Somali Kedisi

Her insan hayatının belirli dönemlerinde kendisi için sıkı dostlar arar. İşte bu dostlardan bir tanesi kuşkusuz Somali Kedisi.

Somali Kedisi
Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı70
Haraketlilik95
Kıl Dökülmesi80
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü70
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık85
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi95
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar85
Bilgiler
  • Kökeni: ABD
  • İsimleri: Tilki Kedi, Gülen Suratlı Kedi, Longhaired Abyssinian
  • Yaşam Süresi: 13 – 15 yıl
  • Kilosu: 2-5 kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
  • Benzer Cinsler: Habeş Kedisi, American Wirehair, Bengal Kedisi, Chartreux, Himalayan Kedisi

Efendilik arayan Beyaz Show’a gitsin! Somali Kedisi almadan önce mutlaka ve mutlaka her şeyini öğrenin. Ayrıca her şeye de hazırlıklı olun. Kedi Tilki, Gülen Suratlı Tilki gibi birçok takma adla anılan, muhteşem ve gerçekten eşsiz doğasıyla sizi büyüleyecek bir kediyle karşı karşıyasınız. Somali Kedisi tutkusu, neşesi, zekası ve sevgi dolu dünyası ile sizleri büyüleyecek. Siz istemeseniz de sizi sevecek. Siz beğenmeseniz de yapacak. Dur deseniz de durmayacak. Emir almaktan hoşlanmayacak. Doğasına hitap eden şeylere yöneldiğinizde de Somali Kedisi eğitilebilir olduğunu sizlere ispatlayacak. Onu diğer kedilerden farklı kılan ve hayatına denge getiren fiziksel özellikleri göz zevkinizi doyuracak. Somali Kedisi tarihçesiyle de diğerlerinden farklı olduğunu hepimize gösterecek. Hayatının hemen hemen her anı aksiyonla geçen bu kedinin neden böyle bir mizacı olduğunu tarihçesinden anlayacaksınız.

Efendilik arayan Beyaz Show’a gitsin! Somali Kedisi sahiplenmeden önce mutlaka ve mutlaka her şeyini öğrenin. Ayrıca her şeye de hazırlıklı olun. Kedi Tilki, Gülen Suratlı Tilki gibi birçok takma adla anılan, muhteşem ve gerçekten eşsiz doğasıyla sizi büyüleyecek bir kediyle karşı karşıyasınız. Somali Kedisi tutkusu, neşesi, zekası ve sevgi dolu dünyası ile sizleri büyüleyecek. Siz istemeseniz de sizi sevecek. Siz beğenmeseniz de yapacak. Dur deseniz de durmayacak. Emir almaktan hoşlanmayacak. Doğasına hitap eden şeylere yöneldiğinizde de Somali Kedisi eğitilebilir olduğunu sizlere ispatlayacak. Onu diğer kedilerden farklı kılan fiziksel özellikleri göz zevkinizi doyuracak. Somali Kedisi tarihçesiyle de diğerlerinden farklı olduğunu hepimize gösterecek. Hayatının hemen hemen her anı aksiyonla geçen bu kedinin neden böyle bir mizacı olduğunu tarihçesinden anlayacaksınız.

Somali Kedisi’nin Kişiliği

Somali Kedisi aslında Habeş Kedisi‘nin uzun tüylü versiyonudur. Kişilik ve karakter olarak benzerdirler. Habeş Kedisi’nin hareketli ve oyuncu doğasını onun mizacında rahatlıkla görebilirsiniz. O kadar enerjik ve hareketlidir ki oyun oynamaktan neredeyse asla vazgeçmez. Sürekli başını belaya sokmaktan, eşyaları kaybetmekten ve sağa sola taşımaktan ya da kırmaktan kendini alamaz. Somali Kedisi’nin sürekli bir yerleri kurcaladığını, bir yerlere sokulduğunu görmediğiniz an belki de hiç olmayacaktır. Müthiş bir eğlence düşkünüdür. Tabi bu zıvanadan çıkmış kedi bu özellikleri beraberinde neşesini de sunar. Özellikle getir götür oyunları vazgeçilmezidir. Sizi de bu oyunlara dahil ederler. Bitmek bilmeyen oyun oynama isteğine cevap vermezseniz biraz rahatsızlık verebilir. Gecenin ilerleyen saatlerinde evde bir şeylerin kırıldığını duymamanız sürpriz olacaktır.

Oyuncaklarını mutlaka kilitli dolaba koymalısınız. Aksi halde oyun devam eder. Somali Kedisi’ni tilkiyle özleştirenler de olmuştur. Gerek görünüş gerekse karakter bağlamındaki bu benzetiş yanıltıcı olabilir. Bu kedinin kurnazlığı, cambazlığı tilkiden daha üstün duruyor. Somali Kedisi aktif, meraklı, çoşkun kişiliğini zekasından alır. Müthiş zekidir. Kararlıdır. Kafasına koyduğunu yapmak için elinden geleni gösterir. Bedenleri gibi zihinleri de sürekli hareket halinde ve cıvıl cıvıldır. Bunu çevresine yansıttığını fark edersiniz. Somali Kedisi sürekli yemek peşindedir. Ortada şaşılacak bir durum yok. Harcadığı yüksek enerjiyi takviye etmek isteyecektir. Haliyle de yemek onun için vazgeçilmezdir. Aza siz tamah edin, Somalili bu konuda ahlaki davranmaz. Gerçek bir yiyici olan Somali Kedisi için etkileşimli kaplar kullanmak gerekiyor. İnteraktif kaplar hem oyuncu karakterine destek olur hem de şişmanlamasının önüne geçer.

Somali Kedisi kişiliğinden de anlayacağınız üzere insan odaklı, şefkatli ve sevecendir. Fakat kucak kedisi olmadığını bilmelisiniz. Zaten kucağınıza aldığınızda sürekli hareket ederek bırakmanızı isteyecektir. Ayrıca sarılmaktan, yoğun şekilde sevilmekten hoşnut olmaz. Somali Kedisi tüm bunlardan ziyade yanınızda olmayı ve sizle beraber bir şeyler yapmayı seçer. Dinlenirken de kanepede yanınıza uzanır. Bu kedinin en etkin yönü merakıdır. Açtığınız çekmeceyi, daha henüz kapağını tuttuğunu dolabı, kapısını açtığınız odayı, elinize aldığınız televizyon kumandasını… her şeyi merak ederler. Hemen de içeride ne olduğunu öğrenmeye çalışırlar. Somali Kedisi için pencerenin içi ya da dışı sihirli bir dünyadır ve keşfe muhtaçtır. Somali Kedisi hayatı boyunca oyuncu kalır. Eğer onunla yaşamak isterseniz sıkılmaya vaktiniz kalmayacak.

Somali Kedisi yabancılara da çabuk alışacaktır. Başlangıçta biraz çekingen gibi dursa da oyun oynayarak hemen karşı taraf ısınır. Sahiplerine şefkati kadar sadakatiyle de ön planda. Ancak cinsin bağımsızlığıyla ün yaptığını unutmamalısınız. Yine de aşırı ilgisiz bırakılmadığı ve dikkatsiz olunmadığı sürece kaçma eğiliminde olmayacaktır. Hayatı dolu dolu yaşayan, yükseklere zıplayan, uzaklara atlayan Somali Kedisi için sürekli yeni oyuncaklar ve oyunlar getirmelisiniz. Aksi takdirde o evde oynamak için değerli eşyalarınızı kullanacaktır. Kararlılığına paralel olarak Somali Kedisi’nin ısrarcılığı da baskındır. Yapmasını istemediğiniz yapıyor gibi görünse de istediğini yapıyordur. İsteklerinden de kolay kolay vazgeçmez. Bunu yapmak için bazen gürültüyü, bazen mimikleri ve organlarını kullanır. Seslerinin hoş bir tınısı vardır. Fakat bazen cazgır olabilirler.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Neşe ve heyecan dolu bu kedinin aksiyon dolu dünyasında elbette yeni olan şeylere yer var. Yeni oyuncaklar gibi yeni arkadaşlar da onu mutlu edecektir. Somali Kedisi başka kedilerin varlığını kabul edebilir. Çok gönüllü değilse bile varlığına tahammül eder. İyi bir tanışma aralarının mükemmel olmasını sağlayabilir. Köpeklerle de pek sorun yaşamaz. Zeki olduğu için kiminle nasıl iletişim kuracağından bihaber değildir. Fakat yine de onlardan kaçıp biraz dinlenmesi için yüksek yerler iyi olur. Somali Kedisi aşırı enerjisiyle çocuklu aileler için de en iyi seçimlerden biridir. Her ikisinin de eğlence dolu, meraklı dünyaları onları bir araya getirir. Muhtemelen birlikte evi dağıtmaktan hoşlanacaklardır. Somali Kedisi için en kötü yer ise sessiz evlerdir. Yaşlı aileler onu yüksek aktivite düzeyine yetişemeyecekleri için tercih etmemeleri daha doğru.

Somali'li Kedi
Somali’li Kedi

Somali Kedisi’nin Tarihçesi

Maalesef ki her güzel kedi gibi Somali Kedisi’nin de kökenlerini net olarak bilemiyoruz. Bazı teorilerden ve efsanelerden hareketle bir sonuca varmaya çalışıyoruz. Bu kediler için en net ve doğru bilgi kuşkusuz Habeş Kedisi’nin(Abyssinian) daha uzun tüylere sahip versiyonu olduğudur. Abyssinian ismin geldiği kaynağa baktığımızda bazı şeyler söylemek mümkün oluyor. Günümüzün Etiyopya’sı zamanın Habeşistan(Abyssinia) Bölgesi’ydi. Somali ise Etiyopya’ya komşu bir ülkedir. Ülkeyi onurlandırmak adına bu ismin verildiği söylenir. Somali Kedisi’nin kazara mı yoksa insan eliyle mi oluştuğu konusu da şaibeli.

Neredeyse bütün kedi cinsleri gibi Habeş Kedisi’nin de II. Dünya Savaşı esnasında yok olmakla yüz yüze kalmıştır. Bu durum karşısında Habeş Kedisi’nin farklı melezlemeler yapılarak kurtarılmaya ve gen çeşitliliği artırılmaya çalışılmıştır. İşte bu melezlemeler sonucu Somali Kedisi’nin ortaya çıktığı iddia edilir. Dönem içinde ortaya çıkan kediler garip ve hatalı olarak kabul edilmiştir. Uzun tüylü genin baskın olması sebebiyle de yeniden ortaya çıkması birkaç yıl almıştır. Uzun tüylü genlerden ise İran Kedisi sorumlu tutuluyor.

Bu teoriden daha geriye gelirsek 20. yüzyılın başlarında Habeş cinsinin I. Dünya Savaşı sebebiyle yok olmanın eşiğinde olduğunu biliyoruz. Benzer bir senaryo olsa da daha erken tarihli olduğu için önemlidir. Ayrıca Habeş Kedisi I. Dünya Savaşı sonrasında başka uzun tüylü kedilerle de melezlenmiştir. Somali Kedisi’nin bu programlardan sonra ortaya çıktığı da düşünülmektedir. Biraz daha geriye giderek başka bir teoriye bakarsak o da şudur; Somali Kedisi Etiyopya’da tamamen doğal bir mutasyon sonucu kendiliğinden oluşmuştur.

Viktorya Dönemi’nde kedi gösterilerinin çok popüler olduğunu biliyoruz. Dönem içerisinde özel cinsler beslemenin ve bakmanın asil bir aktivite olduğu da bilinir. Bu dönemde, 1872’de yayınlana Harper’s Weekly raporunda, Somali Kedisi’nin Crystal Palace Cat Show’da gösterildiğine dair belge vardır. Rapor kedi hakkında doğru dürüst bilinen en eski atıftır. Tarihçeyi tersten yazarak doğru sonuca varmamıza az kaldı. Somali Kedisi’nin varlığını Firavunlar Dönemi’ne kadar taşıyan mitler ve efsaneler de mevcuttur.

Günümüz genetik bilimi ise daha mantıklı sonuçlar veriyor. Kanıtlar Somali Kedisi’nin Hint Okyanusu’nun kıyı bölgelerinden ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinden geldiğini göstermektedir. Avrupa’nın sömürgeci dönemlerinde Hollandalı ve İngiliz tüccarların Endonezya’nın bazı adalarından ve Hindistan’ın bazı bölgelerinden kediler alarak ülkelerine taşıdıkları biliniyor. 1830’larda Hollanda’daki Leiden Zooloji Müzesinde sergilenen doldurulmuş bir kırmızı lekeli kedi “Patrie, domestica India” şeklinde etiketlenmiştir. Bu kanıt teoriye destekler niteliktedir. Crystal Palace’de sergilenen Zula isimli kedinin de muhtemelen Abyssinian ismini alması Etiyopya’dan ithal edilmesi sebebiyledir. Somali Kedisi’nin daha önceki soylarına bakıldığında da Abyssinian kökenli olmayan cinslerle de çiftleştiği görülür. Zira I. ve II. Dünya Savaşı bunun yakın dönem kanıtı, bu paragrafta bahsettiklerimiz ise bunun daha eski kanıtıdır.

Karmaşık tarihçesinin Somali Kedisi’ne bedeli ise çok geç tanınmış olmasıdır. CFA Somali Kedisi’ne şampiyonluk statüsünü 1979’da vermiştir. GCCF ise ancak 2011 yılında tanımış ve 2014’te şampiyonluk statüsü vermiştir. Günümüzde neredeyse bütün kuruluşlar bir cins olarak Somali Kedisi’ni tanıyor. Dünya’da ise tanındıkça popülerliği günden güne daha da artıyor.

Somali'nin Kedisi
Somali’nin Kedisi

Somali Kedisi’nin Özellikleri

Somali Kedisi hakkında her şey onun özenli(dikkatli) ve hayat dolu doğasını gösteriyor. Somali Kedisi’nin fiziksel görünümü genel bir uyum haline tabidir. Uzuvlar arasında orantısızlık ya da aşırılık görülmez. Orta boyutlarda kabul edilen Somali Kedisi kendine has vücut tipine sahip. Dış görünüşü bir tilkiyi andırdığı kadar pumayı da andırır. Renklerine bakıldığında ise tavşana, ceylana benzetmek de mümkündür. Gerek iskelet yapısı gerekse kas dokusu ile doğallığını koruduğunu görmek mümkün.

Yüz ve Kafa Yapısı

Bu kediye dikkatli bakıldığında vahşi bir kediymiş izlenimi uyanır. Aslında yüzü ve kafa yapısı da bunu doğrular niteliktedir. Somali Kedisi yıllar içerisinde mükemmel bir uyumla adaptasyonu tamamlamıştır. Yüz hatlarında keskinlik yoktur. Abartılı ya da orantısız şekilde uzuvların ayrıştığı görülmez. Kemerli bir boynu vardır. Aslında boyunda belirgin kırışıklılar ve katlanmalar olduğu için bu şekilde görünür.

Kafa

Kulaklar arasında geniş bir alına sahip olmalıdır. Hafif şekilde yuvarlatılmış baş, üçgen ya da kama benzeri bir şekildedir. Kafanın genel yapısı keskin hatlardan ziyade nazik hatlarla oluşmalıdır. Burun tam olarak düz olmadığı kadar sert kırılımlarla da oluşmaz. Burun üzerinden alına doğru yükselme vardır. Yani alın burun hattı düz bir çizgiyle oluşmaz. Profilden bakıldığında kafanın ön kısmı öne doğru çıkıktır. Burun, ağız ve çene ileri doğru çıkıklaşmıştır. Ağız yine yumuşatılmış hatlarla oluşur. Çene düz olmaktan ziyade yuvarlaktır. Ne öne doğru aşırı çıkık ne de geriye doğru basıktır. Ayrıca çene aşırı olmasa da geniş olmalıdır. Ağız çok fazla öne doğru sivrilmez ve çok uzun değildir. Bıyık pedleri belirgin ve bıyıklar yatay şekilde uzuncadır.

Kulaklar

Somali Kedisi çevresini daha iyi ve dikkatli algılayabilmek için büyük kulaklarla donatılmıştır. Geniş bir tabana oturan ve birbirinde ayrı kulaklar, uyanık olduğuna işaret ediyor. Tam olarak sivri olmasalar da orta derecede sivriler. Gözlere yakın değiller. Başın arka kısmına yerleşiktirler. Kulaklardaki tüylenmeler yatay olarak şekillenir. Ayrıca kulakların dışa dönüklüğü de türün belirgin özelliğidir.

Gözler

Somali Kedisi badem şeklinde, iri, parlak ve canlı gözlere sahip bir cinstir. Burun ucuna doğru hafif eğimli ve kulaklara doğru kalkıktırlar. Gözlerin çevresi koyu bir çemberle çevrilidir. Koyu çemberin devamında ise açık renkli kaplama mevcuttur. Açık renk kaplamanın devamında ise kulaklara doğru koyu renkli çizgiler mevcuttur. Bu çizgiler belirgindir ve bir kalemle oluşturulmuş gibi görünürler. Göz rengi altın ya da yeşil olabilir. Gözlerde renk ne kadar yoğun ve dolu tonlarda ise o denli iyi kabul edilir.

Vücut Yapısı

Orta büyüklükteki gövde cobby ile ince uzun tip arasında bir şekildedir. Ayrıca kas yapısı oldukça güçlüdür. Vücut yapısı kıvrak ve zariftir. Somali Kedisi’nin göğüs kafesi yuvarlaktır. Sırtı ise hafifçe kavislidir. Bu durum her an zıplamaya hazırmış gibi bir görüntü sergiler. Gövde ve vücuda tam uyum içerisindeki bacaklar orta uzunluktadır. Ayaklar kompakt ve ovaldir. Somali Kedisi ayakta dururken çevik ve hızlı olduğu izlenimi verir. Yine ayaktayken arka ayakları öndekilere göre daha alçakta kalmış ve kıvrık gözükür. Sırtın hafif kavisli olmasının sebebi de budur. Ön ayaklar daha uzun görünmekten ziyade daha düzdür. Kuyruk ise tamamıyla ve yoğun şekilde uzun tüylerle kaplıdır. Kuyruk sokumundan uca doğru incelir. Yine vücut orantısı bozmayacak bir uzunluğa sahiptir.

Somali Cinsi Kedi
Somali Cinsi Kedi

Tüy Çeşitleri

Son derece ince, yumuşak ve ipeksi dokuya sahip tüylerle kaplı Somali Kedisi orta uzunlukta kürkle donatılmıştır. Çift katlı kürk ne kadar yoğunsa o kadar iyidir. Somali Kedisi’nin ayırt edici özelliklerinden birisi de kürküdür. Kaplama omuzlarda daha kısadır. Kemerli boynu sebebiyle bu bölgede tüyler daha kırışık gözükür. Somali kedilerinin hepsinin kaplaması farklı pigmentlerle oluşur. En az üç olmak üzere altı farklı pigmente kadar oluşan kürk, renk konusunda kat kat ortaya çıkar. Çok açık tonlardan aşırı koyu tonlara uzanan tonlamalar tek bir kedi üzerinde görülebilir. Tüyler en uç kısımda daha koyudur. Pigmentlerle oluşan renk katmanları onun ayırt edilmesine yardımcıdır. Somali Kedisi’nin yoğun tüylerle kaplı kürkü Maine Coon cinsi kadar aşırı olmamalıdır.

Somali Kedisi Abyssinian ile benzer renk genlerini taşır. Somali Kedisi’nin kürkü parlak ve canlı tüylerle oluşur. Kürk rengi ise sınırlıdır. Farklı pigmentlerin sağladığı farklı tonlar kedi üzerinde işaretlemeler oluşturur. Daha koyu, daha açık ve orta düzeyli tonlar kedi üzerinde görülebilir. Yüz, kulak, diz gibi kısımlarda bu işaretler net şekilde görülür. Ayrıca patiler ve kuyruğun üstü daha koyu tonlarda gelebilir. Göz çevreleri, çene altı, boynun alt kısmı ise çok daha açık tonlardan oluşabilir.

Renk çeşitliliği Somali Kedisi için sınırlıdır. Kırmızı(tavşan), daha koyu kırmızı(tarçın), mavi ve açık kahverengi temel dört renktir. Bu renklerden farklı tonlarla ve işaretlemelerle desenler ortaya çıkar. Tarçın rengi bir tavşanın kürk rengine benzer şekilde yaz aylarında turuncu ve siyah şeritlerin değişmesiyle oluşur. Bu kürk, pumayı andırır ve açık kayısı ve koyu tarçın tonlarından oluşmalıdır. Mavi ve açık kahverengi renkler ise tavşan ve tarçın renklerinin seyreltik tonlarıdır. Mavi ve açık renkler ayrıca çikolata ve kızılımsı sarı renk(zencefil) ve de bunların seyreltilmiş tonları ile de görülür. Ek olarak leylak ve krem rengi ile de görülebilir.

Ağırlığı ve Boyutları

2 ile 5 kilogram arası bir cinstir. Ortalama boyutlarda kendine yer bulmuş bir cins için ideal ağırlıkta denilebilir.

Yavrusu

1,5 ile 2 yıl arasında olgunluğa ulaşırlar. Yavru kedinin kürkünün normal uzunluğa ulaşması iki yıla varan bir süreç isteyebilir.

Somali Kedisi’nin Bakımı

Kediler eğer kaliteli ve düzenli beslenirlerse çok fazla tüy dökmezler. Ayrıca sağlığının da sürekli kontrol altında tutulması yine tüy dökme sıklığını azaltır. Somali Kedisi yumuşak, yoğun, ince ve ipeksi tüylerle kaplıdır. Somali Kedisi’nin arka bacaklarının uyluk kısımlarında daha fazla tüylenmeyle karşılaşılır. Yine boyun çevresinde kırışıklık vardır. Keza kuyruğu da yine yoğun şekilde tüylenmiştir. Tüylenmenin yoğun olduğu bölgelerinin daha sık fırçalanması gerekir. Bu rutinin her gün yapılması gerekebilir. Fakat tüylerinin kıvır kıvır olmayışı fırçalama işlemini kolaylaştırır. Kediler ilkbaharda tüylerini dökerek yaza geçiş yaparlar. Yine bu dönemde çok fazla tüyle karşılaşmak mümkündür. Tımar rutini bu evrede çok daha fazladır.

Bakım Maliyeti

Kediler insan dostlarına hem madden hem de manen maliyet yüklerler. Kuşkusuz bunu karşılığı fazlasıyla sevgi ve sadakatle gösterirler. Yavru dönemlerinden hayatlarının son evresine değin Somali Kedisi bir dizi aşı olmak zorundadır. Ayrıca her ne kadar dayanıklı da olsa muhtemel sağlık sorunları yaşayabilir. Düzenli olarak veteriner kontrolüne de götürülmesi gerekir. Alması gereken, takviyeler ve güçlendiriciler de olabilir. Tüm bunlar haricinde kalorisi yüksek, besleyici gıdalarla bakılması gerekir. Diğer taraftan bir kediyle yaşamak hareketli ve yoğun bir tempoda kalmayı gerektirir. Ona karşı sabırlı olmak ve onunla doyurucu vakit geçirmek gerekir. Somali Kedisi belki bu konuda hassas olmasa da hissiyatı güçlü olduğu için ona harcanan zamanın azalmasından hoşnut olmayacaktır.

Beslenme

Cinsin fiziksel özellikleri ve kişiliği göz önüne alındığında ne denli güçlü bir beslenme programına ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Güçlü kemik yapısı ve kas tonusu için protein oranı yüksek gıdalarla beslenmelidir. Kalori ihtiyacının enerjik yapısı gereği normal kedilerden daha yüksek olduğu bilinmelidir. Ancak aşırıya kaçmadan ve kontrollü şekilde yiyecek verilmelidir. Aksi halde aşırı kilo alabilir. Yaş ve cinsiyet de beslenmede önemli unsurdur. Aslında tüm canlılar gibi kediler de cins için de birer birey oldukları için yalnızca onlara ait ihtiyaçlara sahiptirler. Her birinin sağlık durumu, haraket kabiliyeti, yetenekleri tek tek farklılık gösterir. Bu nedenle diyetinin veteriner tarafından hazırlanmasında fayda vardır.

Temizlik

Somali Kedisi temizlik konusunda bütün kediler gibi hassastır. Yaşam ve oyun alanlarını temiz tutmanız gerekir. Düzenli olarak tırnakları kesilmeli, kulak, göz gibi hassas noktalar kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Diş eti kaynaklı hastalıklara karşı da uygun diş fırçası ve macunuyla düzenli şekilde diş temizliği yapılmalıdır. Somali Kedisi her şeyle oynamayı sevdiği gibi suyla oynamayı da sever. Banyo konusunda sorun çıkarmaz. Ancak oyun oynarken tüm banyo yerle bir olabilir.

Somali Kedi Cinsi
Somali Kedi Cinsi

Somali Kedisi’nin Sağlık Durumu

Somali Kedisi bütün oryantal kedi cinsleri gibi canlı ve akıllı bir kedidir. Aşırı hareketli oluşları sebebiyle özel olarak egzersize ihtiyaç duymazlar. Çoğu zaman sahipleriyle ya da diğer canlılarla oyun oynama peşindedir. Oyunların interaktif, zeka geliştirici ve kısmen yorucu olması kilo kontrolünde bir yöntem olarak kabul edilebilir. Somali Kedisi bilinen en sağlıklı ve dayanıklı cinslerden bir tanesi olarak kabul edilir. Fakat cinsin aşağıda bahsedeceğimiz kalıtsal bazı problemlerin yanında periodontal hastalıklara eğilimi olduğu bilinmelidir. Diş eti iltihabı ve tartar oluşumu bunlardan en bilinenleridir. Ayrıca kedilere karşı alerjisi olan insanlar için en mükemmel seçim değildir.

Sağlık Sorunları

Herhangi bir kedi cinsinin kalıtsal ya da sonradan elde edilmiş bir sağlık problemi ile karşılaşmaması neredeyse mucizedir. Habeş kuzeni ile benzer kalıtsal sağlık sorunları gösterebilir. Bunlardan birkaçına birlikte bakalım.

Somali Kedisi kalıtsal olarak Piruvat Kinaz Eksikliği olarak bilinen, kalıtsallığa resesif bir genin neden olduğu ve anemiye sebep olan sağlık problemiyle karşı karşıya kalabilir. Hastalık 6 aylık kedilerde görüldüğü gibi 12 yaşındaki kedilerde de görülebilir. Ne zaman ve nasıl görüleceği, belirtilerinin neler olduğu tam anlamıyla öngörülemez. Ancak Piruvat Kinaz Eksikliği için DNA testi mevcuttur. Hastalığı taşıyan kedilerin soyağacı öğrenilerek, önlem alınabilir.

Amiloid adı verilen bir proteinin vücutta, özellikle böbrekte birikmesi sonucu böbrek yetmezliğine neden olan Amiloidoz ya da Böbrek Amiloidozu diğer bir kalıtsal problemdir. Hastalık için henüz genetik test ne yazık ki mevcut değildir.

Progresif Retinal Atrofi körlükle sonuçlanan göz kusurudur. Bu hastalık için genetik bir test mevcuttur.

Seğiren deri sendromu veya psikomotor epilepsi olarak bilinen Hiperestezi Sendromu nörolojik bir rahatsızlıktır. Kedilere aşırı dokunulduğunda veya sevildiğinde çıldırmış gibi hareket etmesine neden olur. Ayrıca kendilerini aşırı tımar ettikleri de görülür. Saç dökülmesi başka belirtilerden olabilir.

Yaşam Süresi

Kalıtsal birkaç sağlık sorunu dışında Somali Kedisi güçlü bir cinstir. Buna paralel olarak da iyi kabul edilebilecek yaşam süresine sahiptir. Somali Kedisi’nin 13 ile 15 yıl arası ortalama ömrü vardır.

Üreme

Somali Kedisi’nin sadece Habeş Kedisi ile çiftleşmesine izin verilir. Uzun tüylü olarak dünyaya gelen yavrular Somali Kedisi olarak adlandırılır. Kısa tüylü yavrular da doğabilir. Bunlar ise uzun tüy geninin Habeş taşıyıcıları şeklinde bilinirler.

Somali Kedisi Eğitilebilir mi?

En merak edilen sorulardan birisi de Somali Kedisi’nin eğitilebilir olup olmadığıdır. Kedinin doğası kolay ve rahat şekilde öğrenmeye müsaittir. Hatta ve hatta siz onu teşvik etmeden o bu durumu zaten arzular. Oyun oynamaya bayılan, yeni şeyler peşinde, oldukça zeki Somali Kedisi kolaylıkla eğitilebilir.


Harika bir dostu tanımanın hepimize verdiği mutluluğu paylaşmak için yorumlar kısmında etkileşime geçebilirsiniz. Eğer bir Somali Kedisi sahibiyseniz ve eksik olduğunu düşündüğünüz noktalar varsa bunları da kedisever dostlarımıza buradan iletebilirsiniz. Somali Kedisi’ninki kadar neşeli ve güzel bir hayatınız olması dileğiyle 🙂

İlgili & Yardımcı Kaynaklar

Yazan:
Musab Söyler
Birçok uluslararası kuruluşa ait çalışmalar ve kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde kedicinsi.com okurları için kedi cinsleri ile ilgili güncel ve en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Takipçilerimizin bizlere ulaştırdığı geri dönüşlerle daha kaliteli ve doğru makaleler ortaya koyma gayretindeyim. Siz kıymetli kediseverlerin yapacağı yorumlarla daha kapsamlı ve kaliteli çalışmalara imza atabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bir yorum yazmaya ne dersin?