Scottish Fold

Kıvrık kulaklı kedi Scottish Fold hakkında öğrenmek istediğiniz ne varsa hepsini tek bir yazıda siz kedisever dostlarımız için derledik.

Scottish Fold
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk75
Bakım İhtiyacı55
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık30
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik55
Kıl Dökülmesi45
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık70
Özgürlük Düşkünlüğü75
Hayvanlarla Dostluk75
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler
  • Kökeni: İskoçya ve Birleşik Krallık
  • İsimleri: Lop Eared Cat, Kırık Kulak Kedi, Kulakları Kıvrık Kedi
  • Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl
  • Kilosu: 2,5 – 6 Kg
  • Vücut Tipi:
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken, Az Tüy Döken
  • Mizaç: Hareketli, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
  • Benzer Cinsler: Scottish Straight, Highland Fold, Japanese Bobtail, LaPerm, Ankara Kedisi, British Shorthair, American Shorthair, Chartreux

Peri, baykuş ya da oyuncak ayı ona takılan lakaplardan birkaç tanesi. Scottish Fold insanlar tarafından o kadar çok sevildi ve ilgi gördü ki onu hep başka şeylere benzettiler. Scottish Fold Kedisinin kişiliği de oldukça ilgi çekici. Tatlı, sevimli, haylaz, oyuncu, meraklı ve zeki olarak onu tanımlayabiliriz. Çiftlik kedisi olduğu zamanlardan günümüze kadar kendine has özelliklerini korumuş durumda. Fiziksel olarak çok değişmese de birçok kedi derneği ve federasyonu nasıl tanımlanacağı ve tanınacağı konusunda halen daha anlaşmazlıklar yaşıyor. Ancak o bunlara takılmadan sevgisini paylaşmaya devam ediyor. Sevimliği olduğu kadar da kişiliği ile eğitilebilir bir kedi olduğunu da gösteriyor.

Sizler için Scottish Fold Kedisinin tarihçesi, fiziksel özellikleri, bakımı ve sağlık durumu hakkında detaylı bilgiler içeren bir yazı hazırladık. Yazımızda eşsiz görünüme sahip kıvrımlı kulaklarının farklı katlarda olabildiğini, çok da uzak olmayan tarihlerde tanındığını ve zorluklarla geçen hayatını göreceksiniz. Yine bilinenin aksine sadece kısa tüylü olmadığını uzun tüylü geni de barındırdığını öğreneceksiniz. Sadece bu kedilere özgü kulak yapısının aslında fizyolojik bir rahatsızlık olduğu ve cinsin kendi içinde çiftleşmesinin yasak olduğu bilgisi kediler hakkındaki yanlış enformasyonlardan sıyrılmanıza yardım edecek. Hareketli yapısına karşılık yaşlılarla dahi iyi geçinebildiğine de şaşıracaksınız. Kısacası Scottish Fold hakkında öğrendikleriniz sizi şaşırtacak.

Scottish Fold Kişiliği

Scottish Fold tatlı huylu, sevimli ve sevecendir. Aslında sevimli bir haylazdır. Görünüşündeki güzellik kişiliğine de yansımıştır. Scottish bunu size karşı koz olarak kullanabilir. Meraklı ve yeni şeylere açıktır. Haliyle de sizin ona kızmayacağınızı bildiği için etrafı bir güzel dağıtabilir. Tabağınızdan yemek çalabilir. Dolapları karıştırır. Kucağa gelmeyi severler. Fakat sürekli kucağınıza almanız için telkinde bulunmazlar. Gizemli şeyleri sevmez. Gizemleri çözmek için her şeyi yapabilir. Scottish Fold ile yaşamak istiyorsanız fazla fedakarlık yapmanız gerekecek.

Scottish Fold akıllı, atik ve eğlencelidir. Böyle bir kedi haliyle talepkardır. Oyuncu yönü çok güçlüdür. Hem zekasını hem de merakını güçlendirme peşindedir. Onun için interaktif alanlar ve oyunlar hazırlamalısınız. Scottish sadakatiyle de ön plandadır. Herkesle iyi anlaşsa da seçicidir. Sahibiyle vakit geçirmeyi, karşılıklı diyalog kurmaya bayılır. Talepkar olması onun yapışkan olduğu anlamına gelmez. Yeter ki onunla ilgilenin illa ki kucağınıza almanız ya da sevgiden rengarenk yapmanıza gerek yok. Kucağınızda olmaktansa yakınınızda durmayı tercih ederler. Diğer önemli bir husus ise kedilerin obur olmalarıdır. Eğer enerjilerini harcamadan yemeye kalkarlarsa kolayca şişmanlayabilirler. Ayrıca aşırı sıkıldıklarında da kendilerini yemek yemeye verebilirler.

Garip görünüşlü kulakları her ne kadar hareket edemeyecek gibi dursa da ihtiyaç duyarsa kulaklarını tamamen dik bir hale getirebilir. Kulaklarını kullanarak diğer canlılarla iletişim kurar. Scottish Fold kulaklarıyla güçlü sinyaller gönderir. Sinirli olduğunda, hasta olduğunda ya da bir şeylere odaklandığında kulaklarının şeklinin değiştiği görülür. Scottish Fold ayrıca oldukça iyi bir yardımcıdır. İşleri birlikte yapmanızı ister. Ama genellikle kötü işler peşindedir. Dağıtmak, kırmak, parçalamak gibi. En önemlisi de hayatları boyunca eğlenceli birer kedi olarak kalırlar. Yavruyken nasıl hareketli ve sevecenlerse büyüdükçe de aynı şekilde kalmaya devam ederler.

Kısacası Scottish Fold yalnız kalmayı sevmiyor. Bu sosyal hayvan kolaylıkla çevresine uyum sağlayabilir. Yorulduktan sonra ise biraz yalnız kalmaya ihtiyaçları da vardır. Kişiliği bu denli yaşama enerjisiyle dolu olsa da gürültücü değildir. Çok düşük tonlarda mırıldanır. Bütün canlılar bağımsızlık arzusuna az ya da çok mutlaka sahiptirler. Scottish Fold’un merakı fırsat bulduğunda yeni şeyler keşfetmek için dışarı kaçmasına neden olabilir. Neticede hiç görmediği ve bilmediği şeylerle tanışacak olması onun sonsuz merakını kamçılayabilir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bu sevimli oyuncak ayı kuşkusuz çocuklara muhteşem oyun arkadaşları olacaktır. Aynı şekilde çocuklar da onun için. Ancak yine de çocuklara Scottish Fold’un oyuncak olmadığını, doğasına ve ihtiyaçlarına saygı duyulması gerektiği öğretilmelidir. Vur patlasın çal oynasın havasında olmasa da hemen hemen o noktaya yakın. Evcil hayvanlarla da iletişimi gayet düzgün. Tabi iletişim yavruyken erkenden tanışmayla gerçekleşirse tadından yenmez. Köpeklerden kaçabileceği yüksekliklerin olması fena olmayacaktır. Böyle bir cinsin yaşlılarla anlaşamayacağını düşünebilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz. Scottish yaşlılarla da uysal ve sakin kişiliği sayesinde güzel güzel geçinip gidiyor. Elbette hiç hareketsiz de olmaz. En azından günün bir bölümünde onu uyaran aktiviteler sunulmalı.

Kulakları Kıvrık Kedi
Kulakları Kıvrık Kedi

Scottish Fold Tarihçesi

Scottish’in temiz ve anlaşılır bir geçmişi var. Nereden, nasıl geldiği, hangi cinslerin genetiğinde olduğu tam olarak biliniyor. Yeni bir kedi cinsinin ortaya çıkması beklenmedik mutasyonların ortaya çıkmasıyla gerçekleşir. Eğer insanlar bu mutasyonu beğenirlerse seçici üretimle o cins kabul görür ve hızlı şekilde çoğalmaya başlar. Scottish Fold için de durum farklı değildir. Bütün Scottish kediler İskoçya’nın Tayside Bölgesi’ndeki McRaes çiftliğinden gelmektedir. Çiftlikteki Sussie adında kıvrık kulaklı dişi kedi Scottish Fold cinsinin atasıdır. William ve Mary Ross adındaki British Shorthair yetiştiricilerinin kediyi farketmeleriyle Scottish’in macerası başlamıştır. Beyaz renkli Sussie daha sonra kendisiyle benzer görünüme sahip yavrular dünyaya getirdi.

Ross çifti bu yavrulardan birini alarak Snooks ismini verdi. Daha sonra British Shorthair ve benzer çiftlik kedileriyle bi üreme programına alındı. Snooks da tıpkı atası gibi benzer yeni yavrular doğurdu. Kıvrık kulak geninin baskın bir gen olduğu da anlaşılmış oldu. Kıvrımlı kulaklara sahip kedi üretmek için sadece bir ebeveynin bu şekilde olması yeterliydi. Bu gene sahip bir kedinin yavrularının yarısını aynı genle doğduğu tespit edildi. Ross çifti bu kediye başlangıçta “Lops” ismini verdiler. Bu isimden önce ise Lop-ear type of rabbit olarak da biliniyordu. 1966 yılına gelindiğinde kedinin doğduğu bölgeyi onurlandırması amacıyla cinsin adı Scottish Fold olarak değiştirildi. Ross çifti aynı yıl içerisinde Scottish Fold’u GCCF’ye kaydettirdiler.

Her ne kadar büyük ilgi uyandırsa da GCCF’nin kedinin kulak enfeksiyonları, sağırlık gibi muhtemel sağlık sorunları konusunda endişeleri vardır. Zaman içinde bu endişelerin yersiz olduğu kanıtlandı. Fakat GCCF bu sefer de Scottish’in genetik problemleriyle ilgilenmeye ve araştırmaya başlattı. Bunlar da ciddi zorluklara sebep oldu. GCCF 1971 yılına gelindiğinde kedi için kayıtları kapattı ve yeni kayıtları da yasakladı. Yolculuğuna Kuzey Amerika’ya geçerek devam eden Scottish Fold için zorlu serüvenlerin ardından nihayet 1978’de CFA tarafından şampiyonluk statüsü verildi.

Kedinin uzun tüylü versiyonu ise 1980’lerde tanınmaya başlandı. İran Kedisi ile melezlenmesi de uzun tüylü cinsin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Uzun tüyler Scottish Fold’un atası Susie’nin aktardığı genler olmasına rağmen bazı dernekler uzun tüylü Scottish’leri Highland Fold ya da Longhair Fold ismiyle ayrı bir cins olarak tandılar.

AACE, ACFA ve UFO uzun tüylüleri Highland Fold adı altında ayrı cins olarak kayda alır. CFA ve TICA ise uzun tüylüleri Scottish Fold’un çeşidi olarak tanıdılar ve aynı standart içine aldılar. CCA ise cinsi Scottish olarak adlandırır. CCA’da Scottish Straight Shorthair ve Scottish Straight Longhair ayrı cinsler olarak kabul edilse de aynı standardı paylaşırlar. Scottish Shorthair kıvrımlı kulaklara sahip değildir. Ancak Fold ile benzer kişiliğe ve vücuda sahiptir. ACF ise Scottish Shorthair’i ayrı cins olarak kabul etmektedir.

Scottish Fold Yavruları
Scottish Fold Yavruları

Scottish Fold Özellikleri

Scottish orta boyutlarda, dolgun ve tok görünümlü gövdeye sahiptir. Yuvarlak bir şekli andırsa da gövdesi daha çok Cobby şeklindedir. Vücudu oluşturan iskelet sisteminde güçlü kemikler vardır. Kas dokusu ise oldukça güçlü ve sıkıdır. Oldukça dayanıklıdır. Zaten çiftlik kedisi olarak hayata başlamıştır. Bacaklar, boyun, baş, gövde ve kuyruk birbirleriyle görüntü olarak uyumludur ve keskin hatlara sahip olmayacak şekilde yuvarlatılmıştır. Görünümü yumuşak ama kaliteli yünlerle doldurulmuş yastığa benzer. Uzun tüylü ve kısa tüylü olmak üzere 2 varyantı vardır. Cinsin kürk renk ve desenine göre de göz, burun ve pençe pedlerinin renkleri değişiklik gösterir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Scottish Fold’un baykuş görünümü sadece yatık kulaklarından değil yüz yapısından da kaynaklıdır. İri ve yuvarlak gözleri baykuş görünümünü tamamlıyor. Scottish Fold orta büyüklükte, tam yuvarlatılmamış, tombul ve gür yanakları içeren, üzerindeki organların belirgin olduğu ve kısa bir boyunla gövdeye bağlayan başa sahip. Erkeklerinde gıdının ve yanak kısımlarının sarkıklığı ya da dolgunluğu çok daha belirgindir. Sağlam güçlü çenesiyle beraber yuvarlatılmış minik görünümlü ağzı vardır. Bıyık pedleri oldukça büyük ve gösterişlidir. Bıyıklar ise her yöne doğru uzanacak şekildedir. Profilden bakılınca burun, bıyık pedleri ve ağız öne doğru hafifçe çıkar. Baştan başa göz çukurları hizası yani alın kemiğinin altı ve burnu birleştiren bölge içeri doğru hafifçe çöküktür.

Kulaklar

Scottish Fold yavruları düz kulaklı olarak dünyaya gelirler. Kulaklar daha sonra aldığı şekle göre tek kat, çift kat ve 3 kat olarak isimlendirilir. 3 ile 4 hafta arasında kulaklar kıvrılmaya başlar. Bütün yavruların kulakları kıvrılmaz. 3 aylık olduklarında ise artık tam bir Scottish olurlar ve baykuşa benzerler. Kulakların çok daha küçük ve sıkı sıkıya katlanmış olması tercih edilir. Kulak uçlarının da yuvarlakça olması cinsin özelliğidir. Ancak yavrular düz kulaklı olarak da kalabilirler. Düz kulaklı Scottish Fold için kulaklar orta ya da küçük boyutlu olmalı, yine yuvarlak başı belli etmek için birbirinden uzakta yer almalıdır.

Gözler

Scottish’in gözleri büyüleyicidir. Büyük ve yuvarlak gözler ifadeye muhteşem bir güzellik katar. Gözler geniş burunla ayrıldıklarında aralarındaki mesafe fazladır. Göz rengi kürk desen ve rengine göre değişiklik gösterir. Bütün beyaz, iki renkli ve Van desenlerine sahip Scottish Fold kedileri için mavi renkli ve farklı renkte gözler kabul edilir.

Scottish Fold Kedi
Scottish Fold Kedi

Vücut Yapısı

Scottish Fold’un vücut yapısı sevimliliğin yanı sıra oldukça güçlü bir görünüm sergiler. Gövdesi tam olmasa da cobby tipini andırır. Orta büyüklükteki gövde tıpkı baş gibi dolgun ve hacimlidir. Tüm bu tıknaz yapıyı tutan kısa, kalın ve kaslı bacaklar vardır. Patiler düzgün şekilli ve yuvarlaktır. Dişiler daha küçük ve kibar görünüşlüdür. Scottish için morfolojisine uygun, kusurlu gibi görünmeyecek kuyruk gereklidir. Orta ya da uzun olmalıdır. Kuyruğu uca doğru daha sivri olması tercih edilir. Ancak cins içinde daha küt kuyruklu kediler vardır.

Tüy Çeşitleri

Scottish Fold’un çok lüks tüylerle kaplı muhteşem kürkü vardır. Kısa ya da orta uzunluğa yakın tüyler, peluş dokulu, yumuşak, oldukça sıkı döşenmiş ve düz haldedir. Scottish’in kürkünün dokusu mevsimsel ya da bölgesel şartlara göre değişiklik gösterebilir. Kısa tüylü haricinde bir de Highland Fold ya da Longhair Scottish Fold olarak isimlendirilen uzun tüylü çeşit vardır. Uzun tüylü kedide yüz ve bacakların diğer bölgelere göre daha kısa tüylü olması gerekir. Yine bu çeşitte de tüyle yoğun, ipeksi ve yumuşak dokuludur.

Neredeyse var olan bütün renk ve desenler Scottish Fold için geçerlidir. Düz ya da Tek Renkli Scottish Fold beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem, çikolata, leylak, açık kahverengi, tarçın renkleriyle gelir.  Tekir ise bütün renklerde ve tekir deseniyle oluşan renk kombinasyonlarını içerir. Beyaz ve Tekir, bütün tekir renklerini ve beyaz ilavesiyle birlikte herhangi bir tekir deseniyle oluşan renk kombinasyonlarından ortaya çıkar. Çok Renkli ya da İki Renkli Scottish Fold ise beyaz ve tek renk ile oluşacak kombinasyonları ya da tortoiseshell, beyaz, çikolata, tarçın, calico, mavi, krem, leylak, açık kahverengi renkleriyle elde edilmiş birçok karmaşık renkten oluşan kombinasyonları içerir.

Pointed(işaretlenmiş belirli bölgelerin daha koyu olması), noktasal olarak renklendirme sonucu ortaya çıkan bütün bütün renk ve kombinasyonları çeşide dahil eder. Sadece beyaz ve işaretlemeler ile oluşmuş desen buraya dahil değildir. Bunlar haricinde diğer renk ve desenlerle oluşmuş kombinasyonlar da Scottish Fold için kabul edilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Scottish Fold göründüğü kadar ağır bir cins değildir. Aslında orta boyutlu oluşu onun ağırlığı hakkında bize bilgi veriyor. Tıknaz oluşu ve peluş kürkü sizi aldatmasın. Cinsin ortalama ağırlığı 2,5 ile 6 kilogram arasında değişebiliyor. Erkeklerin dişilere göre daha ağır ve heybetli olduğu da bir gerçek.

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold’un bakımı sadece tüy uzunluğu konusunda farklılık göstermektedir. Scottish Fold kalın bir astara sahiptir. Ancak kısa tüylü olanı haftada bir fırçalamak ve taramak yeterli olacaktır. Daha tüylü olanı ise haftada birkaç kez fırçalamak gerekecektir. Tüy dökme dönemleri bahar aylarıdır. Bu mevsimlerde fırçalama daha sıklıkla, günlük olarak yapılmalıdır.

Bakım Maliyeti

Kedinin bakım maliyetini yaş, cinsiyet, boyut ve ağırlık, soy ağacı gibi unsurlar etkiler. Yatkın olduğu rahatsızlıklar da sık sık veteriner kontrolü ihtiyacını gündeme getirebilir. Kaliteli ve yüksek enerjili gıdalarla beslenmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Sigorta, veteriner hizmetleri, aşılar, takviyeler, güçlendiriciler de maliyet unsuru olarak dikkate alınmalıdır. Ayrıca birlikte geçirilen vaktin fazla oluşu da güçlü bir maliyettir. Aslında en mühimi zaman maliyetidir. Scottish Fold ile birlikte uzun süreler geçirmeniz gerekecektir. Aksi takdirde ruhsal bunalımlar yaşayabilir. Bu da sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Beslenme

Scottish Fold tıknaz ve hantal görünümünü oburluğuna borçludur. Kedilerin obeziteye yatkın oluşu düzenli egzersiz ihtiyacını gösterir. Yaşına ve kilosuna göre diyet programı hazırlama en doğrusudur. Cins, Osteokondrodisplazi adı verilen kemik ve kıkırdak sorunlarına sahip olduğu için diyetine kondroprotektörler(eylemi kas-iskelet sisteminin kurucu unsurlarını güçlendirmeyi amaçlayan bir aktif maddeler grubudur.) eklenmesi gerekebilir. Kedinizin durumunu öğrenerek bu takviyeleri yapabilmek için veteriner desteği almanız gerekecektir.

Temizlik

Scottish Fold’un özel olarak temizliğinde dikkat edilmesi gereken yerleri kulaklarıdır. Kıvrımlı ve ufak kulakları doğru tekniklerle temizlenmelidir. Eğer bilinmiyorsa düzenli veteriner kontrollerinde bu işlem yapılmalıdır. Ayırca diş sorunlarının önüne geçmek için belirli rutinlerle dişleri fırçalanmalıdır. Kumu ve yaşadığı çevrede temiz olmalıdır. Tüm kediler gibi Scottish de temizlik konusunda hassastır. Göz ve burun gibi hassas noktalar da yine düzenli aralıklarla kontrol edilerek temiz, nemli bezle silinmelidir.

Scottish Fold Sağlık Durumu

Cins genel olarak dayanıklı ve sağlıklı kabul edilse de ilk kayıtlarda da belirtilen endişeler doğrultusunda bazı sağlık sorunları geliştirebilir. Safkan ya da melez fark etmeden bütün türlerinde görülebilen kalıtsal rahatsızlıkları vardır. Sorunlar genel itibariyle morfolojisinden kaynaklıdır. Tüm bunlara rağmen Scottish kalın astarlı, yoğun tüylerle kaplı kürkü sayesinde en az ortalama sağlamlıktaki bir kedi kadar güçlüdür.

Sağlık Sorunları

Scottish Fold Osteokondrodisplazi kalıtsal bir bozukluktur. Hastalık kemik ve kıkırdakların kusurlu gelişmesi sonrası tüm kıkırdak sistemini etkileyen gelişim anomalisidir. Genlerindeki baskın kalıtsal özellik nedeniyle tüm safkan Scottish Fold kedilerinde görülür. Kıvrık kulaklar işte bu kıkırdak bozukluğu nedeniyle ortaya çıkmıştır. Melez Scottish kedilerinde de bu rahatsızlıkla karşılaşılabilir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati: Hastalık kalp yetmezliğiyle sonuçlanır. Ultrason muayenesiyle taranabilse de genetik bir test henüz yoktur.

Polikistik Böbrek Hastalığı: Böbreklerin sıvı dolu kistlerle işgali neticesinde böbrek yetmezliğiyle sonuçlanır. İran Kedisi’nde kalıtsal olan rahatsızlığın Scottish Fold ve British Shorthair cinslerini etkileme olasılığı yüksektir. Hastalığı DNA testiyle ya da böbrek ultrasonu ile tespit etmek mümkündür.

Yaşam Süresi

Kedilerin ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arası değişiklik gösterir. Kediler için bu süre standart bir yaşam süresidir. Yaşam tarzlarına, beslenmelerine, aktivite seviyelerine ve ruhsal durumlarına göre ömür beklentisi artabilir ya da azalabilir.

Kızgınlık, Çiftleşme ve Üreme

Scottish Fold ve Scottish Straight cinslerinin American Shorthair ve British Shorthair ile melezlenmesine izin verilir. İki Scottish Fold kedisinin çiftleşmesi Scottish Fold Osteokondrodisplazi ve Osteoartüküler Malformasyonlar sebebiyle yasaktır. Kıvrık kulak geni baskın bir gendir. Ebeveynlerden birisi düz kulaklı olsa da yavruların baskın gen nedeniyle Osteokondrodisplazi’den etkilenmeyeceğinin garantisi yoktur.

Kırık Kulak Kedi
Kırık Kulak Kedi

Scottish Fold Eğitilebilir mi?

Scottish Fold iyi bir oyun arkadaşıdır ve oldukça zekidir. İnteraktif oyun ve çevreyle sürekli zekasını tatmin etme peşindedir. Her canlı özünde evcilleştirilebilir. Yani eğitilebilir. Scottish Fold’un mizacı onun eğitilebilirlik düzeyinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Özellikle getir götür oyunları ve yapboz, bulmaca gibi zihin açıcı oyunlar eğitimine katkı sağlayacaktır.


Kediler ve insanlar arasındaki binlerce yıllık dostluğu geliştirmek adına sizler de Scottish Fold ile ilgili tecrübelerinizi ve birikimlerinizi bizlere aktarabilirsiniz. Yeni dostlar kazanmamızın da ancak daha güçlü etkileşimle mümkün olduğunu unutmamanız ve yorumlar kısmında buluşmak dileğiyle.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?