European Shorthair

European Shorthair insan ve kedi dostluğunun yüzyıllara uzanan hikayesini anlatacağımız bugünkü yazımızın kahramanı olacak.

European Shorthair
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı75
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk70
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk75
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler

İnsanın seçiciliğine ve yönlendirmesine maruz kalmadan doğal olarak yüzyıllar boyunca yaşamış ve bizlere dost kalmış bir canlı; European Shorthair… Bazı kediler mizaçları, bazıları görünümleri, kimileri ise her şeyiyle insanoğlunu büyülemiştir. Antik Mısır’dan Yunanlılara, oradan Romalılara ve günümüz Avrupa’sına kadar süregelen tarihsel serüveninde doğal olarak kalmayı başarmış ender cinslerden birisi European Shorthair. Bu kedi her yönüyle insanoğluna hem sadık bir yardımcı hem de arkadaş olmuştur. Sevecen, nazik, uysal ve sadık mizacıyla halen daha birlikte yaşamayı başardığımız bir kedi.

Avcı atalarından miras kalan güçlü mizacı halen daha devam ediyor. Boş bıraktığımızda ya da dışarıyla bağlantısını sağladığımızda kolaylıkla bağımsız ruhu depreşebilir. European Shorthair ayrıca oyunculuğu, zekası ve dostluğuyla da kalbimizi kazanmış durumda. Güçlü ve sağlam yapısıyla da daha uzun yıllar yoldaşımız olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor. European Shorthair’i daha yakından tanımanız için kapsamlı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Kişiliği, kökenleri, fiziksel görünümü, bakımı için gerekenler, muhtemel sağlık sorunları gibi elzem konuları detaylandırmaya çalıştık.

European Shorthair Kişiliği

European Shorthair Kedisi’nin mizacı hakkında kesin bilgiler vermek ne yazık ki tam olarak mümkün değil. Zira bu kedilerin mizacı her kedide farklılık gösterebiliyor. Vereceğimiz bilgiler genel olarak cinsin büyük çoğunluğunda görülen bilgiler olacaktır. European Shorthair avcı ve sokak geçmişiyle birlikte kişiliğini oluşturmuş ve günümüzde bir evcil kedi olmuştur. İnsanlara karşı güçlü sevgi besliyor. Aynı zamanda akıllı ve aktif bir canlı. Oyun oynamayı ve hareket etmeyi seviyor. Buna rağmen cinsin bazı kedileri obeziteye yatkın olabiliyor. İnsanlarla kolayca ve güçlü iletişim kuran bu kedi yabancılara karşı da aynı tepkiyi verecektir. Yani aşırı temkinli ve çekingen değildir.

European Shorthair avcı geçmişiyle bağımsızlığa yatkınlık gösterebilir. Bir sokak kedisi olması da bu durumu destekleyecektir. Bu nedenle onun için kıymetli zamanınızdan fazlaca ayırdığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz. Cins ilgiye ve şefkate ihtiyaç duyduğu için bu konuda tatmin edilmeli. Cins içinde bazı kediler fazlaca dışa dönük olabilirken bazıları ise aşırı çekingen ve utangaç kalabilirler. European Shorthair sahiplenirken bu durumu da göz önünde bulundurmak gerekecektir. Tüm bu aktif mizacına rağmen yorulunca köşesine çekilip ya da kucağınıza gelip dinlenmek isteyecektir. Özetle dengeli bir mizaca sahiptir.

Güçlü bir yaşama sevinci ve canlılık ile kişilikleri oluşturulduğu için egzersiz ihtiyaçları fazladır. Gerek beslenirken gerek diğer işlerle meşgulken interaktif çözümler sunulması gerekiyor. Özellikle ev içinde dış dünyayı gözlemleyebileceği noktalar oluşturulmalı. Tırmana bileceği farklı yükseklikler oluşturulmalı. European Shorthair hakkında bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de kendisine ait bir çevre arayışına yönelebilmesidir. Bölgesel olarak kendi alanında kalmayı ve burayı sahiplenmeyi isteyebilir. Bu davranış da yine cinsin tüm kedilerinde görülmese de bir kısmında gözlenebilir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bu denli neşeli ve eğlenceli bir kedinin elbette diğer canlılarla da anlaşması zor olmayacaktır. European Shorthair kedilerle birlikte yaşama konusunda sorun çıkarabilir. Eğer aynı çiftten dünyaya gelen iki European Shorthair’i birlikte büyütüyorsanız genel olarak bir sorun çıkmayacaktır. Ancak diğer durumlarda gerek bölge hakimiyeti istemesi gerekse geçmişten gelen diğer dürtüler sorun çıkmasına sebep olabilir. Önerimiz başka bir cins olsa da kedi arkadaşıyla birlikte büyümesini sağlamanız.

Yine yavruyken tanıştırılmaları ve iletişimlerinin gözlemlenmesi onların köpeklerle de sorun yaşamasının önüne geçecektir. Genel olarak tür köpeklerle yaşamakta problem çıkarmıyor. Bu kedi aynı zamanda çocuklarla da mutlu mesut bir hayatı seçiyor. Onun karakterine gösterilen saygı devam ettiği sürece herhangi bir sorunla karşılaşıldığı gözlemlenmemiştir. Son olarak yaşlılarla da iyi vakit geçirebilir. Ama unutulmamalıdır European Shorthair aktif bir kedidir ve çok sakin bir hayata bir noktaya kadar evet diyecektir.

European Shorthair Yavrusu
European Shorthair Yavrusu

European Shorthair Tarihçesi

European Shorthair’i bir Moggy ya da bir Sokak Kedisinden ayırmak kedilere yabancı olanlar için zor olabilir. Fiziksel özellikleri ve mizacı diğerlerinden ayrışmasını kolaylaştıracaktır. İnsan ve hayvan dostluğunun en eski örneklerinden biri olan bu türün kökenleri antik çağlara değin uzanıyor. Felis Silvestris Libyca olarak bilinen Afrika Yaban Kedisine değin kökenleri izlenebilir. Mısır’da doğan ve evcilleşmeye başlayan European Shorthair Yunanlılar ve Romalılar tarafından Avrupa’ya yayıldı. O günden bugüne insanlara sadık birer dost olarak kalmaya devam ediyor.

Sahiplerinin tahıl silolarını kemirgenlere karşı korumakla görevli bu muhafız, çiftliklerden yavaş yavaş evlere kadar girmiştir. Bir dönem Celtic Shorthair olarak bilinmişlerdir. Bu kedi ayrıca Domestic Shorthair ya da American Shorthair olarak bilinen cinsle de benzerlik gösterir. Daha önceleri yayınladığımız American Shorthair başlıklı yazımızda da bu farka ve benzerliğe dair bilgi yer almaktadır. Aslında bugün bilinen American Shorthair, British Shorthair ve European Shorthair cinslerinin hepsinin kökenleri benzerdir. British Shorthair ve European Shorthair uzun süre aynı cins olarak tanınmış olsa da 1982’de FIFE bu iki cinsi ayrı tanımlamıştır. Fakat cins nihayet 2007 yılına ulaşıldığında tam olarak ayrı bir cins olarak tanımlanabildi.

European Shorthair Fiziksel Özellikleri

Bu kedilerin fiziksel görünümleri eski bir sokak kedisi olması ve köklü geçmişi sebebiyle karmaşık olabilir. Oldukça fazla coğrafya gezmiş ve farklı iklim tipleriyle karşılaşmış olması kürkünün bir çok farklı desende ve renkte ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hemen hemen aşırı koşullar olmadığı sürece tüm iklim tiplerinde de hayatta kalabilir. Güçlü görünümünün arkasında kaslı ve heybetli, orta ile büyük arasında tanımlanabilecek boyutu yer alır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Kaslı ve büyük boynunun devamında yuvarlatılmış dikdörtgen benzeri bir kafa yapısı vardır. Baş vücutla orantılı olacak kadar büyüktür. Kafa British Shorthair cinsinin kadar yuvarlak değildir. Orta boyutlardaki kulakları geniş bir tabanda uca doğru incelir. Ancak uçlar keskin şekilde sivri değil hafifçe yuvarlatılmıştır. Profilden hafifçe öne yatık olsa da kulaklar oldukça diktir. Alındaki M şeklindeki tekir işareti de cinsin belirleyici fiziksel özelliklerindendir. Yine profilden bakıldığında uç kısımda burnun tüm hatlardan daha önde olduğu görülür. Dolgun yanaklar, belirgin bıyık pedleri de European Shorthair cinsinde görülen net hatlardır. Ayrıca bıyıkları oldukça uzun ve düz bir şekildedir.

Etrafı rimelle düzeltilmişçesine bir hatla çizilen büyük gözler yuvarlağa yakın ancak daha çok badem şekline benzer. Gözler turuncu, altın sarısı, yeşil, kehribar ve daha birçok renkte olabilir. Mavi ve farklı renkli gözler beyaz veya iki renkli kürke sahip kedilerde görülür.

European Shorthair Kedi Cinsi
European Shorthair Kedi Cinsi

Vücut Yapısı

Ortalama boyutlarda kabul edilen vücudun şekli bir dikdörtgeni andırır. Geniş ve kaslı bir göğüs türün ayırt edici özelliklerindendir. Ayrıca bu güçlü yapıya entegre olmuş sağlam bacakları vardır. Bariz şekilde yuvarlak ve dolgun patileri de görmekteyiz. European Shorthair’in kuyruğunda kalın ve vücudu ile orantılı uzunluktadır. Bu kedi dört ayağının üzerindeyken vücudun düz bir hatta uzanması gerekir. Hem ayakta hem de otururken ne denli heybetli olduğunu görebilirsiniz.

Tüy Çeşitleri

European Shorthair cinsinde kısa, yoğun ve düz tüylerle kaplı bir kürkü görmekteyiz. Bu kürk yumuşak ve parlak olmalıdır. Çok farklı desenlerde ve renklerde görülmesi mümkündür. Fakat European Shorthair için en yaygın desen tekirdir. Mavi ve iki farklı renkteki gözler beyaz kürklü kedilerde gözlemlenir. İki renkli kedilerde de bu göz renkleri görülebilir. Tarçın, çikolata, açık kahverengi ve leylak haricinde hemen hemen bütün renkler European Shorthair için kabul edilen renklerdir. Kahverengi, siyah, gri, kırmızı, krem sık görülen renklerdir. Tekir, beyaz lekeli, lekesiz, iki renkli desenlerle de sık karşılaşmak mümkündür.

Ağırlığı ve Boyutları

Ortalama boyutlarda sayabileceğimiz ancak büyük boyutlardaki kedilere de yakın olan European Shorthair 3,5 kg ile 6,5 kg’ı aşan bir ağırlığa sahip olabilir. Her ne kadar kucağa gelmeyi sevse de kucağınıza aldığınızda ağırlığını hissetmemeniz mümkün değil. European Shorthair ile ilgili önceki bölümlerde her kedide farklılık gösteren özelliklerden bahsetmiştik. Bunlardan bir tanesinin de ağırlık konusu olduğunu söylemek gerekir. Genel olarak bu kedilerin erkekleri, dişilerine oranla biraz daha ağırdır ve ağırlıkları 4 kg’dan 7 kg’a kadar ulaşabilir. Dişileri ise yaklaşık 3 kg ile 5 kg arası ağırlığa sahiptirler.

European Shorthair Kedisi
European Shorthair Kedisi

European Shorthair Bakımı

Kısa, yoğun, düz ve yumuşak tüylerin bakımı sahipleri zorlamayacaktır. Genel olarak kürkün bakımı haftada bir yapılırsa yeterli olur. Tüy dökme mevsimi olan ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde fırçalama rutinleri daha sık yapılmalıdır. Ayrıca daha önce bahsettiğimiz üzere farklı noktalara ulaşabilmesi adına basamaklar, tırmanma direği, dışarıyı görebileceği bir pozisyon ve tırmalaması için bir post gerekecektir. Zihinsel uyarıma yardımcı olacak ve zekasını tatmin edecek interaktif oyuncaklar ve oyun alanları da hazırlamak gerekiyor.

Bakım Maliyeti

European Shorthair arsız bir cins değil. Sürekli istediğini yaptırma ve olmazsa gürültü yapma gibi sevilmeyen huyları yok. Yani bu kediler genel olarak fiziksel anlamda kolay tatmin oluyorlar. European Shorthair artık Avrupalı olmuş bir cins. Diğer kıtalarda muadili diyebileceğimiz ya da akraba olarak kabul edilebilecek cinsler olsa da tür genel olarak Avrupa’ya yayılmış durumda. Tüm bunlar dikkate alındığında maliyet bölgeye ve kedinin kişiliğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak temel olarak yapılması gereken aşılar vardır,

Beslenme

Yüksek enerji seviyesinde yaşamını sürdüren cinslerde olduğu gibi European Shorthair de iyi ve kaliteli besinlerle beslenmelidir. Her ne kadar basit öğünler yeterli olsa da sağlığı ve yeterli enerjiyi depolaması gerektiği için daha fazla protein içerikli gıdalar tüketmelidir. Ancak yine de bu cinsin özellikleri bireysel olarak değişebildiği için öncelikle kediyi iyi tanımak ve ihtiyaçlarına bu doğrultuda cevap vermek en doğru olandır. Bunun için veterinerle iletişime geçip, kediye özel bir diyet hazırlanması tavsiye edilir.

Temizlik

Bilindiği üzere kediler temizlik konusunda titiz canlılardır. Kedinizin kulaklarında, gözlerinde veya burnunda olası bir enfeksiyon oluşumunu engellemek için düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Düzenli bir diş fırçalama rutini ise diş bazlı sağlık sorunlarını da engelleyecektir.

European Shorthair Yavruları
European Shorthair Yavruları

European Shorthair Sağlık Durumu

European Shorthair Mısır kökenli birçok kedi gibi doğal süreç içinde hayatını sürdürmüştür. Irksal bir çeşitlendirmede ya da genetik bir müdahalede bulunulmamıştır. Tekraren belirteceğimiz üzere her European Shorthair farklı durumda olabilir. Kimileri kilo alma eğilimine sahipken kimileri böyle bir eğilime sahip değildir. Genel olarak bu kediler için sağlıklı canlılar diyebiliriz. Kedilerin çoğu soğuğa karşı aşırı sıcaklardan daha dayanıklıdırlar. Kilo alma eğiliminde oluşlarını bireysel etmenlerin yanı sıra çevresel etmenler de etkiler. Cinsiyet, yaş, kısırlık, beslenme davranışı gibi kişisel etmenlerin yanı sıra diğer hayvanların varlığı, sahibinin davranışları, gıdanın kalitesi, hareket sahası gibi dış etmenler de kilo alma ya da verme eğilimine sebep olabilir.

Sağlık Sorunları

European Shorthair için bilinen kalıtsal bir hastalık ya da sağlık problemi yoktur. Diğer cinslerde gelişen sıradan sağlık sorunlarını görülebilir. Tek bildiğimiz diş bazlı sağlık problemlerine eğilimlerinin olduğudur. Bunun haricinde kilo alma eğilimi ile ilgili durumu bir önceki paragrafta açıklamıştık.

Yaşam Süresi

Doğal kökenli bir cins olduğu için European Shorthair çevresel şartlara ve zorluklara dayanıklıdır. İnsan kaynaklı genetik bir müdahalenin olmaması belki onun ömründe bir dezavantaj olabilir. Ancak yine de böyle bir durum cins içinde genel olarak gerçekleşmemiştir. European Shorthair 20 yıla yaklaşan bazen bunu biraz daha aşan bir ömre ulaşabilir. 16-18 yıllık bir yaşam süresi ise büyük oranda cinsin muhtemel yaşam süresidir.

Üreme

European Shorthair Avrupa’da özellikle de Kuzey Avrupa’da oldukça popüler bir türdür. Kedilerde bir takım özellikleri seçerek yerleştirme adına, estetik ve davranışsal kaygılarla üreme programları uygulanmaktadır. European Shorthair yüzyıllardır bu tip bir tacize maruz kalmadan günümüze ulaşmıştır. Bu özgür yapıyı korumak için cinsin başka cinslerle üreme programına konulmasına izin verilmez.


European Shorthair hakkında kapsamlı araştırmamız sonucu doğru ve güvenilir kaynaklardan edindiğimiz ve tecrübelerimizi dahil ettiğimiz yazımızı sizlere sunduk. Gerek okuyucularımızın, gerek yeni arkadaşlarımızın daha fazla ve spesifik bilgileri öğrenebilmesi için sizlerin de katkılarını yorumlar kısmına bekliyoruz.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?