Singapura Kedisi

Baş belasıyken ulusal bir gurura dönüşen dünyanın en küçük evcil kedisi Singapura Kedisi ile tanışmaya hazır mısınız?

Singapura Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik95
Oyunculuk95
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı20
Haraketlilik95
Kıl Dökülmesi20
Sahibine Şevkat95
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü55
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar90
Bilgiler
  • Kökeni: Singapur
  • Diğer İsimleri: Puras, Sevginin Küçük Aslanı, Kucinta, Drain Cat, Singapur River Cat
  • Yaşam Süresi: 12 – 15 Yıl
  • Kilosu: 1,8 – 3 Kg
  • Vücut Tipi: Küçük
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
  • Benzer Cinsler:

Hepimizin merak ettiği “En Küçük Evcil Kedi Hangisi?” sorusunun cevabı; Singapura Kedisi. İşte o minik kedi bu kedi. Hatta bu sebeple geçmiş dönemlerde Singapur’da aşağılanmış bir cins. Ona türlü türlü lakaplar takılsa da günümüzde Singapur’un milli gururu ve maskotu haline gelmeyi başarmış. Singapura Kedisi’nin kişiliği küçük boyutlu bir kediden beklenin aksi yönde. Aşırı hareketli ve bir enerji bombası. Bu minik, sevimli yaratık ne yapabilir ki diyerek küçüksemeyin. Çünkü aldanırsınız. Merakı ve üstün zekası da işe dahil olunca neler başarabileceğini aklınızdan bile geçiremeyeceksiniz. Böyle olmasının iyi yönü ise Singapura Kedisi’nin kolay eğitilebilir oluşu.

Mükemmel bir dost olduğunu da söylemeden geçmemek lazım. Hem dost hem de yardımcı. Her işe burnunu sokan, bazen sinir bozucu olabilen sevimli bir kemirgen. Dostluğunu ise sadece sahibine değil herkese ve her canlıya gösterme taraftarı. Yapmak istediği şeylerde oldukça kararlı. Mızmızlanarak yaptırmaktan ziyade kafasına koyup kendisi yapmak istiyor. Singapura Kedisi sağlık durumu konusunda da oldukça başarılı. Belki biraz kürkü sebebiyle sıcaklık değişimleri onu etkilese de bilinen bir kalıtsal sağlık problemi yok. Kendi küçük bünyesi bakımı ile ilgili de zorluk çekmenizi engelliyor. Bakım konusunda da mütevazilik ön planda. Açgözlü ve obur da değil. Tek gıdası sevgi ve neşe dolu bir ortam.

Singapura Kedisi’nin Kişiliği

Habeş Kedisi kadar aktif olmasalar da Singapurlar oldukça oyuncu ve neşeli kediler. Singapura Kedisi için literatürde yabancı kavramı diye bir şey yok. Kapıya kim gelirse sizinle birlikte karşılamaya daima hazırlar. Ayrıca evin içindeki insanlar da onlar için iyi arkadaşlar. Diğer canlılar da bu dostane tavırlardan ve neşeli canlıdan nasibini alıyor. Singapura Kedisi sahibinin her işine dahil olmak istiyor. Oldukça meraklı bir cins. Yanı sıra zeki. Oldukça sevecen. En sevdikleri insanın ruh haliyle neredeyse tam uyumlu. Fazla akıllı ve hamarat ev kedisi olduğuna şüphe yok. Tüyleri önemsemediğiniz sürece yemek yaparken, yatağı toplarken, temizlik yaparken ya da çalışırken size yardım etmek için can atacak. Hiç kimseyi önemsememezlik yapmayan bu sevimli suratlı kedinin minnoşluğuna karşı çıkacak kimse yok.

Singapura Kedisi yoğun ve rutin bir ajandaya sahiptir. Onun için her şey planlıdır. Sevimliliği boyutlarının küçük oluşundan da kaynaklıdır. Her ne kadar koridorda ya da başka yerde top peşinde koşsa da ilgiye aç bir kedidir. Mükemmel bir kucak kedisi diyebiliriz. Ayrıca her an omzunuza da zıplayabilir. Hoplamayı zıplamayı seven Singapura Kedisi perdelere tırmanabilir, yüksek yerlere küçük uçuşlar yapabilir.

Çok meşgul olmasına rağmen sizinle duygu durumunuzu paylaşır. Üzgün olduğunuzda sizi anlamaya ve teselli etmeye çalışacaktır. Bu güzelliğin sesi de kendisi gibi nazik ve kibar tonlarda. Rahatsız edici tavırları olmadığı gibi gürültüsü de yok. Soğuk kış gecelerinde de sıcak bir su torbası görevini üstlenebilir. Singapura Kedisi için en mükemmel ortam bol bol oyun oynanan ve bir sürü arkadaşın olduğu ortamdır. Bu neşe topu, eğlenceli dünyasını yaşamı boyunca göstermeye devam ediyor. Yaratıcı doğası her şeyi oyuncağa dönüştürmesine yardım ediyor.

Singapura Kedisi otoritermiş ya da hep kendisinin istediği olacakmış gibi bir algı oluşturabilir. Ancak bu hatalı bir yaklaşımdır. İnsanların ruh haline uyum sağlar ve onların her zaman iyi olmasını ister. Kedinin neşeli doğasını canlı tutmak ve zekasını güçlendirmek için sürekli yeni ve interaktif oyunlar ya da oyuncaklar sunmalısınız. Küçük mama parçalarıyla da ödüllendirmek teşvik edici olabilir. Özetle yerde dört ayaklı bir kedi istiyorsanız Singapura sahiplenmeyin. Şunu da unutmayın ki bu hareketli kedinin diğer aktif kedi cinsleri gibi yıkıcı bir yönü yoktur.

Singapura Kedisi aşırı derecede dışa dönük mizaca sahiptir. Belki sinirlerinizi bozacak derecede eğlenceye düşkün olabilir. Bazen masanızdaki kalemleri, kulaklığı, şarj aletlerini ya da değerli başka bir eşyayı hedef alarak harekete geçebilir. Bu durum onun merakından kaynaklıdır. Yine de tedbirli olmakta fayda var. Kırılan, dökülen, yarılan ya da çalınan eşyalardan Singapura Kedisi sorumlu değildir. 🙂

Neredeyse bir bira bardağı kadar küçük olan bu kediler soğuğa karşı pek dirençli değillerdir. Özellikle soğuk havalarda pencereye bile yanaşmayacaklardır. Ancak hava sıcaklığının yükseldiği, cıvıl cıvıl bir hayatın yaşandığı zamanlarda tetikte olmakta fayda var. Zira eğlence Singapura Kedisi’ni kolaylıkla kendisine çeker. Bir bakmışsınız dışarıda. Kediler evde olmadığınız zamanlar kendilerini eğlendirecek aktiviteler bulabilirler. İlgiye ve sevgiye her zaman açık olan kişiliğine ters gibi görünen bu durum sürekli geçerli değildir. Akşam eve geldiğinizde mutlaka onunla vakit geçirmelisiniz. Her kediyi ayrı bir birey olarak değerlendirmek gerekse de türün genel olarak aç gözlülüğe ya da obeziteye yatkınlığı yoktur.

Singapura Kedi Cinsi
Singapura Kedi Cinsi

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Böyle bir etkileşim ve iletişim manyağının her halde çocukları ve diğer canlıları istemeyeceğini düşünmüyorsunuz. Düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tabi ki de kedi ve köpekleri oyun arkadaşı olarak kabul ediyor. Ayrıca çocuklar da tam onun kişiliğine uygun ve zekasını tatmin edecek canlılar. Elbette iyi bir iletişim sağlayabilmeleri için Singapura Kedisi’nin doğasına saygı duyulması gereklidir. Onu sürekli rahatsız eden ya da kovalayan canlıları tehdit olarak algılayabilir. Dostluğunun suistimal edilmesinden de hoşlanmaz. Üstün zekası bunu anlamakta gecikmeyecektir. İlginç bir şekilde bu kedi zihinsel ve fiziksel olarak tatmin edildiği sürece yaşlılar için de dost olabilir. Görüldüğü gibi morfolojik olarak eşsiz olduğu kadar kişilik olarak da eşsiz bir canlı. Benzer doğaya sahip kedilerden farklı olduğunu gösteriyor.

Singapura Kedisi’nin Tarihçesi

Singapura ismi Singapur Cumhuriyeti’nden gelir. İsim Malayca kökenlidir. Bu dildeki karşılığı da Aslan Şehri demektir. Kediler için de Aşkın/Sevginin Küçük Aslanları takma adı kullanılır. Güneydoğu Asya’da Malay Yarımadası’nın en uç kısmında bir ada olan Singapur, diğer birçok limandaki gibi çok fazla kediye ev sahipliği yapıyor. Sevimli dostumuzun macerası başlangıçta insanoğlunun ona olumsuz bakmasıyla başlıyor. Hayatlarını balıkçılıkla sürdüren Singapura kedileri önceki dönemlerde önemsiz canlılardı. Hatta bölge halkının onlara lağım, kanalizasyon gibi aşılayıcı isimlerle horlanmıştır. Çoğu zaman da baş belası olarak görülmüşlerdir.

Singapura Kedisi keşfedildikleri yer ve geliştirildikleri yer bakımından farklılık gösterir. Singapur’da keşfedilseler de Amerika’da geliştirilmiş ve tanınmaya başlanmıştır. İşte bu yüzden kökenleri konusunda tartışmalar yaşanmaktadır. 1970 yıllarından Siyam Kedisi ve Birman Kedisi yetiştiren Hal ve Tommy Meadow isimli Amerikalı yetiştiriciler, bazı sevimli fildişi işaretlenmelerine sahip kedileri seyahatlerinden getirdiler. İlerleyen yıllarda tekrar Güneydoğu Asya’ya ziyaret gerçekleştiren Hal Meadow daha fazla kediyi Amerika’ya göndermeye başladı. Burada ortağı onları yetiştirmeye başladı. Daha sonra ortaya çıkan yavrulardan bazıları Singapur’a götürüldü. Burada benzer yavruların varlığı da teyit edilmiş oldu. Ama nihayi çalışmalar ve geliştirmeler Amerika’da yapıldı.

Kahverengi ve agouti ya da işaretli kürklü kediler Singapur’da oldukça yaygındı. Muhtemelen Siyam ve Birman Kedisi ile de ilişkilerinin olduğu düşünülüyor. İşaretli tekir geni baskın bir gendir ve Güneydoğu Asya kedilerinde sıklıkla karşılaşılan bir desendir. Kahverengi işaretli kürke sahip küçük kedilerin varlığı Singapur’da 1965 yılından beri biliniyor. Meadow tarafından keşfedilen Singapura Kedisi’nin işaretli tekir genine sahip Habeş Kedisi ile kahverengi renk veren genlere sahip Birman Kedisi ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. 2008 yılında yapılan bir DNA testinin sonuçları da genetik olarak Birman Kedisi ile Singapura arasında farklılık olmadığını göstermiştir.

TICA 1979 yılında Singapura Kedisi’ni tanıdı. 1988 yılına gelindiğinde ise CFA cinsi tanıdı. Ardından birçok dernek ve kuruluş cinsi tanımaya başlamıştır. 1990 yılında Singapur Turist Teşvik Kurulu, Singapura Kedisi’ni Singapur’un ulusal maskotu olarak kabul etmiştir.

Singapura Cinsi Kedi
Singapura Cinsi Kedi

Singapura Kedisi’nin Özellikleri

Bilinen en küçük evcil kedi cinsi olarak tescil edilen Singapura Kedisi’nin minyatür görünümü kişiliğiyle bağdaşmaz. İşaretli desenlere sahip kaplamasının Habeş Kedisi ile benzerliği dikkat çekiyor. Genel olarak sağlıklı, küçük ile orta boy arasında kabul edilen, kaslı bir kedidir. Singapura Kedisinin temel olarak üç ayırt edici özelliği var: 1,8 kilo ağırlığı, boyutuna göre iri gözleri ve kulakları ve de ona 19. yüzyıl fotoğraflarından fırlamış gibi görünüm veren sepya tonlamalara sahip kürkü.

Yüz ve Kafa Yapısı

Singapura Kedisi yuvarlak bir kafatasına sahiptir. Kafa yapısı yanlardan ve önden arkaya doğru yuvarlak şekilde olmalıdır. Ancak bu şekil kubbe gibi değildir. Kafatası iki yönde de düz yapıda olmamalıdır. Çeneden kulak uçlarına doğru genişleme vardır. Bu hat birleştirilerek şekil oluşturulduğunda belki bir kovaya benzetilebilir. Singapura Kedisi kafa yapısına oranla oldukça büyük gözlere sahiptir. Gözleri çevreleyen kemikler yuvarlaktır. Gözler, yuvarlakça ve çok hafifçe buruna doğru eğimlidir. Ne tam anlamıyla çıkıntılı ne de tam olarak geridedirler. Gözlerin varlığını vurgulayan koyu renkli bir göz kalemiyle işaretlenmiştir. Üç renk dışında göz rengi kabul edilmez. Bunlar; ela, yeşil ve sarı renklerdir. Küçük gözler ciddi bir kusurdur. Göz renginin canlı ve parlak olması gerekir.

Çeneden kulakların alt başlangıç noktasına doğru hafiften eğik bir yapı vardır. Singapura orta uzunlukta bir çeneye ve geniş ağza sahiptir. İyi gelişmiş çene, güçlü olmalı ve arkaya doğru gömülmemelidir. Çok belirgin renklerde olmasalar da uzun bıyıklar yatay şekilde uzanmalıdır. Geniş bir alına sahip olan Singapura Kedisi büyük kulaklarla donatılmıştır. Tabanda geniş bir alana oturan kulaklar, yine geniş ve derin kaseye sahiptir. Kulakların dış kısımları hemen hemen gözün orta hizasına denk düşer.

Profilden bakıldığında da Singapura Kedisi’nin kendine has görünümü fark ediliyor. Namlu ismiyle bilinen çene, ağız ve burun öne doğru kendine özgü şekilde hafifçe çıkıktır. Yine bu üçleme yapı profilden bakılınca düz olmalıdır. Aynı açıdan alnın çıkıklığı ve buruna doğru gidildiğinde içe doğru hafifçe eğimlendiği gözlenir. Kemerli burun ya da Roma burnu olarak isimlendirilen burun sitili bu kedide olmamalıdır.

Vücut Yapısı

Singapura Kedisi’nin vücudu dolgun ya da boru şeklinde bir tipte değildir. Makul seviyede tıknaz ve kaslı vücut, incelikten uzaktır. Yuvarlak kafası ve gövdesi kısa, kalın bir boyunla birleşir. Ayaklardan omuzla ve kuyruk sokumuna doğru yükselen hatlar kare şeklini oluşturur. Oval ve küçük ayaklara doğru incelen bacaklar kaslı ve ağırdır. Ön bacaklar daha heybetli ve kalın görünürken arka bacaklar özellikle arka ayaklar daha ince ve küçük görünür. İnce ancak bir kamçıyı andıracak şekilde olmayan kuyruğun, omuzlara doğru sırta yatırıldığında omuzlara ulaşmadığı görülür. Kuyruk orta uzunlukta ve abartısız boyutlardadır. Kuyruk üzerindeki koyu renk de önemlidir. Kuyruk uç kısımda körelmiştir. Yani sivrilmez.

Singapura Kedisinin Özellikleri
Singapura Kedisinin Özellikleri
Singapura Kedileri
Singapura Kedileri
Singapura Kedisinin Tarihçesi
Singapura Kedisinin Tarihçesi

Tüy Çeşitleri

Singapura Kedisi, vücuduna oldukça yakın, ince ipeksi dokuda ve oldukça kısa kürkle kaplıdır. Tüyleri düzdür, kıvrımlı olmamalıdır. Yavru kedilerde tüyler biraz daha kalın ve uzun olabilir. 6 ya da 8 aylık olana kadar uzun tüylerin varlığı kabul edilir. Ayrıca Singapura Kedisi’nin omurgası boyunca tüylenmenin daha fazla olması gerekir.

Kediyi farklı kılan özelliklerden bir tanesi de kürkünün deseni ve rengidir. Cinsin rengi, Singapura Kedisi’ne 19. yüzyıl fotoğraflarından kalmış bir görünüm veren Sepya Agutidir. Zeminde ya da alt katmanda fildişi rengi hakimdir. Bunun üzerinde ise koyu kahverengi renkler hakimdir. Tüyler koyu kahverengi uçlarla bitecek şekilde ve açık renkli hatlarla ayrılmış tonlamalara sahip olmalıdır. Singapura Kedisi’nin tüyleri en az iki farklı tonlamada olmalıdır. Ağız, çene, göğüs ve alt kısım fazla ağartılmamış müslin(sık dokunmuş, ince, yumuşak ve parlak bir kumaş.) rengindedir.

Bunlar haricinde Singapura Kedisi üzerinde farklı bölgelerde cinsin ayırt edici işaretleri farklı tonlamalarda yer alır. Yavru kedilerde işaretlemeler daha zayıf kalabilir. Burun ve kulak köprüsünde somon ya da daha derin sıcak tonlamalar olabilir. Aynı tonlama gözlerin hemen yanındaki çizgilerde de görülebilir. Sırt kısmında, özellikle omurga hattında çok daha koyu tonlamalar olabilir. Yine kuyruğun üst kısmında bahsettiğimiz koyuluktan daha koyu renklemeler oluşabilir. Hatta bu tonlar kahverengiden ziyade siyaha daha yakındır.

Gözlerin iç kısmından yani göz yaşının oluğundan buruna, aşağı doğru uzanan koyu çizgiler(bu çizgilere çita çizgisi denir.) ve elmacık kemiğinde gölgelenme vardır. Burun ve göz çerçevesi, bıyık pedleri ve dudaklar koyu kahverengidir. Burun çevresindeki renk yaş ilerledikçe solabilir. Alındaki tipik tekir işareti(M) desenin olmazsa olmazıdır. Ön ve arka bacaklarda ve de ön ve arka ayaklarda hafif koyu renkli işaretlemeler de görülür.

Ağırlığı ve Boyutları

Erkekleri daha ağır olma eğilimindedir. Bu minik farenin boyutlarına göre ağırlığı da sizi şaşırtabilir. Genel olarak 1,8 ile 2,7 kilogram arası ağırlığa sahip olan Singapura Kedisi 3 kilogram üstü ağırlığa da ulaşabilir.

Singapura Kedisi’nin Bakımı

Evcil hayvanlarının arkasından sürekli temizlik yapmak zorunda kalan titiz insanlar için Singapura idealdir. Çünkü çok az tüy dökerler. Ölü derinin atılması ve dökülen tüylerin temizlenmesi için haftalık basit fırçalama rutini yeterli olacaktır. Kendi dış görünüşü gibi Singapura Kedisi’nin bakımı da mütevazi. Güderi benzeri bir parçayla da tımar etmek kürkünün canlı kalmasına yardımcı olur.

Singapura Kedi
Singapura Kedi

Bakım Maliyeti

Bölgesel olarak Singapura Kedisi’nin bakım maliyeti değişebilir. Bölgede kendisine olan talebin ölçüsü de maliyetlerin değişmesini sağlar. Çok aktif olduğu için kendine zarar verme ihtimali akıldan çıkarılmamalıdır. Böylesi bir durumla birlikte beklenmeyen sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Düzenli veteriner kontrolleri, aşıları, güçlendirici ve takviyeler için de para harcamanız gerekecektir. Yine beslenme ve temizlik için de gider tablosuna ekleme yapılmalıdır. Tüm bunlar haricinde eğlenceli dünyasını tatmin edecek düzeyde bir zamanı Singapura Kedisi için harcamanız gerektiğini unutmayın.

Beslenme

Görünüşüyle paralel olarak beslenme konusunda tamahkar değildir. Zaten küçük boyutlarda olduğu için tüketeceği miktar fazla değildir. Enerjisinin yüksek olması sebebiyle kaliteli ve kalorisi yüksek gıdalarla beslenmesine dikkat edilmelidir.

Temizlik

Bilindiği üzere kediler temizlik konusunda hassas canlılardır. Kumunu ve oyun alanlarını temiz tutmak gerekir. Evcil hayvanlar için tırnak kesimi, diş fırçalama, göz gibi akıntılı noktaların temizliği gibi klasik rutinleri de yapmanız kedinizin sağlığı açısından elzemdir. Banyo konusunda size fazla zahmeti olmayacaktır. Nadiren de olsa banyo yapmak yine de doğru olandır. Ayrıca banyo sonrası kurutmaya da gerek yoktur. Hem tüylerinin kısa oluşu hem de deriye yakın oluşu kedinin kürkünün parlaklığına zarar verebilir. Bu durum vücuda aşırı sıcağı da aniden ulaştırdığı için yanmaya sebep olabilir.

Singapura Kedisi’nin Sağlık Durumu

Sağlıklı ve dayanıklı olmasının arka planında güçlü kasları ve sağlam kemik dokusu yer alır. Sürekli hareket halinde oluşu kaslarını güçlü tutmasına yardımcı olur. Kalıtsal olarak aktardığı herhangi bir sağlık problemi de yoktur. Ancak kısa tüylü kürkleri sebebiyle soğuk hava şartlarından kolayca etkilenirler. Sıcaklığın düşük olduğu dönemlerde sürekli kendilerini ısıtacak yer ararlar. Aynı dönemde evde tutulması gerekir.

Sağlık Sorunları

Habeş Kedisi ve Birman Kedisi gibi cinslerin Singapura Kedisi’nin gelişmesinde etkinliği olduğu düşünülüyor. Bu durum bunlarda kalıtsal hale gelmiş bazı rahatsızlıkların Singapura Kedisi’nde de görülmesine sebep olabilir. Fakat bugüne kadar cinsin kalıtsal olarak bir sağlık sorunu geliştirdiği görülmemiştir. Sadece Piruvat Kinaz Eksikliği olarak bilinen ve anemiye yol açan sağlık problemiyle karşılaşabileceği bilinmelidir. Rahatsızlık için tarama testi mevcuttur. Tüm kedi cinsleri gibi onlarda ağız kaynaklı sağlık sorunları geliştirebilirler.

Bir sağlık sorunu olmasa da bu kedilerin çok küçük oldukları için doğum esnasında zorlanabilecekleri bilinmelidir. Sezaryen doğumun kolay geçmesi için önerilir.

Yaşam Süresi

12-15 yıl arası küçük bir kedi için oldukça fazla bir ömürdür. Hayat boyunca neşeli kalan Singapura ne kadar iyi koşullarda kalırsa o denli uzun yaşam süresine sahip olacaktır. Yaşam süresi 18 yıla kadar ulaşabilir.

Singapura Kedisi Eğitilebilir mi?

Aktif ve oyuncu kedilerin eğitimi diğer cinslere oranla daha kolaydır. Bazen bu yeterli gelmeyebilir. Singapura Kedisi insan dostlarıyla boyunu aşan etkileşime sahiptir. Oyun oynamayı, yeni numaralar öğrenmeyi, zekasını geliştirecek işleri sever. Diğer bir tarafı da aşırı merakıdır. Singapura Kedisi tüm bunlar göz önüne alındığında kolaylıkla eğitilebilir. Zorlu numaralar öğretmek için de eğitilebilir.

Siz de bir Singapur Kedisi sahibi olmak istiyorsanız ve kafanıza takılan soru işaretleri varsa yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Singapur Kedisi sahibi dostlarımız da sizlere mutlaka cevap verecektir. Eğer zaten bir kediniz varsa eksik kaldığını düşündüğünüz ya da henüz bilinmeyen bir yönünü keşfettiyseniz de mutlaka yorumlara eklemeyi unutmayın.

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?