Ege Kedisi

Ege kedisinin kişiliği, tarihçesi, fiziksel özellikleri ve bakımı gibi konularda bilgi edinmek için bize katılabilirsiniz.

Ege Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık80
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü70
Hayvanlarla Dostluk65
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler

Vahşi kökenlerini öne çıkaran atletik ve çevik vücudunun yanında hareketli, oyuncu, konuşkan bir kedi cinsi… Ege’nin ortasındaki küçücük adalarda binlerce yıl önce ortaya çıkmış sevimli mi sevimli kedi dostumuz Ege kedisi, insanlara olan ilgisi ve sosyal zekâsıyla hemen kendisini göstermeyi ve sevdirmeyi başaran bir cins.

Ege Kedisinin Kişiliği

Ege kedisi, pek çok kedi cinsi gibi, doğal olarak ortaya çıkmış bir kedi cinsi olmasına rağmen yüzyıllar içinde insanlarla uyum içinde yaşamaya adapte olmuştur. Bu cins, atletik vücudunun yanı sıra oldukça zeki ve sosyal bir cinstir. İnsanlarla vakit geçirmeyi ve enerji gerektiren oyunlar oynamayı sevdiği gibi bağımsız bir yapıya da sahiptir. Genellikle kalabalık ve hareketli evlerin bir parçası olmak onları mutlu edecektir. Çünkü Ege kedisi aksiyon tutkunu ve hareketli bir kedi cinsidir.

Ege kedilerinin bir diğer özelliği ise -pek çok kedi cinsinin aksine- sudan hoşlanmasıdır. Özellikle su avcılığıyla tanınan bu cins için balık tutmak büyük bir keyiftir. Ev arkadaşı arayanlar için iyi bir dost olduğu gibi bir av arkadaşı arayan balıkçılar için de oldukça iyi bir yardımcı olacaktır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Ege kedisi, sosyal ve zeki bir kedi cinsi olarak çocuklarla da çok iyi anlaşabilen bir kedidir. İnsanlar arasında çocuk ya da yetişkin ayrımı yapmaksızın onlarla ilişki kurabilir. Özellikle oyun çağına gelmiş hareketli çocuklar için harika bir arkadaş olabilir. Elbette kedinize ve çocuğunuza aralarındaki ilişki için bir eğitim vermeniz gerekmektedir. Kedilerde bu eğitim ne kadar erken olursa o kadar kalıcı ve verimli olacaktır. Çocukların ise özellikle kedilere zarar vermemeyi öğrenmesi gerekmektedir. Bu eğitimler verildiğinde çocuğunuz ve kediniz arasında harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Genel olarak evcil hayvanlarla da anlaşabilen Ege kedisi, balıklar ve küçük su hayvanları söz konusu olduğunda avcı içgüdülerine yenik düşmektedir. Eğer balığınızın, Ege kedinizin öğlen yemeği menüsünde olmasını istemiyorsanız Ege kedisiyle bir su hayvanına aynı yaşam alanını paylaştırmak pek de iyi fikir değildir. Ancak, birlikte yaşama eğitimi aldıklarında özellikle zararsız köpeklerle iyi anlaşabilecek bir cinstir.

Ege Kedisinin Tarihçesi

Ege kedilerinin tarihçesine dair kesin bilgilere sahip değiliz. Ama şunu biliyoruz ki onlar tarihin en erken evcilleştirilmiş kedi cinslerinden biri. Farklı kaynaklara göre Ege kedisinin kökenleri; Kıbrıs’a, Ege adalarına veya Anadolu’ya dayanıyor. Hangisi doğru olursa olsun Ege kedilerinin Egeli olduğundan ve Kıbrıs veya Anadolu kedisi kadar eski bir cins olduğundan eminiz.

Kiklad Adalar’ında ortaya çıktığı sanılan Ege kedisi, tarih boyunca Egeli insanların en yakın dostlarından olmuş özellikle de Yunan denizcilerin en yetenekli yardımcısı olmuştur. Dünyada 1990’lardan itibaren tanınmaya başlayan ve Yunanistan’ın tek yerli evcil kedisi olarak kabul edilen Ege kedisi bugün Ege şehirlerinin sokaklarında sıkça rastladığımız ya da evlerimizde birlikte yaşadığımız bir cins hâlini almıştır.

Ege Kedisinin Kişiliği
Ege Kedisinin Kişiliği

Ege Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Ege kedisi; orta – uzun tüylü, orta boyutlarda, atletik ve kaslı vücudu olan bir kedi cinsidir. Fiziksel olarak belirleyici bir özelliği olmamakla birlikte bütün bir görünüm olarak herhangi bir kedi cinsinden farklıdır. Ancak yine de akrabaları olan Kıbrıs ve Anadolu kedilerini andırmaktadır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Orta büyüklükte ve vücuduyla orantılı kafası eliptik bir şekilde ve görece genişçedir. Kulakları tabanda geniş olup yukarı doğru incelmekte ancak sivrilmeden yuvarlak bir çizgiyle kesilmiştir. Bademi andıran gözleri çeşitli renklerde olabildiği gibi genellikle yeşil-sarı tonlarındadır.

Vücut Yapısı

Ege kedisi genel olarak düzgün, orantılı ve kaslı bir vücuda sahiptir. Sırtında hafif bir kavis veya kıvrımlar olabilir. Ancak bu da onun düzgün görüntüsünü değiştirecek düzeyde değildir. Vücudu ne zayıf ne de şişmandır. Aksine atletik yapıdadır. Diğer bütün dış organları gibi bacakları, ayakları ve kuyruğu da ortalama boyuttadır.

Tüy Çeşitleri

Ege kedisi, dört mevsimin yaşandığı ılıman Akdeniz iklimine uyum sağlayarak kışın uzun tüylü, yazınsa bu uzun tüyleri dökerek kısa tüylü olmaktadır. Tüylerinin büyük çoğunluğu kürkünün taban rengini veren beyaz tüylerden oluşur. Vücudunun özellikle sırta yakın bölümleri ise büyük benekler şeklinde farklı renklerdedir. Bu beneklerdeki tüyler; sarı, mavi, kızıl, kahverengi tonları gibi çeşitli renklerde olabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Orta boylu ve orta ağırlıkta kediler olarak kategorize edilen Ege cinsinin vücut ağırlığı 3 ila 5 kg arasında değişebilir. Erkek Ege kedileri genelde 4 kg’ın üstündedir.

Ege Kedisinin Fiziksel Özellikleri
Ege Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Ege Kedisinin Bakımı

Ege kedisinin bakımı da hemen hemen diğer kedi cinslerinin bakımıyla aynıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken özel hususlar da Ege kedilerinin özelliklerinden çıkarım yapılabilecek kadar ortadadır. Ege kedileri özellikle aktivite seviyelerine, atletik vücutlarına ve zekâlarına hitap edebilecek oyunlar ve oyuncaklarla meşgul edilmelidir. Rahatça hareket edebilecekleri alanlar oluşturulmalı ve onlara vakit ayrılmalıdır. Ayrıca açık havayı sevdiklerinden, dışarıya çıkarılmalı ve bu ihtiyacı giderilmelidir.

Bakım Maliyeti

Temel masraflarının dışında ona özel alanlar oluşturmak ve hareketliliğini sürdürebileceği oyuncaklar almak maliyetli olabilir. Bunun yanında ona zaman ayırmak da sizin için ayrı bir maliyete dönüşebilir. Tabii ki Ege kedisinin bu maliyeti dengelenmiş bir harcamayla çok da ağır masraflara dönüşmeyecektir.

Temizlik

Ege kedisi de birçok kedi dostumuz gibi temizliğine önem verir. Düzenli olarak tüyleri taranmalı, tırnakları kesilmeli ve günlük ağız bakımı yapılmalıdır. Özellikle tüy dökme dönemi olan ilkbaharda tüylerinin daha sık taranması gerekmektedir. Ayrıca oyuncakları ve kişisel eşyaları temiz tutulmalıdır. Ege kedileri suyu seven kediler olduğundan çok sık olmamakla birlikte yıkanabilir.

Ege Kedisinin Sağlık Durumu

Ege kedisinin sağlık durumu hakkında yeterli bilgi bulunmamakla birlikte kanıtlanmış bir genetik bozuklukları veya hastalıkları yoktur.

Yaşam Süresi

Ege kedileri, herhangi bir zararlı dış faktöre ya da ölümcül bir sağlık sorununa maruz kalmadıkları sürece 9 – 10 yıl kadar yaşamaktadır. Bütün canlılarda olduğu gibi bu süre genetik miras ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Pek çok özelliğiyle Ege kedisi hakkında bildiklerimizi kedicinsi.com’un değerli takipçileriyle paylaştık. Sizler ve kedi dostlarımız bizim için çok kıymetlisiniz. Kedilerin de sizin için aynı derecede kıymetli olduğunu ve kediler hakkında bildiklerimizin ve deneyimlediklerimizin paylaştıkça artacağını biliyoruz. Ege kedisi hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi yorumlarda paylaşmanız; kedi sahiplerinin, kedi sahiplenmek isteyenlerin ve bütün kedi severlerin kedi cinsleri hakkında daha kesin bilgilere daha kolay ulaşmasını sağlayacak ve belki de bir kedinin hayatına dokunacak. Yorum yapmayı unutmayın!

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Bedirhan Kurt
Çeşitli dergi, yayınevi, online platform için serbest edebiyat editörlüğü ve redaktörlük yapıyorum. Ayrıca 10'dan fazla global kaynak üzerinde yaptığım araştırma ve çeşitli kedi cinsi belirleyen derneğin sunduğu bilgileri ele alarak kedi cinsleri ile ilgili en değerli kaynağı oluşturuyorum. kedicinsi.com okurları ile birlikte araştırmaktan ve öğrenmekten aldığım keyifle yazılarımı çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum. Yorum yaparak katkıda bulunursanız minnettar olurum.

Bir yorum yazmaya ne dersin?