapmışlardır. Bu sürenin 17 yıla çıkabilme ihtimali de vardır. Zaten ortalama bir kedi için ortalama bir yaşam süresi olarak 15 yıl normal bir süredir.

Smokin Kedi Eğitilebilir mi?

Bilinen en akıllı ve zeki kedilerden biri olması, getir götür oyunlarına ilgisi, yüksek derecede merakı kolay öğrenmesine yardımcı oluyor. Mizacı, fizyoloji, genel sağlık durumu Smokin Kedi’nin rahatlıkla eğitilebilir olduğunu gösteriyor. Eğitirken ödül mamaları vermek daha kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır. Smokin Kedi kendinizden uzaklaştırmaya çalışmadığını sürece süreç daha da kolaylaşacaktır.

Siz de bir Smokin Kedi sahibiyseniz ya da onu yaşayabileceğiniz yeni arkadaş olarak görüyorsanız yorumlarda etkileşime geçebilirsiniz. Diğer kedisever dostlarımızın yardımınıza ihtiyacı olacaktır. Ayrıca eksik kaldığını düşündüğünüz noktaları ve kedinizin çok daha farklı olup olmadığını da bize aktarabilirsiniz. Bu ilginç kedinin dünyasını daha da genişletmek için hepinizi yorumlara bekliyoruz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?